فرهنگ و هنر

آرامگاه باباطاهر در همدان؛ لحظه‌ای درنگ در دنیای شعر و ادب

همدان از شهرهای غربی ایران، تاریخی کهن را در خود جای داده است. این شهر را با قدمت بیش از سه هزار سال می‌توان پایتخت تاریخ و تمدن ایران دانست. بافت تاریخی همدان را در اولین بازدید از شهر به‌خوبی حس خواهید کرد؛ چراکه با هر قدم بناهای تاریخی زیادی را می‌بینید. یکی از این بناهای تاریخی آرامگاه باباطاهر است. آرامگاه این شاعر و عارف در همدان یکی از مکان‌های گردشگری محسوب می‌شود که هرسال افراد زیادی را به این شهر می‌کشاند. برای لحظاتی با من در نابرو همراه باشید تا شما را با این آرامگاه و حال‌وهوای خاص آن آشنا کنم.

باباطاهرکیست

باباطاهر درشهر همدان زندگی می‌کرد و چندان سرشناس نبود. درباره سال تولد، وفات و خاندان این شاعر اطلاعات دقیقی وجود ندارد. حتی طریق کسب معرفت و دانش عارفانه او هم بر کسی روشن نیست‌. لقب و نام او بهترین سند برای درک نحوه زندگی این شاعر است. درگذشته به پیران وارسته لقب بابا و به فردی که از تعلقات دنیوی بریده و به اوضاع جامعه خود معترض بود لقب عریان را نسبت می‌دادند.

آرامگاه باباطاهر

این شاعر به گمنامی در همدان زندگی می‌کرد، تا اینکه در اثر پاکی و بی‌علاقگی به دنیا به کمالاتی دست یافت که نام او را بر سر زبان‌ها انداخت. باباطاهر عریان‌ بیشتر با دوبیتی‌های شیرین و دلربایش شناخته می‌شود. به‌طوری‌که بیشتر به لهجه لری و از نوع فهولیات و ترانه‌های معمول در نقاط مختلف ایران سروده شده است. باباطاهردر دوبیتی های خود از عشق به خدا، انسانیت و طبیعت سخن می‌گوید. از باباطاهر علاوه بر دوبیتی، آثار ادبی دیگری هم وجود دارد. از جمله آن می‌توان به دو قطعه، چند غزل، مجموعه کلمات قصار عربی و کتابی به نام سرانجام اشاره نمود.

آرامگاه باباطاهر

تاریخچه آرامگاه

معماری آرامگاه باباطاهر مربوط به قرن هفتم و هشتم هجری است. ‌زمانی‌که آرامگاه را بازسازی کردند، یک لوح پیدا شد که به قرن‌ هفتم مربوط می‌شود. در این لوح آیات قران به خط کوفی نوشته شده و درحال‌حاضر می‌توانید آن را در موزه ایران باستان پیدا کنید.

معماری آرامگاه

آرامگاه باباطاهر در شمال‌غرب همدان قرار دارد. وقتی از دور به این آرامگاه نگاه کنید، گنبد فیروزه‌ای رنگ آن نظر شما را به خودش جلب می‌کند. همه ستون‌ها، پله‌ها و سنگ مزار آرامگاه از جنس گرانیت ساخته شده است. همچنین در این آرامگاه کتیبه‌ زیبایی وجود دارد که در آن دوبیتی های باباطاهر را نوشته‌اند. دیوارهای بنا به شکل متساوی الساقین هستند و این ساختار باعث می‌شود ناخودآگاه نگاهتان به سمت آسمان برود. این یعنی خلاقیت معمار برای بیان مفهوم عروج. همچنین تندی زاویه‌ها حسی از بلندی بنا را به بیننده القا می‌کنند.

آرامگاه باباطاهر

مساحت بنا کوچک به‌نظر می‌رسد؛ این احساس به‌دلیل ترکیب اجزای آرامگاه در شما ایجاد می‌شود و در واقعیت مساحت بنا بیش از این است. آرامگاه باباطاهر جایی جمع‌وجور و امن برای آرامش ابدی به‌حساب می‌آید. دو لوح برنجی هم داخل آرامگاه وجود دارد که روی یکی از آن‌ها اسامی هیئت موسس انجمن آثار ملی زمان تاسیس آرامگاه و روی دیگری نام افرادی که کنار باباطاهر دفن شده‌اند، نوشته شده است.

امکانات مجموعه آرامگاه باباطاهر

این محل به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مشهور شهر امکاناتی مختلف دارد. جالب‌ترین آنها غرفه کوچکی است که در محوطه داخلی آرامگاه و نزدیک در ورودی قرار دارد. شما می‌توانید کتاب‌های متنوع تاریخی و مجسمه‌های کوچک سفالی را از این غرفه تهیه کنید و یادگاری‌های خوبی برای عزیزانتان ببرید.

آرامگاه باباطاهر

در ایام نوروز غرفه‌های زیادی به شکل بازارچه در محوطه خارجی بر‌پا می‌شوند که صنایع دستی همدان و دیگر شهر ها را عرضه می‌کنند. گشت‌وگذار در این بازارچه‌ها گردشی متفاوت را برایتان رقم خواهند زد. فضای سبز اطراف آرامگاه هم فرصت خوبی را برای قدم‌زدن و خلوت رقم می‌زند. همچنین در محوطه بیرونی و دور میدان می‌توانید به فروشگاه‌های سفال‌فروشی بروید. رستوران، سوپرمارکت و هتل بین المللی باباطاهر، بستنی‌فروشی از جمله مراکز رفاهی هستند که در اطراف آرامگاه به راحتی به آن‌ها دسترسی خواهید داشت.

آرامگاه باباطاهر

راه دسترسی به آرامگاه باباطاهر

این آرامگاه تاریخی در استان همدان، شهر همدان و میدان باباطاهر قرار گرفته است. ازآنجاکه این آرامگاه در یکی از میادین اصلی شهر قرار دارد، دسترسی به آن بسیار راحت به‌نظر می‌رسد. اگر با اتومبیل شخصی به همدان می‌روید از طریق بلوار فلسطین، بلوار نیروی انتظامی و بلوار ستار ابراهیمی می‌توانید به میدان باباطاهر دسترسی داشته باشید. همچنین برای استفاده از حمل‌ونقل عمومی می‌توانید از تاکسی‌ استفاده کنید. هرجای همدان که نام میدان باباطاهر را از رانندگان تاکسی بپرسید، مستقیم شما را به این میدان خواهند آورد. برای استفاده از اتوبوس هم در میدان امام خمینی، خیابان باباطاهر سوار اتوبوس های خط شهرک الوند شده و در ایستگاه میدان باباطاهر درست روبروی باجه بلیت فروشی آرامگاه باباطاهر پیاده شوید.

آرامگاه باباطاهر

اطلاعات بازدید

زمان بازدید ۸:۳۰ تا ۱۹:۳۰ در شش ماه اول سال و ۸:۳۰ تا ۱۷ در شش ماه دوم سال است. همچنین هزینه بازدید را برای اتباع ایرانی ۲۵۰۰ و برای اتباع خارجی ۱۵۰۰۰ تومان درنظر گرفته‌اند.

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن