ماجراجویی

باغ وحش وکیل آباد مشهد؛ تجربه لمس حیات وحش

فهرست مطالب

بسیاری از مسافرانی که حدود 10 یا 15 سال پیش به مشهد سفرکرده‌اند، به‌خوبی باغ ‌وحش وکیل ‌آباد مشهد را می‌شناسند؛ یکی از مکان‌های هیجان‌انگیزی که بیشتر مسافران، بازدید از آن را در برنامه‌ سفر خود خواهند گنجاند. هنوز هم باغ‌ وحش مشهد بازدیدکننده روزانه زیادی دارد؛ اما حس خاطره‌انگیزی که این مکان برای مادرها و پدرهایمان دارد، خیلی متفاوت‌تر از تجربه بازدید ما از آن است. اگر تابه‌حال به باغ ‌وحش وکیل آباد مشهد نرفته‌اید، پیشنهاد می‌کنم مطلب من در نابرو را بخوانید تا بیشتر با دیدنی‌های مشهد آشنا شوید.

نحوه دسترسی به باغ ‌وحش وکیل ‌آباد مشهد

باغ ‌وحش مشهد در مجاورت پارک جنگلی وکیل ‌آباد مشهد واقع شده‌ است. برای دسترسی به این مکان، می‌توانید از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی استفاده کنید. ایستگاه پایانی خط یک متروی مشهد، پارک وکیل‌ آباد است که از آنجا می‌توانید به باغ‌ وحش وکیل آباد بروید. ساعت بازدید مجموعه باغ ‌وحش وکیل‌ آباد از 30/8 صبح تا چهار بعدازظهر و قیمت بلیت آن 6000 تومان است. البته این مبلغ در تابستان 98 محاسبه شده است.

باغ وحش وکیل آباد مشهد

باغ ‌وحش مشهد؛ یکی از باغ‌وحش‌های قدیمی‌ ایران

باغ ‌وحش مشهد یکی از باغ‌وحش‌های قدیمی ایران است که در سال 1338 در محله خواجه‌ ربیع مشهد ساخته شد. حدود 20 سال بعد، به‌علت گسترش فضای شهری در محدوده منطقه خواجه‌ ربیع، باغ‌وحش به منطقه وکیل‌ آباد منتقل شد. منطقه وکیل‌آباد از ییلاقات مشهد است. از آن زمان تاکنون این باغ‌وحش در منطقه وکیل‌ آباد قرار دارد.


یکی از نکاتی که بیشتر بازدیدکنندگان به آن توجه نمی‌کنند، خوراکی‌دادن به حیوانات باغ وحش است. این حیوانات از غذای مخصوص خودشان تغذیه می‌کنند و دخالت بازدیدکنندگان، می‌تواند در این مورد مشکل‌ساز شود.

بسیاری از مشهدی‌ها و مسافرانی که به باغ‌ وحش مشهد آمده‌اند، فیل باغ ‌وحش مشهد را می‌شناسند و معمولا همه سعی می‌کردند عکسی یادگاری با آن بگیرند؛ اما متاسفانه مدت مدیدی است که فقط همین عکس‌های یادگاری از این فیل محبوب به جا مانده‌‌اند. هنوز هیچ حیوان دیگری نتوانسته است جای خالی‌اش را برای بازدیدکنندگان قدیمی پر کند. باغ‌ وحش مشهد اتفاقات زیادی را از سر گذرانده و تا مرز تعطیلی نیز پیش رفته است؛ اما همچنان این مکان برای بازدید عموم باز است و به فعالیتش ادامه می‌دهد.

باغ وحش وکیل آباد مشهد

تجربه بازدید از باغ ‌وحش مشهد

در ابتدای ورود به باغ ‌وحش مشهد با نقاشی‌های دیواری از حیوانات روبه‌رو می‌شوید. سپس میله‌های فلزی قفس‌ها خودنمایی می‌کنند. متاسفانه باغ وحش یکی از مکان‌هایی است که به‌شخصه لذت زیادی از بازدیدش نمی‌برم. نکته‌ای که بیشترین میزان تاسف را در بازدید از باغ وحش دارد، نامناسب‌بودن محل زندگی حیوانات و درنظرنگرفتن نیازهایشان است. بیشتر بازدیدکنندگان باغ وحش‌ها کودکان‌اند و از دیدن حیوانات لذت می‌برند؛ حیواناتی که توصیفشان را در داستان‌ها یا تلویزیون دیده‌اند.

باغ وحش وکیل آباد مشهد

باغ ‌وحش مشهد

در باغ ‌وحش مشهد گونه‌های جانوری متنوعی زندگی می‌کنند: حیوانات گوشت‌خوار، علف‌خوار، آبزی، پرنده و خزنده. درمجموع 812 جانور در باغ ‌وحش مشهد زندگی می‌کنند: 61 گونه پستاندار و جونده، 49 گونه پرنده، 10 گونه آبزی و پنج گونه خزنده. برای مشاهده قسمت آبزیان و خزندگان نیاز دارید بلیت جداگانه تهیه کنید. تولد «تایگون» یکی از اتفاقاتی است که در این مجموعه رخ داده است. تایگون از لقاح شیر ماده و ببر نر متولد شد که این موضوع بسیار باارزش است. حیوانات باغ ‌وحش مشهد به‌علت حضور در برنامه‌های سینمایی شهرت پیدا کردند. «البرز» ببری نر است که در فیلمی سینمایی و نیز مستند حضور داشته است. همچنین «مایا» ببری ماده است و فیلمی سینمایی به‌نامش ساخته شده ‌است و بیشتر هنرمندان با آن عکس گرفته‌اند.

یکی از اتفاقات خوبی که در باغ ‌وحش مشهد دیده می‌شود، حضور «محسن طیرانی» است که مربی حیوانات است و با حیوانات رابطه بسیار خوبی دارد. اگر باغ ‌وحش مشهد را در فضای مجازی جست‌وجو کنید، عکس محسن طیرانی را در بسیاری تصاویر، کنار ببر و شیر و شامپانزه مشاهده می‌کنید و شاید از دیدن آن‌ها تعجب کنید.

باغ وحش وکیل آباد مشهد

حدود پنج یا شش سال پیش که برای بازدید از باغ وحش رفته بودم، با محسن طیرانی هماهنگ کرده بودم که داخل قفس شیرها بروم. رفتن به داخل قفس شیرها یکی از تجربه‌های لذت‌‌بخشی است که هرکسی می‌تواند تجربه‌اش کند. وارد قفس که شدیم، سه توله‌شیر ماده قرار داشتند که از حضور ما ترسیده بودند و برایم عجیب بود که هیچ نشانی از حالت تهاجمی و حمله نداشتند.

حضور ما در قفس برای آن‌ها ترس ایجاد کرده بود. بیشتر حیوانات باغ ‌وحش مشهد اسم دارند. از بین حیوانات مختلف، شامپانزه‌ها تمایل زیادی به نزدیک‌شدن به بازدیدکنندگان دارند. یکی از این شامپانزه‌ها «میشل» نام دارد که شامپانزه‌ای نر است یا «آرزو» که شامپانزه‌ای ماده است و رابطه خیلی خوبی با بازدیدکنندگان خانم ندارد.

باغ وحش وکیل آباد مشهد

نکاتی برای بازدید از باغ ‌وحش وکیل ‌آباد مشهد

یکی از نکاتی که بیشتر بازدیدکنندگان به آن توجه نمی‌کنند، خوراکی‌دادن به حیوانات باغ وحش است. این حیوانات از غذای مخصوص خودشان تغذیه می‌کنند و دخالت بازدیدکنندگان، می‌تواند در این مورد مشکل‌ساز شود. سعی کنیم مهربانی با حیوانات و احترام به طبیعت را به کودکانمان آموزش دهیم؛ برای این منظور، بازدید از باغ‌وحش می‌تواند راه مناسبی باشد.

اگر شما هم به باغ وحش وکیل آباد مشهد رفته‌اید، تجربه حضورخود در این مکان را با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. سلام
    این باغ وحش بدترین باغ وحش ایران و دنیا است. حیوانات بیچاره در بدترین شرایط زندگی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن