طبیعت گردی

آبشار اما ایلام؛ تماشای شگفتی طبیعت

فهرست مطالب

هر نقطه از طبیعت استان ایلام، شگفتی منحصربه‌فردی انتظار شما را می‌کشد. یکی از این جاذبه‌های طبیعی آبشار اما است که درون دره‌ای قرار گرفته و از ارتفاع زیادی پایین می‌ریزد. اگر می‌خواهید با این آبشار زیبا  و دیدنی‌های ایلام آشنا شوید، در نابرو همراه من باشید.

جاذبه‌ای رویایی با نام آبشار اما

شاید میزان آبی که از آبشار اما پایین می‌ریزد در مقایسه با دیگر آبشارهای ایران زیاد نباشد؛ اما ارتفاع آن که به حدود 20 متر می‌رسد. این ارتفاع قابل توجه سبب می‌شود، گردشگران زیادی از استان ایلام یا دیگر استان‌ها به دیدن آن بروند. به‌خصوص این‌که در کنار این آبشار، فضای سبز زیبایی وجود دارد که برای پیک نیک خانواده مناسب است.

این جاذبه طبیعی به شماره 237 به ثبت میراث طبیعی ملی ایران رسیده است و آب آن به سمت دریاچه سد ایلام جریان دارد. بنابراین کنار بازدید از این آبشار می‌توانید، زمانی را هم به بازدید از مسیر جریان آب و در نهایت سد ایلام اختصاص دهید که خود بسیار دیدنی است. این مسیر زیبا در کنار پیچ و خم‌های جاده، چشم‌انداز بسیار دل‌نشینی دارد. برای آن‌که به پای آبشار داخل دره برسید؛ پس از پارک خودرو خود در جای مناسب، باید از داخل فضای سبز رد شده و از مسیری پاکوب پایین بروید که کمی شیب دارد؛ اما آن‌قدر طولانی نیست.

آبشار اما ایلام

اگرچه مسیر کوتاه است؛ اما به همراه داشتن کفش مناسب طبیعت‌گردی کمک زیادی به شما خواهد کرد. البته آبشار اما از قسمت‌های بالاتر هم قابل رویت است و نیازی نیست که حتما از شیب پایین بروید؛ اما دیدن آن از نزدیک، لطف دیگری دارد و نباید فرصت را از دست بدهید.

یکی از تفریحات رایج مردم در این قسمت، آن است که زیر آبشار بروند و آب تنی کنند. اگرچه میزان آب، بستگی زیادی به بارش‌های هر زمان و هر فصل دارد، ولی در کل عمق حوضچه آب زیر آبشار در حدی نیست که بتوانید به راحتی در آن شنا کنید. بیشتر می‌توانید همچون یک دوش طبیعی از ریزش آب لذت ببرید. البته باید جوانب احتیاط را رعایت کنید، چرا که ممکن است شدت جریان آب فشار زیادی به سر، گردن و یا کمرتان وارد کند.

آبشار اما ایلام

بنابراین پیش از آن‌که کاملا زیر جریان آب بروید، حتما از مناسب بودن شدت آن اطمینان حاصل کنید. این شدت آب ممکن است برای کودکان اصلا مناسب نباشد. به‌علاوه، به دلیل سرد بودن آب بهتر است زمانی زیر آبشار بروید که پس از آب‌تنی، امکان خشک شدن زیر نور خورشید را داشته باشید. البته اگر لباس اضافه به همراه داشته باشید، می‌توانید تجربه لذت‌بخش‌تری برای خود رقم بزنید.


آبشار اما در نزدیکی روستای اما در فاصله 25 کیلومتری جنوب ایلام و در قسمت پشتی دریاچه سد ایلام واقع شده است. برای رسیدن به این آبشار باید از ایلام به سمت شهر ملکشاهی حرکت کنید و پس‌از گذر از روستای چشمه کبود خود را به این آبشار زیبا برسانید.

کنار این آبشار و به خصوص در سمت راست آن هم می‌توانید پوشش گیاهی جالبی چون انجیر کوهی، انگور و همچنین بلوط را ببینید که بر زیبایی‌ آن می‌افزایند. همچنین اگر علاقه‌مند به روستاگردی باشید، می‌توانید از روستاهای نزدیک به آبشار اما هم دیدن کنید که خالی از لطف نخواهد بود. در کل، بازدید از آبشار حدود یک ساعت از زمان شما را می‌گیرد؛ اما اگر بخواهید آب‌تنی کنید، به زمان بیشتری احتیاج دارید.

بهترین زمان بازدید از آبشار اما ایلام

همچون بسیاری دیگر از دیدنی‌های طبیعت ایلام، بهترین زمان بازدید از آبشار اما هم اواخر زمستان و اوایل بهار است. البته در هر فصلی که به این منطقه سفر کنید، زیبایی خودش را دارد؛ اما اگر قصد آب‌تنی هم دارید، بهتر است زمانی را در نظر بگیرید که هوا خیلی سرد نباشد.

آبشار اما

آبشار اما کجاست؟

آبشار اما در نزدیکی روستای اما در فاصله 25 کیلومتری جنوب ایلام و در قسمت پشتی دریاچه سد ایلام واقع شده است. برای رسیدن به این آبشار باید از ایلام به سمت شهر ملکشاهی حرکت کنید و پس‌از گذر از روستای چشمه کبود خود را به این آبشار زیبا برسانید. در واقع این آبشار از دیدنی‌های طبیعت شهرستان ملکشاهی به شمار می‌رود.

برای رفتن به استان ایلام می‌توانید از طرق مختلفی چون خطوط هوایی و یا زمینی اقدام کنید. در صورتی که بخواهید در هزینه‌های سفر خود صرفه‌جویی کنید، می‌توانید با انواع اتوبوس و سواری به این شهر سفر کنید. متاسفانه استان ایلام در حال حاضر فاقد خطوط ریلی است و نمی‌توانید از گزینه قطار سود ببرید.

امکانات رفاهی در نزدیکی آبشار اما

در زمان نوشتن این مقاله، امکانات رفاهی خاصی در نزدیکی این آبشار وجود نداشته است. پس اگر قصد سفر به این منطقه را دارید، بهتر است خوراکی‌های لازم، آب، دارو و دیگر وسایل ضروری را به همراه داشته باشید. هرچند ممکن است زمان سفر شما این شرایط تغییر کرده باشد.

اقامت در نزدیکی آبشار اما

شما می‌توانید در طبیعت زیبای استان ایلام، در جای مناسبی کمپ کنید. همچنین می‌توانید در هتل‌های داخل شهر ایلام اقامت کنید. در برخی از روستاهای این استان هم اقامتگاه‌های بوم‌گردی برای پذیرایی از گردشگران وجود دارد. البته باید بسته به برنامه سفر خود و توجه به فاصله بین جاذبه‌های مورد نظر، اقامتگاه خود را به صورت تلفنی یا آنلاین رزرو کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن