طبیعت گردی

غار زینگان ایلام؛ خاطره‌ای بی‌تکرار در طبیعت

فهرست مطالب

استان ایلام یکی از مناسب‌ترین مقاصد برای طبیعت‌گردی و بازدید از شگفتی‌های خاص طبیعت است. نمونه‌ای از این شگفتی‌ها را می‌توان در غار زینگان و مسیر زیبای آن یافت. با من در نابرو همراه باشید تا با این مکان زیبا، بیشتر آشنا شویم.

شروع حرکت به سوی غار

غار زینگان از همان ابتدای راه، جذابیت‌های زیادی را نمایان می‌کند. در واقع، وقتی که از ماشین پیاده می‌شوید و قدم‌زدن را آغاز می‌کنید، ارتفاعات کوتاهی را می‌بینید که گرد و مورب هستند و به‌دلیل رویش گل و گیاه، از دور تصویر جالبی دارند. مسیر از روی ارتفاع آغاز می‌شود و شما پس از عبور از یک راه پیش ساخته شده که اطرافش را دیوار کوتاهی کشیده‌اند، کم‌کم پایین می‌روید و وارد مسیر رودخانه می‌شوید. پس از آن باید مدتی راه بروید تا به قسمت غار برسید که علی‌رغم هوای خنکی که دارد، ممکن است به‌دلیل تابش آفتاب، کمی طولانی و خشک به‌نظر برسد؛ اما می‌توانید داخل رودخانه قدم بردارید تا خنک شوید.

غار زینگان

پس از این راه‌پیمایی، وارد قسمت تنگه مانندی می‌شوید که سمت راست قرار گرفته و سرسبزتر از باقی نواحی است. این زیبایی به‌دلیل رشد انواع درختان و گیاهان، روی دیواره ‌است. این اتفاق جذابیت بیشتری به آن بخشیده است. اما ورودی این قسمت آن‌قدر بزرگ نیست که توجه شما را به خود جلب کند. بنابراین مراقب باشید که مسیر را گم نکنید. آب باریکی هم در این قسمت جاری بوده که شدت جریان آن بسته به فصل سفر و میزان بارندگی‌ها ممکن است متفاوت باشد. فضای کوچک و دیواره‌های خزه بسته این قسمت به میزانی زیبا هستند که بدون شک ارزش دیدن دارند.

غار زینگان

یکی از زیبایی‌های مسیر به سمت غار زینگان داخل تنگه است که در بعضی قسمت‌ها، قطرات ریزی از آب از بالا به سمت پایین تنگه می‌ریزد. بارش این قطرات به دلیل انعکاس نور خورشید حالتی رویایی و جالب را ایجاد می‌کند. حتی حالتی وجود دارد که قطراتی که مشاهده می‌کنید، هیچ شباهتی به قطرات آب ندارند و آن‌قدر می‌درخشند که گمان می‌کنید ماده عجیب و خاصی همچون ذرات آهن در جریان است. این قسمت‌ها به خصوص برای کسانی که علاقه به عکاسی دارند، می‌تواند سوژه بسیار خوبی باشد.

غار زینگان

در نهایت به آبشار کوچکی می‌رسید که برای آن‌که بتوانید از نزدیک ببینیدش، باید از قسمتی سنگی بالا بروید. اگر کمی اهل ماجراجویی باشید، آن‌قدرها هم کار دشواری نیست. درست است که نام این مکان به غار نسبت داده شده است؛ اما در حقیقت غاری وجود ندارد و این مکان در تعریف غار نمی‌گنجد. احتمالا به‌دلیل فضای تنگ بین کوه و این‌که بعضی از دیواره‌ها شباهت زیادی به دیواره‌های داخل غارها دارند، آن را غار زینگان نامیده‌اند. برای بازدید از این تنگه طبیعی با در نظر گرفتن بازدید از آبشار آخر، حدود دو ساعت زمان نیاز دارید.

غار زینگان

غار زینگان ایلام کجاست؟

این غار از جاهای دیدنی ایلام بوده و در دشتی گرمسیری در بخش صالح آباد شهرستان مهران واقع شده است. این جاذبه در 52 کیلومتری جنوب غربی شهر ایلام و پنج کیلومتری جنوب شرقی صالح آباد قرار دارد. تابلوی بزرگی هم در نزدیکی امامزاده صالح (در صالح آباد) برای راهنمایی گردشگران در ابتدای مسیر قرار گرفته است که می‌توانید، مسیر آن را در یک جاده خاکی دنبال کنید و حدودا بین 30 تا 40 دقیقه زمان می‌برد.

غار زینگان

اگر به موقع خود را به ابتدای مسیر برسانید، می‌توانید خودرو خود را داخل قسمت پارکینگ، پارک کنید. برای رفتن به استان ایلام می‌توان، هم از طریق خطوط هوایی اقدام کرد و هم با انواع اتوبوس و سواری به این بخش سفر نمود. متاسفانه استان ایلام در حال حاضر، فاقد خطوط ریلی است و سفر با قطار جزو گزینه‌ها نیست.

غار زینگان

بهترین زمان بازدید از غار

برای بازدید از بیشتر دیدنی‌های استان ایلام، فصل بهار بهترین زمان است. به خصوص هنگامی که طبیعت از سرمای زمستان درآمده و همه جا سرسبز شده باشد. مردم این منطقه هم در این فصل خاص، بخش زیادی از زمان خود را در طبیعت به سر می‌برند و با برافراشتن چادر در دل طبیعت، از زیبایی‌های این استان حداکثر استفاده را می‌برند. فصل تابستان ممکن است برای بازدید از استان ایلام کمی گرم و آزاردهنده و زمستان تا حد زیادی سرد باشد. اما گفته می‌شود که در فصول گرم نیز این تنگه زیبا، دمای بسیار پایین‌تری از سایر نقاط دارد و به‌خاطر وجود هوای خنک، مقصد مناسبی برای گشت و گذار است.

غار زینگان

وسایل مورد نیاز برای بازدید

برای بازدید از این جاذبه دیدنی باید حتما کلاه، عینک آفتابی و کرم ضدآفتاب همراه خود داشته باشید که در طول راه‌پیمایی، آفتاب سوخته نشوید. به‌علاوه مسیر سنگی است و ممکن است بخواهید از داخل رودخانه هم عبور کنید؛ بنابراین بهتر است که لباس مناسب (اضافی) و کفش یا صندل مناسب طبیعت‌گردی هم با خود برده باشید. همچنین با توجه به مدت زمانی که قصد دارید در این محیط سپری کنید، آب و خوراکی‌ به قدر کافی داشته باشید تا دچار تشنگی و یا ضعف نشوید.

غار زینگان

امکانات نزدیک غار

غار زینگان در دل طبیعت واقع شده و به همین دلیل امکانات خاصی در نزدیکی آن وجود ندارد. باید هر آنچه که لازم دارید، اعم از وسایل موردنیاز و مواد لازم برای تهیه غذای پیک نیک خود را از فروشگاه‌های داخل شهرهای قبلی و یا در طول مسیر تهیه کرده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن