طبیعت گردی

تجربه لحظاتی رویایی و ناب در دل سکوت جنگل‌های روستای ویسر

فهرست مطالب

روستای ویسر از توابع بخش کجور شهرستان نوشهر در استان مازندران است. این روستا در جنوب شهر بندری نوشهر در البرز مرکزی شمالی قرار دارد که منطقه‌ای کوهستانی محاط بر جنگل، دارای آب‌و‌هوای نسبتا سرد است و هوای خنک تابستان آن زبانزد خاص‌وعام است. این روستا که در غرب منطقه کجور قرار دارد، از شمال به جنگل هیرکانی، از جنوب به روستای زیبای دلسم، از شرق به منطقه زیبای گنج‌ نو و از غرب به جنگل و کوه جمند می‌رسد. با ما در نابرو همراه باشید تا این روستای سرسبز از مکان های دیدنی مازندران را بیش‌تر بشناسید.

روستای ویسر کجاست؟

جمعیت این روستای سرسبز حدود 250 خانوار است که تعداد 150 خانوار بومی و تعداد 100 خانوار آن غیربومی است. یکی از راه‌های مواصلاتی روستای ویسر جاده کندوان ـ دوآب است که حدود 21 کیلومتر به طرف کجور، دوراهی گرم‌دره است که از آنجا حدود 9 کیلومتر تا روستای ویسر فاصله است.

درمجموع 30 کیلومتر از دوآب فاصله دارد. راه دسترسی دوم از جاده جنگلی ماشلک نوشهر است که از جنگل ماشلک، بهسرا، لاروچال، سنگسرا، موزی‌سرا، گلبند و ویسر می‌گذرد و حدود 35 کیلومتر فاصله دارد.

 جنگل‌های روستای ویسر

روستای زیبای ویسر، روستایی که در انتهای آن جاده‌ای سرسبز و جنگلی وجود دارد

تجربه لحظاتی رؤیایی و ناب در کنار سکوت و آرامش در میان انبوه درختان و تماشای لایه‌ای از مه در جاده‌ای بی‌نظیر که به دریاچه فراخین منتهی می‌شود.

در انتهای جاده روستایی، کم‌کم تراکم خانه‌ها کم می‌شود و کلبه‌هایی مشاهده می‌شود که با فاصله‌های زیاد از یکدیگر قرار گرفته‌اند. هر چقدر که جلوتر می‌رویم و به جاده جنگلی نزدیک می‌شویم، بافت روستایی از بین می‌رود و منطقه جنگلی و بکر می‌شود. در لحظات اول که با پای پیاده وارد این جاده می‌شوید، سکوت منطقه و ابهت درختان شما را مجذوب خود می‌کند.


رفت و آمد در جاده جنگلی روستای ویسر در فصول سرد و بارانی مشکل است و به ماشین‌های آفرود و دودیفرانسیل نیاز است. اما در فصل بهار و تابستان وضعیت جاده نسبتاً خوب است و با ماشین‌های سواری معمولی هم رفت‌وآمد ممکن است.

سرتاسر این جنگل، منطقه‌ای بکر است که به‌جز جاده هیچ ردپا و اثری از انسان و آسیب‌ها و تخریب‌های همیشگی‌اش وجود ندارد. هوای بسیار مطبوع و خنک در پاییز و مهِ رؤیایی موجود در فضا و صداهای گاه و بیگاه پرندگان و حیوانات جنگل باعث می‌شود که دل کندن از این فضای دل‌انگیز بسیار سخت باشد. این منطقه یکی از بهترین مکان‌ها برای ثبت عکس‌هایی خارق‌العاده و باورنکردنی است که می‌تواند هر بیینده‌ای را مجذوب خود کند و او را به وجد آورد.

جاذبه های روستای ویسر

کِی به روستای سرسبز ویسر سفر کنیم؟

بهترین زمان سفر به این منطقه اواخر فصل بهار و اوایل فصل پاییز است؛ زیرا به‌دلیل رطوبت و شرجی بودن هوای منطقه ممکن است در فصل تابستان گرمای هوا آزاردهنده باشد. هم‌چنین به‌دلیل ارتفاع زیادی که روستا از سطح آب دارد، در فصل پاییز و مخصوصاً زمستان هوا سرد می‌شود.

مسیر رسیدن به روستای جنگلی ویسر

برای رسیدن به این منطقه باید ابتدا به جاده تهران ـ چالوس بروید و پس‌از گذشتن از تونل کندوان، بعداز مرزن‌آباد وارد فرعی کجور شوید. پس‌از طی حدود ۳۰ کیلومتر ابتدا به روستای دلسم و سپس به روستای ویسر می‌رسید که در بخش انتهایی روستا پس‌از عبور از نگهبانی، جاده جنگلی آغاز می‌شود.

جنگل‌های روستای ویسر

زیبایی‌های خیره‌کننده جاده جنگلی روستای ویسر

اگر این جاده رویایی را تا انتها ادامه دهید، بعد گذشت از مسیری پر پیچ‌و‌خم و بسیار زیبا که درختانی همچون افرا، شیردار، توسکا، ممرز، و بلوط و… آن را احاطه کرده و همچنین با تجربه دیدن مناظری بسیار شگفت‌انگیز و کمیاب، به دریاچه فراخین می‌رسید که یکی از بکرترین و زیباترین دریاچه‌های ایران عزیزمان است.

این دریاچه در ارتفاع ۲۲۰۰متری و در میان جنگل‌های پهن‌برگ هیرکانی قرار دارد و آب آن از چشمه فراخین در بالادست و همچنین باران تأمین می‌شود. برای ورود به جاده جنگلی و رسیدن به دریاچه فراخین حتماً از یک فرد بومی یا ایست‌بازرسی که در ابتدای مسیر خاکی ویسر وجود دارد، ادامه مسیر را دقیق بپرسید. چون دریاچه فراخین از جاده خاکی کمی فاصله دارد و احتمال گم کردن مسیر بسیار زیاد است.

 جنگل‌های روستای ویسر

رفت و آمد در جاده جنگلی روستای ویسر در فصول سرد و بارانی مشکل است و به ماشین‌های آفرود و دودیفرانسیل نیاز است. اما در فصل بهار و تابستان وضعیت جاده نسبتاً خوب است و با ماشین‌های سواری معمولی هم رفت‌وآمد ممکن است.

اگر در بافت روستایی ویسر گشتی بزنید، از نان‌های محلی و غذاهای شمالی همچون میرزاقاسمی و باقلاقاتوق و ماست و دوغ محلی بی‌‌نصیب نخواهید ماند.

 جنگل‌های روستای ویسر

روستای ویسر؛ تجربه سفری کم‌هزینه و دلنشین

سفر به روستای ویسر و جاده جنگلی زیبای آن سفری کم‌هزینه است. اگر اولین بار است که به این مکان سفر می‌کنید، به این موارد حتما دقت کنید:

ـ کفش مناسب پیاده‌روی در جنگل به همراه داشته باشید؛

ـ لباس بارانی و ضدرطوبت برای فصول پُرباران و سرد و همچنین زیرانداز، چادر و در صورت تمایل به اقامت در طبیعت کیسه خواب و پتوی مسافرتی گرم با خود ببرید؛ می‌توانید وسایل و خوراکی‌های لازم را از شهر و روستاهای اطراف تهیه کنید؛

ـ در مسیر خاکی تلفن همراه آنتن نمی‌دهد؛ قبل از سفر نزدیکان‌تان را مطلع کنید

ـ در صورت برپا کردن آتش، پیش از ترکِ محل حتماً از خاموش شدن آن مطمئن شوید؛

ـ کیسه زباله را فراموش نکنید.

به یاد داشته باشید که همراه داشتن لوازم مورد‌نیاز و خودروی مناسب جاده‌های خاکی ضروری است؛ زیرا جاده منتهی به دریاچه فراخین خاکی و تقریباً ناهموار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن