طبیعت گردی

دره ارواح یا دره ستارگان؛ اعجاب‌انگیزترین دیدنی‌ های قشم

دره ستارگان یکی از شناخته‌شده‌ترین جاذبه‌های گردشگری قشم است. دره‌ای حیرت‌انگیز که تندیس‌هایی بلندقامت و ستون‌هایی با اشکال عجیب و غریب دارد. این دره یکی از عجایب هفتگانه جزیره قشم است که مشابه آن تنها در آمریکا وجود دارد. این دره از جاهای دیدنی قشم به‌شمار می‌آید که سالانه مسافران و گردشگران زیادی را به منطقه قشم می‌کشاند. اگر ترجیح می‌دهید پیش از سفر به قشم درباره این دره بیشتر بدانید، با مطلبی از مینا جعفری برای نابرو همراه ما باشید.

دره ستارگان کجاست؟

دره ستارگان نزدیکى روستاى برکه خلف واقع شده است و قسمتی از ژئوپارک جزیره قشم محسوب می‌شود که به‌عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. درباره دره ستارگان افسانه‌های بسیاری گفته شده است. محلی‌ها به این مکان «استالَه کَفتَه»، «استاره افته» و گاهى «استار افتیده» می‌گویند. یعنی مکانی که در آن ستاره افتاده است. آن‌ها معتقد هستند دره ستارگان بر اثر برخورد شهاب سنگ‌ها به‌وجود آمده است و شب‌ها جن دارد. البته زمین‌شناسان و عکاس‌هایی که آسمانِ شب دره را ثبت کرده‌اند عقیده دیگری دارند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

با دره ستارگان قشم آشنا شوید

این روزها دره ستارگان از شهرت بسیاری بین سفردوستان برخوردار است و به همین دلیل مسافران بدون دیدنش جزیره را ترک نمی‌کنند. اغلب گردشگران و بازدیدکنندگان از این دره هنگام پیاده شدن از خودرو، در اولین برخورد با منظره پیش‌رویشان شگفت‌زده می‌شوند. دره‌ای باشکوه و عجیب شبیه به مریخ با تندیس‌هایی که گویی رو پاهایشان بلند شده‌اند تا به آسمان برسند.

دره ستارگان قشم

مسیر پیاده‌روی دره با سنگ‌چین مشخص شده است تا بازدیدکنندگان میان دره‌ها راه را گم نکنند. پس از چند دقیقه قدم زدن میان دره تازه متوجه می‌شوید که چرا محلی‌ها می‌گویند اینجا جن دارد. زمانی که باد بین ستون‌ها و مخروط‌های دره می‌وزد صدایی وهم‌انگیز ایجاد می‌شود که اگر شب باشد، شما را وحشت‌زده خواهد کرد. همین‌طور که پیش می‌روید مسیر سنگ چین شده شما را به سمت بام می‌برد. جایی که همه دره ستارگان زیر پایتان پیدا خواهد بود و می‌توانید ستون‌های بلند، تندیس های باشکوه، آرک و دیواره‌هاى نوارى دره را به قد تماشا کنید.

دره ستارگان قشم چگونه به‌وجود آمده است؟

برای این سوال دو جواب وجود دارد. اولی باور بومیان منطقه است که می‌گویند بارش شهاب سنگ‌ها دره‌های پانزده متری و تندیس‌های بلند را به‌وجود آورده و دومی باور زمین‌شناسان که دره را هنر دست طبیعت می‌دانند. آن‌طور که زمین‌شناسان می‌گویند دره ستارگان بیش از دو میلیون سال قدمت دارد و بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه در دوره زمین‌شناسى سنوزوئیک به‌وجود آمده است. آب، باد، رگبارهای سیل آسا و حرکات و فشارهای درونی زمین طی میلیون‌ها سال تندیس‌ها، آرک‌ها و دیوارهای دره ستارگان را شکل داده است. از آنجایی که جنس و مقاومت لایه‌های صخره‌ها متفاوت بوده است، تندیس‌ها و مخروط‌ها نیز اشکال متفاوتی پیدا کرده‌اند.

با فاصله گرفتن از مسیر سنگ‌چین شده، فلات اولیه که هنوز در بخش شمالى به صورت کم و بیش دست نخورده باقى مانده را می‌بینید. این فلات در ارتفاع بین ۷ تا ۱۰ مترى از کف دره قرار دارد و از ماسه سنگ با سیمان آهکى سست و پوسته‌هاى فسیلى تشکیل شده است.

اگر به ساختار دیواره‌های دره توجه کنید متوجه تفاوت رنگ و جنس آن‌ها می‌شوید. لایه ضخیم دیواره‌ها که جنسی نرم دارند با رنگ کرم تا خاکستری روشن قابل تشخیص‌ هستند و لایه نازک دیواره که سخت است طیف رنگی بین سفید تا خاکستری تیره دارد.

دره ارواح قشم

چگونه از دره ارواح قشم دیدن کنید؟

ابتدای دره غرفه‌ای رنگارنگ هنر دست زنان جزیره را می‌فروشد. صنایع‌دستی که با صدف، گوش‌ماهی و خاک رنگی جزیره هرمز درست شده‌اند. هرچند امکان شتر‌سواری در اطراف دره وجود دارد؛ اما امیدواریم شما نیز مانند ما مخالف استفاده ابزاری از حیوانات در صنعت توریسم باشید.

گشت و گذار میان دره، عکاسی از تندیس‌های بلند و تماشای غروب از بلندای صخره‌ها حدود یک ساعت زمان می‌برد. اگر فرصت بیشتری داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم از روستای برکه خلف واقع در نزدیکی دره ستارگان هم دیدن کنید.

در روستای برکه خلف مغازه‌ای وجود دارد که کلکسیون متنوعی از لباس‌های محلی با پارچه‌های رنگارنگ و تزئینات دستی برای خرید و اجاره دارد. هزینه اجاره لباس‌ها کم است و ساعتی محاسبه می‌شود. بنابراین یکی از آن‌ها را بپوشید و نقش حنا دست و پاهایتان را هم به زنان روستا بسپارید. بسیاری از افراد بعد از آنکه ظاهری شبیه به زنان قشم پیدا کردند راهی دره ستارگان می‌شود تا هم عکس هایشان زیباتر شود و هم تجربه متفاوتی داشته باشند.

اطلاعات بازدید

دره ستارگان در جنوب شهر قشم و در فاصله بیست کیلومتری آن قرار دارد. برای بازدید از دره ستارگان محدودیت زمانی وجود ندارد اما برای شب‌مانی در دره به مجوز رسمی از مدیریت ژئوپارک قشم نیاز دارید. بهترین زمان برای سفر به قشم و بازدید از دره ستارگان اواخر پاییز تا اوایل بهار است. به خاطر داشته باشید ظهرها هوای جزیره به شدت شرجی و گرم است. بنابراین بهتر است صبح یا عصر را برای بازدید انتخاب کنید. هرچند در ابتدای دره مغازه‌ای برای خرید نوشیدنی و خوراکی قرار دارد؛ اما بهتر است آب به اندازه کافی نیز همراهتان باشد.

دره ستارگان قشم

چطور به دره ارواح دسترسی پیدا کنید؟

از آنجایی که شهر قشم بخش کوچکی از جزیره را در برگرفته و جاذبه‌های گردشگری از یکدیگر فاصله دارند، تنها گزینه برای گشت و گذار در قشم استفاده از خودرو است؛ اما اجاره خودرو برای شما هزینه زیادی به‌همراه خواهد داشت. بنابراین از مسئول هتل یا اقامتگاه‌تان بخواهید راننده‌ای مطمئن را به شما معرفی کند یا از تاکسی‌های شهری به‌صورت دربست استفاده کنید. هزینه کرایه تاکسی‌ها برای یک ساعت بین 50 تا 100 هزار تومان است. معمولا راننده‌ها هزینه رفت و برگشت را با یک ساعت زمان گشت‌وگذار شما محاسبه می‌کنند. بنابراین قبل از حرکت بر سر قیمت توافق کنید. اابته در نوروز تورهایی به صورت عمومی و با هزینه حدود بیست تا سی هزار تومان برای هر نفر به‌منظور بازدید از جاذبه‌های گردشگری قشم مانند دره ستارگان موجود است. به‌این‌ترتیب می‌توانید متناسب با فصل حرکتتان به قشم، برنامه سفر و هزینه‌های مربوط به آن را مدیریت کنید. درصورتی‌که پیش از این به دره ستارگان قشم سفر کرده‌اید، تجارب خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن