دریاچه زریوار

دریاچه زریبار مریوان؛ شهر افسانه‌ای و گنجینه زیر آب

کردستان یکی از شهرهای زیبای ایران با طبیعت بکر محسوب می‌شود. پوشش سبز این منطقه سالانه افراد زیادی را برای طبیعت گردی روانه کردستان می‌کند. یکی از زیبایی‌های طبیعی این منطقه دریاچه زریوار در مریوان است. این دریاچه کنار زیبایی‌های طبیعی خود، داستان‌ها و افسانه‌های جذابی هم دارد. همراه من باشید تا در این مطلب در نابرو شما را با دریاچه زریوار آشنا کنم.

دریاچه زریوار

دریاچه زریوار یا زریبار‌‌‌‌‌‌، یکی از جاذبه‌های کردستان، با چشم‌انداز بی‌نظیر و همچنین تفریحات و امکانات رفاهی خود، هر ساله تعداد زیادی گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می‌کند. داخل این دریاچه چند جزیره خیلی کوچک وجود دارد. این جزایر برای ماهی‌گیران است. جزایر دریاچه زریوار با درختان کوچک و بزرگ خود تصویر جالبی داخل این تالاب می‌سازند. آب شیرین این دریاچه وسعت بیش از ۳۲۹۳ هکتار را شامل می‌شود. این آب از چشمه‌های کف‌جوش یا بارش باران و برف تامین می‌شود. پوشش گیاهی و جانوری به‌ویژه پرندگان زیبایی که در سرتاسر آن دیده می‌شوند هم از جمله جاذبه‌های اصلی منطقه هستند.

جالب است بدانید که در فصل زمستان، سطح دریاچه کاملا یخ می‌بندد. افراد زیادی برای دیدن این پدیده طبیعی راهی مریوان می‌شوند. طول دریاچه حدود پنج و عرض آن ۱٫۶ کیلومتر برآورد شده است. عمق دریاچه هم در عمیق‌ترین قسمت تا حدود شش متر می‌رسد.

دریاچه زریبار مریوان

امکانات تفریحی دریاچه زریوار

درست کنار دریاچه زریوار، دکه‎‌های مختلفی وجود دارند که بلیت قایق موتوری و قایق پدالی می‌فروشند. قایق‌ موتوری‌ها با سرعت زیادی حرکت می‌کنند. اگر دنبال هیجان هستید، این تفریح را فراموش نکنید. علاوه‌براین قایق موتوری این امکان را به شما می‌دهد که قسمت بیشتری از دریاچه را از نزدیک ببینید. بعضی تیم‌های قایق‌سواری هم برای تمرینات خود به این دریاچه می‌آیند. در مقابل قایق پدالی برای یک گشت‌وگذار آرام و لذت از طبیعت انتخاب بهتری خواهد بود. شما می‌توانید به تناسب سلیقه خود از این تفریحات بهره ببرید.

ماهی‌گیری از جمله ورزش‌هایی است که در این دریاچه طرفداران خود را دارد. هنگامی که در گوشه‌وکنار دریاچه قدم می‌زنید، افرادی را خواهید دید که بی‌سروصدا یک گوشه نشسته‌ و مشغول ماهی‌گیری هستند. محیط مناسب دریاچه زریوار برای ماهی‌گیری باعث شد در سال ۹۷ میزبان نخستین جشنواره بین المللی گردشگری ورزشی و ماهیگیری باشد. در این جشنواره ۹ کشور خارجی هم حضور پیدا کردند. فصل مجاز صید در این دریاچه از ۱۵ شهریور تا ۱۵ اسفند ماه است. پس به‌عنوان یک گردشگر طبیعت‌دوست خارج از این فصل به ماهی‌گیری در دریاچه زریوار نپردازید. اعضای تعاونی صیادان شهرستان مریوان هم برای جلوگیری از ماهی‌گیری بی‌رویه در این دریاچه به‌صورت شبانه‌روزی در حال حفاظت از آن هستند. از ماهی‌های این دریاچه می‌توان به کپور، فیتوفاک، آمور و بیگ‌هد اشاره کرد.

دریاچه زریبار

تفریح بعدی پاراگلایدر سواری است. عاشقان خطر و هیجان از مخاطبان اصلی پاراگلایدر هستند. شما می‌توانید با سوار شدن بر پاراگلایدر، چشم‌انداز بسیار متفاوتی از دریاچه زریوار را ببینید. منظره‌ای که برای افراد روی زمین قابل تصور نیست. جشنواره‌های پرواز با پاراگلایدر هر چند سال یک بار در این دریاچه اجرا می‌شوند. اگر در فصل پرواز پاراگلایدر به این منطقه عزیمت کنید، می‌توانید شاهد پرواز این پرنده‌های غول‌پیکر در آسمان باشید.

اما دریاچه زریوار مقصد بسیار مناسبی برای افرادی است که به پرنده‌نگری علاقه دارند. اگر کمی در اطراف دریاچه تامل کنید، پرنده‌های متفاوتی از جمله انواع کشیم، باکلان، پرستو دریایی، شاهین، سلیم، چنگر، کاکایی، غاز خاکستری و… را خواهید دید. همچنین پرندگانی چون سرسبز، خودکا، ابرو سفید، گیلار، اردک نوک‌بند هم در این دریاچه زیبا زندگی می‌کنند. این پرندگان هر ساله از ۱۱ دی تا ۱۱ بهمن سرشماری می‌شوند. اهمیت این تالاب در فصل مهاجرت پرندگان بسیار بالا می‌رود؛ چراکه این موجودات دوست داشتنی در مسیر مهاجرت خود از شمال به جنوب در این دریاچه استراحت می‌کنند. بعضی هم زمستان را در این دریاچه می‌گذرانند.

دریاچه زریبار

علاوه‌بر همه این موارد جشنواره‌های زیادی کنار این دریاچه برگزار می‌شود. جشنواره‌هایی که با موسیقی محلی و لباس‌های رنگارنگ سنتی شما را سرذوق می‌آورند. این جشنواره‌ها شما را با رقص‌ زیبای کُردی و فرهنگ مردم مهربان و خونگرم این منطقه آشنا می‌کند. همه این‌ها به کنار، قدم زدن کنار دریاچه هم یکی از تفریحات خوب و بی‌هزینه‌ای است که شما را با شگفتی‌های این محیط بیشتر آشنا خواهد کرد. البته اگر بخواهید دید بهتری از کل دریاچه داشته باشید، می‌توانید از گوشه‌وکنار رستوران‌هایی که کمی در ارتفاع ساخته شده‌اند، چشم‌انداز بهتری پیدا کنید.

شکم‌گردی در دریاچه زریوار

همه این جاذبه‌ها و تفریحات یک طرف و ماهی‌ کبابی‌های خوشمزه دریاچه زریوار یک طرف. اگر یک بار طعم این ماهی‌ها را چشیده باشید، هیچ‌گاه آن را فراموش نخواهید کرد. این ماهی‌های کبابی در رستوران‌های مختلفی که روی بلندی‌های اطراف دریاچه هستند با سس مخصوص، پیاز کبابی و گوجه کبابی سرو می‌شوند. ماهی کبابی‌های زریوار مزه‌ای فراموش‌نشدنی دارند. پس حتما این ماهی‌ها را امتحان کنید.

همچنین دکه‌های زیادی در اطراف دریاچه وجود دارند که خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های مختلف را به گردشگران عرضه می‌کنند. پس نگران کم آوردن خوراکی کنار این دریاچه نباشید.

دریاچه زریبار کردستان

افسانه غرق شدن شهر باستانی زریبار

این دریاچه بین مردم محلی اهمیت بسیار بالایی دارد. افسانه‌های زیادی هم در مورد آن نقل می‌شود. یکی از این افسانه‌های محلی می‌گوید در گذشته دریاچه زریوار وجود نداشته و در جای کنونی دریاچه شهری به نام زریبار بوده است. این شهر به نفرین یک درویش به زیر آب می‌رود. داستان از این قرار است که روزی روزگاری، درویشی به‌همراه همسر و تنها الاغ خود از کنار شهر زریبار می‌گذشت. یکی از افراد حکومتی که فردی به نام فیله‌قوس بود، الاغ را دستگیر کرده و موردشکنجه قرار می‌دهد. بعد هم از او بیگاری می‌کشد. از قضا دم تنها الاغ این درویش زیر شکنجه‌ها و کار زیاد کنده می‌شود.

از طرفی دیگر، فرزندی که همسر درویش در شکم داشت هم در این جریان‌ می‌میرد. درویش به‌سراغ فیله‌قوس رفته و گله‌گزاری می‌کند. اما فیله‌قوس که فرد بی‌رحمی بود، به صحبت‌های درویش توجهی نمی‌کند. درویش دل‌شکسته هم بالای کوهی در قسمت شرقی شهر با خدا رازونیاز کرده و زریبار را نفرین می‌کند. او از خدا می‌خواهد که این شهر را با آب ازبین ببرد. به‌همین دلیل زریبار زیر آب مدفون می‌شود. هنوز هم روایت‌هایی وجود دارد که می‌گوید قبر درویش جایی نظاره‌گر دریاچه زریوار و شهر غرق شده است.

دریاچه زریوار کردستان

افسانه گنج زیر دریاچه زریوار

افسانه‌ دیگری هم می‌گوید در زیر این دریاچه گنج بزرگی پنهان شده و احتمالا به‌دلیل باور به وجود همین گنج نام این دریاچه را زریوار گذاشته‌اند. گنجی که تاکنون هیچ کس به آن دست نیافته است. چه بسا که یافتن آن آرزوی تعداد زیادی از مردم بومی این منطقه بوده باشد.

دریاچه زریوار کجاست؟

دریاچه زریوار در سه کیلومتری غرب شهر مریوان در استان کردستان قرار دارد. برای سفر به استان کردستان و بازدید از جاذبه‌های دیدنی آن بهتر است با خودرو شخصی سفر کنید. اگر تمایل دارید با حمل‌ونقل عمومی به شهرهای مختلف این استان بروید، می‌توانید از اتوبوس یا هواپیما (به سنندج) استفاده کنید. متاسفانه خطوط ریلی در این استان وجود ندارد.

اقامت در دریاچه زریوار

شما می‌توانید در مجموعه‌های اقامتی و هتل‌های نزدیک دریاچه زریوار اقامت داشته باشید. هتل زریوار، مهمانسرای جهانگردی و دیگر گزینه‌ها آماده پذیرایی از شما خواهند بود. اگر به این منطقه سفر کرده‌اید، تجربه خود از تماشای دریاچه رزیوار و مناطق اطراف آن را با نابرویی‌ها به‌اشتراک بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *