تاریخ و تمدن

آرامگاه خواجه ربیع مشهد؛ بازدید از مردان به‌نام تاریخ

فهرست مطالب

مشهد شهری است که تقریبا از همه شهرهای ایران مسافر دارد. بیشتر ایرانیان، حتی افرادی که زیاد اهل سفر نیستند، سعی می‌کنند سفر به مشهد را تجربه کنند. مشهد یکی از شهرهای مذهبی ایران است که بازدید از مکان‌های زیارتی آن مانند آرامگاه‌هایش جنبه تاریخی و همچنین گردشگری دارد. آرامگاه خواجه ربیع یکی از بناهای قدیمی است که در محله خواجه ربیع مشهد قرار دارد. این بنا که هم آرامگاه است و هم آرامستان، به‌دستور شاه عباس صفوی ساخته شده و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران در سال ۱۳۱۰ به ثبت رسیده است.با من در نابرو همراه شوید تا کمی بیشتر با مکان‌های دیدنی مشهد آشنا شویم.

نحوه دسترسی به آرامگاه خواجه ربیع

این بنا در محدوده شهری مشهد قرار دارد. به‌راحتی می‌توانید با استفاده از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی به این مکان برسید. ازآنجاکه این منطقه یکی از مناطق پرتردد و شلوغ مشهد است، راحت‌تر است از اتوبوس‌هایی استفاده کنید که از قسمت‌های مختلف شهر به پایانه خواجه ربیع می‌روند. تمام اتوبوس‌هایی که از این مسیر می‌گذرند، در نزدیک آرامگاه ایستگاه دارند و از آنجا نیز کمتر از پنجاه قدم تا مقصدتان پیاده‌روی است.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

یکی از راه‌هایی که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر می‌شود، استفاده از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی است. اگر زیاد یا تنها سفر می‌کنید، حتما به این نتیجه رسیده‌اید که با این روش‌ها می‌توان به میزان قابل‌توجهی در هزینه‌های سفر صرفه‌جویی کرد. مشهد از این نظر شهر بسیار مناسبی برای گردشگران است. به‌راحتی می‌توانید با اتوبوس یا مترو، به مکان‌های گردشگری دسترسی پیدا کنید.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

آرامگاه خواجه‌ ربیع، بنایی مربوط به دوره صفویه

دوره‌‌های صفویه و قاجار از درخشان‌ترین دوره‌ها در پیشرفت معماری ایران به شمار می‌روند. در این دوره‌ها پیشرفت قابل‌توجهی در نگارش کتیبه‌های تزیینی اماکن و بناها مشاهده می‌شود. آرامگاه‌ها بعد از مساجد، مهم‌ترین اماکن فرهنگی و اجتماعی آن دو دوره‌اند.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

موجودیت این بناها در ارتباط با شخصیت‌های مذهبی و بزرگان محلی و منطقه‌ای تفسیر می‌شود. خواجه ربیع از یاران و صحابه امیرالمومنین بود. آرامگاه وی ازنظر معماری و تزیینات، یکی از زیبا‌ترین بناهای دوره صفوی در مشهد است.


اولین چیزی که هنگام ورود به مقبره جلب‌توجه می‌کند، بعد از ضریح که مقابل چشمانتان قرار گرفته، نقاشی‌های بی‌نظیر سقف و دیواره‌ها است.

این آرامگاه در وسط باغی ساخته شده است که در حال حاضر برای آرامستان استفاده می‌شود. این بنا قسمتی از هویت تاریخی و فرهنگی شهر مشهد را تشکیل می‌دهد و از دوره صفوی تاکنون به حیات و گسترش خود ادامه داده است.

. ویدئو از دریا ناظری

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

این بنا یکی از بناهای شاخص‌ هنر و معماری مشهد محسوب می‌شود. در این مجموعه، تزیینات مختلفی اعم از کاشی‌کاری، آجر‌کاری و نقاشی وجود دارند. تزیینات دیوارها و سقف بنا، زیبا و چشم‌گیرند و با هنرمندی تمام انجام شده‌اند.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

. ویدئو از دریا ناظری

بازدید از آرامگاه خواجه ربیع

این آرامگاه منسوب به ربیع‌بن‌خثیم، مشهور به خواجه ربیع است. در این آرامگاه مقبره شهید احمد کافی نیز قرار دارد. کافی از روحانیان و خطیبان معروف پیش از انقلاب بود که سخنرانی‌های نسبتا پرشوری برگزار می‌کرد. در کنار این آرامگاه، قبرستانی هم قرار دارد؛ به همین دلیل بسیاری از بازدیدکنندگان مشهدی، هم برای بازدید از آرامگاه و هم آرامستان می‌آیند.

. ویدئو از دریا ناظری

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

معمولا بازدیدکنندگانی در محوطه حضور دارند و من هیچ‌گاه خواجه ربیع را بسیار خلوت ندیده‌ام. قبل از ورود به آرامگاه، یکی از چیزهایی که در این مکان و منطقه‌ای که آرامگاه در آن قرار گرفته است، جلب‌توجه می‌کند، بافت شهری و دست‌فروشان اطراف آرامگاه‌اند. تقریبا می‌توان گفت بافت قدیم شهر مشهد را در این مکان می‌توانید ببینید.

دست‌فروشان زیادی در اطراف آرامگاه‌اند و بیشترشان انگشتر می‌فروشند. با فاصله زمانی چندساله‌ای که از این مکان بازدید کرده‌ام، می‌توانم بگویم از این نظر هیچ تغییری نکرده است.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

اگر عکسی از این انگشترفروش‌ها داشته باشید، شاید به‌راحتی بتوانید چند سال بعد، همان انگشترفروش را در کنار آرامگاه پیدا کنید.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

وارد محوطه آرامگاه که می‌شوید، بنای گنبدی‌شکل و هشت‌ضلعی مقبره، به چشم می‌خورد. مقبره تقریبا در وسط فضای کلی آرامگاه قرار گرفته است. دورتادور آرامگاه را قبرستان‌های خانوادگی و کف بخشی از محوطه حیاط را تماما قبرها پوشانده‌اند. قبرها بدون هیچ فاصله‌ای در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و اغلب آن‌ها تقریبا مربوط به ۴۰ تا ۵۰ سال پیش‌اند.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

برای ورود به محوطه حیاط، نیازی به داشتن چادر نیست؛ ولی برای ورود به مقبره و بنای گنبدی‌شکل که با کاشی‌های آبی تزیین شده است، باید چادر بپوشید. اولین چیزی که هنگام ورود به مقبره جلب‌توجه می‌کند، بعد از ضریح که مقابل چشمانتان قرار گرفته، نقاشی‌های بی‌نظیر سقف و دیواره‌ها است.

نقاشی‌ها با ظرافت بسیار زیادی کشیده شده‌اند. رنگ‌هایی مانند طلایی، زرد، آبی، نارنجی، آجری، اخرایی، سبز و رنگ‌های دیگری که در نگاه اول به چشم نمی‌آیند، در این نقاشی‌ها به کار رفته‌اند.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

حضورداشتن در چنین بنایی که به این صورت طراحی و ساخته شده، مانند این است که جزئی از یک اثر هنری هستیم. تمام قسمت‌های بنا با مهارت و زیبایی تمام، انجام و تکمیل شده‌اند. این بنا همچون تابلوی نقاشی ارزشمندی است که در یکجا ثابت شده و نشانی از تنوع و کمال در آثار معماری ایران است.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

اگر اهل مشهد هستید و از این بنا دیدن نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنم بعدازظهر یکی از روزهای وسط هفته را خالی بگذارید و قدم در دنیای هنر و معنویتی بگذارید که بسیار به شما نزدیک است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن