طبیعت گردی

روستای توشن؛ دریاچه و جنگل در یک قاب

فهرست مطالب

استان گلستان به داشتن طبیعت زیبا، جنگل‌های متعدد و روستاهایی با چشم‌اندازهای فوق العاده شهره است. بین روستاهای کوچک و بزرگ استان گلستان، شاید روستای توشن یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها برای یک پیک‌نیک دلچسب باشد. طبیعت فوق‌العاده زیبا، آب‌وهوای دلنشین و البته فاصله اندک این روستا با شهر از دلایلی هستند که گردشگران و مسافران را برای داشتن یک آخرهفته به‌یادماندنی راهی این روستا می‌کنند. در این مطلب در نابرو با من همراه باشید تا باهم در این روستای زیبا گردش کنیم.

روستای توشن گرگان

آب بندان توشن

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی این روستا وجود یک دریاچه بسیار زیبا در قلب آن است. دریاچه توشن بین اهالی روستا با نام آب بندان نیز شناخته می‌شود. این دریاچه نه‌تنها در این روستا، بلکه در کل استان یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری به‌حساب می‌آید. کلمه توشن در لغت‌نامه دهخدا معنی خالی شدن آب می‌دهد. آب این دریاچه از رودخانه دوبرار نزدیکی جنگل النگدره، تامین می‌شود. طول دریاچه ۳۰۰ متر، عرض آن ۱۳۰ و ارتفاع آن از سطح دریا هم ۲۵۰ متر است. بسیاری از شهروندان گرگانی فقط برای دیدن این دریاچه زیبا و طبیعت مسحورکننده اطراف آن به روستای توشن می‌روند.

روستای توشن

در هرزمان از سال که به این روستا بروید می‌توانید ماهیان، قورباغه‌ها و اردک‌هایی را که داخل آب دریاچه مشغول شنا هستند ببینید. همچنین کنار آن‌ها کودکانی را خواهید دید که در حال غذا دادن به این موجودات دوست‌داشتنی هستند. پیوند جادویی انسان با طبیعت و اعتماد آبزیان و پرندگان به مردم طبیعت‌دوست را کنار این دریاچه می‌توان دید. اردک‌هایی که آهسته از آب دریاچه بیرون می‌آیند و ماهیان و قورباغه‌هایی که نزدیک خشکی حرکت می‌کنند همه با مردم دوست و آشنا هستند. این موجودات به‌سادگی تکه‌های نان را از گردشگران گرفته و می‌خورند.

روستای توشن گرگان

اینجا همان جایی است که می‌توان ساعت‌ها مسحور آن شد. طبیعت زیبای دریاچه، آرامش‌بخشی طبیعت، درختان سربه‌فلک کشیده دورتادور دریاچه و… بسیار رویایی و دلنشین است. در اطراف این دریاچه، حتی در شلوغ‌ترین روزها هم سروصدای چندانی به‌گوش نمی‌رسد. گویی همه مردم به آنجا آمده‌اند که فقط شاهکار طبیعت را تماشا کنند. هنگام غروب آفتاب منظره‌ای بدیع کنار دریاچه خلق می‌شود. تصویر دریاچه‌ای که سرخی آفتاب را منعکس می‌کند و هم‌زمان سایه درختان را در دل خود دارد. منظره‌ای که می‌توان ذره‌ذره آن را به درون جان کشید.

روستای توشن گرگان

جنگل توشن

یکی دیگر از جاذبه‌های این روستا جنگل زیبای توشن است. جنگلی که نزدیکی دریاچه قرار گرفته و در همه ایام سال از مسافران و گردشگران زیادی میزبانی می‌کند. از آن‌جایی‌که این روستا در دامنه کوه قرار گرفته و دریاچه هم دارد، گردشگران آب‌وهوای آن در بهار و تابستان را معتدل و بسیار دلچسب می‌دانند. بنابراین اگر در فصل تابستان در استان گلستان حضور دارید، می‌توانید برای تنفس هوای خنک و لذت از طبیعت به روستای توشن بروید. فاصله اندک این روستا با شهر گرگان و مسیر دسترسی آسان می‌توانند عواملی ترغیب‌کننده برای گردش و پیک‌نیک در این روستای زیبا باشند.

جاذبه های روستای توشن

پیک نیک در روستای توشن

با توجه به طبیعت زیبای روستای توشن و امکان لذت از منظره دریاچه و جنگل کنار هم، این روستا بین مردم گلستان به یکی از اصلی‌ترین مقاصد برای داشتن یک پیک‌نیک دلچسب تبدیل شده است. در جای‌جای این روستا می‌توانید بساط پیک‌نیک خود را پهن کنید و از هوای تازه و خنک کنار منظره زیبا لذت ببرید.

روستای توشن گرگان

بهتر است برای پیک‌نیک در جنگل این روستا تجهیزات کافی به همراه داشته باشید. جنگل روستای توشن همچون جنگل النگدره یا بسیاری از جنگل‌های شناخته شده منطقه شمال امکانات کافی مانند نیمکت، میز، منقل و… ندارند. بنابراین برای لذت از پیک‌نیک وسایلی همچون زیرانداز و صندلی، منقل و آب به‌همراه داشته باشید.

روستای توشن

همچنین در بعضی قسمت‌های روستا که از دریاچه دور است، تُنُک بودن پوشش گیاهی باعث می‌شود در تابستان آفتاب بر سطح زمین گسترده شود. این موضوع برای بعضی افراد ایجاد مشکل می‌کند. پس استفاده از کلاه و کرم ضدآفتاب هم پیشنهاد دیگری است که حضور در این جنگل‌ها را برایتان راحت خواهد کرد.

جاذبه های روستای توشن

امکان ماهیگیری در دریاچه توشن

یکی از سرگرمی‌های افرادی که به روستای توشن می‌آیند، ماهیگیری در آب بندان توشن محسوب می‌شود. این امکان برای همه گردشگران فراهم است که بتوانند در دریاچه ماهیگیری کنند. اما برای کمک به حفظ محیط‌زیست باید از این سرگرمی نه‌چندان مفید چشم‌پوشی کنید. درعوض می‌توانید شنای ماهی‌ها را در آب تماشا کرده و به این موجودات زیبا غذا بدهید. به‌این‌ترتیب فرصت لذت از طبیعت زیبای این روستا را برای مسافران و گردشگران دیگر هم فراهم خواهد شد.

روستای توشن

امکان خرید ملک و اقامت در روستای توشن

روستای توشن یکی از روستاهای استان گلستان است. این روستا موردتوجه بسیار افرادی قرار گرفته که به زندگی در روستا علاقه‌مند هستند. در سال‌های اخیر افراد زیادی بوده‌اند که برای آرامش بیشتر ترجیح داده‌اند خانه‌های خود را در شهر بفروشند و به روستاها مهاجرت کنند.

روستای توشن

در این بین روستای توشن، هم به‌دلیل طبیعت فوق‌العاده زیبا و هم به‌دلیل فاصله کم با شهر یکی از اولین گزینه‌ها برای مردم گرگان است. از طرف دیگر، به‌دلیل مهاجرت بسیاری از شهرنشینان به این روستا، امکانات رفاهی آن هم روزبه‌روز گسترش پیدا می‌کند. این موضوع باعث رفاه زندگی مردم می‌شود.

مسیر دسترسی به روستای توشن

روستای توشن در ۳.۵ کیلومتری جنوب گرگان قرار دارد. برای رفتن به این روستا می‌توانید از مسیر بلوار صیاد و همچنین جنگل النگدره عبور کنید. فقط با چند دقیقه رانندگی وارد این بهشت زیبا خواهید شد. اگر شما هم به این روستا سفر کرده‌اید، نابرویی‌ها را از تجربه‌های خود در این روستا بی‌خبر نگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن