طبیعت گردی

روستای یوش مازندران؛ سفر به زادگاه شعر نو

فهرست مطالب

شمال ایران پر است از روستاهای زیبا که هر کدام زیبایی‌های طبیعی بسیاری در دل خود دارند. من امروز قصد دارم شما را با روستایی در شمال کشور آشنا کنم که علاوه بر زیبایی‌های طبیعی، از منظری دیگر هم اهمیت دارد. این روستا زادگاه پدر شعر نو ایران، نیما یوشیج است و به همین علت مشهور شده است. روستای دیدنی یوش از توابع بلده مازندران است. اگر اهل طبیعت‌گردی و علاقه‌مند به شعر هستید، با من در نابرو همراه شوید تا گشتی در روستای یوش از دیدنی‌های مازندران بزنیم.

مسیر دسترسی به روستای یوش

روستای یوش در بخش بلده‌ شهرستان نور مازندران قرار دارد و حدود ۱۸۰ کیلومتر (حدود ۳ ساعت) با تهران فاصله دارد. برای دسترسی به روستای یوش می‌توانید جاده چالوس را انتخاب کنید. با این انتخاب، فرصت لذت‌بردن از مسیر دیدنی جاده چالوس و خاطرات گذشته شمال را هم خواهید داشت. در این جاده‌ رویایی و پرپیچ‌وخم، با گذر از تونل کندوان به روستای «پل زنگوله» خواهید رسید.

مسیری فرعی در شرق جاده است که تابلویش جهت یوش را نشان می‌دهد. بعد از حدود ۶۰ کیلومتر و عبور از چند روستا مثل «نسن» و «پیل» به روستای یوش خواهید رسید. راه دیگر رسیدن به یوش، جاده هراز است. در این مسیر ۴۵ کیلومتر قبل از آمل باید وارد مسیر فرعی «پل هردرود» شوید و به‌سمت روستای یوش حرکت کنید.

روستای یوش مازندران

در چه فصلی به دیدن روستای یوش برویم؟

روستای یوش در البرز مرکزی و در دره‌ای میان کو‌های البرز قرار گرفته است. اگر از داخل روستا به اطراف نگاه کنید، دورتادور خود کوه می‌بینید. به همین علت روستای یوش در بهار هوایی بسیار خنک دارد و زمستانش سرد و سخت است. با این حساب بهترین فصل برای رفتن به روستای یوش تابستان است، اما در فصل‌های دیگر سال هم زیبایی‌های روستا برای تماشا و لذت‌بردن و تازه‌شدن روح کم نیستند.

جاذبه های روستای یوش مازندران

زندگی مردم یوش

مردم این روستا مثل خیلی دیگر از روستاییان دیگر شمال کشور زندگی خود را با باغداری و دامداری می‌گذرانند. در بخشی از روستا که زمین‌های مناسب وجود ندارد، بیشتر دامپروری رایج است و در بخش شرقی بیشتر اهالی باغدار هستند.


خانه نیما در یوش، بنایی است که قدمتش به دوره قاجار یعنی حدود ۲۵۰ سال قبل برمی‌گردد. خود نیما درباره خانه چنین گفته است: «پدربزرگ من برای من قصر و قلعه ساخته است، نه خانه.

در این روستا محصولاتی عالی مثل گردو، عسل، انواع لبنیات و میوه‌هایی مثل گیلاس، سیب، آلو و زردآلو پیدا می‌کنید. اگر به این روستا سفر کردید، حتما از مردم روستا محصولات تازه بخرید، بدون شک هم شما از کیفیتش راضی خواهید بود و هم کمکی به اقتصاد روستاییان می‌کنید و باعث دلگرمی‌شان می‌شوید.

روستای یوش مازندران

دیدنی‌های روستای یوش

شاید اگر نیما یوشیج نبود، اسم روستای یوش را کمتر می‌شنیدیم. در این صورت خیلی حیف می‌شد، چون از تماشای این‌همه زیبایی‌های طبیعی در دل روستای یوش باز می‌ماندیم. اگر به یوش سفر کردید، لذت قدم‌زدن در کوچه‌‌باغ‌های روستا را از دست ندهید.

روستای یوش مازندران

نفس عمیق بکشید و اکسیژن خالص را وارد ریه‌هایتان کنید. چنین فرصتی هرگز در شهر نصیبتان نخواهد شد. همین هوای پاک و دلپذیر روستا و زیبایی‌های طبیعی‌اش لذت سفرتان را دوچندان می‌کند. خانه‌های کاهگلی قدیمی و شیروانی‌دار روستا، با درهای چوبی قدیمی حس‌وحالی خوب در انسان ایجاد می‌کنند. اگر کمی هم ذوق عکاسی داشته باشید، تعداد زیادی سوژه عکاسی داخل روستا پیدا خواهید کرد.

اگر طبیعت‌گرد باشید، طبیعت بکر اطراف روستا شما را مسحور خواهد کرد. در شمال یوش در دامنه‌ کوه سرچشمه و در جنوب روستا در کوه سرچال، طبیعتی زیبا و آرامش‌بخش در انتظار شماست. در دشت‌های اطراف روستا گیاهانی وحشی مثل گون، اسپند، پونه، خاکشیر، گزنه و مورد می‌رویند و عطرشان فضا را آکنده است. درختانی مثل ازگیل، ولیک، سپیدار، بید و تبریزی نیز در روستا و اطراف آن وجود دارند.

جاذبه های روستای یوش مازندران

ممکن است حیواناتی مثل جوجه‌تیغی، بز کوهی، شغال و خرگوش هم در منطقه ببینید. البته این‌ها تنها حیوانات این ناحیه نیستند و حیواناتی دیگر مثل خرس، پلنگ، گراز و سمور هم در این منطقه زندگی می‌کنند. باید حسابی حواسمان باشد که به زیستگاه این موجودات آسیبی وارد نکنیم. رودخانه «اوزرود» از شاخه‌های رودخانه هراز است و از پایین روستا می‌گذرد. می‌توانید لذت تماشا و استفاده از طبیعت این رود را هم به سفر خود اضافه کنید.

کوچه‌پس‌کوچه‌های روستای یوش

در کوچه‌های روستا، به کوچه نیما می‌رسید. کوچه‌ای که به‌نام پدر شعر نو فارسی است. اگر کمی اهل شعر باشید قدم‌زدن در کوچه‌هایی که این شاعر بزرگ دوران کودکی‌اش را در آن‌ها سپری کرده است، حتما شما را به وجد خواهد آورد.

جاذبه های روستای یوش مازندران

خانه نیما یوشیج

خانه نیما در یوش، بنایی است که قدمتش به دوره قاجار یعنی حدود ۲۵۰ سال قبل برمی‌گردد. خود نیما درباره خانه چنین گفته است: «پدربزرگ من برای من قصر و قلعه ساخته است، نه خانه. باروهای بلند، دیوارهای منقش، سقف‌های منبت‌کاری شده و…»

جادبه های روستای یوش مازندران

این خانه در فهرست آثار ملی ثبت شده است و حالا بازدید از آن برای عموم آزاد است. برای بازدید از خانه باید بلیتی ۲۵۰۰ تومانی تهیه کنید. نمای بیرونی خانه در مقایسه با خانه‌های دیگر روستا بسیار چشمگیر است و سردر خانه که بالایش تابلوی «موزه نیما» نصب شده است، با کاشی‌کاری‌هایی قشنگ جلب‌توجه می‌کند. در حیاط خانه سنگ مزار نیما یوشیج، خواهرش بهجت اسفندیاری و سیروس طاهباز گردآورنده آثار نیما قرار دارد.

روستای یوش مازندران

خانه نیما محل زندگی اجداد و نیاکانش بوده است و به‌سبک خانه‌های سنتی مناطق کوهستانی شمال ایران است؛ یک حیاط مرکزی دارد و دورتادورش اتاق‌های بسیار قرار گرفته است. گچ‌کاری‌ها و تزیینات خانه بسیار زیبا و دیدنی هستند. داخل خانه امروزه به موزه تبدیل شده است و وسایل شخصی نیما و وسایل قدیمی به نمایش گذاشته شده‌اند.

روستای یوش مازندران

از دیگر دیدنی‌های روستای یوش، آرامگاه «کیاداوود»، «حمام تاریخی یوش» و‌ «بنای جفت برار» است. در روستای یوش چند مغازه کوچک وجود دارد، اما مغازه خاص دیگری به چشم نمی‌خورد. اگر قصد شبمانی دارید، می‌توانید داخل روستا خانه‌ای روستایی کرایه کنید یا در طبیعت اطراف روستا اردو بزنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن