طبیعت گردی

زیباترین دره های ایران؛ دامنه‌های سبز و بی‌انتها

فهرست مطالب

اگر اهل طبیعت‌گردی باشید، می‌دانید که ایستادن در میان دره‌ای با دیواره‌های بلند، زمانی که باد صورت‌تان را نوازش می‌کند و شنیدن صدای شاهین‌‌ و پرنده‌هایی که آزادانه پرواز می‌کنند، تجربه‌ای با ارزش و فراموش‌نشدنی است. ایران دره‌های زیبای بسیاری دارد که عبور از آن برای تمام افراد ممکن است. با این‌حال تعدادی از آن‌ها نیز مسیرهای فنی دارند. در ادامه برایتان از زیباترین دره های ایران گفته‌ام. با من همراه باشید تا بکرترین مناطق ایران را بشناسید.

1- دره شیرز لرستان

گاهی یک جاذبه طبیعی آن‌قدر باشکوه است که تنها باید چند دقیقه به آن خیره شد تا زیبایی‌اش را درک کرد. دره شیرز از زیباترین دره های ایران است که خاص‌ترین اشکال زمین‌شناسی در ایران را دارد. چه از بالا دره را تماشا کنید و چه در میان آن قدم بزنید، عظمت دیواره‌های بلندش وحشت‌زده‌تان می‌کند. عمیق‌ترین قسمت دره، پرتگاه هفت رَک با150 تا 200 متر عمق است.

دره شیرز پنج کیلومتر طول دارد و در میان آن رودخانه، پوشش گیاهی خاص، چشمه، آبشارهای کوچک و حتی غار دیده می‌شود. یادتان باشد که به‌هیچ عنوان بدون راهنما نباید وارد دره شوید. سنگ‌ها و صخره‌های دره صیقلی و سست‌اند و تنها یک بلد‌راه مسیر امن را می‌داند. در انتهای مسیر نیز یک غار آبی به نام پل خدا قرار دارد که خنکی آن خستگی مسیر را از تن‌تان می‌برد. پیمایش دره شیرز با توجه به سرعت و توان بدنی‌تان بیین چهار تا شش ساعت زمان می‌برد.

زیباترین دره های ایران

آدرس: استان لرستان، کوهدشت، جاده اولادقباد، بعد از روستای مهدی رضای زردله


نشان دادن مکان روی نقشه

2- دره دوهزار مازندران

زیباترین قسمت دره دوهزار جایی است که از میان دشت‌های پر از گل و سرسبز به کوه‌هایی می‌رسید که تا آسمان رفته‌اند و باقی‌مانده برف زمستانی مانند رودخانه‌ای از میان صخره‌هایشان جاری شده است. دره دوهزار با یخچال‌های طبیعی، جنگل‌های سرسبز، چمن‌زار و چشم‌انداز کوهستانی نفس‌گیرش، یکی از زیباترین دره های ایران است.

این روزها طبیعت‌گردان بسیاری به اینجا می‌آیند تا در میان درختان راش، ون، چنار و هیرکانی جنگل‌هایش قدم بزنند و در دشت‌های آن کمپ کنند. این هجوم بدون آگاهی و دانش طبیعتگردی اما متاسفانه در حال آسیب زدن به طبیعت بکر منطقه است. بنابراین یادتان باشد که در سفر به این دره زیبا با جان و دل از طبیعت‌اش مراقبت کنید.

دوهزار

آدرس: استان مازندران، تنکابن، جاده جنگلی دو هزار


نشان دادن مکان روی نقشه

3- دره داماش (سیاهو) بندرعباس

دره‌نوردی و رودخانه‌نوردی دو فعالیت هیجان‌انگیز است که کافیست تنها یکبار آن را امتحان کنید تا به هیجان و لذت آن معتاد شوید. باید در میان هوای گرم دره داماش ایستاده باشید و پایتان را در آب خنک دره بگذارید تا لذتش را درک کنید، لذت پیشروی در میان دره و تماشای سنگ‌ها و صخر‌ه‌های عجیبش را. آبی که در آن قدم برمی‌دارید از کوه هماگ سرچشمه گرفته و در نهایت به خلیج فارس می‌رسد.

توجه داشته باشید که به‌هیچ‌عنوان بدون راهنما و تجهیزات مورد نیاز نباید وارد دره شوید زیرا ارتفاع آب تا مچ پا یا زانو باقی نمی‌ماند و قسمت‌هایی از مسیر را باید با جلیقه نجات شنا کنید. علاوه بر این قدم زدن روی صخره‌های لیز نیز به آموزش نیاز دارد. بهار و پاییز و زمستان بهترین زمان برای سفر به دره داماش است.

سیاهو

آدرس: استان هرمزگان، 80 کیلومتری شمال بندرعباس


نشان دادن مکان روی نقشه

4- دره درویشان (دزده) مازندران

نکا یکی از زیباترین و سرسبزترین شهرهای ایران است که دره‌ای آبی با آبشاری زیبا به نام دره درویشان یا دزده دارد. رودخانه‌نوردی و شنا در میان دره‌ای سرسبز و پله‌ای که صدای پرندگان و باد در میان آن می‌پیچد، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی را برایتان رقم می‌زند. این دره از زیباترین دره های ایران است که باید در میان مسیر بارها و بارها ایستاد، تماشا و تحسینش کرد.

جذاب‌ترین قسمت دره نیز آبشار پنج متری است که از میان دو صخره جاری شده و حوضچه سنگی آن بیش از ۱۵ متر عمق دارد. با تمامی این زیبایی اما دره درویشان باز هم خطرناک است. گودال‌های آبی، شاخه درختان و عمق آب که ناگهان زیاد می‌شود همه دلایلی است که چرا باید با راهنما و تجهیزات از آن عبور کرد.

زیباترین دره های ایران

آدرس: استان مازندران، نکا، روستای درویشان


نشان دادن مکان روی نقشه

5- دره راگه کرمان

دره راگه یکی از عجیب‌ترین و زیباترین دره های ایران است که تمامی طبیعت‌گردان آرزو قدم زدن در آن را دارند. دره‌ای اعجاب‌انگیز در میان دشتی کویری که رودخانه در آن جاری است. شما می‌توانید هم از بالا دره را تماشا کنید که چطور مانند شکافی دشت را از هم باز کرده و یا در میان دیواره‌های بلندش قدم بزنید. عمر دره راگه چیزی نزدیک به 20 هزار سال است و قدمتش به دوره چهارم زمین‌شناسی برمی‌گردد.

بنابراین قبل از پا گذاشتن داخل دره بدانید که باید در هر قدم مراقب طبیعتش باشید. طول دره راگه 20 کیلومتر، عرض آن 180 متر و عمق اش 70 متر است. صخره‌هایی با شکل‌های عجیب، آرک‌ها و ستونک‌های دره شما را در طول مسیر مبهوت و سر به هوا می‌کند. بهار و پاییز بهترین زمان برای بازدید از دره راگه است.

دره راگه

آدرس: استان کرمان، رفسنجان، روستای ناصریه، ژئو پارک دره راگه

6- دره ستارگان هرمزگان

دره ستارگان یکی از شناخته‌شده‌ترین و زیباترین دره های ایران است. زیبایی و شهرت این دره آن‌قدر زیاد است که بسیاری از افراد جزیره قشم را با آن شناختند. برای بازدید از دره باید جسارت و شجاعت نیز در کوله‌تان بگذارید زیرا عده‌ای می‌گویند بعد از غروب خورشید، دره متعلق به جن‌هاست. داستان‌هایی هم درباره اینکه دره بر اثر برخورد شهاب‌سنگ به‌وجود آمده گفته می‌شود. با تمامی اینها اما دره ستارگان امن و زیبا است و دلیل پیدایش آن فرسایش آبی و بادی طی دو میلیون سال است.

دره ستاره‌ها یکی از عجایب هفت‌گانه قشم است و پدیده‌ منحصر‌به‌فرد زمین شناسی در جهان، بنابراین در بازدید از آن باید مراقب طبیعتش باشید. علاوه بر گشت‌و‌گذار در دره، عکاسی و تماشای تندیس‌هایی که هرکدام شکلی خاص دارند، می‌توانید از روستای توریستی خلف نیز دیدن کنید.

زمان بازدید از دره نیز همه روزه به جز ایام سوگواری در نیمه اول سال از ساعت هشت تا ۱۹ و نیمه دوم سال از ساعت ۸ تا ۲۰ است. هزینه بازدید نیز برای ایرانی‌ها ۵۰۰۰ تومان و برای توریست‌ها دو هزار تومان است.

دره ستارگان

آدرس: استان هرمزگان، جزیره قشم، روستای برکه خلف


نشان دادن مکان روی نقشه

7- دره عشق چهارمحال بختیاری

دره عشق یکی از زیباترین دره های ایران است که حتی با دیدنش عکس‌هایش عاشق‌ آن می‌شوید. دره‌ای سرسبز و باشکوه که روستاهای کوچک، شالیزارها، باغ‌های انار، رودخانه و آبشارهای بسیاری در آن وجود دارد. در منطقه حفاظت‌شده هلن نیز، سیاه چادرهای عشایر را می‌توان دید.

بازدید از پل سیمی کوچ عشایر، رفتینگ، پیکنیک و صعود از کوه های سبزکوه و لجی نیز همان چیزی است که هرساله مسافران بسیاری را به دره عشق می‌کشاند. اما شاید جالب‌ترین نکته درباره دره عشق، عبور رود کارون، طولانی‌ترین رود ایران، از میان آن باشد. اواخر بهار و تابستان، بهترین زمان برای بازدید از این منطقه است.

دره عشق

آدرس: استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان کیان، روستای دره عشق


نشان دادن مکان روی نقشه

8- دره مرادبیگ همدان

هرچند این روزها دره مرادبیگ یکی از زیباترین دره های ایران است و تفرجگاه طبیعت‌دوستان اما در گذشته تبعیدگاه مبارزان جنبش مشروطه بوده است. این دره زیبا که در میان کوه الوند پنهان شده، به خاطر دسترسی سختش مهمان بسیاری ندارد. این دره آنقدر جاهای دیدنی دارد که شما را چند روزی پاگیر می‌کند، جاهایی مانند روستا سیلوار، دره گرگ، گوشتخل دره و قلعه‌ی بهمن میرزا.

بهترین زمان برای بازدید از دره، پیک‌نیک در کنار رودخانه‌ و روستاگردی در منطقه، بهار و تابستان است. هرچند که در فصل پاییز نیز دره مرادبیگ به زیبایی تابلوی نقاشی است.

زیباترین دره های ایران

آدرس: استان همدان، چهار کیلومتری جنوب همدان، دره مراد بیگ


نشان دادن مکان روی نقشه

9- دره چاکرود گیلان

چاکرود نامی آشنا برای علاقه‌مندان به هیجان و دره‌نوردی است. شهر رودسر هرساله میزبان ماجراجویانی است که برای شنا در رودخانه راهی این دره می‌شوند. درواقع تنها افراد حرفه‌ای و متخصص در زمینه دره‌نوردی می‌توانند از آن عبور کنند.

این دره طبیعی مسیری سخت و خشن دارد، آبشارهای بلند و حوضچه‌های عمیق و خطرناک. دسترسی سخت این دره همان چیزی است که طبیعتش را بکر نگه داشته. فراموش نکنید که برای عبور از این دره نیاز به تخصص، راهنما، مربی و تجهیزات خاص است.

زیباترین دره های ایران

آدرس: استان گیلان، شهرستان رودسر، شهر رحیم آباد، روستای بالا طیولا


نشان دادن مکان روی نقشه

10- دره شمخال خراسان رضوی

دره شمخال، دشتی سرسبز، رودخانه‌ای خروشان، دیواره‌های بلند، طبیعتی بکر و آبشار را باهم دارد. به‌همین‌خاطر است که یکی از زیباترین دره های ایران است.

مسیر پر پیچ و خنک دره شمخال 18 کیلومتر طول دارد و از بین دیواره‌هایی به ارتفاع 200 متر عبور می‌کند. درختان گردو، چنار، سپیدار، تمشک و بید تعدادی از گونه‌های گیاهی باارزش میان دره‌اند. درضمن بهترین فصل برای سفر به دره شمخال بهار و تابستان است.

شمخال

آدرس: استان خراسان رضوی، ۶۵ کیلومتری شمال شهر قوچان، روستای شمخال


نشان دادن مکان روی نقشه

11- دره الموت قزوین

دره الموت همان‌قدر که جاذبه‌های طبیعی چشم‌نواز دارد، جاذبه‌های تاریخی مانند قلعه‌های باشکوه نیز دارد، 50 قلعه تاریخی که الموت شناخته‌شده‌ترین آن‌هاست. دریاچه اوان نیز یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران است و در منطقه الموت قرار دارد. روستاهایی مانند معلم کلایه، قله، غار و چشمه‌های بسیاری که در دره الموت قرار دارد این منطقه را به یکی از جاذبه‌های گردشگری ایران تبدیل کرده‌اند.

بنابراین الموت تاریخ و طبیعت را باهم دارد. این دره از زیباترین دره های ایران است که در دامنه کوه‌های البرز مرکزی و حاشیه دره بزرگ شاهرود قرار دارد. دره الموت دارای دو قسمت شرقی و غربی است که تا رجیم آباد شمال و جنگل‌های دوهزار و تنکابن ادامه دارد.

آدرس: استان قزوین، الموت

زیباترین دره های ایران

12- دره رنگین‌کمان هرمزگان

دره رنگین‌کمان جزیره هرمز آن‌قدر عجیب و رویایی است که اگر از نزدیک هم آن را بیبنید باورتان نمی‌شود. دره‌ای شبیه به تابلو نقاشی که انگار هرگوشه‌اش رنگ پاشیده شده است. همان‌طور که می‌دانید جزیره هرمز به خاک قرمزش مشهور است و این دره یکی از زیباترین قسمت‌های آن است.

رنگ‌های زرد، قرمز، نارنجی، قهوه‌ای و سفید در دره یا نتیجه ترکیبات رُسی و اکسید آهن‌اند یا ترکیبات آتش‌فشانی‌. بهترین زمان برای بازدید از این دره و جزیره هرمز از اواسط پاییز تا اواخر زمستان است. اگر به اینجا آمدید خواهش می‌کنیم تا حتی ذره‌ای از این خاک با ارزش را با خودتان از جزیره خارج نکنید.

زیباترین دره های ایران

آدرس: استان هرمزگان، جزیره هرمز


نشان دادن مکان روی نقشه

13- دره طالقان

طالقان منطقه‌ای خوش آب‌وهوا و ییلاق تهرانی‌هاست. این دره با روستاهای سرسبز، مراتع پر از گل و خانه‌هایی که پنجره‌شان رو به دریاچه سد باز می‌شود، هرچند در نزدیکی پایتخت و کرج قرار دارد اما پر از اکسیژن و آرامش است.

این دره از زیباترین دره های ایران است که بین قله‌های شاه البرز و قله‌های خط الراسی کوه‌های ساوجبلاغ را شامل می‌شود. رودخانه طالقان نیز در این دره جریان دارد و حتی آبشاری زیبا به نام کرکبود دارد. تعداد روستاها، چشمه‌ها و آبشارهای این دره از انگشتان دست بیشتر است و برای طبیعت‌دوستان شبیه به بهشت.

آدرس: استان تهران، اتوبان کرج- قزوین، شهرستان طالقان

طالقان

14- دره خزینه

دره خزینه به گرند کنیون ایران معروف است و آن را از زیباترین دره های ایران می‌دانند. دره‌ای باشکوه که عظمتش حتی از میان عکس‌ها پیداست، چه برسد که رو به روی آن بایستید و باد از میان دره به صورت‌تان بوزد. این دره طی میلیون‌ها سال فرسایش به‌‌وجود آمده و رود سمیره در آن جریان دارد.

پیچ نعل اسبی یکی از زیباترین قسمت‌های دره است که در میانش صخره‌ای عظیم وجود دارد. علاوه بر طبیعت دیدنی، دره خزینه تا چند سال قبل، پل معلقی داشت که بلندترین پل معلق ایران و حتی خاورمیانه بود. اما متاسفانه این پل به دست عده‌ای ناشناس تخریب شد. بهترین زمان برای بازدید از این منطقه، بهار و تابستان است.

خزینه

آدرس: استان لرستان، شهرستان پلدختر، روستای دره خزینه


نشان دادن مکان روی نقشه

15- دره کول خرسان خوزستان

دره کول خرسان، دره ارواح یا دره اشکفت زرده یکی از متفاوت‌ترین و زیباترین دره های ایران است. برای رسیدن به کول خرسان باید حدود 20 کیلومتر پیاده روی کنید تا به دره‌ای پوشیده از گیاه پر سیاوشان برسید. دیواره‌های دره آنقدر بلند و پیچ در پیج است که آسمان را پنهان کرده و فضا را وهم‌انگیز.

از طرفی هم وزش باد در دره صدایی عجیب تولید می‌کند. به همین خاطر نام دره اواح را برای آن انتخاب کرده‌اند. در قسمت‌هایی از دره آن‌قدر دیوارهای به هم نزدیکی می‌شوند که حتی یک نفر هم به سختی از آن عبور می‌کند. درنهایت پس از چهار ساعت به انتهای دره و رودخانه دز می‌رسید. پیمایش دره، شنا و قایقرانی فعالیت‌هایی است که می‌توانید در کول خرسون داشته باشید.

توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید بدون راهنما و کلاه‌ایمنی وارد دره شوید. این دره بارها اتفاقاتی تلخ را برای مسافران بی‌احتیاط و تنها رقم زنده است. بهترین زمان برای سفر به این منطقه اواسط خرداد است.

آدرس: استان خوزستان، ۳۲ کیلومتری شمال دزفول

کول خرسان

16- دره تل انبار گرگان

در همین ابتدا باید بگوییم که تل انبار یک دره فنی است و تنها افرادی با تخصص و مهارت بالا با کمک مربی و تجهیزات خاص می‌توانند از آن عبور کنند. این دره از زیباترین دره های ایران است که 53 آبشار دارد که ارتفاع آن ها بین دو تا 40 متر است. 20 آبشار دره بالای 10 متر ارتفاع دارند و عبور از آن‌ها نیاز به کارگاه زدن و طناب فرود دارد.

یکی از مواردی که عبور از دره را سخت کرده این است که بعد از فرود از آبشار اول باید مسیر را تا انتها ادامه دهید زیرا مسیر بازگشتی وجود ندارد.

آدرس: استان گلستان، گرگان، روستای زیارت

زیباترین دره های ایران

17- دره آدرشک یزد

یکی دیگر از زیباترین دره های ایران دره آدرشک است. آدرشک یکی از عمیق‌ترین دره‌های ایران است که طی کردن آن تنها برای دره‌نوردان حرفه‌ای ممکن است. بنابراین به‌هیچ‌عنوان نباید تنها به این منطقه بیایید.

در مسیر این پیمایش 15 آبشار وجود دارد و سخت بودن مسیر آن را برای علاقه‌مندان جذاب‌تر کرده است. به دلیل سیلابی بودن دره نیز بهترین زمان برای سفر ماه های کم بارش است.

آدرس: استان یزد، ۱۰ کیلومتری مهریز

آدرشک

18- دره فرسایشی ایوانکی سمنان

یکی از دره‌های عجیب و دیدنی نزدیک استان سمنان، دره فرسایشی ایوانکی است. اشکال عجیب و غریبی که بر روی سنگ و صخره‌های این دره دیده می‌شوند نتیجه پدیده تافونی یا هوازدگی حفره‌ای‌اند.

بازدید از این دره و تماشای حفره‌های روی دیواره‌ها برای علاقه‌مندان به زمین‌شناسی بی‌نهایت جذاب است. عکاسی در میان این صخره‌های عجیب آلبوم عکس‌های شما را حسابی دیدنی و متفاوت می‌کند.

آدرس: استان سمنان، جاده خاوران، شهرستان ایوانکی، جاده ارتباطی ایوانکی به آب سرد، پس از روستای کوراک

زیباترین دره های ایران

19- کهو دره مازندران

کهو دره توسط گروه دره نوردی چکاد در سال 93 شناسایی شد و همین نشان‌دهنده فنی بودن این دره است. مسیر دره کهو که از زیباترین دره های ایران است، دارای 30 آبشار با ارتفاع متوسط بین سه تا 30 متر، 50 حوضچه با عمق یک تا چهار متر و مسیرهای دشوار است. جنگلی بودن دره و آب ‌و‌هوای خوب آن باعث شده تا کهو دره مورد توجه دره‌نوردان قرار بگیرد.

همان‌طور که گفیتم این دره مسیری بکر و تخصصی دارد بنابراین به‌هیچ‌عنوان بدون داشتن آموزش های لازم و تنها وارد آن نشوید.

زیباترین دره های ایران

آدرس: استان مازندران، شهرستان نکا، مسیر امامزاده یحیی


نشان دادن مکان روی نقشه

20- دره نی گاه

یکی از زیباترین دره های ایران دره نی‌گاه با آب فیروزه‌ای رنگش است. دره‌ای به طول 12 کیلومتر که پیمایش آن یکی از هیجان‌انگیزترین ماجراهای یک طبیعتگرد است. ابتدای دره سرسبز است و مسیر آسانی دارد، بنابراین تمامی افراد می‌توانند از آن دیدن کنند اما پیمایش باقی مسیر به راهنما و توان‌بدنی بالا نیاز دارد.

این دره راه ارتباطی بین دریاچه گهر را به غرب دریاچه یعنی روستاهای تپه تی، چم چیت و … است. این دره زیبا محل زندگی گونه‌های نادر گیاهی و جانوری نیز است بنابراین باید به دقت از طبیعت منطقه حفاطت کنید.

آدرس: شهر درود، روستای تپه تی

نی گاه

هرسوی ایران طبیعتی بکر و بی مثال دارد. شما همراهان نابرو برایمان بگویید کدام دره نزدیک محل زندگی شماست که در این لیست وجود ندارد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن