تاریخ و تمدن

قلعه زیویه از تاریخی‌ترین قلعه‌ها در کردستان

فهرست مطالب

کردستان یکی از استان‌های کهن ایران است. به همین منظور قصد داریم یکی از جاذبه‌های گردشگری کردستان را به شما معرفی کنیم، جاذبه‌ای که متاسفانه در حال فراموش‌شدن است. قلعه زیویه در شهرستان سقز این استان قرار دارد و قدمتش به دوره مادها برمی‌گردد. امروز در نابرو بیشتر با این قلعه تاریخی آشنا می‌شویم.

معرفی قلعه زیویه

نام امروزی سقز از قوم سکاها نشات گرفته است. زمانی که مادها در هگمتانه قدرت داشتند، سکاها در مناطق غربی کشورمان حکومت می‌کردند. گویا در زمان اتحاد این دو قوم، اسکیت یا ساکز مرکز حکومت سکاها بوده که به مرور زمان به سقز تبدیل شده است.

قلعه زیویه کردستان

این قلعه باستانی که به اقوام ماد تعلق داشته است، در حدود ۲۷۰۰ سال پیش ساخته شده است و از آن در سالنامه‌های آشوری نام برده شده است. از طریق این تپه عملیات‌های جنگی صورت گرفته است که وقتی به این قلعه بروید، به‌وضوح پیداست و انگار خانه‌هایی هم برای زندگی وجود داشته است.


قطعات عاج که نقوش حیوانی و صحنه شکار اساطیر رویشان حک شده است، از ارزش ویژه‌ای برخوردارند؛ اهمیت این قطعات به حدی است که از روی دو نمونه از آن‌ها در موزه آبیدر سنندج نقش برجسته‌ای ۱۲۰ برابر بزرگ‌تر از نمونه واقعی طراحی و ساخته شد.

در نخستین کاوش، اشیایی منحصربه‌فرد از تابوتی برنزی به دست آمدند که در نوع خود از شاهکارهای فلزکاری و سفالگری محسوب می‌شود و همین امر موجب تخریب بسیاری از آثار معماری ارزشمند این قلعه (کاخ دژ) عظیم شد.

قلعه زیویه کردستان

موقعیت جغرافیایی قلعه زیویه

تپه باستانی زیویه نماد قدمت شهرستان سقز شناخته می‌شود. این تپه در نزدیکی روستای زیویه و در ۵۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر سقز قرار دارد.

قلعه زیویه کردستان

چشم‌انداز و موقعیت ویژه این تپه در ارتفاعات و تسلطش بر منطقه، علت بنای این قلعه در دوران باستان بوده است. این قلعه نوک تپه بنا شده و از دور که به آن نزدیک می‌شوید، شکلش نمایان است. بالای تپه چشم‌اندازی بسیار زیبا دارد که گردشگران می‌توانند از آن لذت ببرند.

کاوش‌های باستان‌شناسی و آثار باستانی قلعه

در دورانی نه‌چندان دور، به‌سبب باد و باران زیاد بخشی از این تپه ریزش کرد و باعث شد که گنجینه‌های ارزشمند داخل قلعه نمایان شود. تپه زیویه تالاری ستون‌دار با ۱۶ ستون در دو ردیف هشت‌تایی دارد. پایه ستون‌ها از جنس سنگ و خود ستون‌ها از خشت بوده‌اند.

قلعه زیویه کردستان

سینی معروف سیمین و طلایی زیویه، سینه‌ریز، حلقه طلایی، مجسمه عقاب معروف زیویه از جنس طلا، پلاک طلای معروف زیویه، ظروف طلا و نقره، مجسمه‌ها و آویزهای گردن طلایی بخشی از آثاری هستند که از قلعه زیویه به دست آمده‌اند و در موزه سنندج در معرض نمایش قرار گرفته‌اند.

قلعه زیویه کردستان

قطعات عاج که نقوش حیوانی و صحنه شکار اساطیر رویشان حک شده است، از ارزش ویژه‌ای برخوردارند؛ اهمیت این قطعات به حدی است که از روی دو نمونه از آن‌ها در موزه آبیدر سنندج نقش برجسته‌ای ۱۲۰ برابر بزرگ‌تر از نمونه واقعی طراحی و ساخته شد.

قلعه زیویه کردستان

چگونگی رفتن به قلعه و جاده‌های منتهی به آن

برای رفتن به روستای زیویه چند راه مختلف وجود دارد. اگر بخواهید از سمت شهرستان سقز بروید، می‌توانید دو راه را انتخاب کنید. از سقز به‌سمت سنندج حرکت کنید و ۲۰ کیلومتر که از سقز دور شوید، به شهر صاحب می‌رسید در آنجا برای رفتن به زیویه تابلو زده‌اند که نزدیک‌ترین راه است؛ اما پیشنهاد نمی‌شود، چون کلا جاده خاکی است و رفتن به آنجا کمی سخت است.

همان مسیر سقز به‌سمت سنندج را که بروید و ۳۵ کیلومتر از سقز دور شوید، به چهارراه چاپان می‌رسید و باید به‌سمت چپ بپیچید. حدودا ۲۰ الی ۳۰ کیلومتر دیگر به روستای باستانی زیویه می‌رسید. در این مسیر به‌خصوص در فصل بهار می‌توانید از جاده و طبیعت اطراف کاملا لذت ببرید.

قلعه زیویه کردستان

زیبایی‌های حوالی قلعه زیویه

مسیرهای منتهی به زیویه اکثرا دشت‌هایی سرسبز و پر از گل‌های لاله هستند. در دشت‌های اطراف زیویه می‌توانید توقف و استراحت کنید و از محیط آن بهره ببرید. به تپه که رسیدید، فقط یک راه برای بالا رفتن وجود دارد که آن هم پله‌های بسیار زیاد آن است.

قلعه زیویه کردستان

حدود ۱۰۰۰ پله که از سنگ ساخته شده‌اند برای بالارفتن از تپه پیش روی شماست. هنگام بالارفتن مانند این است که در کوچه‌ای حرکت می‌کنید و فضای قلعه کاملا مشخص است. به بالای قلعه که برسید، می‌توانید از موقعیت راهبردی‌ قلعه کاملا مطمئن شوید.

هنگام بالارفتن، اطرافتان خانه‌هایی از جنس کاهگل ساخته شده که انگار مردم عادی هم در آنجا زندگی کرده‌اند. از بالای قلعه همه‌جای منطقه را می‌توانید ببینید و محیطی بلند و بسیار زیبا دارد. طرف دیگر قلعه سنگ‌های سختی است که بالاوپایین‌رفتن از آن‌ها مشکل است. اطراف قلعه را که به خوبی بگردید، هنوز هم می‌توانید تکه‌هایی از سفال‌هایی را ببینید که در زما‌ن‌های قدیم شکسته‌اند و به جا مانده‌اند. وقتی در اطراف قدم بزنید، ابهت و قدرت انسان‌های قدیم را به‌خوبی درک می‌کنید که ۲۷۰۰ سال پیش چنین بنایی را ساخته‌اند که سیاه‌چال و لوله‌کشی آب و فاضلاب داشته است و برایتان بسیار جالب خواهد بود.

قلعه زیویه کردستان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن