فرهنگ و هنر

گشتی در دانشگاه کردستان

فهرست مطالب

دانشگاه‌ها همواره محلی برای رشد و پرورش بیشتر دانش هستند؛ اما محیط آموزشی بدون جاذبه‌هایش قطعا نمی‌تواند هنگام استراحت بین کلاس‌ها و اوقات فراغت یا زمانی که با دوستانتان مشغول گپ‌وگفت هستید، فضای راحتی را فراهم آورد. بیشتر دانشجویان جدا از درس و تحقیق به‌دلیل اینکه دور از خانواده هستند، دنبال تغییر در حالات روحی خود بوده و معمولا آخر هفته‌ها را به بیرون رفتن و تفریح می‌گذرانند. ولی دانشگاه کردستان به سبب فضای سبز و چهار فصل بودنش، طبیعتی بکر را درون خود جایی داده و به مکانی برای یک پیک نیک دانشجویی تبدیل شده است. با من در نابرو همراه باشید تا به دانشگاه کردستان از جاذبه های کردستان برویم.

دانشگاه کردستان

معرفی دانشگاه کردستان

دانشگاه کردستان واقع در شهر سنندج در سال تحصیلی 1353-1354 فعالیت خود را شروع کرد و در حال حاضر حدود ۱۰۰۰۰ دانشجو در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را در ۸۰ رشته و هفت دانشکده دارد.

همچنین این دانشگاه در سال ۹۴ برای نخستین بار در ایران، رشته زبان و ادبیات کردی را با پذیرش ۴۰۰ دانشجو به لیست رشته‌های خود افزود. در کنار این رشته کتابخانه پژوهشکده کردستان‌شناسی یکی از غنی‌ترین کتابخانه‌های تخصصی در زمینه فرهنگ، زبان و ادبیات کردی در ایران به‌شمار می‌آید که قدم بزرگی برای حفظ و پرورش زبان کردی و فرهنگ آن بوده است.

دانشگاه کردستان

گشت‌وگذار در دانشگاه

دانشگاه کردستان حداقل پنج ورودی دارد، اگر از ورودی شمالی دو وارد دانشگاه شوید، بعد از عبور از ورودی با فضای سبز دانشگاه روبه‌رو می‌شوید.

دانشگاه کردستان

ساختمان و پارک گولان

کمی جلوتر ساختمان گولان قرار دارد که گولان در زبان کردی به معنای ماه دوم بهار، یعنی اردیبهشت است. ماهی که در طول آن گل‌های زرد و قرمز، کوه‌ها و مناظر کردستان را رنگی می‌کنند.

دانشگاه کردستان

این ساختمان ویژه کلاس‌های عمومی و پایه مشترک است. روبه‌روی آن درختان و فضای سبز باعث شده که دانشجویان بعد از کلاس به‌راحتی از فضای موجود لذت ببرند.


دانشجویان این دانشکده از رشته‌های زبان و ادبیات کردی، فارسی، عربی، انگلیسی و آموزش زبان انگلیسی و زبانشناسی همگانی هستند. روبه‌روی آن فضای سبز متقارنی فراهم شده و از همین قسمت می‌توان دانشکده علوم انسانی را دید.

بالاتر از ساختمان گولان پارک زیبای گولان که انگشتر فیروزه‌ای زیبای دانشگاه محسوب می‌شود، چشم‌نوازی می‌کند. آب از بالا دست پارک جایی نزدیک به دانشکده کشاورزی شروع به سمت پایین آمدن می‌کند که در این مسیر تصاویری زیبا و دلنشین را از جمله پل زیبا، فواره و مرغابی‌هایی که مشغول به شنا کردن و بازی گوشی هستند را به‌وجود آورده است.

 دانشگاه کردستان

همچنین درخت‌های بید مجنون در این پارک همانند دیگر فضا‌های سبز دانشگاه به چشم می‌خورند که به مکانی برای گفت‌وگوهای صمیمی و همنشینی تبدیل شده‌اند.

دانشگاه کردستان

دانشکده کشاورزی

بالاتر از پارک گولان و همان ضلع شمالی دانشگاه، دانشکده کشاورزی قرار دارد. ورودی دانشگاه گل‌کاری و درختکاری شده است. بعداز ورود به دانشکده، وسط ساختمان هم یک فضای خالی قرار دارد که انتشارات و بوفه دانشکده در این قسمت هستند.

دانشکده مهندسی و ساختمان‌های اطراف

دانشکده مهندسی، معماری نسبتا ساده‌ای دارد. تنها شامل کلاس‌ها، دو سایت‌ و همانند همه‌ ساختمان‌ها و دانشکده‌های دیگر سرویس بهداشتی و نمازخانه است.

نزدیک به این دانشکده‌ دپارتمان‌ها که شامل اتاق اساتید رشته‌های مختلف مهندسی و کارگاه‌های آموزشی می‌شوند، به‌علاوه ساختمان شماره سه مهندسی که شامل چند کلاس درس می‌شود، قرار دارد.

امکانات دانشگاه کردستان

 

دانشکده منابع طبیعی

این دانشکده جدیدالتاسیس که دسترسی به آن هم کار راحتی نیست، پشت ساختمان‌های دپارتمان قرار گرفته و برای رفت‌وآمد باید شیب سختی را طی کرد. برخلاف مسیر دانشکده، خود ساختمان معماری قابل قبولی دارد.

دانشکده علوم پایه

این دانشکده دو ورودی دارد. یکی در طبقات بالای آن که به سبب کوهپایه‌ای بودن شهر سنندج و اختلاف ارتفاعی که در جای‌جای شهر مشهود است، ایجاد شده است. مسیر رسیدن به این ورودی بسیار زیبا است و چندین نیمکت و سنگ فرش‌زیبا را شامل می‌شود.

ورودی دیگری، ورودی اصلی بوده که پس از طی کردن چندین پله به آن می‌رسید. هم ورودی و هم ساختمان خود دانشکده پله‌های زیادی دارد، طوری که در بین دانشجویان به علوم پله معروف شده است.

جاذبه های دانشگاه کردستان

دانشکده هنر و معماری

این دانشکده با ورودی بالایی دانشکده علوم پایه هم مسیر است و پس از گذشتن از دانشکده علوم پایه به آن می‌رسید. همان‌طور که از نام دانشکده پیدا است؛ این فلسفه را می‌توان در ظاهر ساختمان و طراحی داخلی آن دید. فضای داخلی ساختمان گل‌کاری شده، هنری و نورپردازی شده است و فضای صمیمی و دوستانه‌ای دارد.

دانشگاه کردستان

دانشکده زبان و ادبیات

دانشجویان این دانشکده از رشته‌های زبان و ادبیات کردی، فارسی، عربی، انگلیسی و آموزش زبان انگلیسی و زبانشناسی همگانی هستند. روبه‌روی آن فضای سبز متقارنی فراهم شده و از همین قسمت می‌توان دانشکده علوم انسانی را دید.

 دانشگاه کردستان

دانشکده علوم انسانی

این دانشکده نیز دو ورودی دارد. یکی نزدیک به دانشکده زبان که در کوچکی دارد و یکی ورودی اصلی که نزدیک به ورودی شمالی یک، دانشگاه است. دانشکده علوم انسانی یکی از زیباترین و جذاب‌ترین دانشکده‌‌های دانشگاه کردستان به‌شمار می‌رود. وسط ساختمان پارک علوم انسانی قرار دارد.

امکانات دانشگاه کردستان

وسط پارک حوضی دیده می‌شود و به این دلیل که سه در مختلف به پارک راه دارد، دانشجویان از هر طرف می‌توانند وارد این پارک شوند. وجود سلف، بوفه بزرگ، تالارهای اصلی دانشگاه، نزدیکی به خوابگاه مرکزی پسران و کتابخانه علوم انسانی از جمله مواردی است که از لحاظ رفاهی نیز این دانشکده‌ را از بقیه متمایز می‌کند.

 دانشگاه کردستان

کتابخانه‌ها دانشگاه کردستان

دانشگاه کردستان دو کتابخانه بزرگ مرکزی و کتابخانه علوم انسانی دارد که علاوه‌بر کتاب‌ها و منابع غنی، امکانات رفاهی شامل سالن مطالعه، نمازخانه و بخش نابینایان و کم‌بینایان را دارا است. این بخش نیازهای دانشجویان نابینا و کم‌بینا را از طریق کتاب‌های بریل و گویا فراهم می‌آورد. نحوه امانت منابع موجود در این بخش برای رفاه حال دانشجویان به‌صورت پستی انجام می‌گردد. به این صورت که منابع گویا روی سی‌دی کپی شده و برای متقاضیان ارسال می‌شود.

دانشگاه کردستان

پارک‌های دانشگاه

دانشگاه به‌جز پارک گولان یک پارک بزرگ دیگر به نام پارک شهدای دانشجو دارد. این پارک روبه‌روی دانشکده‌ علوم پایه و وسط دانشگاه قرار دارد. همچنین مساحت قابل ملاحظه‌ای داشته و طراحی آن چشم‌گیر است.

فضای سبز دانشگاه کردستان

فصل‌های دانشگاه

دانشگاه کردستان همانند خود استان کردستان چهار فصل سال را به خوبی در خود جایی می‌دهد. هنگام پاییز تا چشم کار می‌کند زردی و نارنجی است که دل می‌برد. از همان اواسط پاییز هنگام صبح‌ با اندک بادی باران برگ شروع به باریدن می‌کند و تا روزهای بعد از پاییز هم این روند ادامه دارد.

باران‌های پاییزی به آرامی نوازش‌های خودشان را برای شروع فصل سرما و زمستان آغاز می‌کنند و به هنگام زمستان دانشکده سفید پوش و سرما زده می‌شود.

دانشگاه کردستان

بهار که می‌شود و به ماه گولان (اردیبهشت) می‌رسد، هیاهوی گل‌های زیبا و شکوفه‌های تازه قدم، هوش از سر می‌برد و چشم‌ها را مست می‌کند.

تابستان هم همین وضعیت ادامه دارد و هوای معتدل و قابل تحملی دارد و همچنان فضای سبز و زیبای دانشگاه مسیرش را به پیش می‌برد.

دانشگاه کردستان

سرویس‌های دانشگاه

محلی نزدیک به ساختمان گولان و دیگری هم نزدیک به دانشکده علوم پایه برای ترمینال سرویس‌ها در نظر گرفته شده است که رفت‌وآمد دانشجویان خوابگاهی را در ساعات مختلف فراهم کنند. همچین ترمینالی نزدیک به دانشکده زبان نیز برای جابه‌جایی دانشجویان درون دانشگاه در نظر گرفته شده است.

مسجد پیامبر اعظم

مسجد دانشگاه با معماری دل‌فریب‌ و فضای زیبای اطرافش، پشت دانشکده زبان قرار دارد. معماری، کاشی‌کاری و محل قرارگیری مسجد به خوبی توانسته نگاه‌ها را به خود جلب کند.

امکانات دانشگاه کردستان

سلف‌ها و رستوران دانشگاه

دانشگاه دو سلف غذاخوری و یک رستوران فرزانگان که جدا از سلف‌ها مشغول فعالیت و تهیه غذا برای دانشجویان هستند، دارد. کیفیت غذا این رستوران به مراتب بالاتر از غذاهای سلف است. دانشجویان درصورت تمایل می‌توانند غذا خودشان را در این رستوران رزرو کنند یا به‌صورت آزاد از آن استفاده کنند. همچنین این رستوران غذا مراسم مختلف را نیز فراهم می‌کند.

دانشگاه کردستان

امکانات رفاهی دیگر

کنار یا داخل اکثر دانشکده‌ها، بوفه‌ و انتشارات قرار دارد که نیازهای دانشجویان را جهت کپی جزوه و کتاب فراهم آورد. نانوایی و سوپرمارکت دانشگاه هم در قسمت ورودی پایین دانشگاه کردستان از سمت خیابان دانشگاه قرار دارند.

دانشگاه کردستان

بیش از 14 خوابگاه پسرانه و دخترانه، دور و نزدیک به دانشگاه موجود است که سرویس‌ها هم برای رفت‌وآمد آن‌ها فراهم شده است.

همچنین بانک تجارت شعبه دانشگاه نیز برای انجام امور بانکی دانشجویان و واریز‌های وابسته به امور دانشجویان ایجاد شده است.

راه‌های دسترسی

دانشگاه کردستان میان سه شهرک ویلاشهر، بهاران و آبیدر قرار گرفته است.

دسترسی های دانشگاه کردستان

ورودی شمالی یک دانشگاه کنار بانک تجارت، ورودی شمالی دو نزدیک به میدان شهید ناهید فاتحی کرجو و روبه‌روی بیمارستان کوثر و ورودی شمالی دیگر کمی بالاتر از میدان شهید ناهید فاتحی قرار دارد.

دانشگاه کردستان

ورودی‌های شرقی (پایینی) روی خیابان دانشگاه قرار گرفته‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن