طبیعت گردی

اقامتگاه بوم گردی ترنج بم؛ تجربه زندگی سنتی میان نخلستان

فهرست مطالب

شهر بم با نخلستان‌های بی‌شمارش، شهر نخل ایران، اولین و تنها «باغ‌شهر» ایرانی است که سازمان یونسکو در فهرست مناظر فرهنگی به ثبت رسانده است. نخل‌های بی‌شمار بم مثل یک چتر بزرگ روی سر این شهر کشیده شده‌اند. در بم هیچ ساختمانی مُجاز نیست از نخل بالاتر برود و این منظره چترمانند را خراب کند. حالا فکر کنید شهر به این مهمی در کشورتان داشته باشید و یک شب درست وسط نخلستان‌هایش نخوابید. اگر می‌خواهید نخل‌های بم را خوب درک کنید، با من در نابرو همراه باشید تا شما را به اقامتگاه بوم گردی ترنج از جاذبه های دیدنی کرمان در قلب نخلستان ببرم.

بم، از ارگ تا نخل

بم را همه با ارگش می‌شناسیم. با شنیدن بم، همیشه به یاد «ارگ بم» افتاده‌ایم. هرچند نام رطب مضافتی بم را زیاد شنیده‌ایم، شاید کسی به ما از نخل و نخلستان در بم نگفته باشد. بعداز دیدن بم، به جمله «شنیدن کی بود مانند دیدن» ایمان آوردم و دیگر شکی در درست بودنش نداشتم.

ما همیشه از ارگ شنیده بودیم، ولی وقتی وارد بم می‌شوی اولین چیزی که می‌بینی، ارگ نیست، بلکه نخل است. در بم تمام صحنه‌ها نخلی است. ما ارگ را در عکس‌ها دیده‌ایم و تصویری خشک و کویری از بم هم در ذهن داریم؛ ولی بم در همان اولین برخورد چهره زیباتری از خودش به نمایش می‌گذارد.

اقامتگاه بوم گردی ترنج بم

اینجا دیده‌ها تمام شنیده‌ها را نقض می‌کنند. اینجا اصلاً کویر نیست. اینجا سرتاسر درخت است. اینجا جنگلِ نخل است. از دیوار تمام خانه‌ها نخل است که سر به آسمان می‌ساید. نخل، اولین تصویری است که شما از بم می‌بینید و اقامتگاه بوم گردی ترنج این تصویر را زیباتر می‌کند.

اقامتگاه بوم گردی ترنج، راوی قصه‌های بم

معروف است که اقامت در اقامتگاه‌های بوم گردی حسی از تجربه زندگی بومی را به نمایش می‌گذارد. اگر به‌دنبال تجربه‌هایی از جنس زندگی بومی هستید، حتما به اقامتگاه بوم گردی ترنج بروید. این اقامتگاه آینه تمام‌نمای زندگی بومی مردمان اینجاست. اینجا یک برش از بم است. اینجا همان مُشتی است که نمونه خروار است.

جاذبه ای اقامتگاه بوم گردی ترنج بم

مسیر رسیدن به اقامتگاه بوم گردی ترنج

برای رسیدن به اقامتگاه بوم گردی ترنج باید به خیابان هادی ساعی در بم بروید. بعد داخل کوچه هادی ساعی 7 بپیچید. در انتهای کوچه به یک در بزرگ می‌رسید که تابلوی اقامتگاه ترنج روی آن خودنمایی می‌کند. وقتی در را برایتان باز می‌کنند، اول فقط نخل می‌بینید.


در اقامتگاه بوم گردی ترنج صبحانه همراه با اقامت است. صبح که بیدار شوید، می‌بینید چندین نفر در تدارک صبحانه‌ای دلپذیر هستند. در اینجا دو قسمت برای صرف صبحانه یا ناهار در نظر گرفته‌اند.

محال است که از دیدن این همه نخل در اقامتگاه بوم گردی ترنج مبهوت نشوید. از یک راهروی کوچک که کنار نخل‌هاست، عبور می‌کنید و به انتهای باغ می‌رسید. نخل‌ها در اینجا به‌قدری صاف و منظم هستند که انگار یک خط‌کش گذاشته‌اند و همگی آن‌ها را با دقت کشیده‌اند. انگار از قبل برنامه‌ریزی کرده‌اند تا همگی دقیقا موازی با هم باشند .

همه آن‌ها چنان با ابهت سر به آسمان ساییده‌اند که در مقابلشان حسی از تعظیم به انسان دست می‌دهد. ساکت و مغرور و سربلندند و به این باغ ابهتی باشکوه داده‌اند.

اینجا در اقامتگاه بوم گردی ترنج می‌توان یک شب ماند، در میان نخل‌ها چرخید و با آن‌ها رازها گفت.

جاذبه های اقامتگاه بوم گردی ترنج بم

اقامتگاه بوم گردی ترنج از گذشته تاکنون

اقامتگاه بوم گردی ترنج در باغی از نخل و مرکبات به مساحت دو هکتار احداث شده است. باغی که قبلاً یک نخلستان و خرماهای آن شاید سال‌ها یک محصول کشاورزی بود. همین است که می‌گویم در اینجا روح زندگی بومی جریان دارد. اینجا یک زمین پدری بوده که بعداز زلزله بم و فوت پدر در آن حادثه اسفبار برای بچه‌ها باقی می‌ماند.

ورثه بعداز سال‌ها تصمیم می‌گیرند با احداث چندین واحد اقامتی در این باغ آنجا را تبدیل به محلی برای اقامت کنند و همین است که آن را جذاب می‌کند. چون اینجا مصنوعی و ساختگی نیست. اینجا یک باغ واقعی از نخل است و جایی است که حس و حال کشاورزی را در بم قدیم برای آدم زنده می‌کند.

اقامتگاه بوم گردی ترنج در ابتدای سال 1398 تأسیس شده و در همین مدت کوتاه به‌اندازه کافی توانسته جای خود را در دل تمام مشتریانش باز کند. اینجا اتاق‌ها با اسم گل‌ها نامگذاری شده‌اند. وقتی شما را به اتاقت راهنمایی می‌کنند، می‌بینی به جای شماره‌، کلمات یاس، شب‌بو، رز و گل‌بهار و… روی درِ اتاق نصب شده‌اند و همان ابتدا حسی از شادابی به شما القا می‌کنند.

اقامتگاه بوم گردی ترنج بم

اتاق‌ها و امکانات اقامتگاه

چهار تا از اتاق‌ها تخت دارند و دو تا به‌صورت کف‌خواب هستند تا بیشتر حس‌وحال زندگی‌های قدیم را القا کنند. لذت خوابیدن در تشک و کشیدن لحاف روی سر، قطعاً با خوابیدن روی تخت هیچ هتلی قابل‌مقایسه نیست.

اگر آسمان صاف و بدون ابر باشد، بهتر است خوابیدن را کمی به تأخیر بیندازید و در محوطه زیبای اقامتگاه که در شب سکوتی رازآلود دارد قدم بزنید. نخل‌های بلند در شب با باد ملایمی که لای شاخ و برگشان می‌پیچید باابهت‌تر و باشکوه‌تر به نظر می‌رسند. محوطه و راهروی وسط اتاق‌ها با چندین درخت نخل که خرماهای آن را عمدا نچیده‌اند و با درختان مرکباتی که در زمستان پر از پرتقال هستند، تزیین شده است.

اگر از دو پله پایین بروید، چند تاب در سایزهای مختلف می‌بینید که می‌توانید روی آن‌ها بنشینید، در سکوت شب تاب بخورید و صدای قیژقیژ حرکت طناب‌های تاب را بشنوید. آن‌ها حتی بچه‌های کوچک‌تر را هم فراموش نکرده‌اند و تابی با محافظ برای بچه‌ها در محوطه قرار داده‌اند.

بعضی از اتاق‌های اقامتگاه بوم گردی ترنج یخچال و تلویزیون دارند و شما می‌توانید انتخاب کنید که چه نوع اتاقی را می‌خواهید. سرویس‌بهداشتی و حمام هم در بعضی از اتاق‌ها وجود دارد و بقیه می‌بایست از فضای بیرون استفاده کنند. اتاق‌های اقامتگاه ترنج ظرفیت پذیرش سه تا شش نفر را دارند.

امکانات اقامتگاه بوم گردی ترنج بم

خوشمزه‌جات اقامتگاه بوم گردی ترنج

در اقامتگاه بوم گردی ترنج صبحانه همراه با اقامت است. صبح که بیدار شوید، می‌بینید چندین نفر در تدارک صبحانه‌ای دلپذیر هستند. در اینجا دو قسمت برای صرف صبحانه یا ناهار در نظر گرفته‌اند. یکی میز و صندلی‌های سفیدرنگ که درست زیر نخل‌ها قرار دارند و دیگری یک قسمت از حیاط که فرش پهن کرده‌اند و چند عدد پشتی در آن قرار داده‌اند.

این فضا شما را به کودکی‌ها و غذاخوردن در حیاط‌های قدیم و دورهمی‌های بزرگ خانوادگی می‌اندازد. همه‌چیز در اینجا طبیعی و ساده است. صبحانه مفصل و کامل است و شامل چای و شیر و آب‌پرتقال، مربای محلی، کره، پنیر و املت می‌شود.

خوردن صبحانه در فضای دلپذیر اقامتگاه باعث می‌شود با مهمانانی که در اتاق‌های دیگر ساکن هستند هم‌صحبت شوید و دوستان جدیدی پیدا کنید.

در اقامتگاه ترنج به نکات ظریفی فکر شده که نشان از سلیقه و ذوق صاحب اقامتگاه دارد. وجود سفره و نمکدان و وسایل ضروری اولیه در اتاق‌ها و حتی وجود ضبط‌صوت با تعدادی نوار کاست قدیمی این گفته را اثبات می‌کند.

جاذبه های اقامتگاه بوم گردی ترنج بم

جایی آرام برای آشنایی با جنوب ایران

درمجموع اقامتگاه ترنج ظرفیت پذیرش 19 نفر و در زمان‌های شلوغی حداکثر تا 24 نفر را دارد. اقامتگاه ترنج پارکینگ بزرگی دارد. یک راهنمای تور مسلط به زبان انگلیسی و یک راهنمای آلمانی‌زبان با مسئولان اقامتگاه همکاری دارند که برای گشت‌های خود می‌توانید با آن‌ها همراه شوید.

اگر تجربه سکونت در این اقامتگاه زیبا را داشته‌اید، خوشحال می‌شویم با ما در نابرو در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. برداشت شما از بوم گردی ترنج بم بسیار دقیق و بجا بود اما بخش مهمتر این مکان ،شخصیت و برخورد بسیار دوستانه و محترمانه سرکارخانم حسن زاده است که با آرامش و متانت خاصی برخوردار است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن