آیین و زیارت

‌پرسه در قبرستان تاریخی روستای ده چناشک گلستان

فهرست مطالب

ده چناشک یکی از روستاهای کوهستانی استان گلستان و نزدیک مینودشت است. در فصل تابستان بوی برنج تازه در تمام روستا به مشامتان می‌رسد. ده چناشک سابقه تاریخی طولانی دارد و این را از قبرستان‌های تاریخی روستا می‌توان ثابت کرد. در ده چناشک چهار قبرستان تاریخی وجود دارد. امروز در نابرو به سراغی یکی از این قبرستان‌های تاریخی رفته‌ایم. با ما برای بازدید از قبرستان روستای ده چناشک و جاهای دیدنی گلستان همراه باشید.

روستای ده چناشک

ده چناشک در استان گلستان  واقع شده است. گلستان شرقی‌ترین استان حاشیه دریای خزر محسوب می‌شود. این استان علاوه بر هم‌جواری با دریای خزر با ترکمن صحرا نیز همسایگی دارد. این همسایگی باعث ایجاد اقلیم متفاوت در این استان شده است. در استان گلستان روستاها و شهرهایی با اقلیم‌های بسیار متفاوت دیده می‌شود که جاذبه‌های بی‌نظیری در این استان فراهم کرده است.

یکی از این روستاها که اقلیمی متفاوت با دیگر روستاهای خطه شمال ایران دارد، روستا ده چناشک است. ده چناشک در تنگه چهل چای و در قسمت شرقی رشته کوه البرز قرار دارد. این ورستا آب‌وهوای کوهستانی دارد که باعث شده، هوای تابستان‌ در این روستا خنک و زمستان‌ها سرد و یخبندان باشد.

معماری روستای ده چناشک نیز مناسب اقلیم کوهستانی بوده و در ساخت خانه‌های قدیمی از خشت، چوب و سنگ استفاده شده است. خانه‌های ده چناشک نیز مانند بسیاری از روستاهای شمال ایران حیاط مشترک دارند و در واقع مرز مشخصی در حیاط وجود ندارد.

قبرستان تاریخی روستای ده چناشک گلستان

قبرستان‌ روستای ده چناشک

ده چناشک درحال‌حاضر روی دامنه کوه قرار دارد. به گفته مردم محلی، محل ده چناشک تا به حال چهار بار تغییر کرده است. این جابه‌جایی را از قبرستان‌های قدیمی اطراف روستا، می‌توان تشخیص داد. در اطراف ده چناشک چهار قبرستان وجود دارد. یکی از قبرستان‌ها مورد استفاده مردم روستاست و مردگان روستا در قبرستان جدید دفن می‌شوند.


برای بازدید از قبرستان روستای ده چناشک  بهترین زمان اواسط بهار تا اواخر تابستان است. با توجه به این‌که روستا ده چناشک اقلیم کوهستانی دارد، زمستان و پاییز فصل مناسبی برای سفر به این روستا و دیدن قبرستان قدیمی نیست.

سه قبرستان دیگر به گذشته روستا مربوط است. یکی از این قبرستان‌ها میان درختان انبوه و بر دامنه کوه‌ روبروی روستا قرار دارد. بعد از گذر از شالیزارها و گذر از رودخانه، به‌سمت دیگر کوه رفته و روی دامنه کوه مقابل روستا از جاده گذر کنید. با گذشت از مزارع نخود، شالیزارها و باغ‌های میوه، به این قبرستان قدیمی می‌رسید.

مکان اصلی ‌قبرستان روستای ده چناشک درست وسط جنگل‌های انبوه این منطقه قرار دارد. به‌گفته مردم محلی، این قسمت به‌علت نوع پوشش گیاهی و حیوانی که دارد، بسیار خطرناک است. کنار جاده، سنگ قبرهای قدیمی را که میان سبزه‌ها پنهان شده‌اند، می‌توانید مشاهده کنید. برخی از این سنگ‌ قبرها به‌علت شرایط جوی و فرسایش، کوتاه هستند و میان ریشه درختان و پوشش گیاهی پنهان شده‌اند.

قبرستان تاریخی روستای ده چناشک گلستان

برخی از سنگ قبرهای ‌قبرستان روستای ده چناشک شکسته و از بین رفته‌اند و تنها بخش کوچکی از سنگ قبر در میان پوشش گیاهی، باقی مانده است. این قبرستان متعلق به ششصد سال پیش است و گفته می‌شود این قسمت، محل قدیمی روستای ده چناشک بوده. سنگ قبرهایی که در حاشیه جاده قرار دارند برخی به شکل استوانه هستند و روی آن‌ها اشکالی حکاکی شده است.

با ورود به جنگل، سنگ قبرهای قدیمی بیشتری نمایان می‌شوند. به‌علت رطوبت و وجود پوشش گیاهی فراوان، دیدن سنگ قبرها بسیار سخت است و همچنین عبور از میان درختان نیز کار آسانی نیست. در مورد نحوه دفن اجساد اطلاعاتی وجود ندارد. اما به‌گفته مردم محلی، زمانی که روستا به مکان دیگری منتقل شد، اجساد مردگان را همچنان به این مکان برای دفن می‌بردند.

حوه انتقال اجساد به این مکان، کار بسیار سختی بوده و همین امر باعث شده که محل قبرستان روستا تغییر کند و به نزدیکی روستا آورده شود. در صورتی‌که تمایل به بازدید از این قبرستان را دارید به‌راحتی می‌توانید از مردم محلی کم بگیرید. آن‌ها مسیر رسیدن به قبرستان را به شما نشان می‌دهند و در مورد تاریخچه و نحوه حمل اجساد نیز توضیح می‌دهند.

قبرستان تاریخی روستای ده چناشک گلستان

توصیه‌های بازدید از قبرستان تاریخی ده چناشک

قبرستان قدیمی و تاریخی ده چناشک هنوز ثبت ملی نشده است. با این‌که در مورد قدمت قبرستان روستای ده چناشک شکی وجود ندارد. برای رفتن به قبرستان تنها اقدام نکنید. درختانی که قبرستان را پوشانده‌اند، درختان بومی و پوشیده از تیغ هستند.

باتوجه به بکر بودن قبرستان و همچنین جنگل، امکان این‌که وارد جنگل و همچنین قبرستان شوید وجود ندارد. حتما پیش از رفتن به قبرستان روستای ده چناشک به مردم محلی اطلاع دهید یا کسی را در مورد بازدیدتان آگاه کنید. البته مردم محلی بسیار برای کمک و راهنمایی گشاده‌رو هستند و در هیچ زمینه‌ای از کمک دریغ نمی‌کنند.

قبرستان تاریخی روستای ده چناشک گلستان

بهترین زمان سفر قبرستان روستای ده چناشک

برای بازدید از قبرستان روستای ده چناشک  بهترین زمان اواسط بهار تا اواخر تابستان است. با توجه به این‌که روستا ده چناشک اقلیم کوهستانی دارد، زمستان و پاییز فصل مناسبی برای سفر به این روستا و دیدن قبرستان قدیمی نیست. قبرستان روستای ده چناشک، در فصل زمستان پوشیده از برف می‌شود و دیدن سنگ قبرهای حاشیه جاده نیز به سختی ممکن است. از طرفی دیگر ورود به جنگل در این فصل به شدت خطرناک است. بنابراین باید برای بازدید از این قبرستان تاریخی، محتاطانه عمل کنید.

اگر شما هم تاکنون از این قبرستان دیدن کرده‌اید، نظر خود را درباره آن با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن