طبیعت گردی

قله زو (بام شهید صیاد شیرازی) مشهد؛ جایی دنج حوالی شهر

فهرست مطالب

مشهد یکی از شهرهای شلوغ ایران است که زندگی در آن می‌تواند شما را کلافه کند؛ شلوغی و هرج‌ومرج به حدی زیاد است که شاید باورتان نشود بتوانید حوالی آن طبیعتی آرام با سکوتی ناب پیدا کنید؛ اما قله زو یا بام صیاد یکی از جاهای دیدنی مشهد است که حوالی شهر قرار دارد. شما می‌توانید با کوهنوردی به این منطقه علاوه‌بر تجربه ورزش و ماجراحویی، سکوت و آرامشی خاص نزدیک مشهد پرسروصدا داشته باشید.

راه‌های دستیابی به قله زو

رفتن به این مکان کمی دشوار است و برای کسی که تابه‌حال به این منطقه سفر نکرده، ممکن است مقداری اذیت‌کننده باشد؛ اما کافی است یک بار به آنجا سفر کنید. باور کنید هم راه را یاد می‌گیرید و هم اگر مثل من عاشق زاویه دیدش شوید، دیگر از آنجا دل نمی‌کنید. حتی ممکن است بقیه را هم مجاب کنید همسفر شما شوند. حالا وقت آن رسیده تا اسباب و وسایل خودتان را جمع‌وجور کنید و هر جای شهر ‌زیبای مشهد هستید، خودتان را به بلوار‌ شهید ‌فکوری برسانید.

قله زو (بام شهید صیاد شیرازی) مشهد

اگر با این بلوار آشنا نیستید، کافی است به‌سمت جنوب حرکت کنید یا از نقشه‌های آنلاین استفاده کنید. به راهتان ادامه دهید و تا انتهای فکوری رانندگی کنید. به میدان لادن که رسیدید، به‌طرف میدان شهید صیاد‌ شیرازی دور بزنید. سمت راست داخل میلان (ما مشهدی‌ها به کوچه، میلان نیز می‌گوییم) شهرستانی بپیچید. تا انتها رفته به چپ و سپس راست بپیچید و تا انتهای مسیر ادامه دهید. کافی است از اهالی سراغ سد گلستان (برای مشهدی‌ها به بَند گلستون معروف است) یا قله زو را بگیرید.


اگر آفرود‌سوار هستید، این مکان محلی مناسب و مهیج برای شما خواهد بود؛ چراکه با ادامه جاده آن می‌توانید به کوه‌های منتهی به خلج برسید یا از مسیری دیگر به روستاهای مایونات (مایون پایین و بالا) رفته و از نزدیکی شهرستان توریستی طرقبه سر درآورید.

نکته جالب توجه دیگر همین‌جاست؛ شما فقط با قله کوه و زاویه ‌دید شهر مواجه نیستید، بلکه می‌توانید با یک تغییر مسیر جزیی به‌طرف بند گلستون حرکت کنید و دقیقا قبل از آب سد روی بستر رودخانه طرقبه اتراق کنید. البته لازم به ذکر است مسیر منتهی به این سد خاکی است و حدود پنج کیلومتر راه را باید در دل‌کوه و خاک حرکت کنید. بنابراین نیازمند ماشین یا وسیله‌ای مناسب هستید. ولی فعلا سخن‌ ما راجع‌به سدگلستان نیست و از آن گذر می‌کنیم و به قله زو باز می‌گردیم.

قله زو (بام شهید صیاد شیرازی) مشهد

بعد از آن که راه را پیدا کردید و وارد منطقه شدید (منطقه محافظت‌شده و تحت پوشش سپاه است)، کافی است تقریبا 20 دقیقه مسیر جاده پیچ‌درپیچ را ادامه بدهید تا به بالا‌ترین نقطه منطقه و قله ‌کوه برسید و با منظره‌ای زیبا و دل‌نشین به دیدن شهر بپردازید یا از صحنه غروب یا طلوع خورشید لذت ببرید.

به نظر من این منطقه خیلی مناسب اتراق چندساعته نیست، چراکه پوشش‌گیاهی و نشیمن‌گاه‌ هموار زیادی برای نشستن ندارد؛ اما برای ساعاتی کوتاه نگاه‌کردن به درازای شهر و تفکر به کوچک‌بودن انسان‌ها و بزرگی ‌آسمان‌ها می‌تواند مناسب باشد و آدم را به آرامش نزدیک‌تر کند. همچنین در شب‌های پرستاره و شهاب‌باران منظره‌ای دیدنی دارد.

قله زو (بام شهید صیاد شیرازی) مشهد

ویژگی‌های اقلیمی و مخاطرات

ارتفاع قله زو از سطح دریا به حدود 1510 متر می‌رسد. از ویژگی‌های دیگر این منطقه بکربودن و ساکت‌بودن آن است. توجه داشته باشید که تیر ‌چراغ برق در مسیر جاده این کوه وجود ندارد. پس اگر به شب علاقه دارید و می‌خواهید در شب به این مکان سفر کنید، حتما از سلامت چراغ خودروی خودتان اطمینان حاصل کنید. همچنین در طول مسیر از روبه‌روی شما ماشین‌ها عبور می‌کنند و باید مراقب کامیون‌های حامل تانکر‌های آب (که مبدا و مقصد آن‌ها سد گلستان است) باشید.

علاوه‌براین به‌دلیل ویژگی‌های این کوه، جاده آن محل موردعلاقه ورزش‌کاران و کوه‌نوردان است و در طول مسیر ممکن است با گروه‌های پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری مواجه شوید که از حاشیه جاده در حال عبورومرور هستند. همچنین در روزهای بارانی سال و مخصوصا پس از بارندگی، به‌دلیل ارتفاع و دمای ‌محیط، کل منطقه در مه غرق می‌شود و از آنجاکه جاده خط‌کشی نشده است و تابلوهای هشدار به اندازه کافی وجود ندارد، استفاده از مه‌شکن و احتیاط کافی برای سلامت شما ضروری است.

قله زو (بام شهید صیاد شیرازی) مشهد

قله زو محلی مناسب برای کوه‌نوردی

اگر اهل کوهنوردی هستید، قله زو می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. خیلی از ورزشکاران و گروه‌های کوهنوردی این کوه را برای تمرینات آمادگی انتخاب می‌کنند. البته شیب ‌کوه، مسیر و مسافت دستیابی به قله کم نیست. شما می‌توانید با وسایل مناسب کوه‌نوردی رهسپار بلوار هاشمیه شوید. هاشمیه را تا انتها ادامه دهید و وارد بوستان خورشید بشوید. حالا وسایل خودتان را آماده کنید و به‌سمت قله رو‌به‌روی خودتان حرکت کنید.

در انتهای مسیر و بر فراز ‌قله سکویی تعبیه شده است. علاوه‌براین صندلی و دست‌شویی هم در اینجا وجود دارد. از این مسیر حدودا 45 دقیقه کوهپیمایی نیاز است تا به نوک ‌قله برسید. مسیر دیگر برای کوه‌نوردی این است که به بلوار هفت‌تیر مراجعه کنید و آن را تا انتها ادامه دهید. این بلوار نیز در مشهد به بلوار آب‌وبرق معروف است و کوه‌های انتهای آن را کوه‌های آب‌وبرق می‌نامند.

انتهای این بلوار و کوه‌پایه، شهرداری پلکان و پارکی را ایجاد کرده است. با پیمودن پلکان و رسیدن به قله کوه ‌آب‌وبرق، تازه کار شما به‌عنوان کوهنورد ‌حرفه‌ای آغاز می‌شود. حالا کافیست مسیر خود را از میان کوه و خارج از محل ساخته‌شده ادامه دهید و پیاده‌روی کنید.

پس از یک و نیم ساعت کوه‌نوردی، به همان محل قله زو می‌رسید. لازم به ذکر است استفاده از این مسیر مستلزم تجهیزات‌ کوه‌نوردی کافی و همچنین به‌کارگیری نقشه مناسب و البته آمادگی جسمانی قابل‌توجه است.

قله زو (بام شهید صیاد شیرازی) مشهد

مسیرهای خارج از جاده (آفرود)

اگر آفرود‌سوار هستید، این مکان محلی مناسب و مهیج برای شما خواهد بود؛ چراکه با ادامه جاده آن می‌توانید به کوه‌های منتهی به خلج برسید یا از مسیری دیگر به روستاهای مایونات (مایون پایین و بالا) رفته و از نزدیکی شهرستان توریستی طرقبه سر درآورید. فراموش نکنید که سوخت به‌اندازه و وسایل و ماشین ‌مناسب و قطعا نقشه مناسب از ملزومات این سفر آفرودی است.

قله زو (بام شهید صیاد شیرازی) مشهد

وسایل ضروری سفر

باتوجه به توضیحاتی که ارائه شد، به شما پیشنهاد می‌دهم وسایلی را همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز از آن‌ها بهره ببرید. توصیه می‌شود نقشه ‌به‌روز و ترجیحا آفلاین (به‌دلیل امکان کمبود آنتن‌دهی) در اختیار داشته باشید. زیرانداز، خوراکی، پلاستیک زباله، کرم ضدآفتاب، لاستیک ‌زاپاس، عینک آفتابی، آب و کفش مناسب را هم فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. قله زو رو تابحال نرفتمو راجبشم نشنیده بودم با اینکه در مشهد زندگی میکنم و حتی پارک خورشید رو هم از هاشمیه و هم از آب و برق رفتم داخلش. اما با این مقاله و تصاویری که دیدم حتمن مشتاقم که سری بزنم بهش…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن