بازارگردی

آشنایی با سوغات ایران در بازارچه سنتی یا تیمچه حاج علی اکبر

فهرست مطالب

در این مقاله می‌خواهیم دوباره سری به سرزمین عجایب ایران یعنی ایران‌مال بزنیم و بخش دیگری از مجموعه بزرگ را به شما معرفی کنیم. این‌بار می‌خواهیم به بازارچه سنتی ایران‌مال برویم و در میان این بازار سنتی و زیبا یادی از ایران کهن و جلوه‌های سنتی و معماری خاص ایرانیان کنیم. قبل از این‌که پایتان به بازارچه سنتی یا تیمچه حاج علی اکبر ایران‌مال برسد باید بدانید ایران‌ مال کجاست و قرار است ما به کجا برویم. با ما در نابرو همراه شوید تا کمی بیشتر با دیدنی های تهران آشنا شویم.

آشنایی با ایران مال

بازار بزرگ ایران با هدف تجاری، تفریحی و فرهنگی از سال 1390 شروع به کار کرد. این بنا که در غرب تهران و نزدیکی دریاچه مصنوعی چیتگر واقع شده دارای ظرفیت‌های توریستی، فرهنگی، تجاری و ورزشی است که در نوع خود بی‌بدیل و بی‌مانند است.

تیمچه حاج علی اکبر

یکی از اهداف مهم ایران‌مال از همان ابتدا هدف فرهنگی و توریستی بوده، لذا تاسیس کتابخانه بزرگ و مسحورکننده‌ای در دل این مجموعه در همین راستا انجام شده است. کتابخانه ایران‌مال با به کارگیری نورپردازی و دکوراسیون خیره کننده مکان دل‌انگیزی را برای دانشجویان، محققین و عاشقان کتاب فراهم کرده که نمونه‌اش را فقط می‌توانید در دانشگاه آکسفورد انگلستان ببینید.


یکی از این گنبدها در مرکز قرار دارد که فضای خاص فرهنگی و معماری را تداعی می‌کند. علاوه بر جلوه‌ها و شاخصه‌های سنتی به کار گرفته شده در معماری تیمچه حاج علی اکبر، نقاشی‌های اسلیمی نیز به رنگ و لعاب این بازار، وجهه خاصی بخشیده‌اند.

ایران‌مال در راستای هدف فرهنگی و توریستی اقدامات وسیع و متنوعی انجام داده که احداث باغ ماهان یکی دیگر از آن‌هاست. باغ ماهان ایرا‌مال با الهام‌گیری از معماری باغ‌های کهن ایرانی سعی در احیاء و بازنمایی باغ‌های کهن ایرانی دارد. باغ سرپوشیده ماهان گونه‌های گیاهی فراوانی را در خود جای داده که با مدرن‌ترین سیستم آب‌رسانی، آب‌یاری می‌شود. سقف باغ ماهان یک صفحه شیشه‌ای است که نور گیاهان را تامین می‌کند.

دسترسی آسان به بازار بزرگ ایران، وجود پارکینگ با ظرفیت 20000 هزار خودرو و موتورسیکلت نگرانی شما را از این بابت رفع کرده. با قدم زدن در شهر عجایب ایران‌مال حس می‌کنید به جای ویژه‌ای قدم گذاشته‌اید و به این راحتی‌ها نمی‌توانید از آن دل بکنید.

تیمچه حاج علی اکبر

معرفی تیمچه حاج علی اکبر

حالا که با فضا و موقعیت خود ایران مال آشنا شدید، بیایید وارد تیمچه حاج علی اکبر شده و کمی در دور و اطراف آن بگردیم تا ببینید که چگونه می‌توان در عصر جدید، هنر معماری عصر قدیم را فقط با احداث یک بازار دوباره زنده کرد.

اولین موردی که در مورد بازارچه ایران مال به ذهن می‌رسد شاید این است که مگر ایران مال خودش یک بازار بزرگ نیست؟ پس چرا دوباره درون آن یک بازارچه سنتی هم ایجاد کرده‌اند؟ درست است که تیمچه حاج علی اکبر کاربرد یک بازار را هم دارد، اما هدف اصلی آن چیز دیگری است.

تیمچه حاج علی اکبر در اصل با هدف احیای معماری بومی ایران ساخته شده است. اگر به شهرهایی مثل تبریز، اصفهان، شیراز و… سفر کرده و بازارهای سنتی آن‌ها را دیده باشید، متوجه خواهید شد که در ساخت بازارچه ایران مال هم از این بازارهای سنتی و سبک معماری آن‌ها الهام گرفته شده است. خیلی دقیق بخواهیم بگوییم، این بازارها در شهرهای تبریز، اصفهان، شیراز، قزوین، کاشان و قم هستند.

تیمچه حاج علی اکبر ایران مال

معماری تیمچه حاج علی اکبر

اگر از فاصله‌ای خاص به تیمچه حاج علی اکبر نگاه کنید، خواهید دید که این بازار به تاسی از معماری بازارهای کهن ایرانی به وسیله گنبدهای زیبا و متعددی پوشیده شده و در اصل یک بازار سنتی سرپوشیده است که دو راسته دارد.

تیمچه حاج علی اکبر

یکی از این گنبدها در مرکز قرار دارد که فضای خاص فرهنگی و معماری را تداعی می‌کند. علاوه بر جلوه‌ها و شاخصه‌های سنتی به کار گرفته شده در معماری تیمچه حاج علی اکبر، نقاشی‌های اسلیمی نیز به رنگ و لعاب این بازار، وجهه خاصی بخشیده‌اند. همچنین در طراحی این نقاشی‌ها، از ترکیب‌های مختلف رنگی هم استفاده شده که جذبه بازار را دو چندان می‌کند.

زمانی که وارد تیمچه حاج علی اکبر می‌شوید، شاید این انتظار را دارید که وارد یک فضای کاملا سنتی و حتی قدیمی شوید. اما جالب است که در عین سنتی بودن معماری و طراحی بازارچه ایران مال، همچنان محیط آن بسیار مدرن و هنرمندانه است. دلیل این کار، مصالح و متخصص‌هایی است که در ساخت این بازارچه نهایت دقت و ظرافت را به خرج داده‌اند.

تیمچه حاج علی اکبر

یکی دیگر از کارهای ارزنده در بازار سنتی ایران‌مال و همچنین در معماری امروز، نورپردازی بناست که در این مجموعه به شکل تخصصی و هنرمندانه‌ای این کار انجام گرفته است. در این بازار، روی هم رفته تعداد 4700 شاخه لوستر دیواری و سقفی استفاده شده و تقریبا همه این لوسترها که نوربخش فضای بازارچه ایران مال هستند، ساخته دست هنرمندان ایرانی‌اند. البته بهتر است این موضوع را هم بدانید که طراح تیمچه به نوعی انجام شده است که در طول روز، نیازی به لوستر و هر نوع لامپ برای روشنی نیست و پنجره‌های تعبیه شده، نور فضا را به صورت طبیعی تامین می‌کنند.

تیمچه حاج علی اکبر

نورپردازی خاص فضا

تیمچه حاج علی اکبر ایران‌ مال علاوه بر جاذبه‌ها و جلوه‌های هنری، مکانی برای معرفی و فروش صنایع دستی، سوغات و محصولات نقاط مختلف ایران هم فراهم کرده است. در سردر ورودی، نمایی بسیار باشکوه را می‌بینید که آغوشش را به روی شما گشوده، در دو طرف ورودی دو لوستر بزرگ ایستاده و کمی جلوتر در مرکز ورودی فنجان بزرگ سنگی وجود دارد که پر از آب است. اسمش فنجان شانس است. می‌گویند که اگر یک آرزوی قلبی دارید، آن را به یاد آورده و یک سکه درون این فنجان سنگی در بازارچه بیندازید تا آرزوی شما برآورده شود!

تیمچه حاج علی اکبر

چارسوق ایران مال

بخش مهم و مرکزی بازار سنتی ایران‌مال چارسوق است که بازار را به چهار بخش اصلی تقسیم می‌کند. بخش اول آن تالار هنر و صنعت ایران است که صنایع دستی ایرانی در این بخش عرضه شده و شامل ظروف میناکاری شده، آیینه‌کاری، خاتم‌کاری، فرش‌های دستباف ایرانی، و همچنین سوغات تمام مناطق ایران در آن به معرض دید و فروش گذاشته شده. اگر روزی مهمان خارجی داشتید، می‌توانید با نشان دادن بازارچه سنتی ایران مال و بخش‌های مختلف آن، مینیاتوری از کل ایران را به مهمان‌تان ارائه بدهید.

تیمچه حاج علی اکبر ایران مال

تیمچه حاج علی اکبر در ایران مال نگین درخشان دیگری از معماری ایرانی اسلامی است که با جلوه‌های خاص و ظریفی که در آن به کار رفته، دل شما را مملو از آرامش می‌کند. این بخش از ایران مال مانند سایر بخش‌های آن نهایت دقت را در خود دارد. برای مثال نورپردازی دقیق این مجموعه یکی از نقاط قوت آن است. وجود شاخصه‌های مهم معماری ایرانی در تیمچه حاج علی اکبر اقدامی ارزشمندی در جهت احیای هنر و معماری ایران کهن است.

وجود طاق‌ها و مقرنس‌های ظریف و ستون‌ها و سرستون‌ها نشان از تخصص و مهارت معماران این بنا دارد. بازارچه سنتی ایران مال از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که از جمله آن‌ها تالار آینه، سوغات‌سرای ایران، گالری فیروزه، شربت‌خانه، سرای ابریشم، سرای عقیق و سرای زمرد است که باید همه این بخش‌ها را ببینید. تیمچه حاج علی اکبر در طبقه دوم مجموعه بزرگ ایران‌مال منتظر چشمان شماست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن