طبیعت گردی

با بزرگ‌ترین بوستان خاورمیانه، بوستان ولایت تهران آشنا شوید

فهرست مطالب

بوستان ولایت با وسعت چشمگیر تقریبی سه میلیون مترمربع، در جنوب ‌غربی تهران واقع شده است. این بوستان در منطقه‌ ۱۹ شهرداری تهران و در مکان فرودگاه قدیمی قلعه‌مرغی ساخته شده است و وسعتش در خاورمیانه بی‌رقیب است. این بوستان امکانات و رویدادهای متنوع و بی‌شماری برای تمام گروه‌های سنی و تمام سلیقه‌ها دارد. در نابرو با ما همراه باشید تا این پارک از جاذبه‌ های تهران را کامل معرفی کنیم.

تبدیل‌ فرودگاه قدیمی قلعه‌مرغی به بوستان ولایت

با حضور رهبر معظم انقلاب در روز هفدهم اسفند ۱۳۸۹ در هفته منابع طبیعی و کاشت دو نهال در پادگان و فرودگاه قدیمی قلعه‌مرغی، پروژه بوستان ولایت بدون کوچک‌ترین وقفه‌ای آغاز شد. پیش از این، معاونان برای پروژه‌های شهرداری طرح‌ریزی می‌کردند اما این بار به‌علت اهمیت و حجم بسیار کار، مدیران و تیم ستاد شهرداری حاضر شدند.

سرانجام این پروژه عظیم پس از افتتاح فازهای گوناگون، در سال ۱۳۹۱ رسما افتتاح شد. بوستان ولایت با هدف تبدیل پادگان نظامی به فضای سبز شهری برای استراحت و آرامش شهروندان و کم‌کردن فاصله‌ جنوب و شمال شهر انجام شده است.

امکانات بوستان ولایت تهران

امکانات رفاهی بوستان و نحوه‌ استقرار آن‌ها

زمان زیادی از افتتاح بوستان ولایت نمی‌گذرد، اما میزبان رویدادها و جشنواره‌های متعددی بوده است. این مجموعه عظیم، جاذبه‌ها و بخش‌های متنوعی برای تمام گروه‌های سنی دارد.

بوستان ولایت تهران

بخش ورزشی بوستان ولایت

یکی از این بخش‌ها، قسمت ورزشی مجموعه است که در ضلع‌ غربی بوستان قرار گرفته است. این مجموعه‌ ورزشی «شهر ورزش» نام گرفته و انواع ورزش‌های جذاب و هیجان‌انگیز را ارائه می‌کند. در مجموعه راپل با ارتفاع ۴۰ متر برای علاقه‌مندان تعبیه شده و بانجی جامپینگ با ارتفاع ۵۰ متر یکی از سکوهای بسیار بلند ایران به ‌شمار می‌رود.


در ضلع جنوبی بوستان کتابخانه علامه امینی با هشت‌هزار عنوان کتاب تخصصی و عمومی قرار دارد. این کتابخانه دو سالن مطالعه برای بانوان و آقایان دارد که امانت‌گرفتن کتاب‌ها نیز میسر است.

مجموعه دیوارنوردی و صخره‌نوردی سازه‌ای متشکل از سه قسمت با ارتفاع ۱۵ متر است که برای علاقه‌مندان در نظر گرفته شده است.

برای علاقه‌مندان به ورزش هوایی، تپه‌ای به ارتفاع ۲۴ متر فراهم شده که برای ورزش‌هایی مانند پاراگلایدر و پاراموتور و هنگ‌گلایدر استفاده می‌شود.

ورزش هیجان‌انگیز اتومبیل‌رانی سرعت هم در فضایی مخصوص و ایمن، برای علاقه‌مندان مهیا شده است. کارتینگ مجموعه با پیستی به‌طول یک کیلومتر برای علاقه‌مندان به رقابت‌های سرعتی در نظر گرفته شده است.

بوستان ولایت تهران

پیست مخصوص موتورهای چهارچرخ هم به‌طول ۱۴۰۰ متر در قسمت شمالی مجموعه واقع شده است. پیست سوارکاری بوستان ولایت علاوه بر ورزش اسب‌سواری، درشکه‌سواری را نیز برای خانواده‌ها و عموم لحاظ کرده است.

زمین‌های ورزشی پرطرف‌دار نظیر زمین‌های فوتبال، والیبال، تنیس، دومیدانی، فوتسال و بسکتبال هم در این مجموعه پذیرای علاقه‌مندان هستند. سالن‌های پرورش‌اندام در دو سالن تمرین‌های هوازی و بی‌هوازی، در دو نوبت صبح و عصر برای بانوان و آقایان در ضلع‌ شمالی بوستان احداث شده است.

بوستان ولایت تهران

قلعه شادی

در بخش‌هایی که برای کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده‌، قلعه شادی برای تفریح و لذت این آینده‌سازان فراهم شده است. این مجموعه‌ بزرگ انواع بازی‌ها و سرگرمی‌های متنوع دیجیتالی و مدرن را دارد و ۵۰ نوع از جدیدترین دستگاه‌های دیجیتالی در کنار بازی‌هایی چون هلی‌کوپتر، انواع چرخ‌وفلک، ماشین‌های برقی و انواع قطار قرار گرفته‌اند.

وسایل و اسباب‌بازی‌هایی هم مخصوص کودکان نوپا و دو قسمت بولینگ جذاب برای خانواده‌ها در نظر گرفته شده است.

در ضلع شمالی شهر ورزش و در باند قدیمی فرودگاه، قسمت پرواز بادبادک‌ها برای برگزاری مسابقات پرواز بادبادک‌ها در سنین مختلف در نظر گرفته شده است. همچنین پیست کنترل‌ازراه‌دور در مجموعه است که می‌توانید هواپیماها و ماشین‌های کنترلی خود را در این فضای مخصوص هدایت کنید.

بوستان ولایت تهران

مجموعه شهربانو بوستان ولایت

از دیگر بخش‌ها و امکانات رفاهی می‌توان به مجموعه‌ شهربانو اشاره کرد که در ضلع شمالی بوستان برای بانوان اختصاص یافته است. این مجموعه بیست ساختمان با کاربری‌های هنری، ورزشی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی مخصوص بانوان دارد که برای رفاه حال بانوان گرامی در نظر گرفته شده است و ورود آقایان به این محدوده ممنوع است.

امکانات بوستان ولایت تهران

کتابخانه علامه امینی

در ضلع جنوبی بوستان کتابخانه علامه امینی با هشت‌هزار عنوان کتاب تخصصی و عمومی قرار دارد. این کتابخانه دو سالن مطالعه برای بانوان و آقایان دارد که امانت‌گرفتن کتاب‌ها نیز میسر است. جنب این کتابخانه، خانه نشاط کودک قرار دارد که مکانی برای پرورش استعدادها و خلاقیت کودکان است. این مجموعه فضایی ایمن و بزرگ دارد و خانواده‌ها می‌توانند با خیال راحت کودکان را به این بخش بسپارند‌. در همین ضلع بوستان نیز اتاق فرمان رادیوآسمان واقع شده است که همه‌روزه مراسم ورزش صبحگاهی را برگزار می‌کند.

جاذبه های بوستان ولایت تهران

نمازخانه بوستان

نمازخانه‌ای بزرگ برای برپایی نماز جماعت در ضلع‌ جنوبی بوستان احداث شده است. سالن آمفی‌تئاتر استاد شهریار هم در ضلع جنوبی بوستان قرار گرفته است که امکانات تصویری و تجهیزات سینمایی حرفه‌ای دارد. این سالن فضایی بسیار خوب برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی‌هنری و همایش‌های گوناگون دارد. برای پارک وسایل نقلیه پارکینگ‌هایی روباز در نقاط مختلف بوستان در نظر گرفته شده‌اند.

بوستان ولایت تهران

تالار پذیرایی بوستان ولایت

ایده‌ زیبا و قابل‌تقدیر بوستان، احداث تالار پذیرایی در قسمت شمالی بوستان است. این تالار با هدف کمک به ازدواج آسان برای زوج‌هایی با مشکل مالی در نظر گرفته شده است. این تالار با ظرفیت ۶۰۰ نفر و با تمام قسمت‌های لازم رایگان به خانواده‌ها خدمات‌رسانی می‌کند.

در بوستان ولایت ساختمان‌های یگان محافظتی و ایستگاه‌های آتش‌نشانی همیشه در حالت آماده‌باش برای کمک‌رسانی هرچه ‌سریع‌تر در هنگام بروز حادثه هستند. علاوه بر این امکانات ویژه، برنامه‌های فصلی بوستان و برگزاری انواع مسابقه‌های ورزشی هم انجام می‌شوند.

توضیحاتی مختصر درباره‌ بوستان ولایت

در بخش امکانات رفاهی بوستان، محل استقرار هر یک و شرایط استفاده به‌طور کامل شرح داده شده است. بنابراین پیشنهاد می‌شود به‌علت وسعت بوستان، با توجه به امکانات رفاهی مدنظر خود از ورودی نزدیک به آن استفاده کنید. در این صورت مجبور به طی‌کردن مسافتی طولانی در بوستان برای رسیدن به امکانات مدنظر خود نخواهید شد.

بوستان ولایت تهران

با وارد‌شدن به بوستان ولایت، عظمتش شما را در بر می‌گیرد. فضاهای سبز بوستان، با توجه به این وسعت، ناچیز است. با شنیدن نام بوستان اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد منطقه‌ای سرسبز و پوشیده از درختان است، در حالی که بوستان ولایت فضاهای ناکارآمد بسیار دارد که بعضی از آن‌ها مربوط به امکانات رفاهی ذکرشده هستند. البته فضاهای بلااستفاده‌ بوستان مناسب برای خلق امکانات رفاهی و ایده‌های نو است که مجموعه در حال طرح‌ریزی‌شان است. این بوستان می‌تواند جمعیتی بالغ بر ۲۰۰هزار نفر را در خود جای دهد. بوستان ولایت برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری بسیار مناسب ا‌ست و فضای گسترده بوستان اجازه می‌دهد آزادانه قدم بزنید و دوچرخه‌سواری کنید.

در قسمت جنوبی بوستان تندیس‌هایی از مشاهیر و بزرگان و مردان ‌جنگ و مقاومت و هنرمندان نصب شده است که موجب شناخت بیشتر آنان می‌شود. در این قسمت فضایی سرسبز و زیبا مهیا شده است که آلاچیق‌هایی برای باهم‌بودن دارد. بوستان ولایت مجموعه رفاهی کاملی ا‌ست.

امکانات بوستان ولایت تهران

راه‌های دسترسی به بوستان ولایت تهران

بوستان ولایت در جنوب غربی تهران قرار دارد. با توجه به وسعت چشمگیر بوستان، ورودی‌های متعددی در نقاط مختلف برایش در نظر گرفته شده است. این بوستان در انتهای بخش بزرگی از بزرگراه نواب و بزرگراه شهید چراغی و قسمتی از بزرگراه تندگویان واقع شده است.

برای دسترسی به این بوستان می‌توانید از انتهای بزرگراه نواب وارد بزرگراه تندگویان شوید و بعد از طی‌کردن مسیری کوتاه از خروجی خیابان پادگان وارد این خیابان و سپس خیابان عبدی شوید. در امتداد تمام قسمت این خیابان بوستان ولایت قرار دارد. این خیابان ورودی‌های جنوب‌ شرقی تا قسمت غربی بوستان را شامل می‌شود.

همچنین اگر قصد ورود به قسمت شمال و شمال‌ غربی بوستان را دارید، می‌توانید از همین مسیر استفاده کنید و در انتهای خیابان عبدی به بزرگراه چراغی برسید. در این بزرگراه با طی‌کردن منتهی‌الیه سمت راست، می‌توانید از ورودی‌های شمال و شمال ‌غربی بوستان استفاده کنید. پارکینگ‌های اختصاصی و همچنین جای ‌پارک به‌سهولت در این منطقه یافت می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن