طبیعت گردی

پیاده‌روی در مسیر رویایی فیلبند به الیمستان

فهرست مطالب

در دل کوه‌های البرز و امتداد جاده زیبای هراز، روستایی از توابع سنگده به‌نام فیلبند وجود دارد. از دیرباز این منطقه ارج‌وقرب خاصی برای اهالی شهرستان بابل داشته است چرا که یکی از مکان‌های دیدنی بابل به شمار می‌آید. امروزه فیلبند ییلاق اهالی دهستان خوشرود است و به‌لطف استقبال گردشگران و همت اهالی این روستا، امکانات رفاهی خوبی برای گردشگران دارد. لذت پیاده‌روی در مسیر زیبای فیلبند به‌سمت الیمستان را از دست ندهید. با من در نابرو همراه باشید تا باهم در این مسیر پیاده‌روی کنیم.

مسیر فیلبند به الیمستان

برای ماجراجویی دوروزه و به‌دور از هیاهوی ماشینی شهر، پیشنهادم به شما پیاده‌روی دوروزه مسیر فیلبند به الیمستان است. الیمستان از جنگل‌های انبوه و زیبای شهرستان آمل است که در 20کیلومتری شهر آمل قرار دارد و در جاده هراز واقع شده است. پوشش گیاهی انبوه این جنگل هرساله گردشگران زیادی را در فصول مختلف به خود جذب می‌کند. مسیر پیاده‌روی فیلبند به الیمستان با طول 35 کیلومتر دیدنی‌های فراوانی دارد، مانند دریای ابر فیلبند، چال رستم و امامزاده قاسم.

پیاده‌روی در مسیر رویایی فیلبند به الیمستان

زمان مناسب برای سفر به فیلبند و الیمستان

بهترین فرصت برای این سفر هیجان‌انگیز، خرداد تا آذرماه است. پوشش گیاهی منطقه در تابستان بسیار سبز و دیدنی است و جنگل الیمستان در فصل پاییز سرشار از رنگ می‌شود. اگر قصد دارید در زمستان به این منطقه سفر کنید، پیشنهادم این است که حتما تجهیزات حرفه‌ای کوهنوردی همراهتان باشد. این منطقه در فصول پاییز و زمستان بسیار سرد می‌شود. در فصل زمستان ارتفاع برف در بعضی نقاط تا 2 متر نیز می‌رسد.

پیاده‌روی در مسیر رویایی فیلبند به الیمستان

جزییات سفر

برای پیمایش مسیر فیلبند به الیمستان، باید خودتان را به روستای مرتفع فیلبند برسانید و از آن جا در مسیر پاکوب مشخص‌شده، به‌سمت جنگل‌های الیمستان حرکت کنید. در طول مسیر به چند چشمه فصلی برخورد خواهید کرد و بسته به زمان حرکت، یک یا دو دامداری در پهنه کوه خواهید دید. طول مسیر پیمایش در حدود 35 کیلومتر است؛ بعد از روستای فیلبند، به‌جز پنج کیلومتر اول مسیر، امکان عبور ماشین وجود ندارد.

آمادگی جسمانی خوب و توانایی شب‌ماندن در طبیعت از مهم‌ترین نکات این سفر است. همچنین این مسیر برای افرادی که به شیب زیاد و صعود و فرودهای مرتفع علاقه ندارند بسیار دل‌پذیر است؛ زیرا روستای فیلبند مرتفع‌ترین بخش مسیر است و باقی مسیر به‌جز هشت کیلومتر ابتدایی، شیب ملایمی به‌سمت ارتفاعات پایین‌تر دارد. پیشنهاد می‌کنم به‌صورت گروهی سفر کنید. مزیت‌ سفر گروهی، ایمنی بهتر سفر است و نیز لذت بیشتری دارد.

پیاده‌روی در مسیر رویایی فیلبند به الیمستان

چگونگی دسترسی به ابتدای مسیر

به‌علت ساختار و ویژگی‌های مسیر سفر، بهتر است از خودروی شخصی استفاده نکنید؛ برای دسترسی به فیلبن یا فیلبند، باید در جاده هراز به‌سمت خروجی سنگچال در مسیر آمل بروید. سپس با ورود به این مسیر رویایی که مملو از دشت‌های سبز و گیاهان متعدد زیباست، به فیلبند می‌رسید. مراتع این منطقه از توابع روستای چلاو به‌قدری زیبا هستند که گردشگران آن را سوییس ایران نامیده‌اند. محلی‌ها نیز از این نام‌گذاری باخبرند.

پس از رسیدن به روستای فیلبند که در ارتفاع 1500متری سطح دریا قرار دارد، می‌توانید از امکانات سرویس بهداشتی استفاده کنید و وسایل و خوراکی‌هایی بخرید که در طول سفر احتیاج دارید. یک کیلومتر ابتدایی مسیر به‌صورت سربالایی است که به دو روش می‌توانید آن را طی کنید: یا پیاده یا با نیسان‌های محلی و پرداخت هزینه به راننده. پس از رسیدن به خط‌الراس، حرکت خود را در مسیر آغاز کنید.

پیاده‌روی در مسیر رویایی فیلبند به الیمستان

جاذبه‌های سفر به فیلبند و الیمستان

  • روستای فیلبند همواره تفرجگاه طبیعت‌گردان و مسافران بین‌راهی در فصول سرد سال است. قدمت روستا به 700 سال پیش بازمی‌گردد. جمعیتش در زمان ییلاق به 2300 نفر می‌رسد. ازجمله جاذبه‌های دیدنی روستا می‌توان به تکیه و حسینیه‌اش اشاره کرد که اهالی روستا آن‌ها را اداره می‌کنند.

به‌جز این خانه روستایی، استفاده از چادر مناسب کوه‌نوردی می‌تواند گزینه مناسبی باشد برای اقامتی راحت در شب. در طول مسیر دو چشمه و آبخور دام وجود دارند که حتما باید در هنگام رسیدن به آن‌ها ذخیره آبتان را احیا کنید.

  • دریای ابر پدیده‌ای است که در مناطق مرتفع و شمال ایران مشاهده می‌شود. از جاذبه‌های روستای فیلبند پدیده دریای ابر است که برخلاف سایر نقاط کشور، به‌علت ارتفاع زیاد و موقعیت جغرافیایی منطقه، در فصول بهار و تابستان به‌راحتی مشاهده می‌شود.
  • رستم چال از جاذبه‌های دیدنی مسیر پیمایش است. درواقع رستم چال دو گودال بسیار عریض و عمیق باقی‌مانده از اصابت دو شهاب‌سنگ آسمانی‌اند که در تاریخی نامعلوم با زمین برخورد کرده‌اند. کماکان اثرات این شهاب‌سنگ‌ها تشخیص داده می‌شوند. عرض گودال‌ها به چندصد متر می‌رسد و عمقی بالغ بر 30 متر دارند. وجه نام‌گذاری این گودال افسانه‌ای چنین است: رستم در این مکان برای خوردن آب دریا روی زمین زانو می‌زند و جای زانوهایش به‌صورت گودالی برای همیشه باقی می‌ماند.

پیاده‌روی در مسیر رویایی فیلبند به الیمستان

  • بقعه امامزاده قاسم در 8کیلومتری مسیر پیمایش قرار دارد که بعد از چال رستم، روی قله‌ای بنا شده است. بنای این امامزاده درصورت مساعدبودن هوا و صاف‌بودن آن، از کیلومترها دورتر مشاهده می‌شود و گنبدی سفیدرنگ دارد و پیرامونش سبز است.
  • جنگل الیمستان از سمت مسیر فیلبند، در چوبی قدیمی‌ای دارد و یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی مسیر است. این جنگل محل رویش گیاهی به‌نام آلیما است و وجه نام‌گذاری جنگل، نام همین گیاه است. الیمستان پوشش گیاهی بسیار متراکمی دارد. از ابتدا تا انتهای مسیر جنگل علامت‌گذاری‌های مختلف و متفاوتی شده است تا گردشگران برای پیداکردن مسیر دچار مشکل نشوند.

پیاده‌روی در مسیر رویایی فیلبند به الیمستان

تجهیزات و لوازم سفر به فیلبند و الیمستان

کوله‌ای مناسب، لوازم خواب و لباس گرم برای ماندن در شب، وسایل مهم و ضروری در طول مسیرند. می‌توانید برای اسکان از خانه روستایی نرسیده به امامزاده قاسم استفاده کنید که در فصل تابستان پذیرای میهمانان است. به‌جز این خانه روستایی، استفاده از چادر مناسب کوه‌نوردی می‌تواند گزینه مناسبی باشد برای اقامتی راحت در شب. در طول مسیر دو چشمه و آبخور دام وجود دارند که حتما باید در هنگام رسیدن به آن‌ها ذخیره آبتان را احیا کنید.

برای آب‌وهوای بارانی که هر لحظه انتظارتان را می‌کشد، کفش کوه‌نوردی حرفه‌ای و پانچو یا بارانی مناسب، از ملزوماتی‌اند که برای پیمایش این مسیر پیشنهاد می‌کنم. همچنین زیرانداز عایق مناسب برای استراحت نیز ضروری است.

پیاده‌روی در مسیر رویایی فیلبند به الیمستان

چگونگی بازگشت از فیلبند و الیمستان

در انتهای جنگل تابلوی اطلاعات کوه‌نوردی خواهید دید. در این هنگام، پس از پشت‌سرگذاشتن جاده آسفالت به روستای الیمستان خواهید رسید. حسینیه و دو مغازه کوچکش آماده پذیرایی از شما خواهند بود. پس‌ازآن می‌توانید با استفاده از سرویس‌های بازگشت به جاده هراز یا تاکسی‌های محلی، خودتان را به جاده هراز برسانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن