طبیعت گردی

دره مجسمه ها جزیره هرمز؛ جایی برای خیال‌پردازی

فهرست مطالب

گاهی اوقات به جاهایی سفر می‌کنیم که برایمان پر از شگفتی و قصه‌های رمزآلود است. دره مجسمه ها یکی از همین مکان‌های حیرت‌انگیز است که نظر هر بیننده‌ خوش ذوقی را به خود جلب می‌کند. با من در این مطلب از نابرو گشتی در این جاذبه بزنید.

شگفتی دره مجسمه ها

چه چیزی باعث شگفت‌انگیز بودن این دره رویایی شده است؟ در بخشی از فضای کوهستانی جزیره هرمز، جایی که شاید از دور به نظر خاص نیاید، سنگ‌ها و صخره‌های عجیبی قرار گرفته‌اند که هر کدام شکل خاصی دارند. صخره‌هایی که سمت چپ قرار گرفته، شباهت زیادی به سیمرغ و همین‌طور یک اژدها دارند. اژدهایی که در کمین دشمن نشسته و هر لحظه ممکن است دهان خود را باز کند و همه‌ جا را آتش بزند؛ اما ذهن خود را به این تصاویر محدود نکنید و تا جایی که می‌توانید خیال‌پردازی کنید که، خاصیت این دره همین است.

دره مجسمه ها

اگر تصور می‌کنید که جذابیت این دره به همین صخره‌های خیالی ختم می‌شود، اشتباه کرده‌اید. وقتی نزدیک پرتگاهی رسیدید که با حدود 40 متر ارتفاع، مشرف به آب‌های نقره‌فام خلیج نیلگون همیشه فارس است، دو طرف آن بنشینید تا از منظره حیرت‌انگیز خط ساحلی لذت ببرید. هنگامی که سمت راست دره می‌نشینید، ساحل زیبایی را سمت چپ می‌بینید. همچنین می‌توانید قایق‌هایی که در این مسیر حرکت می‌کنند و خط سفیدی که به پشت خود می‌کشند را دنبال کنید؛ اما هنگامی که سمت چپ می‌نشینید و به تصویر سمت راست ساحل نگاه می‌کنید، آن‌قدر شگفت‌زده می‌شوید که دلتان می‎خواهد ساعت‌ها تماشایش کنید. یک خط ساحلی فوق‌العاده زیبا با صخره‌های صاف، بلند و ساحلی قرمز رنگ؛ ترکیب شگفتی از رنگ‌ها که هیچ‌گاه از خاطرتان پاک نخواهد شد!

اما به‌دلیل شهرت این جاذبه گردشگری و تعداد بالای گردشگر، معمولا امکان این که مدت زیادی از این تصویر لذت ببرید وجود ندارد. باید به دیگران هم فرصت بازدید بدهید، چون فضا بسیار کوچک است و گنجایش زیادی ندارد. مگر اینکه زمانی به این جزیره سفر کنید که تعداد گردشگر کم است تا بتوانید تا جای ممکن از این مکان لذت ببرید.

دره مجسمه ها کجاست؟

دره مجسمه ها در فضای کوهستانی جنوب غربی جزیره هرمز، در استان هرمزگان قرار گرفته است. برای رسیدن به این جزیره باید ابتدا با هواپیما، قطار، اتوبوس و یا خودرو شخصی، خود را به بندرعباس برسانید. سپس از اسکله شهید حقانی با کشتی به سمت جزیره بروید. بهتر است پیش از رفتن خود، از وضعیت آب و هوای منطقه اطمینان پیدا کنید؛ چراکه اگر دریا وضعیت مناسبی نداشته باشد، احتمال لغو شدن سفرهای دریایی از جزایر به بندرعباس وجود دارد.

دره مجسمه ها

داستان‌های محلی دره مجسمه ها

همیشه قصه‌های محلی جذابیت خاصی برای شنوندگان دارند. دره مجسمه‌ها هم به نوبه خود داستان‌های زیادی برای شنیدن دارد. شاید اگر با مردم محلی گپی بزنید، این داستان‌ها را برایتان بازگو کنند. برای مثال گفته می‌شود که وقتی دو جوان دل به یک‌ دیگر می‌دادند، در این مکان رویایی همدیگر را ملاقات می‌کرده‌اند و قصه‌های زیادی از این قبیل که ارزش شنیدن دارند.

نکات مهم در بازدید از دره

با توجه به اینکه ارتفاع این دره زیاد است، بهتر است تا جای ممکن جانب احتیاط را رعایت کنید. به‌خصوص مراقب کودکان خود که به دنبال ماجراجویی هستند، باشید. زمان بازدید خود را با توجه به تعداد کسانی که منتظر هستند، در نظر بگیرید تا همه از این جاذبه لذت ببرند.

به‌دلیل کوچک بودن فضا و احتمال ایجاد همهمه، سعی کنید با صدای آرام صحبت کنید. به‌خصوص اگر گروهی سفر می‌کنید. مهم‌تر از همه این که در حفظ پاکیزگی محیط کوشا باشید. این وظیفه هر فردی است که از طبیعت یک منطقه بازدید می‌کند. متاسفانه جزیره هرمز به‌دلیل ماهیت جزیره بودن و هجم بالای بازدیدکنندگان، در سال‌های اخیر شاهد اثرات مخرب بسیاری از سوی گردشگران بوده که می‌توانیم با کمی مسئولیت‌پذیری و حتی کمک به جمع‌آوری زباله‌های محیط، از نابود شدن آن جلوگیری کنیم.

دره مجسمه ها

چگونه از دره مجسمه ها بازدید کنیم؟

برای بازدید از این دره که یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های هرمزگان است، راه‌های گوناگونی در اختیار دارید. می‌توانید دوچرخه کرایه کنید و در حین ورزش، از دیدنی‌های دورتادور جزیره مانند دره‌ مجسمه‌ها دیدن کنید. برای این کار هم می‌توانید دوچرخه‌های دنده‌ای اجاره کنید و هم دوچرخه‌های قدیمی بدون دنده که از نظر قیمت تفاوتی ندارند. دره مجسمه‌ها کمی از جاده اصلی فاصله دارد.  در فضای موجود می‌توانید، دوچرخه خود را پارک کنید. همین‌طور می‌توانید با استفاده‌ از وسایل نقلیه توریستی جزیره که با نام توک توک هم شناخته می‌شوند و خود از جاذبه‌های گردشگری هرمز هستند، از قسمت‌های مختلف آن بازدید کنید. با این کار کمکی هم به جامعه محلی کرده‌­اید. اگر هم اهل پیمایش و پیاده‌روی باشید، می‌توانید تا این جاذبه پیاده بروید که البته مسیر کوتاه نیست و حتما فاصله خود تا این مکان دیدنی و مسیر برگشت را هم لحاظ کنید.

متاسفانه تابلوهای کمی در سطح جزیره وجود دارد که شما را به سمت جاذبه‌های گردشگری هدایت کند. البته ممکن است این وضعیت در زمان سفر شما تغییر کرده باشد؛ اما حتما نقشه گردشگری جزیره را به همراه داشته باشید. اگر راهنمای محلی ندارید، با پرس‌وجو از اهای شهر که در مسیر می‌بینید، خود را به دره مجسمه ها برسانید. یکی از نقشه‌های خوب این جزیره، کاری از دکتر نادعلیان است که به‌راحتی می‌توان آن را دانلود کرد.

دره مجسمه ها

امکانات نزدیک دره مجسمه ها

معمولا به جز افرادی که کنار جاذبه‌های مشهور مشغول به فروش آب معدنی، سمبوسه‌های لذیذ و خوراکی‌های دیگر و گاهی هم سوغات هستند، فروشگاه دیگری در این نزدیکی وجود ندارد. برای اطمینان سعی کنید که لوازم ضروری از جمله کلاه، عینک آفتابی، آب، خوراکی و همین‌طور داروهای موردنیاز را به همراه داشته باشید.

اقامت در جزیره هرمز

برای اقامت در جزیره زیبای هرمز، می‌توانید از اقامتگاه بوم‌گردی و یا خانه‌های محلی داخل جزیره استفاده کنید. همچنین، هتل سه ستاره ساحل سرخ جزیره هم آماده پذیرایی از مهمانان است که می‌توانید به صورت آنلاین اتاق مورد نظر خود را رزرو کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن