طبیعت گردی

ییلاق وزمی گیلان؛ تجربه شیرین دوری از شلوغی شهر

فهرست مطالب

چقدر طرف‌دار تجربه‌های جدید هستید؟ چقدر علاقه‌مندید خودتان را در موقعیتی جدید و بدون امکانات کافی قرار دهید و توانایی خودتان را بسنجید؟ مطمین باشید دقیقا در همین لحظات و موقعیت‌هاست که خلاقیت انسان فوران می‌کند. تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که همه ما نیاز داریم گاهی از شلوغی شهرها و فناوری فاصله بگیریم و زندگی در گذشته را تجربه کنیم؟ شاید با خودتان بگویید زندگی بدون برق، آب لوله‌کشی، گاز، و دیگر امکانات رفاهی غیرممکن به نظر می‌رسد. اما گاهی می‌توانیم برای مدت کوتاهی فارغ از این امکانات زندگی کنیم. برای داشتن چنین تجربه‌ای با من در نابرو همراه باشید تا کمی بیشتر با دیدنی‌های گیلان آشنا شوید و در طبیعت زیبای ییلاق وزمی استان گیلان قدم بزنید، در طبیعت چادر بزنید و کنار آتش خودتان را گرم کنید.

ییلاق وزمی کجاست؟

ییلاق وزمی از ییلاقات شاندرمن است که در غرب استان گیلان قرار دارد. برای رسیدن به این ییلاق باید 56 کیلومتر از شهر رشت فاصله بگیرید. سپس باتوجه‌به تابلوهای راهنمای شهری وارد یک جاده فرعی می‌شوید که شما را به‌سمت ییلاقات هدایت می‌کند. این جاده در ابتدا آسفالت است و شما حس می‌کنید در حال بالارفتن از کوه‌ها هستید. در این لحظه اگر از شیشه ماشین به بیرون نگاه کنید، شهر را در ارتفاع پایین‌تری می‌بینید. منظره روبه‌روی‌تان ترکیب جنگل، شالیزارهای سبز و خانه‌هایی با سقف‌ رنگی است.

ییلاق وزمی گیلان

راهی جنگی با خانه‌های قدیمی

پس از طی‌کردن این مسیر ابتدایی، وارد یک راه جنگلی می‌شوید که خانه‌های سنتی قدیمی و زیبایی در آن وجود دارد، اما بیشتر این جاده‌‌ خاکی است و همان‌طورکه گفتم فقط ابتدای جاده آسفالت شده است. این جاده خاکی در حدود 40 کیلومتر طول دارد.


اگر طرف‌دار اقامتگاه‌های بوم‌گردی و کلبه‌های چوبی کوچک هستید، می‌توانید کلبه‌هایی را با جست‌وجو در گوگل در ییلاق سیفی یا ییلاق سالارو اجاره کنید.

در مسیر ییلاق وزمی، جاده‌های دیگری هم دیده می‌شوند که شما را به ییلاقات دیگری هدایت می‌کنند، ولی برای رسیدن به وزمی باید تمام این مسیر را طی کنید که حدود سه ساعت طول می‌کشد. دلیل طولانی‌شدن زمان این است که به‌دلیل خاکی و سنگی بودن جاده نمی‌توانید با سرعت زیادی در آن رانندگی کنید و برای رانندگی در آن هم باید راننده ماهری باشید.

در پنج کیلومتر نهایی، جاده خیلی باریک می‌شود و در بعضی از نقاط در یک سمت شما دره‌های عمیقی قرار دارد. همچنین گاهی مجبورید رودخانه‌های مسیر جاده را با ماشین طی کنید. این رودخانه‌ها پرآب نیستند، ولی مسیر جاده در آنجا خیلی باریک است. حتما باید یک نفر از ماشین پیاده شود تا راننده را راهنمایی کند.

ییلاق وزمی گیلان

آب‌وهوای وزمی

آب‌وهوای این ییلاق نیز مانند بیشتر ییلاقات گیلان در تابستان به‌خصوص در شب‌ها خنک و حتی سرد است. روزها نیز معمولا هوا خنک تا گرم است. دمای هوا در شب آن‌قدر پایین است که معمولا دود از بخاری‌های هیزمی کلبه‌ها بلند می‌شود. پس اگر قصد رفتن به وزمی را دارید، حتما با خودتان لباس گرم و پتوی کافی ببرید. احتمال بارش باران هم وجود دارد.

فرهنگ و زندگی مردم

به‌دلیل سرمای بیش‌ازحد و بارش سنگین برف، این ییلاق در زمستان خالی از سکنه است. با گرم‌شدن هوا در نیمه‌های بهار، مردم به ییلاق می‌آیند و تا اواسط تابستان در ییلاق می‌مانند. تعداد خانه‌های این ییلاق خیلی کم است و شاید به‌تعداد انگشتان دو دست هم نباشد. جمعیت ییلاق در حدود 30 نفر است.

معمولا محلی‌ها دام‌های خود را به ییلاق می‌آورند که این دام‌ها نیز آزادانه در تپه‌ها و دشت‌های سبز می‌چرند. این روستا فاقد هرگونه امکانات رفاهی است. اگر قصد آمدن به این ییلاق را دارید، حتما امکانات و مواد غذایی کافی همراه داشته باشید. محلی‌ها نان روزانه‌شان را می‌پزند که اگر خوش‌شانس باشید، شما هم می‌توانید از آن‌ میل کنید. معمولا ساکنان ییلاق یک موتور برق دارند که شبانه آن را برای ساعات محدودی روشن می‌کنند.

ییلاق وزمی گیلان

طبیعت

طبیعت این ییلاق شامل‌ کوه‌هایی به‌رنگ خاک است که با بارش باران سبز می‌شوند. همچنین در این ییلاق کوه‌های جنگلی نیز دیده می‌شوند. در نزدیک این ییلاق و با طی‌کردن مسیری کوتاه با پیاده‌روی، به آبشاری در میان جنگل می‌رسید. می‌توانید در یک بعدازظهر گرم تابستانی تنی هم به آب بزنید. در نزدیکی این ییلاق، ییلاق دیگری به‌نام النزه وجود دارد که مسیر مناسب برای ماشین ندارد و معمولا با اسب به این ییلاق می‌روند. این ییلاق را می‌توان در میان کوه‌ها از ییلاق وزمی دید.

آسمان شب

اما جدا از تمام این زیبایی‌ها، دیدن آسمان شب و ستارگان ییلاق وزمی از همه دل‌پذیرتر است. می‌توانید روی چمن‌ها دراز بکشید و ساعت‌ها به آسمان خیره شوید و از سکوت تپه‌ها و سوسوی ستارگان لذت ببرید. اگر به ییلاق آمدید، صبح خیلی زود بیدار شوید و دیدن طلوع خورشید را از دست ندهید.

خورشید همچون گوی آتشینی درخشان میان ابرها بالا می‌آید و نسیم صبحگاهی صورتتان را قلقلک می‌دهد! کنار دیدن این زیبایی‌ها، نگاه‌کردن به سبک زندگی محلی و بازی‌های کودکان نیز زیبا است؛ کودکی که به دوربین شما خیره می‌شود و شما نیز غرق در رنگ طلایی موهای او می‌شوید.

ییلاق وزمی گیلان

وضعیت اقامت و امکانات

اگر به ییلاق وزمی آمدید، حتما حداقل یک شب را در آن سپری کنید. مسیر این ییلاق به‌سبب خاکی‌بودن جاده، شما را خیلی خسته می‌کند. تعداد کلبه‌های این ییلاق محدود است و معمولا خود محلی‌ها از آن استفاده می‌کنند. اگر قصد ماندن در این ییلاق را دارید، می‌توانید چادر بزنید و کمپینگ کنید. وجود یک اینورتر مبدل برق برای تبدیل برق ماشین بسیار کمک‌کننده است. محلی‌ها آب چشمه را با شیلنگ به نزدیک خانه‌هایشان آورده‌اند و معمولا به شما نیز اجازه استفاده می‌دهند.

اگر طرف‌دار اقامتگاه‌های بوم‌گردی و کلبه‌های چوبی کوچک هستید، می‌توانید کلبه‌هایی را با جست‌وجو در گوگل در ییلاق سیفی یا ییلاق سالارو اجاره کنید. این ییلاقات فاصله خیلی کمی با ییلاق وزمی دارند و با طی‌کردن مسیری کوتاه به وزمی می‌رسید. جمعیت این دو ییلاق خیلی بیشتر است و به‌تبع آن راحت‌تر می‌توانید نیازهای خود را تامین کنید. مسیر این دو ییلاق نیز از میان جنگل سیفی می‌گذرد که بی‌نهایت جنگل زیبایی است و می‌توانید عکس‌های زیبایی را در آن ثبت کنید. زمین این جنگل پر از برگ درختان است؛ به‌گونه‌ای که وقتی در آن قدم می‌زنید، در برگ‌ها فرو می‌روید.

زمان مناسب برای سفر به این ییلاق

زمان مناسب برای آمدن به این ییلاق ماه‌های خرداد و تیر است که هوا دمای مناسب‌تری دارد. امیدوارم در سفر بعدی‌تان به گیلان از ییلاقات زیبای گیلان دیدن کنید و تجربه‌هایتان را با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن