فرهنگ و هنر

موزه ساعت کرمان و نوای تیک تاک ساعت‌ها

فهرست مطالب

تیک تاک ساعت 300 ساله‌ای در قدیمی‌ترین خیابان شهر، همگان را به شنیدن حکایت تاریخی ساعت و ساعت‌سازی در شهر کرمان فرا می‌خواند. اگر شما هم به ساعت علاقه دارید، با من در نابرو همراه باشید تا با موزه ساعت کرمان از دیدنی های کرمان آشنا شویم.

ریشه‌های موزه ساعت کرمان

از اولین تجار می‌توان به ماشاءالله ترابی اشاره کرد. فردی که با سفر به هندوستان، اولین کشور سازنده چرخ دنده و قطعات چوبی در جهان؛ قطعاتی که برای ساخت ساعت لازم بود را به ایران وارد کرد. او در کارگاه ساعت‌سازی خود با دست و ابزاری مانند سوهان و گیره‌های مخصوص، ساعت‌های چوبی زیبایی ساخت.

موزه ساعت کرمان

پسرش اسدالله ترابی مهارت پدر را نزد وی آموخت و حرفه خود قرار داد. موزه ساعت کرمان با همت سیروس ترابی فرزند اسدالله و همکاری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با هدف شناساندن تاریخچه ساعت‌سازی در شهر کرمان، اسفندماه 1395 تاسیس شد.

آشنایی با موزه ساعت کرمان

این موزه چهار غرفه، یک انباری و محوطه‌ای‌ باز دارد. هزینه‌ ورودی آن 3000 تومان است که بعد از جمع‌آوری صرف خدمات و هزینه‌های خود موزه می‌شود.

انواع ساعت‌های شنی، مچی، آبی، رومیزی و دیواری در آن نگهداری می‌شود. در ورودی این موزه، راه‌رویی قرار دارد که عکس‌های انواع ساعت‌ها را به‌صورت قاب گرفته روی دیوار برای تزئین گذاشته‌اند. بعد از درب ورودی، سالن اصلی دیده می‌شود که ساعت‌های مهم، قدیمی و اولیه‌ اختراع شده را در خود جای داده است.

ساعت‌های خاص موزه ساعت کرمان

– اولین ساعت آزمایش شده در فضا

اولین ساعت آزمایش شده در فضا توسط فضانوردان شوروی سابق اینجا دیده می‌شود. این ساعت از طرف یک خلبان بازنشسته‌ شوروی که در معدن ذوب آهن کرمان کار می‌کرده است به آقای اسدالله ترابی هدیه شد.


از وسایل کار روی میز می‌توان به چکش‌های کوچک، انواع کوک‌ها و چرخ‌دنده‌ها اشاره کرد. این میز چوبی دارای کوک‌های دوتایی بوده است و حتی پایین صندلی‌های آن کشوهایی تعبیه شده است.

ساعت‌های یادگاری که رضاخان هنگام بدرقه مهمانان خارجی در راه آهن به آنان هدیه می‌داده و به تصویر قطار یا هواپیما مزین شده بودند را می‌توانید ببینید.

موزه ساعت کرمان

– ساعت 300 ساله هندی

یکی از ساعت‌های ساخت هند با قدمت 300 سال که طرز کار این ساعت جالب است و با نیروی جاذبه زمین کار می‌کند، موجود است. برای راه‌اندازی ساعت یک زنجیر دور چرخ دنده‌های چوبی آن می‌چرخد و به ازای هر یک ساعتی که می‌گذرد، وزنه‌ای را که در طرف دیگر آزاد و آویزان است، به سمت پایین هل می‌دهد.

نیروی وزنه‌ای که پایین می‌آید چرخ‌دنده‌ها و عقربه‌ها را می‌چرخاند. البته این وزنه بعد از 24 ساعت به کف زمین می‌چسبد و برای اینکه دوباره به‌کار بیفتد، باید وزنه را بالا آورد یا به اصطلاح ساعت‌سازان کوکش کرد.

– ساعت 250 ساله آلمانی

ساعت ساخت آلمان با قدمت 250 سال که به شکل کلیسا است از دیگر موارد جذاب خواهد بود. نکته جالب این ساعت قرار گرفتن دو برج در کنار کلیسا و بیرون آمدن یک جوجه و کوکو کردن آن در زمان‌های مشخص است. همچنین می‌تونید اولین ساعت وست اند واچ که اولین ساعت اتوماتیک وارد بازار شده است را اینجا از نزدیک ببینید. ساعت‌های مچی نیازمند کوک کردن هر روزه بودند که ساعت وست اند واچ به‌طور اتوماتیک ساعت‌ها را کوک می‌کرد و قیمت بالاتری نسبت به ساعت‌‌های مچی داشت.

موزه ساعت کرمان

– ساعت‌های دوره ناصرالدین شاه

از دیگر موارد ساعت‌هایی که در عصر ناصرالدین شاه به سفارش دربار ساخته شده است هم در موزه قرار دارد. در سویی دیگر ساعت آبی از جمله ساعت‌های مربوط به دوران صفویه است. دارای یک فنجان کوچک که زیر آن روزنه‌ای موجود است. این فنجان روی تشت آب یک ظرف بزرگ‌تر مانند دیگ قرار می‌گرفته تا آب به آرامی وارد فنجان شود. دیدن ساعت شنی قدیمی که در گذشته در کشتی‌ها برای مشخص کردن نوبت نگهبانی استفاده می‌شده است هم خالی از لطف نیست.

موزه ساعت کرمان

دیگر ساعت‌های موجود در موزه ساعت کرمان

در اطراف دیوارهای این سالن، ساعت‌های مختلف دیواری وجود دارد که هرکدام تفاوت‌های زیادی با هم دارند. ساعت شومینه‌ای یکی دیگر از ساعت‌های زیبا موزه است. در غرفه‌ دیگری که تالار پته نام دارد، پته‌های دوخته شده‌ بلندی روی دیوار نصب شده است.

موزه‌ مردم شناسی از دیگر اتاق‌های این مکان است که در این محل از موزه دو یخچال قدیمی، تلویزیون‌ها و گرامافون‌های قدیمی همراه با ظروف مسی و آینه‌دار، نامه‌ها و پاکت‌ها و یک‌سری وسایل قدیمی اهدا شده از طرف مردم نگهداری می‌شود.

از سری ساعت‌های دیگر که شامل ساعت‌های مختلف مچی و یک‌سری ساعت دیواری است، می‌توانید در غرفه‌ مجزا دیدن کنید.

موزه ساعت کرمان

در غرفه آخر موزه ساعت کرمان چه خبر است؟

در غرفه‌ آخر که اصل موزه در آن قرار دارد، میز، صندلی، تابلو و درب مغازه‌ اصلی ماشاءالله ترابی همراه با وسایل کار آن را نگه داشته‌اند. مغازه‌ اصلی ماشاءالله ترابی در کاروان‌سرا گلشن بوده و متعلق به زمان جنگ جهانی اول در زمان احمد شاه قاجار است.

از وسایل کار روی میز می‌توان به چکش‌های کوچک، انواع کوک‌ها و چرخ‌دنده‌ها اشاره کرد. این میز چوبی دارای کوک‌های دوتایی بوده است و حتی پایین صندلی‌های آن کشوهایی تعبیه شده است. در ویترین این اتاق عینک‌های ذره بینی قدیمی دست‌ساز همراه با عدسی‌های چشمی کوچک که بین پلک‌ها می‌گذاشته‌اند به نمایش گذاشته‌ شده است.

جاذبه های موزه ساعت کرمان

انواع کولیس‌ها و دستگاه تراش مینیاتوری، جعبه سنبه، ماشین نویس‌های قدیمی و رادیو از جمله وسایل دیگری است که در موزه ساعت کرمان نگهداری می‌شود.

نقشه‌ای از غروب و حرکت خورشید در سال و ماه‌های مختلف همراه با جهت، توسط راهنمای موزه روی تکه چوبی کشیده و به دیوار نصب شده است که به ساعت آفتابی معروف است. راهنمای موزه ساعت کرمان که از دیرباز به جستجوی علم درباره‌ ساعت‌ها و ساعت‌سازی بوده است به تعمیر ساعت‌های موزه و سا‌عت‌های ارزشمند می‌پردازد. درب دیگری در انتهای سالن قرار دارد که به همراه راه‌رو به محوطه‌ بیرون راه می‌یابد. وسط محوطه یک حوض قرار دارد. برای رسیدن به موزه ساعت باید به چهارراه انقلاب، خیابان زریسف (شهدا) بروید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن