طبیعت گردی

ییلاق سیفی گیلان، سفر به سرزمین‌های هایدی

همه ما در فصل تابستان دنبال راه فرار از گرما هستیم. به‌همین دلیل بسیاری از مردم به‌صورت ییلاق و قشلاق زندگی ‌می‌کنند؛ کنار این سبک زندگی، مسافران زیادی هر‌ساله در ماه‌های گرم سال به ییلاقات می‌‌آیند تا ساعاتی از گرمای بی‌رحمانه شهر دور‌شوند و به طبیعت پناه آورند. ییلاقات شاندرمن نیز از زیبا‌ترین و پرطرفدارترین ییلاقات و از جاذبه‌ های گیلان است. در این مطلب از نابرو یکی از ییلاقات زیبای آن، یعنی ییلاق سیفی را به شما معرفی‌ می‌کنم.

ییلاق سیفی کجاست

اگر عاشق دشت‌های سبز، چشمه‌های سرد، کلبه‌های چوبی و تماشای ستاره‌ها هستید، سفر به ییلاق سیفی برای شما انتخاب مناسبی خواهد بود. سیفی از ییلاقات شاندرمن و درحقیقت بخشی از شهرستان ماسال است. این منطقه تا شهر رشت 56 کیلومتر فاصله دارد. برای رسیدن به این ییلاق باید یک جاده جنگلی فرعی را طی‌کنید. این جاده حدود 40 کیلومتر است.

جاده جنگلی، خاکی و سنگی است و برای طی‌کردن مسیر لازم است ماشین مناسبی داشته ‌باشید. بیشتر مسیر از میان جنگل‌های زیبایی می‌گذرد و در نهایت به دشت‌های سبزی می‌رسید که درختی در آن وجود ندارد. همچنین می‌توانید دره‌های زیبایی را در مسیر ببینید. نام این ییلاق برگرفته از کلمه سیب در زبان محلی مردم است.

ییلاق سیفی

آب و هوای سیفی

ییلاق سیفی در تابستان آب‌وهوایی معتدل و خنک و در فصل زمستان هوایی سرد دارد. در شب‌ها و سحرگاه‌های تابستانی، دمای هوا کاهش ‌می‌یابد و هوا بسیار ‌سرد می‌شود. پس اگر قصد سفر به ییلاق را دارید، حتما لباس گرم همراه خود داشته باشید. مردم منطقه حتی در طول تابستان، بخاری‌های هیزمی خود را روشن نگه می‌دارند. شما می‌توانید از نوشیدن یک چای یا یک قهوه گرم، کنار آتش لذت ببرید.

ییلاق سیفی

فرهنگ و زندگی مردم

به‌دلیل سرمای بیش ازحد و بارش سنگین برف، این ییلاق در زمستان خالی از سکنه است؛ اما با گرمای هوا در نیمه اول سال مردم به ییلاق می‌آیند. افرادی که شغل اصلی آن‌ها پرورش گاو و گوسفند است، دام‌های خود را در نیمه‌های ماه خرداد به ییلاق می‌آورند. این افراد اغلب زمین کشاورزی ندارند. به‌همین دلیل تا اواخر آبان ماه در ییلاق می‌مانند. سایر افرادی که شالیزار‌های برنج دارند، اوایل ماه مرداد برای برداشت و دروی محصولات خود از ییلاق باز‌می‌گردند.

ییلاق سیفی

افرادی که شغل اصلی آن‌ها دامپروری است، با شیر دام‌ها، پنیر و محصولات دیگری نیز تولید ‌می‌کنند. این محصولات هم برای مصرف دامداران و هم فروش آن‌ها خارج از ییلاق است.

ییلاق سیفی فاقد امکانات رفاهی مانند آب، گاز و… است. همچنین تلفن همراه شما فقط در مکان‌های محدودی آنتن خواهد داشت. بعضی از محلی‌ها موتور برق دارند. به‌این‌ترتیب با روشن کردن موتور برق در ساعت‌های شب، برق موردنیاز خود را تامین‌ می‌کنند؛ اما بیشتر افراد شب‌ها را با چراغ و آتش سپری‌ می‌کنند. آب هم از چشمه‌ها تامین ‌می‌شود که بی‌نهایت گوارا و خنک است.

یکی از تفریحاتی که بچه‌ها و حتی بزرگسالان در این ییلاق انجام می‌دهند، سواری با یک سورتمه دست‌ساز روی شیب تپه‌ها است که مرا به یاد کارتون هایدی می‌اندازد.

ییلاق سیفی

طبیعت

طبیعت ییلاق از تپه‌ها، دشت‌های سبز و کوه‌های جنگلی و سنگی تشکیل‌ شده ‌است. در‌این‌میان می‌توانید گله‌های گوسفندان و گاوهایی را ببینید که آزادانه در طبیعت چرا می‌کنند. سحرگاه و هنگام غروب مه همه‌جا را فرا‌می‌گیرد و گاهی به‌زحمت می‌توانید جلوی خود را ببینید.

اگر به ییلاق آمدید، می‌توانید شش چشمه را پشت‌‌سرهم در مسیر چند تپه ببینید. اهالی ییلاق چیزی شبیه یک حوضچه را در مسیر آب اولین چشمه قرار داده‌اند. با این کار دام‌ها و به‌ویژه گوسفندان می‌توانند از این آب بنوشند. چهار چشمه بعدی کوچک‌تر هستند. چشمه آخر اسکتون نام ‌دارد و در ییلاق اسکتون می‌توان آن را دید. این چشمه بزرگ‌تر است و در مسیر آب خود رودخانه‌ای نیز تشکیل‌ داده ‌است. این رودخانه از کوه‌ها به پایین سرازیر می‌شود.

ییلاق سیفی

مردم ییلاق سیفی پیشنهاد‌ می‌کنند که حتما از آب این چشمه بنوشید. ییلاق اسکتون ییلاقی است که در فاصله نزدیکی از ییلاق سیفی قرار دارد. در ییلاق سیفی می‌توانید دو کوه سالارو و شلی را ببینید. کوه سالارو، کوهی جنگلی است و نام آن از ییلاق پایین دست سیفی یعنی ییلاق سالارو گرفته ‌شده ‌است.

دیدن ستاره‌ها از جمله لذت‌هایی است که به‌دلیل زندگی شهری از ما گرفته‌ شده ‌است. معمولا در شهر‌ها به‌دلیل نور زیاد، نمی‌توان آسمان شب را به‌درستی دید. اما زمانی که از شهر بیرون می‌روید و دور از همه چراغ‌ها به آسمان خیره‌ می‌شوید، می‌توانید ساعت‌ها در سیاهی شب غرق شوید. بی‌شک شب‌گردی یکی از بهترین و آرامش‌بخش‌ترین لحظات است.

ییلاق سیفی

وضعیت اقامت

‎اگر قصد آمدن به این ییلاق را دارید، بهتر است در تابستان و ماه‌هایی مانند تیر به این منطقه سفر کنید و از هوای مطلوب آن لذت ببرید؛ زیرا در سایر ماه‌های سال هوا خیلی سرد است. بسیاری از افراد محلی کلبه‌های چوبی خود را اجاره ‌می‌دهند. به سادگی می‌توانید در گوگل جستجو‌ کنید و کلبه موردنظر خود را اجاره‌ کنید.

اگر قصد کمپینگ و چادر زدن در طبیعت را دارید، باید امکانات لازم را با خود بیاورید. لباس گرم و مواد خوراکی کافی همراه خود داشته باشید؛ زیرا در ییلاق سیفی فروشگاهی وجود ندارد. اهالی محل نیز همه مواد و امکانات را هر سال با خود به این منطقه می‌آورند. با این‌حال می‌توانید شیر و پنیر تازه را از اهالی ییلاق بخرید. علاوه‌بر آن زنان محلی معمولا هر روز صبح نان می‌پزند.

ییلاق سیفی

شما می‌توانید نزدیک کلبه‌ها چادر بزنید و از آب و سرویس بهداشتی مردم محلی استفاده‌ کنید. محلی‌ها اغلب مشکلی با این موضوع ندارند. اگر قصد‌ دارید برای مدت طولانی‌تری در طبیعت بمانید و از کمپینگ استقبال می‌کنید، می‌توانید با همراه داشتن یک اینورتر مبدل، برق 12 ولت ماشین را به برق 220 ولت تبدیل کرده و بسیاری از مشکلات رفاهی خود را حل ‌کنید.

فاصله ییلاق سیفی از شاندرمن زیاد نیست. اما به‌دلیل وجود مسیر خاکی نمی‌توان با سرعت زیادی در آن حرکت‌ کرد. به همین دلیل از شاندرمن تا ییلاق در بهترین حالت، معمولا دو ساعت در راه هستید. مسیر بی‌نهایت زیبا است اما چون خاکی است، احتمال خسته شدن شما در جاده وجود دارد. اگر مسافر ییلاق هستید، پیشنهاد می‌کنم حتما یک شب را در آن سپری‌کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن