تاریخ و تمدن

تیمچه سرپوشیده قزوین؛ یادواره تاریخ و هنر

فهرست مطالب

یکی از مکان‌های سرگرم‌کننده و تماشایی هر شهری، بازار آن است. بازارها به‌دلیل تنوع فراوان اجناس در رنگ‌ها و قیمت‌ها، محل مناسبی برای خریداران با سلیقه‌های متفاوتاند. استان قزوین نیز از نظر تجاری و بازرگانی، با وجود بازارهای مختلفی که در سراسر آن وجود دارند، ازجمله استان‌های مهم در زمینه خرید و فروش کالاست؛ به‌ویژه صنایع دستی. با این تفاسیر اگر مقصد سفرتان شهر قزوین است، پیشنهاد می‌کنم حتماً سری به بازار قزوین یا تیمچه سرپوشیده قزوین بزنید تا هم صنایع دستی این شهر و هم معماری زیبا و خیره‌کننده آن را ببینید. با من در نابرو همراه شوید تا بیشتر این مجموعه که یکی از دیدنی های قزوین را بشناسید.

گذر از تیمچه سرپوشیده قزوین؛ حس قدم زدن در تاریخ

هنگامی که وارد این بازار می‌شوید، انگار در تاریخ قدم می‌گذارید و زمانی که از آن خارج می‌شوید، به زمان کنونی برمی‌گردید. این تقابل بین گذشته و حال برای من خیلی جالب است.

از کنار هر حجره و دیواری که عبور کنید، با هر قدم، خاطرات گذشته از جلو چشمانتان می‌گذرند. شور و حرارتی که از رفت‌وآمد مردم نشئت می‌گیرد، حس سرزندگی را به آدم القا می‌کند. کاسب‌های بازار هم بسیار خونگرم و خوش‌برخوردند و اگر کمک و راهنمایی از آن‌ها بخواهید، مطمئناً دریغ نمی‌کنند؛ بلکه سعی می‌کنند با آن لهجه شیرینشان با شما چندکلمه‌ای هم‌صحبت شوند.

تیمچه سرپوشیده قزوین

درباره بازار و تیمچه سرپوشیده قزوین

بازار قزوین تعدادی سرا و تیمچه و دیگر آثار قدیمی و دیدنی را شامل می‌شود. مجموعه‌بازار قزوین در زمان صفویه ساخته شد، اما قسمت‌های دیگر آن در دوران قاجاریه کامل شد.


تیمچه سرپوشیده قزوین در تاریخ ۲ شهریور ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۴۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران در سازمان میراث فرهنگی  به ثبت رسیده است.

از مهم‌ترین ویژگی‌های این بازار باید به وسعت زیاد آن، تلفیق معماری با بهره‌گیری از ترکیب طرح‌های شطرنجی و وجود مفصل‌های معماری اشاره کرد که ورودی‌های مختلفی را به‌سمت بازار هدایت و فضاهای بسیار زیبا و باشکوهی ایجاد کرده است.

جاذبه های تیمچه سرپوشیده قزوین

این ورودی‌ها همچنان پابرجا هستند و امروزه نیز ورودی‌های دیگری از شرق و جنوب به این بازار راه پیدا کرده‌اند. هریک از این بازارها مختص صنف خاصی است.

با اینکه بسیاری از این بازارها تخریب شده و اثری از آ‌ن‌ها باقی نمانده است، همچنان مجموعه‌های زیبا و چشمگیری در بازار قزوین و حاشیه آن وجود دارند که روزگار گذشته را یادآور می‌شوند و دارای جاذبه‌های گردشگری‌اند.

تیمچه سرپوشیده قزوین

این بازار در گذشته راسته‌ها و بازارچه‌هایی داشت که اکنون تعداد زیادی از آن‌ها از بین رفته‌اند. معماری فعلی بازار قزوین در زمان صفویه شکل گرفت و شباهت زیادی به معماری بازارهای اصفهان و شیراز دارد. با گذر از میان این مجموعه، توجه شما به مسجد، حمام، سراها و از همه مهم‌تر، قیصریه‌ای که محل کار صنعتگران است، جلب خواهد شد و تیمچه‌هایی خواهید دید که مرکز اصلی تجارت هستند.

تیمچه سرپوشیده قزوین

تزیینات قیصریه و تیمچه سرپوشیده قزوین

قیصریه قزوین کاملا سنتی است و از طاق‌هایی آجری با ارتفاع بسیار زیاد ساخته شده که از گذشته برجای مانده است. چهار در اصلی در این بازار وجود دارند که در شمالی به تیمچه سرباز، در جنوبی به تیمچه سرپوشیده، در شرقی به سرای وزیر و در غربی به چهار سوی کوچکی راه پیدا می‌کنند.

جاذبه های تیمچه سرپوشیده قزوین

تیمچه درمعنای کلی

تیمچه به‌معنى کاروانسراى کوچک است. در دوره‌هاى معاصر به‌ کاروانسراها یا سراهاى کوچک و سرپوشیده گفته مى‌شود. فضاى تیمچه‌ها نسبت‌به کاروانسراها از نظر اقتصادى گران‌تر بوده و براى عرضه اجناس ارزان‌قیمت مورد استفاده قرار نمی‌گرفته است.

تیمچه سرپوشیده قزوین در جنوب قیصریه قرار گرفته و روی آن با سقفی پوشیده شده ‌است. این تیمچه بنایی دوطبقه است که حجره‌های آن محل کسب‌وکار بازرگانان و تاجران قزوینی بوده است.

تیمچه سرپوشیده قزوین

تیمچه سرپوشیده چندین حجره کوچک دارد که در گذشته محلی برای فروش فرش بوده است، ولی در حال حاضر این حجره‌ها تقریباً فرسوده شده‌اند و درِ آن‌ها بسته شده است. این تیمچه به‌صورت دوایوانی ساخته شده و حجره‌ها در دو طبقه دورتادور حیاطِ مستطیل‌شکل آن را فراگرفته‌اند. ارتفاعی یک‌متری از سطح زمین، حجره‌ها را روی صفحه‌ای نگه می‌دارد.

تیمچه سرپوشیده قزوین در تاریخ ۲ شهریور ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۴۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران در سازمان میراث فرهنگی  به ثبت رسیده است.

تیمچه سرپوشیده قزوین

تیمچه‌های دیگر بازار قزوین

علاوه‌بر تیمچه سرپوشیده قزوین تیمچه سرباز، تیمچه حاج‌سید‌کاظم، تیمچه رضوی، تیمچه درویش‌مهدی و تیمچه حاج‌محمدتقی نیز در دل این بازار جای گرفته‌اند. هرچه از زیبایی‌های شهر قزوین بگویم، کم گفته‌ام؛ چراکه این شهر تاریخی با آثار باستانی خارق‌العاده‌اش هر گردشگری را وسوسه می‌کند.

تیمچه سرپوشیده قزوین

این را هم بگویم که اگر در میان گشت‌وگذار احساس گرسنگی کردید، کافی است چشم بچرخانید و وارد تیمچه سرباز شوید. مرد میانسالی مشغول کباب کردن جگر و پختن آش در آنجاست که دست‌پخت خوبی هم دارد.

جاذبه های تیمچه سرپوشیده قزوین

مسیر رسیدن به تیمچه سرپوشیده قزوین

برای رفتن به بازار قزوین و بازدید از تیمچه‌ها چهار گزینه پیش روی شماست: اول از طریق خیابان امام خمینی که ورودیِ اصلی بازار آنجاست؛ دوم از طریق خیابان مولوی؛ سوم با رفتن به خیابان پیغمبریه و در آخر از سمت خیابان کوروش می‌توانید وارد بازار و سپس تیمچه سرپوشیده شوید و با خیال راحت و بدون پرداخت ورودی از این مجموعه زیبا دیدن کنید.

نوشته های مشابه

‫10 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن