آیین و زیارت

سفر به دوره کریم‌خان با حضور در مسجد وکیل شیراز

فهرست مطالب

ازجمله‌ مکان ‌های دیدنی شیراز، می‌توان به مجموعه‌ی مسجد‌ وکیل ‌اشاره‌کرد، که بدون شک یکی از زیباترین مساجد ایران به حساب می‌آید .این بنا در انتهای خیابان لطفعلی‌خان زند و خیابان طالقانی، نزدیک مکان‌های‌تاریخی دیگری مثل ارگ کریم‌خان و حمام وکیل مسجد وکیل و در غرب بازاروکیل، در انتهای راسته شمشیرگرها قرار ساخته شده ‌است. برای آشنایی بیشتر با این مسجد زیبا و دیدنی با من در نابرو همراه باشید.

آشنایی با مسجد وکیل

نزدیک ورودی این مسجد یک درخت قدیمی وجود‌ دارد که با فلزات براق و مهره‌ها و پارچه‌های رنگی تزیین‌شده و یک دوچرخه قدیمی کنار آن تکیه داده ‌شده است. این تصویر تا به اکنون سوژه عکس بسیاری از عکاسان بوده است. البته طبق اطلاعیه‌ای که کنار دوچرخه نصب شده، باید از نشستن روی دوچرخه خودداری‌کرد.

 مسجد وکیل شیراز

اطراف این مسجد هم مغازه‌هایی وجود‌دارد برای فروش هنر‌های دستی، گلیم‌های سنتی که انتخاب خوبی برای خرید سوغات به حساب‌می‌آیند. همچنین وجود کافه‌ها و‌ رستوران‌های زیاد اطراف این بنا با انواع غذا‌ها و نوشیدنی‌های متنوع و لذیذ، امکان استراحتی دلنشین را برای مسافران فراهم می‌کند.


وقتی هرکس با هرسلیقه و شخصیت به این مسجد قدم می‌گذارد، ناخودآگاه مبهوت خطاطی‌های ساده و بی‌آلایش، میناکاری‌های سبز و قرمز، سقف‌های لاجوردی و فیروزه‌ای این بنا می‌شود.

هزینه ورودی‌ این مسجد برای گردشگران‌ ایرانی2000 تومان و برای گردشگران خارجی20000 تومان‌است و شما می‌توانید از این مسجد همه‌روزه از ساعت 8 صبح تا 7 شب بازدید کنید.

 مسجد وکیل شیراز

تاریخچه مسجد وکیل

مسجدوکیل یا مسجد سلطانی، یا مسجد جامع قدیمی شهر شیراز، مسجدی تاریخی، مربوط به دوره زندیان است که در سال 1187 هجری قمری  به دستور کریم‌خان‌زند ساخته شده‌است. پادشاهی‌که زمان حکومت خود دستور ساخت بناهای باشکوه زیادی را صادر کرد و میراث ارزشمندی را برای ما به یادگارگذاشت.

 مسجد وکیل شیراز

معماری مسجد وکیل

این مسجد با وسعت چندهزارمتر دارای دو شبستان و دو ایوان شمالی و جنوبی است. پشت ایوان جنوبی، شبستان تابستانی مسجد واقع شده‌ که چهل و هشت ستون سنگی یکپارچه با طرح‌های مارپیچ و طاق‌های ضربی دارد.

 مسجد وکیل شیراز

ایوان شمالی به طاق مروارید معروف بوده که با ستون‌های رنگی، سردرهای مجلل و کاشی‌کاری‌های هفت‌رنگ، هنر نقاشی در سقف و پله‌های مرمرین باشکوه منبر با طول 14 متر، که به دستور پادشاه از مراغه آذربایجان به شیراز آورده‌شده و به فرم پلکانی تراشیده و تزیین شده، قدرت حکاکی روی سنگ ایرانیان را به رخ همگان می‌کشد.

دقت و هنری که در رسم این معرق‌های چشم نواز و کاشی‌های نقاشی‌شده، ستون‌های پیچ خورده، طاق‌های بلند دلبر که اطراف این طاق آیاتی مبارک از سوره‌های قرآن کریم با‌‌‌خط ثلث نوشته شده، همه و همه باعث شده هرسال گردشگران زیادی از داخل یا خارج کشور برای دیدن این مسجد زیبا به شیراز سفرکنند.

 مسجد وکیل شیراز

وقتی هرکس با هرسلیقه و شخصیت به این مسجد قدم می‌گذارد، ناخودآگاه مبهوت خطاطی‌های ساده و بی‌آلایش، میناکاری‌های سبز و قرمز، سقف‌های لاجوردی و فیروزه‌ای این بنا می‌شود.

من بعد از اولین بازدیدم از این مسجد فکرکردم بهتر است، قبل از ورود به این مسجد نزدیک درب ورودی یک تابلویی نصب‌کنند با این مضمون که: احتیاط کنید! معماری این بنا ممکن است شمارا هیپنوتیزم کند.

 مسجد وکیل شیراز

مسجدوکیل شاید در‌ نگاه اول، سرشار از رنگ‌بازی وکاشی‌کاری باشد، اما به نظرم می‌رسد زمانی که خودم برای اولین بار، وارد این مسجد شدم ، سادگی معماری سراسر با اصلالت ایرانی این مسجد بود ،که باعث‌می‌شد ، مدام از زاویه‌های مختلف این شاهکار هنر اسلامی ایرانی عکاسی‌کنم .

. ویدئو از آزاده حجتی

وقتی از درب اصلی وارد شدم، از دالانی تقریبا باریک و تاریک، ناگهان با شکوه حیاط مسجد روبه‌رو شدم و هربار که به آنجا می‌روم، گوشه‌ای از صحن مسجد می‌نشینم، محو سادگی و خلوص این هنر و معماری ‌می‌شوم.

 مسجد وکیل شیراز

توصیه‌می‌کنم موقع سفر به شیراز زیبا از دیدن این مسجد با‌شکوه غافل نشوید، که واقعا در عین سادگی این توانایی را داردکه برای چند ساعت شما را در زیبایی‌هایش غرق کند و آرامشی از جنس عشق و عرفان رو به شما هدیه دهد . در آخر امیدوارم با این توصیفات روزی شما هم مهمان این مسجد شوید و اوقات خوشی را در این مکان بگذرانید.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. توصیفات شما زیبایی این مسجد زیبارو چندین برابر کرد سادگی و روان بودن متن به همراه عکس های کاملا طبیعی واقعا دلنشین بود
    موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن