طبیعت گردی

طبیعت‌گردی تابستانه کنار آبشار شاه لولاک چرمهین

فهرست مطالب

آبشار شاه لولاک یکی از زیباترین آبشارها و جاذبه‌های طبیعی چرمهین از جاهای دیدنی اصفهان است. این آبشار برای خیلی از گردشگران مناطق ناشناخته‌ای است و به‌لطف همین ناشناخته بودن، طبیعت بکر و زیبایی دارد. اگر اهل طبیعت‌گردی هستید و دنبال جایی ناب برای لمس طراوت و نشاط طبیعت می‌گردید، آبشار شاه لولاک انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. با من در نابرو همراه باشید تا بیشتر با این آبشار آشنا شوید.

دلیل نامگذاری آبشار شاه لولاک

آبشار شاه لولاک با نام‌های زیادی شناخته می‌شود. برای مثال مردم محلی این آبشار را  شالورا و شاهلورا می‌نامند، اما این نام‌ها از کجا می‌آید؟ بعضی‌ها می‌گویند اسم آبشار شاه لولاک از حدیث قدسی «لولاک لما خلقت الافلاک» گرفته شده؛ زیرا در این حدیث خداوند به پیامبر می‌گوید: «اگر به خاطر تو نبود، آسمان‌ها و زمین را نمی‌آفریدم».

آبشار شاه لولاک چرمهین

اما داستان‌های محلی می‌گویند: «چهل دختر معصوم از ترس جان خود به این مکان پناه آوردند و در آن از صاحب لولاک عاجزانه  تقاضا کردند که جانشان را از خطر محفوظ دارد. سپس کوه آن‌ها را در برگرفت و از آن به بعد این مکان بسیار محترم و مقدس شمرده می‌شود.»


رفتن به این آبشار را درفصل زمستان و بهار توصیه می‌کنم؛ زیرا این آبشار در زمستان کاملا یخ زده و قندیل‌های زیبا و قطور یخی به ارتفاع ۷۰ متر تشکیل می‌دهد.

جالب است بدانید درحال‌حاضر از شهرهای اطراف دختران دم‌بخت بسیاری برای نیت و نذر به این محل می‌آیند. قطع درختان، پایمال کردن بوته‌ها و آلوده کردن آب این منطقه در نگاه محلی‌‌ها گناهی بزرگ به شمار می‌آید و انجام این گناه‌ها باعث غضب خالق شاه‌ لولاک می‌شود. آن‌ها همچنین اعتقاد دارند چوب قطع‌شده از درختان شاه ‌لولاک به ماری خشمگین تبدیل می‌شود یا کوه بر سر کسی که نوشیدنی حرام بنوشد، سنگ می‌ریزد. نزدیک آبشار هم حفره سنگی به شکل غاری کوچک وجود دارد که چهل ‌دختران نامیده می‌شود و دارای چشمه دائمی است.

این افسانه‌های محلی جذابیت و شهرت آبشار شاه لولاک را بیش از پیش کرده است.

جاذبه های آبشار شاه لولاک چرمهین

موقعیت منطقه آبشار شاه لولاک

این آبشار در ۵ کیلومتری جنوب شهر چرمهین از توابع شهرستان لنجان استان اصفهان قرار دارد. آبشار شاه لولاک در کوهی به همین نام متر گرفته است. این کوه در رشته کوه‌های «رخ» در زاگرس مرکزی قرار دارد و خیلی از کوهنوردان آن را برای سعود انتخاب می‌کنند.

شرایط آبشار شاه لولاک

آبشار زیبای شاه لران یا آبشار شاه لولاک از سه قسمت آبشارهای فصلی، آبشار دائمی و آب‌چکان‌ها تشکیل ‌شده است. یکتایی و زیبایی بی‌مانند این آبشار از این نظر است که چشمه‌ای پرآب و خروشان، از دیواره مرتفع کوه با شیب منفی سرچشمه می‌گیرد؛ در حالی که اغلب آبشارهای ایران به صورت جوی روانی از روی سطح سرازیر می‌شوند.

آبشار شاه لولاک چرمهین

این آبشار از آبشارهای دائمی اصفهان است؛ اما میزان آبدهی آن در طول سال متفاوت است. این آبشار در زمستان کاملا یخ زده و قندیل‌های زیبا و قطور یخی به ارتفاع ۷۰ متر تشکیل می‌دهد. در بهار شعبه‌ای دیگر از آبشار شاه لولاک جریان پیدا می‌کند که ارتفاع آن نزدیک به ۹۰ متر است و آبی خروشان دارد که نزد مردم منطقه به آبشار هولوکی معروف است و مردم محلی نهایت استفاده را از این نعمات خدادادی می‌برند.

آن‌ها اغلب اوقات به‌ویژه در روزهای تعطیل برای استفاده از آبی که با لوله از دل کوه به پایین هدایت شده، صف می‌کشند. این آب واقعا خوش‌طعم و خنک است. مردم منطقه معتقدند برای سلامت بدن باید از این آب نوشید و می‌گویند خواص درمانی مختلفی در این آب وجود دارد.

دیدنی های آبشار شاه لولاک چرمهین

بناراین پیشنهاد می‌کنم حتما ظرفی برای نوشیدن از آب گوارای این آبشار همراه داشته باشید. آب آبشار شاه لولاک در قسمتی سرازیر می‌شود که مردم محلی آن را حوض می‌نامند. در بقایای این حوض قدیمی  تخته‌سنگ‌های بزرگِ حجاری‌شده‌ای وجود دارد. بر بدنه یکی از سنگ‌ها کتیبه‌ای به زبان فارسی ازاین‌قرار حک‌شده است: «این حوض گران‌مایه برای آسایش زوار و…»

ادامه این نوشته به دلیل فرسایش زیاد نامشخص است؛ اما درمجموع مشخص است که آبشار و حوض کنار آن قدمت زیادی دارند.

جاذبه‌های گردشگری حوالی شاه لولاک

علاوه‌بر طبیعت زیبا و سرسبز و منظره چشم‌نواز آبشار، این منطقه دیدنی‌های دیگری هم دارد. مراسم آیینی شالورا یکی از دیدنی‌های این منطقه است. شالورا از مراسم‌هایی است که پس از گذشت هفتاد روز از عید نوروز، هرساله در روز هشتم خرداد و همزمان با شروع دوره گرما برگزار می‌شود.

آبشار شاه لولاک چرمهین

در این جشن هرکس به فراخور بضاعت خود، خورش یک یا چند روز خود و اهل‌وعیال را مهیا می‌کند. هر تیره و تباری جایی کنار آبشار را برای اسکان و اُتراق خود و فامیل با عنوان یورت آماده می‌کنند. (کلمه یورت (یورد) در زبان مغولی به محل اُتراق و سکونت تابستانی است.)

هنگام برگزاری این مراسم هیچ یورتی خالی نمی‌ماند؛ چون اجرای مراسم شالور برای هر فامیل یک امر واجب است. شروع مراسم از طلوع هفتادمین روز بعد از نوروز و پایان آن با شرکت خانم‌ها در آیین دیدار از سنگی منحصربه‌فرد که نقشی خاص بر آن حک شده، انجام می‌گیرد.

لازم به ذکراست آبشار شاه لولاک از روی قندیل‌های عظیم آهکی پوشیده از خزه، از ارتفاع زیاد پایین می‌ریزد. آب این آبشار هنگام ریزش با هوا مخلوط شده، با قندیل‌ها برخورد می‌کند و سپس به‌صورت قطرات بارانی (شبنمی ریز) به زمین پاشیده می‌شود.

آبشار شاه لولاک چرمهین

بنابراین هوای حوالی آبشار همیشه خنک است و پاشش آب به صورت، دست و پاها باعث هیجان و شور زیادی می‌شود. کنار همه این حس‌های خوب، شنیدن صدای آب خروشان را هم اضافه کنید تا تصویر زیبای این طبیعت‌گردی کامل شود.

علاوه‌براین مجموعه تفریحی و ورزشی در پایین آبشار شاه لولاک برای گردشگران و سنگ‌نوردان دایر شده است.

بهترین فصل

رفتن به این آبشار را درفصل زمستان و بهار توصیه می‌کنم؛ زیرا این آبشار در زمستان کاملا یخ زده و قندیل‌های زیبا و قطور یخی به ارتفاع ۷۰ متر تشکیل می‌دهد. در بهار شعبه‌ای دیگر از آبشار شاه لولاک جریان می‌یابد که ارتفاع آن نزدیک به ۹۰ متر است و آبی خروشان دارد که نزد مردم منطقه به آبشار هولوکی معروف است.

آبشار شاه لولاک چرمهین

مسیر سفر و تجهیزات مورد نیاز آن

 برای رفتن به این آبشار باید در مسیر اصفهان به شهرکرد در چهارراه باغ بهادران با استفاده از تقاطع غیرهمسطح به سمت چپ تغییر مسیر داده و وارد چرمهین شوید. پس از آن تا میدان چرمهین مستقیم بروید.

اگر مسیر را به درستی آمده باشید، در جاده‌ای خلوت و مسیری آرام به کوهی سترگ با بدنه پوشیده از درخت و گیاهان خودرو می‌رسید که شاه لولاک از دل آن جاری است. از محلی که خودروی خود را پارک می‌کنید تا محل فرود آبشار هم به چند دقیقه پیاده‌روی نیاز است.

اگر شما هم به این منطقه سفر کرده‌اید، تجربه خود را از حضور کنار آبشار شاه لولاک با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن