خیابان گردی

خیابان قدیمی ویلای تهران؛ تجربه شگفت‌انگیز خرید صنایع‌دستی

فهرست مطالب

اگر تا‌به‌حال حداقل یک بار میزبان یک توریست خارجی شده باشید، حتما با خیابان ویلا آشنایی دارید! خیابان ویلا هم‌چنین خیابانی آشنا‌ است برای کسانی که می‌خواهند برای بستگانشان در خارج از ایران هدیه بفرستند. بله! مقصود ما همان گذر صنایع‌دستی در خیابان ویلا است که توریست‌ها را در روزهای آخر سفرشان به خود جذب می‌کند تا از مغازه‌های صنایع دستی‌اش دیدن کنند. خیابان ویلا که دیوار آن مدت کوتاهی ‌است به کاشی «گذر صنایع دستی» هم مزین شده، بورس فروش گلیم، نقره‌جات، لباس محلی، آینه و شمعدان، ظروف نقره، خاتم، مینا و سایر صنایع دستی و هنری ایرانی محسوب می‌شود. در این خیابان کافه‌قنادی‌های قدیمی و مشهوری نیز قرار دارند.

خیابان وبلا

از شاخصه‌های دیگر این خیابان که از دیدنی های تهران است، می‌توان به کلیسای سرکیس مقدس اشاره کرد که در تقاطع این خیابان با کریمخان‌زند در چشم هر رهگذری خودنمایی می‌کند. این کلیسا نیازمند یک معرفی جداگانه و مفصل است. در ادامه با نابرو همراه باشید تا از پرسه‌زنی در این خیابان تاریخی بگوییم.

خیابان ویلا

تاریخچه خیابان ویلا و راه‌های دسترسی

خیابان ویلا که پس از انقلاب اسلامی به خیابان استاد نجات‌اللهی تغییر نام داد، هم‌اکنون بعد از 40 سال هنوز هم برای محلی‌ها همان خیابان ویلا است. خیابانی شمالی-جنوبی که از خیابان انقلاب در جنوب تا خیابان کریمخان‌زند کشیده شده و پس از آن نیز تا خیابان سرو در سمت شمال ادامه می‌یابد. خیابان ویلا در مسیر خود با خیابان‌های طالقانی و سمیه برخورد می‌کند. این خیابان که از گذشته تا امروز محل زندگی اقلیت‌های مذهبی بوده، به‌راحتی قابل دسترس است. ایستگاه‌های مترو میدان ولیعصر، میدان فردوسی، میدان هفتم تیر و طالقانی نزدیک خیابان نجات‌اللهی قرار دارند. به‌زودی ایستگاهی با نام ایستگاه شهید نجات‌اللهی در تقاطع این خیابان با خیابان کریمخان‌زند افتتاح می‌شود. به‌این‌ترتیب دسترسی به خیابان ویلا از قبل نیز آسان‌تر می‌شود. این ایستگاه در خط شش مترو تهران قرار خواهد داشت.

شروع خیابان‌گردی

برای گفتن از جاذبه‌های خیابان ویلا اول از همه باید به خانه احمد شاملو در این خیابان اشاره کرد! این خانه حالا به ویرانه‌ای تبدیل شده که هرازگاهی خبر از تخریبش می‌رسد؛ اما روح احمد شاملو و عاشقانه‌هایش با آیدا هنوز در آن خانه در جریان است. خانه سه طبقه‌ نبش کوچه خسرو که با آجرهای قرمزش خودنمایی می‌کند و احمد شاملو همراه با همسرش مدتی در آن می‌زیسته است. او شعر «آیدا در آینه» را در همین خانه روی دیوار نوشت؛ چراکه کاغذی پیدا نکرده بود. بد نیست در خیابان‌گردی‌هایمان سری به این خانه بزنیم و امیدوار باشیم که در آینده با بازسازی‌اش خاطرات این شخصیت فرهنگی سرزمین‌مان زنده نگه‌ داشته شود.

پس از معرفی این خانه به خود خیابان ویلا می‌رسیم. این خیابان دوطرفه، المان‌های زیادی دارد تا گردشگری را به یاد ما بیاندازد. خیابان ویلا علاوه‌بر اینکه بورس صنایع‌دستی است، آژانس‌های مسافرتی متعددی را در خود جای می‌دهد. چند هتل خوب هم در این خیابان قرار دارد؛ ازجمله هتل هویزه که با قدمتی طولانی در تقاطع خیابان ویلا با خیابان طالقانی واقع شده است. سفارت لبنان نیز در کوچه جُرج جرداق (افشین سابق) وجود دارد.

شما می‌توانید در خیابان ویلا، پلاک 103، خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان وابسته به انجمن زرتشتیان را پیدا کنید. در این خانه فرهنگی مراسم و کلاس‌های متعلق به اقلیت مذهبی زرتشت برگزار می‌شود. در خیابان نجات‌اللهی هم‌چنین پارک کوچکی به نام ورشو قرار دارد که نبش کوچه‌ای به‌همین نام واقع شده است. این پارک زمین بازی کودکان و سرویس بهداشتی دارد و خصوصا در تابستان کودکان بسیاری برای تفریح دوچرخه‌سواری به این پارک می‌آیند. در این پارک سردیس‌های قیصر امین‌پور، شهید مطهری، علامه طباطبایی و ابوالقاسم فردوسی به‌چشم می‌خورند. هم‌چنین سالنی به نام سالن فردوسی در این پارک ساخته شده است.

خیابان ویلا

ساختمان خانه اندیشمندان علوم انسانی هم که در سال 1390 تاسیس شده در این پارک قرار دارد. خانه اندیشمندان علوم انسانی برنامه‌های متنوعی دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به نشست‌های بازخوانی و بررسی رمان، شاهنامه‌خوانی، نشست علمی، گفتمان انتقادی، دوره ترجمه و زبان اشاره کرد. در خیابان ویلا یک بازارچه محلی هم وجود دارد که به دیوارنگاره زیبایی مزین شده است. نقاشی این دیوارنگاره شکل یک بازار محلی همراه با خریدارانش را به‌تصویر می‌کشد. همچنین مرکز تهران جنوب دانشگاه پیام‌نور در خیابان ویلا قرار دارد و وجود این دانشگاه باعث شلوغ‌ شدن خیابان در ساعات اداری می‌شود. از آن‌جایی‌که این محله تقریبا ارمنی‌نشین به‌حساب می‌آید، در خیابان نجات‌اللهی شمالی مدرسه دخترانه‌ای به‌نام ماری مانوکیان قرار دارد که مختص ارامنه است.

خیابان ویلا

شکم‌گردی در خیابان هنری

از جنوبی‌ترین نقطه خیابان ویلا که به‌سمت شمال می‌رویم، اولین کافه رستوران در سمت غرب خیابان به‌چشم می‌خورد. این کافه رستوران نبش کوچه مراغه، پلاک 12 قرار دارد. منوی آن شامل غذاهای عربی و درواقع غذاهای کشورهای مراکش، مصر، لبنان و … است و برای شکم‌گردانی که آرزوی امتحان غذاهای جدید را دارند، تجربه‌ای منحصربه‌فرد به‌حساب می‌آید. کمی بالاتر و در شرق خیابان، شعبه دوم اولین پیتزافروشی تهران وجود دارد. پیتزا پنتری که مکان دنجی دارد، با حدود پنجاه سال قدمت همیشه شلوغ است. مراجعان به این پیتزافروشی معمولا مدتی برای خالی شدن میزها منتظر می‌مانند. این رستوران علاوه‌بر پیتزا و استیک، غذاهای مکزیکی هم دارد. نشستن در فضای این رستوران قدیمی تجربه خوبی است و ارزش امتحان کردن دارد. بد نیست بدانید که شعبه دیگر این پیتزافروشی هم در خیابان قائم‌مقام فراهانی به مشتریانش خدمات می‌دهد.

کمی بالاتر و در کوچه فلاح‌پور کافه دیاموند واقع شده که ساختمان آن هم تاریخی است. کمی بالاتر هم (پلاک 71 ) کافه رستوران ویلا دیده می‌شود که با حیاط سرسبز و تخت‌هایش، خاطره رستوران‌های درکه و دربند را برای مشتری‌ها زنده می‌کند. در غرب خیابان شاهد سفره‌خانه سنتی شبستان هستیم. تا اینجا هم از کنار چند قنادی گذشته‌ایم؛ اما شیرینی فروشی دانمارکی، قنادی‌ فوق‌العاده‌ای در پلاک 131 ‌است که نمی‌توان به‌راحتی از کنارش گذشت. تاریخ تاسیس این شیرینی فروشی به سال 1339 بر می‌گردد. چند نوبت در روز در این قنادی شیرینی‌های دانمارکی داغ به‌فروش می‌رسد که برایش صف‌های طویل تشکیل می‌شود!

نزدیکی تقاطع خیابان ویلا با خیابان کریمخان‌زند، کافه قنادی لُرد وجود دارد. این کافه قنادی نیز قدیمی بوده و رولت‌هایش معروف است. همچنین در طبقه دوم جایی برای نشستن وجود دارد و می‌توان ساعاتی را در محیط خوش‌بوی قنادی، قهوه نوشید و از شیرینی‌های این قنادی که صاحبان ارمنی دارد، لذت برد.

کافه دیگری به‌نام «کافه تهرون» نیز نزدیکی خیابان ویلا و در کوچه خسرو قرار دارد. این کافه پیش از این در باغ نگارستان بود؛ اما حالا در خانه‌ای قدیمی در کوچه خسرو فعالیت می‌کند. کافه تهرون با حیاط پر از گل، حوض آبی، دکوراسیون زیبا و غذاهای ایرانی پذیرایی دلچسبی از توریست‌های ایرانی و خارجی می‌کند. این کافه سایت گردشگری هم دارد و به برگزاری تورهای تهران‌گردی و جهان‌گردی می‌پردازد. نکته مهم اینکه تقریبا همیشه پُر است و باید از قبل برای حیاط یا درون کافه جا رزرو کرد.

از خیابان کریمخان‌زند به بالا وارد خیابان نجات‌اللهی شمالی می‌شویم. در تقاطع این خیابان با خیابان زبرجد، پلاک 15 کافه حیاط‌داری به نام «خانه یرما» وجود دارد که تازه افتتاح شده است. خانه یرما با نقاشی فریدا روی دیوارهایش و چراغانی حیاط‌هایش محیط دلنشینی را برای کافه‌دوستان فراهم می‌کند. جالب است بدانید اطراف همه این مکان‌های خوشمزه‌ای که معرفی شد، مغازه‌های صنایع دستی وجود دارند.

اگر تاکنون در خیابان ویلا به گشت‌وگذار و خیابان‌گردی پرداخته‌اید، تجربیاتتان را با نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن