تاریخ و تمدن

پل یعقوبیه یا پنج چشمه، جاذبه تاریخی اردبیل کنار رود بالیقلو چای

فهرست مطالب

استان اردبیل با طبیعت زیبا و بی‌نظیرش یکی از بهترین گزینه برای مقاصد گردشگری ایران است. این استان به علت آب‌و‌هوای خنک ‌طرفداران زیادی دارد؛ اما این تنها دلیل برای سفر به اردبیل نیست، چراکه بازدید از جاذبه‌های تاریخی این شهر هم لطف خودش را دارد. اردبیل تنها به بناهای بزرگی چون شیخ‌صفی‌الدین اردبیلی، مسجد جامع و مجموعه بازار اردبیل محدود نیست؛ بلکه ترکیبی از طبیعت و تاریخ در آن نهفته است. گذر رود بالیقلیو چای نه تنها طراوت خاصی به این شهر بخشیده، بلکه پل‌های قدیمی روی رود با معماری قدیمی خود از تاریخی‌ترین بخش‌های شهر هستند که زیبایی آن را دوچندان کرده‌اند. در ادامه با من در نابرو همراه شوید تا سری به یکی از این پل‌ها یعنی پل یعقوبیه از دیدنی های اردبیل، بزنیم.

آدرس پل یعقوبیه یا پل پنج چشمه

این پل ابتدای محله یعقوبیه اردبیل روی رودبالیقلو چای که از داخل شهر اردبیل می‌گذرد، واقع شده است. پل یعقوبیه که از دیرباز راه ارتباطی اهالی مردم اردبیل و محله یعقوبیه از رود بالیقلو چای بوده، تقریبا اواسط رود بالیقلو چای بنا شده است. این پل همچنین به پل پنج چشمه معروف است. علت این نامگذاری وجود پنج دهانه برای عبور آب از زیر پل است. اما بیشتر آن را به پل یعقوبیه می‌شناسند.

پل یعقوبیه اردبیل

معماری پل تاریخی

پل یعقوبیه مربوط به دوره صفوی است. زمان صفوی ساخت و راه‌اندازی بناهایی چون پل و کاروانسرا رونق داشت و به همین خاطر اکثر پل‌های تاریخی ایران به این دوره مربوط است. خوشبختانه اردبیل نیز از این مورد مستثنی نبوده و در آن دوره برای رفت‌وآمد از رود بالیقلو‌چای پل‌های تاریخی با معماری زیبایی ساخته شده است.


این پل در اردبیل ابتدای محله یعقوبیه، خیابان ساحلی (معلم)، نزدیک پل آبروان، بالاتر از مسجد یعقوبیه واقع شده است. کافی است خود را به رود بالیقلوچای در محله یعقوبیه برسانید و از این شاهکار معماری دیدن کنید.

پل یعقوبیه معروف به پل پنج چشمه پنج دهانه دارد. دهانه‌های این پل کاملا متقارن هم قرار گرفته‌اند، اما دهانه وسط کمی بزرگ‌تر از دهانه‌های جانبی پل است. بزرگ‌تر بودن دهانه وسط باعث شده عرشه پل زاویه‌دار باشد. این امر شکوه و زیبایی خاصی به آن بخشیده تا توجه هر بیننده را به خود جلب کند.

پل یعقوبیه همانند دیگر پل‌های دوره صفوی پایه‌های سنگی و آجری دارد. وقتی روی پل می‌ایستید با دیدن رود بالیخلی چای روح تازه‌ای خواهید گرفت و از آن همه قدرت و شکوه معماری ایرانی احساس غرور خواهید کرد.

پل یعقوبیه یا پنج چشمه اردبیل

پایه‌های این پل روی موج شکن‌ها و پشت‌بندهای مثلثی شکل بنا شده و دهانه‌های آن طاق‌های آجری با ملات گچ و آهک دارد. همه طاق‌ها با فرم جناقی و طاق ضربی هستند.

مشخصات پل یعقوبیه

این پل در آثار ملی ایران قرار گرفته و در سال های 1375 و 1376 عملیات مرمتی روی آن شروع شد. این پل به صورت شرقی و غربی با ارتفاع پنج متر ساخته شده است. دهانه‌های آن نیز دارای قوس پنج و هفت بوده و هم اکنون محل عبور مرور مردم اردبیل و محله یعقوبیه بین دو سوی رود بالیقلو چای است.

پل یعقوبیه یا پنج چشمه اردبیل

تفاوت پل یعقوبیه با دیگر پل‌های رود بالیقلو چای

با اینکه این پل در دوره صفوی ساخته شده؛ اما تفاوت‌هایی با دیگر پل‌های ساخته شده روی رودخانه بالیقلو دارد. این تفاوت وجود یک سقاخانه ابتدای پل در ضلع شرقی است. در گذشته سقاخانه محلی برای روشن کردن شمع‌های نذری مردم بود. اهالی برای ادای نذر خود در این محل شمع روشن می‌کردند تا روشنایی برای عابران پل در آن زمان باشد.

این نشان از پر‌تردد بودن این پل هم است. همین حالا نیز در این مکان شاهد شمع‌های روشن شده هستیم؛ اما دیگر نه برای روشنایی راه، بلکه برای روشنی دل‌ها.

پل یعقوبیه اردبیل

پل‌های و بنا‌های تاریخی اطراف پل یعقوبیه

جاذبه‌های تاریخی و گردشگری در اردبیل بی‌شمارند و تنها محدود به بناهای معروفی چون شیخ‌صفی‌الدین اردبیلی، مجموعه بازار تاریخی یا مسجد جامع اردبیل نیستند.

وجود رود بالیقلو چای داخل اردبیل منجر به ساخت پل‌های متعددی مانند پل هفت چشمه ( پل داشکسن، پل یدی گوز)، پل ابراهیم آباد و پل سید آباد و … شده است.

جاذبه های پل یعقوبیه اردبیل

جاذبه‌های گردشگری پل پنج چشمه (پل یعقوبیه)

هر کجا که رودی جاری باشد طراوت و جاذبه‌های گردشگری هم به همراه دارد. پل یعقوبیه جاذبه‌های گردشگری بسیاری را برای مسافران و توریست‌ها فراهم آورده است. رود بالیقلو چای پر از ماهی است و به همین دلیل به آن بالیقلی چای یعنی رود ماهی‌دار می‌گویند. کافی است روی پل قدم بزنید و به اطراف نگاه کنید، ماهی‌گیرانی را خواهید دید که نزدیک همین پل مشغول ماهیگیری هستند.

پل یعقوبیه اردبیل

البته ماهی در سراسر رود وجود دارد؛ اما بخشی از رود که نزدیک این پل است، پاتوقی برای ماهیگران شده است. البته علت اینکه این بخش رونق بیشتری برای ماهیگیری دارد را نمی‌دانم؛ شاید نشان‌دهنده اهمیت و جذابیت این پل در اردبیل است.

آدرس و مسیرهای دسترسی

این پل در اردبیل ابتدای محله یعقوبیه، خیابان ساحلی (معلم)، نزدیک پل آبروان، بالاتر از مسجد یعقوبیه واقع شده است. کافی است خود را به رود بالیقلوچای در محله یعقوبیه برسانید و از این شاهکار معماری دیدن کنید.

پل یعقوبیه یا پنج چشمه

برای رفتن به آنجا می‌توانید از وسایل شخصی یا وسایل نقلیه استفاده کنید. فراموش نکنید شهر اردبیل مجهز به تاکسی‌های اینترنتی است و کافی است مقصد خود را پل یعقوبیه انتخاب کنید.

امکانات نزدیک پل

این پل نزدیک به خیابان‌های اصلی اردبیل چون خیابان معلم، خیابان پیرعبدالملک، خیابان طالقانی و … است. به همین خاطر شما می‌توانید بعد یا قبل از دیدن این پل زیبا علاوه‌بر طبیعت‌گردی به بازارگردی و شکم‌گردی بپردازید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن