طبیعت گردی

ترکمن صحرا و هزار دره افسانه‌ای گلستان؛ تپه ماهورهای رنگارنگ

ایران را می‌توان مهد طبیعت‌های مختلف دانست. جایی که هر فصل آن جلوه خاص خود را دارد. یکی از طبیعت‌های ناب ایران منطقه ترکمن صحرا یا هزار دره است. سرسبزی ترکمن صحرا آن را به مکانی پرجاذبه برای طبیعت گردی گردشگران و مسافران تبدیل می‌کند. اگر قصد سفر به ترکمن صحرا و بازدید از این منطقه زیبا را دارید، پیش از سفر با من در نابرو همراه شوید تا هزار دره را بهتر بشناسید.

منطقه ترکمن صحرا

تپه‌های سرسبز هزار دره به یک رویای بی‌پایان می‌ماند. هنگامی که از روی ارتفاع به این دره‌های پیچ‌درپیچ بی‌انتها نگاه می‌کنید از خودبی‌خود می‌شوید. در یک هوای دلپذیر می‌توان ساعت‌ها به گشت‌وگذار در این منطقه و بازدید از چشم‌اندازهای بی‌نظیرش پرداخت. این تپه‌های زیبا در هرفصلی به رنگ خاصی در می‌آیند. در بهار سبز رنگ هستند و بعد کم‌کم به زردی می‌گرایند. گندم‌هایی که در این تپه‌ها کشت می‌شوند، این تصویر زیبا را خلق می‌کنند. بی‌دلیل نیست که آن را هزار دره می‌نامند؛ چرا که تعداد تپه ماهورهایی که در این منطقه دیده می‌شود از شماره خارج است.

کنار همه این‌ها، رانندگی در جاده هزار دره هم جذابیت خود را دارد. عبور از پیچ‌وخم دشت‌های سرسبز و چشم‌انداز متفاوتی که از ترکیب این تپه‌ها، جاده، خط سفید وسط جاده و تیرهای چراغ برق به وجود می‌آید، فوق‌العاده است. شاید هر چند دقیقه بخواهید از خودرو پیاده شوید و از این ترکیب مارپیچ زیبا عکس بگیرید. برای دیدن هزار دره کافی است که در یک جای مناسب پارک کنید. از تپه‌های مجاور بالا بروید و این شگفتی طبیعت را که به نقطه و محل خاصی محدود نمی‌شود، به‌چشم ببینید.

ترکمن صحرا یا هزار دره

علاوه‌براین فرصت قدم‌زدن میان شقایق‌های سرخ و گل‌های زرد زیبا را نباید از دست بدهید. این گل‌های رنگارنگ بخش زیادی از دشت را می‌پوشانند و تجربه‌ای دلپذیر از طبیعت گردی در روح و جانتان ثبت می‌کنند. منظره زیبای دشت را می‌توان از بهترین سوژه‌ها برای عکاسی دانست. البته باید مراقب باشید که این گل‌های زیبا را زیر پا لگد نکنید و تا جای امکان از مسیرهایی که باز شده استفاده کنید. با حرکت در مسیرهای پاکوب کمترین آسیب را به این مزارع می‌رسانید. نکته جالبی هم درباره این منطقه وجود دارد. شما به‌ندرت می‌توانید درختی روی این تپه‌ها پیدا کنید و همه سرسبزی مربوط به فضای دشت است.

ترکمن صحرا یا هزار دره

هزار دره را از ارتفاعات خالدنبی هم می‌توانید نظاره‌گر باشید. به‌این‌ترتیب با یک تیر سه نشان خواهید زد. هم از مقبره خالد نبی دیدن می‌کنید، هم از گورستان خالدنبی و هم اینکه از روی بلندی‌های این تپه‌ها از زاویه دیگری به این تپه‌ ماهورها چشم می‌دوزید. گرچه آب‌وهوا هم تاثیر زیادی در تماشای این چشم‌انداز دارد. اگر هوا خیلی ابری یا مه‌آلود باشد، ممکن است موفق به دیدن وسعت آن نشوید. پس بهتر است در طول اقامت خود در این منطقه، روزی را که هوا آفتابی‌تر بوده یا کمتر ابری‌ به‌نظر می‎رسد برای گشت‌وگذار در هزار دره و ترکمن صحرا انتخاب کنید. گرچه هوای مه‌آلود هزار دره و خالد نبی حس‌وحال خاصی دارد؛ اما احتمالا شما را از تماشای تپه‌های بی‌شمار آن محروم کند.

پرنده‌نگری در ترکمن صحرا

مشاهده پرندگان زیبایی چون سبزقبا و چلچله می‌تواند از دیگر جاذبه‌های این سفر باشد. پرندگانی که روی سیم‌های برق یا دیوارهای بلند دیده می‌شوند. اگر هم طرفدار پرندگان شکاری باشید، می‌توانید صحنه شکار دلیجه‌ها را تماشا کنید. این پرندگان زیبا، یک جا می‌ایستند و درجا بال می‌زنند. سپس در یک موقعیت مناسب به‌طور ناگهانی به طرف زمین شیرجه می‌زنند تا طعمه را از آن خود کنند.

ترکمن صحرا یا هزار دره

بهترین زمان سفر به هزار دره

گردشگران بهترین زمان برای سفر به منطقه هزار دره و ترکمن صحرا را، فصل بهار می‌دانند. بهار به‌ویژه اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت هوا بسیار دلپذیر است و همه دشت‌ها سرسبز و پر از گل‌های قرمزرنگ شقایق هستند. پیش از سفر حتما آب‌وهوای منطقه را بررسی کنید تا بتوانید با یک برنامه‌ریزی درست در مناسب‌ترین شرایط به ترکمن صحرا سفر کنید. از اردیبهشت که بگذرد، هوا رو به گرم‌شدن می‌گذارد. بااینکه طبیعت همچنان زیبا است، اما به‌احتمالی گرمای هوا شما را خسته کند.

هزار دره کجاست؟

هزار دره یک پدیده زمین‌شناسی است که در منطقه ترکمن صحرا در استان گلستان قرار دارد. برای بازدید از آن باید به سمت روستای کلاله پیش بروید. از آن‌جا راه خود را تا زمان نمایان شدن این تپه ماهورهای زیبا ادامه بدهید. این پدیده شگفت در مسیر رسیدن به گورستان خالد نبی قرار دارد.

وسایل مورد نیاز و امکانات منطقه

به جز روستاهایی که در مسیرتان قرار گرفته‌اند و نزدیکی مقبره خالدنبی، فرصت دیگری برای خرید خوراکی و وسایل ضروری وجود ندارد. پس بهتر است پیش از حرکت همه وسایل موردنیاز خود را تهیه کرده باشید. آب، داروهای ضروری، کلاه آفتابی، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب و… از مهم‌ترین وسایلی هستند که باید با خود ببرید. همچنین اگر قصد کمپ دارید، مواد غذایی کافی به‌همراه داشته باشید. در نزدیکی و کمی پایین‌تر از مقبره خالدنبی، سرویس بهداشتی و فضایی برای پارک خودرو وجود دارد که می‌توانید برای پارک ماشینتان از آن استفاده کنید. برای رسیدن به مقبره و گورستان خالدنبی هم باید بخشی از راه را پیاده بروید.

ترکمن صحرا یا هزار دره

اقامت در ترکمن صحرا

شما هم می‌توانید در یک جای مناسب از این منطقه کمپ بزنید و هم در اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستاهای اطراف مانند اقامتگاه هزار دره ترکمن صحرا یا بوم‌گردی ترکمن اوی در روستای کلاله، اقامت کنید. نکته مثبت اقامت در این اقامتگاه‌های بوم‌گردی چشیدن طعم بی‌نظیر چکدرمه، بورک و دیگر غذاهای محلی، اقامت در چادرهای ترکمن و اسب‌سواری با اسب‌های زیبای ترکمن است. درصورتی‌که می‌خواهید از امکانات اقامتی بیشتری استفاده کنید، باید بگویم این امکانات کمی از این مکان دور هستند. برای مثال شهر گرگان بیش از 140 کیلومتر با هزار دره فاصله دارد و برای داشتن امکانات رفاهی بیشتر باید این فاصله را بپیمایید.

ترکمن صحرا یا هزار دره

بازدید از طبیعت بکر و زیبایی منطقه ترکمن صحرا و هزار دره می‌تواند جان تازه‌ای به روحتان بدمد. اگر شما هم تجربه‌ای از حضور در این منطقه را دارید، آن را با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن