آیین و زیارت

آستان بی بی زبیده رد پایی به‌جا مانده از اعماق تاریکی‌های تاریخ

فهرست مطالب

شهر‌ری این شهر زیبای مذهبی در طی اعصار و قرون گذشته همواره محل جذب علاقه‌مندان به زیارت بزرگان دین بوده و هست. بقعه‌ بی بی زبیده یکی از همین اماکن است که عده‌ای آن را منتسب به زبیده خاتون دختر امام حسین و همسر حضرت قاسم‌بن‌الحسن می‌دانند. عده‌ای هم معتقدند حضرت دختری به این نام نداشته و این آرامگاه به شخص دیگری تعلق دارد. وقایع تاریخی می‌تواند از نظر اعتبار سندی مشکوک یا قابل اعتماد باشد که تشخیص آن در حیطه‌ تخصص ما نیست، ولی بازدید از مکان‌هایی که محل تجمع مردم دین‌مدار است، صرف‌نظر از تفریح، می‌تواند از جنبه‌ تدبر مفید واقع شود. از شما هم‌سفران همیشگی نابرو دعوت میکنم با من در بازدید از یکی دیگر از این اماکن که به آستان بی بی زبیده از جاهای دیدنی تهران مشهور است همراه شوید.

محل دقیق و تاریخچه‌ آستان بی بی زبیده

آستان بی بی زبیده در غرب خیابان فداییان اسلام بعد از پل سیمان، ایستگاه حسین‌آباد، پایین‌تر از چهار راه شهید کریمی و انتهای کوچه شهید حسین‌علی ابیضی واقع شده است.

آستان بی بی زبیده شهر ری

این بقعه مکانی تاریخی و به‌جا مانده از دوران صفویه است که بنا بر اظهار بعضی، رواق آن به دستور شاه سلطان حسین احداث شده است. گفته می‌شود بعدها در زمان قاجار پله‌ها و ایوان به این بنا اضافه شده است.


آنچه که در بدو ورود بیشتر از هر چیزی توجه بیننده را به خود جلب میکند، قاب‌های بزرگ شیشه‌ای روی دیوارهای روبه‌روست. این دیوارها منقش به خطوط نستعلیق و نوشتارهای بسیار قدیمی هستند.

بنای آستان بی بی زبیده که اکنون زیر نظر سازمان اوقاف و امور خیریه شهرستان ری اداره می‌شود، در میان باغی مشجر و با‌صفا قرار دارد که از نظر وسعت چندان قابل‌توجه نیست؛ ولی در بسیاری از ایام خاص مذهبی مثل اعیاد یا عزاداری‌ها محل مراجعه و زیارت بسیاری از مومنان محلی و دوست‌داران و زائران اماکن مذهبی شهر‌ری است. این باغ در واقع گورستانی عمومی بوده که طی سال‌های اخیر کف آن هموار و بازسازی شده و ظاهرا دیگر اثری از قبور و سنگ قبرهای قدیمی در آن به چشم نمی‌خورد.

اکنون محوطه‌ بیرونی بقعه آستان بی بی زبیده با وجود مبلمان شهری و حوض میانی آن، بیشتر به پارکی باصفا شباهت دارد که ساختمان مرکزی را در بر گرفته است.

جاذبه های آستان بی بی زبیده

آشنایی با بنای بقعه آستان بی بی زبیده

این ساختمان دارای دو پلکان ورودی شرقی و غربیست. کفش‌کن زنانه در قسمت شرقی قرار دارد و به‌منظور حفظ بیشتر حجاب بانوان زوار، چادرهایی در قسمت ورودی تهیه و تدارک دیده شده که شما می‌توانید در‌صورت همراه نداشتن چادر از آنها استفاده کنید.

آنچه که در بدو ورود به آستان بی بی زبیده بیشتر از هر چیزی توجه بیننده را به خود جلب میکند، قاب‌های بزرگ شیشه‌ای روی دیوارهای روبه‌روست. این دیوارها منقش به خطوط نستعلیق و نوشتارهای بسیار قدیمی هستند که سعی شده توسط قاب شیشه‌ای از آنها به‌ خوبی محافظت شود.

آستان بی بی زبیده شهر ری

البته بسیاری از قسمت‌های این نوشتار طولانی با گذشت زمان کاملا معدوم شده و از بین رفته‌ است، ولی باقی‌مانده‌ این اثر که گویا شرح مفصل سفر زبیده خاتون همراه مادرش بی بی شهربانو و قاسم ثانی از کربلا تا شهر ری بوده به زیبایی قاب گرفته شده و در معرض دید بازدید‌کنندگان قرار دارد.

همچنین در این مکان کارتخوانی روی دیوار نصب شده که امکان پرداخت الکترونیکی نذورات را برای شما فراهم خواهد کرد.

ورود به بقعه اصلی آرامگاه

با گذشتن از درب چوبی منبت‌کاری شده به بقعه‌ اصلی آستان بی بی زبیده که محل قرار گرفتن ضریح است وارد می‌شوید. ورود به این فضا طبق تجربیات گذشته، به انسان احساس آرامش و معنویت را القا می‌کند. این همان حسی است که برای اکثر مومنان انگیزه‌ کافی را برای طی مسیر و آمدن به یک زیارتگاه ایجاد می‌کند.

آستان بی بی زبیده شهر ری

هرچند برای بسیاری از مردم، در سفر به مکان‌های زیارتی جنبه‌ تفریح و بازدید از یک اثر تاریخی نیز مطرح است، ولی هر جای دنیا که به نوعی یاد خداوند را در ذهن فرد زنده کند، می‌تواند موجب تاثیرات مثبتی بر روحیه‌ انسان شود.

قرار گرفتن در کنار ضریح بی بی زبیده نیز از این قاعده مستثنا نیست. ضمن اینکه خلوتی و سکوت فضا نیز بر این آرامش می‌افزاید. یکی دیگر از چیزهایی که توجه را جلب می‌کند سادگی این مکان است.

روی دیوارهای آستان بی بی زبیده از آینه‌کاری و تزیینات گچ‌بری خبری نیست، ولی رنگ‌ طلایی و خطاطی زیبای هنرمندانه‌ای گوشه‌های سقف بقعه را منحصر به‌فرد کرده است.

دیدنی های آستان بی بی زبیده

فعالیت‌های فرهنگی مذهبی آستان بی بی‌ زبیده

آستان مقدس‌ی بی بی زبیده با ایجاد مکان فرهنگی افق و برگزاری مراسم مذهبی فراوان در آستان از جمله

دعای توسل در روزهای سه شنبه هر هفته

دعای کمیل در روزهای پنجشنبه

و هیئت‌های هفتگی شامل زیارت عاشورا و سخنرانی که در روزهای چهارشنبه برگزار می‌گردد، محل مناسبی برای ارتقاء روحیه‌ی معنوی و راز و نیاز با خداست.

آستان بی بی زبیده

راه‌های دسترسی به بی بی زبیده

همانطور که قبلا  گفته شد، این آستان در خیابان فداییان اسلام و تقریبا در بخش مرکزی شهرری واقع شده و به همین دلیل دسترسی به آن به راحتی از طریق وسایل نقلیه‌ شخصی، اتوبوس، تاکسی و مترو امکان‌پذیر است.

شما می‌توانید از هر وسیله‌ای به مقصد میدان اصلی شهرری استفاده کرده و قبل از رسیدن به میدان سه راه ورامین روبه‌روی آستان بی بی زبیده متوقف شوید.

آستان بی بی زبیده شهر ری

همچنین در صورت تمایل به استفاده از مترو نیز می‌توانید در ایستگاه شهر‌ری واقع در خط یک مترو پیاده شده و سپس برای رسیدن به این آستان از اتوبوس‌های موجود در پارکینگ مجاور ایستگاه استفاده فرمایید. البته لازم به ذکر است که ایستگاه جدیدی نیز در میدان اصلی شهرری و در خط شش مترو در حال احداث است که ظاهرا به زودی قابل استفاده خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن