آیین و زیارت

زیارتگاه یاسر و ناصر مشهد؛ زیارت برادران امام رضا(ع)

فهرست مطالب

شهر مشهد به لطف حضور حرم مطهر امام‌رضا‌(ع) پایتخت مذهبی ایران محسوب می‌شود. زیارتگاه یاسر و ناصر دومین مکان زیارتی پر‌‌بازدید شهر مقدس مشهد بعد از حرم مطهر امام‌رضا‌(ع) است. سالانه زائران بسیاری از ‌ایران و سایر کشور‌ها، به‌خصوص کشور‌ها‌ی عرب‌زبان به زیارت آن می‌‌آیند. طبق روایات، هنگامی‌که امام ‌رضا(ع) از مدینه به طوس هجرت می‌کنند، 21‌ تن از برادران ایشان هم همراهشان می‌‌آیند. در آن زمان دو‌ برادر امام‌رضا‌(ع) (سید‌‌یاسر و سید‌ناصر) به دستور خلیفه‌ عباسی به روستای گلستان تبعید ‌شده و بعد‌ از‌ مدتی به شهادت می‌رسند. در ‌حال حاضر آرامگاه این دو بزرگوار که خارج از شهر مشهد قرار‌ دارد، جزو‌ مکان‌ها‌ی مذهبی پربرکت جهان اسلام است. برای آشنایی بیشتر با این‌ مکان مقدس که از مکان های دیدنی مشهد است، با من در نابرو همراه شوید.

تاریخچه زیارتگاه یاسر و ناصر

در ابتدا این‌مکان تحت ‌عنوان مسجد و به‌ صورت ساده‌تر و با وسعت کم‌تر محل زیارت عموم قرار‌ داشت. قدیمی‌ترین کتیبه‌ای که صحت هویت و تاریخچه‌ این‌ مکان را مشخص می‌کند، به تحریر رضوان در بیرون محوطه، بین کاشی‌کاری‌های نما‌ی بیرونی قرار‌ دارد. کتیبه مذکور بدین ‌شرح ‌است:‌ این‌ است بیت‌الشرف آقا‌زاده‌های محترم معظم آقا ‌سید‌ناصر و آقا ‌‌سید‌باصر، فرزندان حضرت امام‌موسی‌بن‌جعفر که به‌ همت جمعی از آقایان مومنین خیر‌اندیش تعمیر ‌شد و درتاریخ 2/8/36، به ‌اتمام رسید. کتب رضوان سالیان‌ ‌سال بنا به همین‌صورت باقی ‌می‌ماند تا ‌این‌که به‌ علت اعتقاد مردم و شهرت مکان مقدس به بر‌آورده‌سازی نذورات، خانواده‌ای کویتی نذری در ‌جهت بیماری لاعلاج می‌کنند.

بعد از بر‌آورده شدن حاجتشان در ‌سال 1382 اقدام به ساختزیارتگاه یاسر و ناصر می‌نمایند. نام زائرخیر کویتی تحت ‌عنوان هاشم کمال بر ‌روی ضریح‌ها قید‌ شده‌ است. از سال 1392 نیز طرحی در‌ جهت ‌توسعه‌ زیارتگاه در ‌دست ‌اجرا ‌است که هم‌اکنون نیز ادامه ‌دارد. همچنین ‌ابتدا به ‌علت نگارش کتیبه نام‌ مکان زیارتگاه سید‌باصر و سید‌ناصر بوده اما بعد از تفحص و پیدا‌کردن سند‌های معتبر علی‌الخصوص درکتاب بحر‌الانساب به قلم سید‌مرتضی، مشخص می‌شود که نام صحیح امام‌زاده بزرگوار یاسر‌(ع) فرزند امام‌موسی‌کاظم(ع) است. برای همین نام مکان در همان سال 1382 به زیارتگاه یاسر و ناصر تغییر یافت.

زیارتگاه ناصرو یاسر

معماری

معماری هر ‌بنا به عوامل مختلفی مثل دوره‌ تاریخی، ماهیت شهر، کاربرد بنا و … وابسته ‌است. هر بنا در بطن خود تاریخچه‌ فرهنگی شهر و دوره تاریخی خاص آن را در بر دارد. بنابراین اماکن، کتب تاریخی ناگشوده‌ای هستند که بررسی آن‌ها اطلاعات مفید و فراوانی را در اختیار می‌گذارد. بخش مهمی از معماری شهر مشهد، معماری مذهبی است که از دوره‌ی اسلام شکل‌گرفته ‌است. اما همین معماری مذهبی در شهر‌های مختلف ایران اشکال و مفاهیم مختلفی به خود می‌گیرد. کافی‌است، کاشی‌کاری مساجد شیراز را با کاشی‌کاری اماکن مذهبی مشهد مقایسه کنید تا به میزان تاثیر‌گذاری فرهنگ و تاریخچه‌ی شهر بر این ‌نوع معماری پی ‌ببرید. رنگ آبی، رنگ غالب کاشی‌کاری‌های شرق ایران است.

زیارتگاه ناصرو یاسر

آبی نماد آرامش و اتصال به ایزد‌ ‌‌منان است و هر جا نیاز به انتقال این ‌آرامش معنوی در معماری حس شود؛ به کار می‌رود. بدین ‌جهت در سر‌تا‌سر زیارتگاه مذکور در بین کاشی‌کاری‌ها و حتی بیلورد‌های معرفی دیده‌ می‌شود. علاوه ‌بر کاشی‌کاری آبی‌رنگ، آینه‌کاری و استفاده از قطعات آینه جهت تزئین که از دوره ‌قاجار وارد سبک معماری ایران شده‌ است، نیز در سرتاسر بنا به ویژه اطراف ضریح‌ها‌ی مطهر به‌چشم ‌می‌خورد.

زیارتگاه ناصرو یاسر

در هنر آینه‌کاری تبدیل آینه‌ها به قطعات کوچک باعث انعکاس نور و پرنور شدن فضا می‌گردد که در انتقال حس معنوی نقش مهمی را ایفا‌ می‌کند. همچنین قطعات کوچک آینه با شکستن تصویر انسان نمادی از کوچکی نفس بشر در برابر پروردگار است و از عناصر مهم در معماری شرق به ویژه معماری اسلامی در اماکن مذهبی است.

امکانات فرهنگی

زیارتگاه یاسر و ناصر از زمان‌های گذشته جزو اماکن مذهبی محبوب زائرین عرب زبان به حساب می‌آید و اعتقاد خاصی به قداست این ‌مکان مطهر دارند. بدین ‌جهت در هر زمان که به زیارت بروید، جمعیت غالب زائرین از کشور‌های عربی هستند. به این علت خدام این زیارتگاه مسلط به زبان عربی و انگلیسی بوده و به زائرین محترم خدمت‌رسانی می‌کنند. علاوه بر برگزاری مراسمات مذهبی مرسوم برنامه های فرهنگی برای مشاوره‌ خانواده و تفریح و آموزش‌ها‌ی دینی کودکان نیز وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن