طبیعت گردی

رودخانه زرجوب رشت؛ رودی زنده و پویا

فهرست مطالب

رشت از جاهای دیدنی گیلان است، شهر باران‌های نقره‌ای که پرجمعیت‌ترین شهر گیلک‌نشین جهان محسوب می‌شود. این شهر یکی از کلان‌شهرهای ایران‌زمین و مرکز استان گیلان است که بزرگ‌ترین سکونتگاه سواحل جنوبی دریای خزر محسوب می‌شود. گیلان دو رودخانه حیاتی به‌نام‌های زرجوب و گوهر‌رود دارد که میعادگاه پرندگان مهاجر هستند. در ادامه با من در نابرو همراه باشید تا بیشتر با رودخانه زرجوب آشنا شوید.

جاذبه های رودخانه زرجوب رشت

مسیر حرکت و مشخصات رودخانه زرجوب

رودخانه زرجوب یکی از دو رود شهر رشت است که از کوه‌های کم‌ارتفاع «هراز مرز»، «نیزه سر»، «جوگلبندان» و «کچا» از حدود ۲۵کیلومتری جنوب شهر رشت سرچشمه می‌گیرد و بعد از عبورکردن از منطقه «بهدان» و «چوماچا» به رودخانه گوهررود می‌پیوندد و با یکدیگر رودخانه «پیربازار» را تشکیل می‌دهند. رودخانه پیربازار نیز در انتها به بخش شرقی تالاب انزلی وارد می‌شود و بخشی چشمگیر از آب این تالاب را تامین می‌کند.

رودخانه زرجوب رشت

در فصل پاییز که میزان بارندگی به اوج خود می‌رسد، سطح آب در محدوده رودخانه بسیار بالا می‌آید ولی این مقدار بالا آمدن خطرناک نیست و مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ زیرا شهرداری کناره‌های رودخانه را بلندتر کرده و در صورت لزوم، رودخانه این فضا را در اختیار خواهد داشت.


برای رسیدن به رودخانه زرجوب شهر رشت، مسیرهای زیادی وجود دارد زیرا این شهر رودگذر و جلگه‌ای است. مسیر اصلی برای کسانی که از شهرهای دیگر وارد این استان سرسبز می‌شوند، مسیر جاده رشت‌تهران است.

رودخانه زرجوب در گذشته خیلی پررونق بود و در آن ماهیگیری می‌شد. حتی به‌خاطر تمیز و زلال‌بودن آب این رودخانه، در آن شنا هم می‌کردند ولی با گذشت سال‌ها و ناملایمت‌ انسان‌ها، این رودخانه رونق گذشته‌اش را برای انسان‌ها از دست داد. با این حال رودخانه همچنان غذای پرندگان مهاجر را تامین می‌کند و به حیات و پویایی خود ادامه می‌دهد.

رودخانه زرجوب رشت

زیست‌بوم رودخانه

در فصل مهاجرت که بهترین زمانش اواخر پاییز تا پایان زمستان است، همواره پرندگان وحشی کاکایی در رودخانه زرجوب دیده می‌شوند. این پرنده‌ها گونه‌هایی متفاوت دارند، از قبیل دودی، نقره‌ای، دم‌سیاه، پشت‌سیاه، پشت‌سیاه بزرگ، نوک‌سبز، زردپا، نوک‌حلقه‌ای، ارمنی، کالیفرنیایی و پازرد.

کاکایی یا لاروس، سرده‌ای بزرگ از مرغان نوروزی است که در سراسر جهان یافت می‌شوند و تنوع گونه‌هایش در نیمکره شمالی کره زمین بسیار است. کاکایی‌ها جثه‌های متوسط تا بزرگ دارند و رنگشان سفید یا خاکستری است.

امکانات رودخانه زرجوب رشت

این پرندگان که کنار رودخانه زرجوب ساکن هستند، دایره‌هایی سیاه‌رنگ روی بال‌ها یا سرشان دارند، پاهایشان پره‌دار است و منقاری ضخیم و بلند دارند. گونه نر و ماده این پرنده خیلی با یکدیگر متفاوت نیستند. این گونه، روی زمین یا درون آبگیرها آشیانه می‌سازد. کاکایی‌ها از سخت‌پوستان، نرم‌تنان، ماهیان، حشرات، لاشه حیوانات، میوه‌ها و دیگر گیاهان و هرچیز خوردنی‌ که فکرش را کنید، تغذیه می‌کنند.

برای دوست‌شدن با این پرندگان وحشی می‌توانید از خرده‌نان، دانه پرندگان یا هرچیزی که به آن دسترسی دارید، استفاده کنید و به آن‌ها غذا دهید. همچنین رودخانه زرجوب برای عکاسانی که علاقه‌مند به عکاسی از پرندگان وحشی هستند، بسیار مناسب است؛ زیرا نیاز نیست مسافتی طولانی را برای رسیدن به تالاب‌ها طی کنند و داخل شهر منظره فراهم شده است.

رودخانه زرجوب رشت

دسترسی به رودخانه زرجوب شهر

برای رسیدن به رودخانه زرجوب شهر رشت، مسیرهای زیادی وجود دارد؛ زیرا این شهر رودگذر و جلگه‌ای است. مسیر اصلی برای افرادی که از شهرهای دیگر وارد این استان سرسبز می‌شوند، مسیر جاده رشت‌تهران است. در انتهای این جاده، به میدانی به‌نام «گیل» می‌رسید که اولین میدان ورود به شهر است. مستقیم به مسیر خود ادامه دهید تا به میدان توشیا (مصلا) برسید.

وقتی به این فلکه رسیدید، به راست بپیچید و مستقیم به مسیر خود ادامه دهید و چهار میدان دیگر به‌نام‌های «نیروی دریایی»، «امام حسین»، «جانبازان» و میدان «ولیعصر» را رد کنید. به میدان ولیعصر که رسیدید، میدان را دور بزنید از دومین خروجی میدان خارج شوید. مسیر، دو سه‌راهی به‌نام‌های «گلباغ نماز» و «دیلمان» وجود دارد که باید آن‌ها را نادیده بگیرید و به مسیر مستقیم خود ادامه دهید.

رودخانه زرجوب رشت

انتهای این مسیر مستقیم، به چهارراه گلسار (اسب‌نشان) خواهید رسید که کمی قبل از آن پارک ملت رشت، یکی از پارک‌‌های زیبای شهر، قرار دارد و مسیر مستقیم این چهارراه به میدان شهرداری می‌رسد که نماد معروف این شهر زیباست.

وقتی به چهارراه گلسار رسیدید، میدان را دور بزنید و از سومین خروجی، یعنی خیابان تختی خارج شوید. کمی جلوتر، به پلی می‌رسید که از زیرش رودخانه زرجوب در جریان است. سمت چپ این پل، جاده‌ای به‌نام «جوان» وجود دارد که می‌توانید  وسیله نقلیه خود را کنار آن پارک کنید. پیشنهاد می‌کنم کنار رودخانه زرجوب به تماشای پرندگان بنشینید و به آن‌ها غذا دهید و از عکاسی و دیدن پرواز پرندگان آزاد لذت ببرید. همچنین کمی جلوتر به پلی سفیدرنگ خواهید رسید که معماری‌اش به‌سبک ایتالیایی است و شما را به طرف دیگر رودخانه می‌رساند.

اگر شما هم از رودخانه زرجوب دیدن کرده‌اید، نظرتان را درباره آن با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. درود فراوان….
    از عنوان مقاله تان بهت زده شدم، زنده و پویا…!!!! رودخانه زرجوب رشت….!!؟؟؟ زرجوب یکی از آلوده ترین رودهای جهان است… بگذارید تصحیح کنم فاضلابی محترک و پویا… رودی که به دست شوم مرگ سپرده شد… به نظرم نگارنده هیچگونه مشاهدات میدانی از اوضاع ندارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن