آیین و زیارت

مقبره خواهر امام رضا در رشت؛ محله‌ای کنار زیارتگاه بانوی معصوم

فهرست مطالب

از گذشته‌ تا به امروز، همیشه انسان‌هایی بوده‌اند که توسل به ائمه و سادات را بیشتر از بقیه قبول داشتند. اعتقاد راسخ به بعضی از امامان،‌ سیدین یا بقعه‌های متبرک باعث می‌شد امید‌شان را دوباره روشن کنند. از دیرباز نوع دوستی اهالی گیلان سرسبز، باعث می‌شد علویان یا ساداتی که از دست اهالی ظلم به ستوه آمده بودند، به این‌جا پناه ببرند. مورخان نوشته‌اند فاطمه اخری،‌ دختر امام موسی کاظم(‌ع) بود.

وی بر اثر ظلم‌های زیادی که از طرف خلفای عباسی می‌دید، با همراهی برادر بزرگش به‌دیدار امام رضا آمدند و در این سرزمین ماندند. گفته شده ایشان در همین شهر، بر اثر بیماری فوت کردند و به خاک سپرده شدند. به‌علت وجود آرامگاه خواهر امام،‌ این محله به خواهر امام شهرت یافت. در برخی از متون تاریخی، نام لاله شوی هم بر این مکان مذهبی گذاشته‌اند. برای آشنایی با زیارتگاه خواهر امام رضا از جاهای دیدنی رشت همراه من در نابرو باشید.

محله خواهر امام رضا در رشت

بنای بقعه آرامگاه خواهر امام

بنای بقعه با مساحت حدود ۶٠٠ متر مربع از آجر ساخته شده است. آرامگاه گنبدی به ارتفاع پنج متر دارد و ضریحی مشبک، روی مرقد این بانو قرار دارد. این بقعه حدود ٣٠٠٠ متر زمین دارد که شامل حیاط،‌ سرویس بهداشتی،‌ اتاق‌های کوچک، دو طبقه در پشت حیاط و ورودی می‌شود. متن فرمانی از ناصرالدین شاه در ورودی حرم نصب شده که مربوط به معافیت نانوایان شهر رشت، از پرداخت مالیات بوده است.

محله خواهر امام رضا در رشت

بازار خواهر امام

مسیر رسیدن به زیارتگاه خواهر امام هم صفای خاص خود را دارد. در کوچه سوخته تکیه در خیابان مطهری رشت‌، بازاری تا انتهای کوچه و بعد از بقعه ادامه دارد که در بیشتر روز‌ها پا برجاست. این بازار به بازار خواهر امام شهرت دارد. کوچه ای تنگ با سنگ فرش‌های نو شده! دو طرف آن پشت به پشت هم، مغازه‌هایی قدیمی شاید یادگاری از پدران و پدربزرگان وجود دارد. بیشتر این مغازه‌ها به همان شکل گذشته باقی مانده‌اند.

محله خواهر امام رضا در رشت

سمساری‌ و دست دوم فروشی‌ بین آن‌ها بیشتر دیده می‌شود. در آن‌جا مغازه‌هایی وجود دارد که به‌خاطر کوچکی فضای داخل،‌ مبل‌ها و صندلی‌ها را بیرون چیده‌اند. از آن‌جایی که کمتر ماشینی از این‌جا می‌گذرد،‌ مسیر رفت‌وآمد پیاده‌ها گرفته نشده است.


کتیبه ناصرالدین شاه هم، کنار در ورودی اصلی با کاشی‌های آبی رنگ قرار دارد. فضای حرم سبز رنگ و چشم‌نواز است و چهل چراغی به همان رنگ دارد.

بعضی از مغازه‌ها کمد یا بوفه رنگ‌ورو رفته را تعمیر می‌کنند و خستگی را انگار از جانش پاک می‌کنند. بعضی‌ها هم ظرف‌های چینی و گل‌ریز‌های قدیمی که بیشتر در جهیزیه مادربزرگ‌ها یافت می‌شد را، گوشه‌ای برای فروش چیده‌اند. ویترین کوچک اکثر مغازه‌ها پر از خرد و‌ ریز‌های قدیمی است. البته بعضی از مغازه‌ها اجناس نو هم دارند.

افرادی که بعد یکی دو سال از وسایلشان خسته می‌شوند، به‌راحتی می‌توانند آن‌ها را در این‌جا برای فروش بگذارند. بعضی از اجناس حتی برچسبشان هنوز رویشان است. تلویزیون‌های ۵٠ سال پیش،‌ کمد‌های کوچک و بزرگ قدیمی که یک عالمه طاقچه داشتند،‌ شمعدانی‌های سبز و قرمز با نشان شاه عباسی،‌ وسایل مسی،‌ برنجی و وسایل خانه را در این بازار، می‌توانید پیدا کنید. انواع تعمیرگاه‌های یخچال و وسایل برقی هم در این راسته هستند.

محله خواهر امام رضا در رشت

زیارتگاه خواهر امام رضا (ع)

کمی که جلوتر می‌رویم، گنبد زیارتگاه خواهر امام را می‌توان دید که از سه طرف بازار، راه ورود دارد. وسط بازار،‌ از پشت و از داخل کوچه‌ای تنگ‌ هم دری برای ورود وجود دارد. وارد حیاط که می‌شوید، مانند بیشتر زیارتگاه‌ها، انگار آرامشی به شما هجوم می‌آورد که بیرون در نبود.

آرامگاه حیاط خلوت و دلبازی دارد. دم هر در‌، نگهبانی و سبدی پر از چادر‌های رنگی برای آن‌هایی که چادر همراهشان نیست، وجود دارد. خود حرم در حال تعمیر است و در نمای کلی آن، هنوز سنگ پیداست.

در ورودی برادران، پایین است و از پله‌هایش که بالا بروید در ورودی خواهران مشخص می‌شود. از ظاهر پنجره‌ها و در‌ها پیدا است، هنوز بعد سال‌ها توانسته‌اند مقاومت خوبی، در برابر رطوبت شمال نشان دهند.

محله خواهر امام رضا در رشت

آرامگاه خواهر امام، در قدیمی بزرگ و سقف بلندی دارد که در حال نقش انداختن با گچ روی آن هستند. جز جدایی‌ناپذیر و چشم‌نواز بیشتر مساجد و زیارتگاه‌ها، در این‌جا هم وجود دارد. کاشی‌هایی با رنگ‌های آبی، سبز و لاجوردی، پر از نقش‌های اسلامی که بر زیبایی این‌جا افزوده است.

محله خواهر امام رضا در رشت

محیط داخلی حرم

فضای داخلی حرم، چقدر آرامش بخش‌تر از هزاران قرص خواب‌آور است، وقتی بنشینید، به ستونی تکیه دهید و آرام با خدای خود سخن بگویید. پیش از ورود به حرم اصلی، سالن بزرگی مقابلتان قرار دارد. سقف آن پر از گچ‌بری‌های کوچک است که هنوز تمام نشده‌اند.

محله خواهر امام رضا در رشت

کتیبه ناصرالدین شاه هم، کنار در ورودی اصلی با کاشی‌های آبی رنگ قرار دارد. فضای حرم سبز رنگ و چشم‌نواز است و چهل چراغی به همان رنگ دارد. نور چهل چراغ به آینه‌کاری‌ها می‌تابد که انعکاسش، بسیار دیدنی است. همیشه عده‌ای کنار حرم نشسته‌اند و چند نفر هم در حال نماز  خواندن هستند.

اگر وقت داشتید، چند دقیقه آن‌جا بنشینید و از دنیای بیرون فاصله بگیرید. شاید دیگر فرصتی برای فکر کردن و تنها ماندن، نباشد. زیارتگاه خواهر امام، همان جایی است که اگر چندین ساعت با خود خلوت کنید و دوست نداشته باشید با کسی حرف بزنید، هیچکس کاری به کار‌تان ندارد.

محله خواهر امام رضا در رشت

از پله‌های مقابلش که خارج شوید کبوتر‌ها یاد حرم امام رضا(‌ع) را برایتان زنده می‌کنند. اگرچه کوچک‌تر است، اما انگار حرم و بارگاه خواهر و برادر، یاد هم را زنده می‌کنند. آن طرف حیاط آرامگاه خواهر امام، اتاق‌هایی وجود دارد که مانند اتاق‌های خانه‌های قدیمی بالا و پایین هم هستند.

محله خواهر امام رضا در رشت

پنجره‌ها و در‌های چوبی رنگ شده‌اند و نمای آن‌ها با آجر مرمت شده است. پایگاه مقاومت بسیج امام رضا(‌ع) و مرکز اجتماعی فرهنگی قرآنی افق،‌ یک ایستگاه صلواتی دارند. از این ایستگاه، برای محرم‌ و مراسم‌ها استفاده می‌کنند و مطب فوریت‌های پزشکی هم وجود دارد. فروشگاه محصولات فرهنگی هم دارند که در طبقه پایین زیارتگاه است. البته چند اتاق کوچک دیگر هم وجود دارد. از در دوم خاج ‌شوید و از بازار بگذرید.

محله خواهر امام رضا در رشت

بازاری در دو طرف کوچه پر از وسایل برقی،‌ میز و مبلمان،‌ بخاری و یخچال وجود دارد که‌ از شیر مرغ تا جان آدمیزاد، در آن پیدا می‌شود. زیارت آرامگاه خواهر امام رضا(‌ع)،‌ حال‌وهوای زیارت برادرگرامیشان را در دل زنده می‌کند و برای دقایقی هم که شده، آرامش را به انسان برمی‌گرداند. باشد که نظری بر ما بیاندازند و در این تاریکی، چراغ راهمان شوند.

اگر تاکنون به این آرامگاه و محله خواهر امام سر زده‌اید، تجربه خود را درباره این محله با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن