طبیعت گردی

باغ سنگی سیرجان کرمان؛ سفر به خیال‌انگیزترین باغ ایرانی

فهرست مطالب

شهرستان سیرجان در کرمان و ۱۷۰کیلومتری غرب مرکز این استان واقع شده است. این شهر در مسیر شمال به جنوب ایران، از تهران به بندرعباس، قرار دارد. از جنوب با استان هرمزگان و از شرق با استان فارس هم‌مرز است. یکی از ظرفیت‌ها و شاید بتوان گفت متفاوت‌ترین ابعاد جاذبه گردشگری کرمان باغ سنگی است. اگر به طبیعت‌گردی علاقه دارید یا اگر به هنرهای تجسمی عشق می‌ورزید و می‌خواهید بیشتر با این باغ و سایر جاذبه‌های گردشگری شهرستان سیرجان و استان کرمان آشنا شوید، با من در نابرو همراه باشید تا کمی بیشتر با جاهای دیدنی کرمان آشنا شویم.

باغ سنگی؛ اثری سورئال در دل کویر

اگر از شهر سیرجان به‌سمت شهر بافت راهی شوید، بعد از طی‌کردن مسافت ۴۰ کیلومتری و عبور از بخش بلورد و روستای اسطور و میاندوآب، در سمت چپ جاده تابلویی چشمتان را به خود خیره می‌کند؛ باغ سنگی!

در راستای تابلوی راهنما بروید؛ مسیر دوکیلومتری فرعی آسفالت را که طی کنید، باغی با حدود ۲۰۰ اصله درخت چشم شما را به‌سمت خود خواهد کشید و شما وارد خیال‌انگیز‌ترین و شاید عجیب‌ترین باغ ایران می‌شوید که احتمالا مانند کلاژی سورئال است!

تنه درختانی خشک‌شده با سنگ و ضایعات فلزی و غیرفلزی آویزان از خود، ترکیبی نامتعارف از باغی دست‌ساز بشر را به‌نمایش گذاشته‌ است؛ درختانی که به فاصله‌های متفاوت با هم، باغی تقریبا شش‌ضلعی با نام باغ سنگی ایجاد کرده‌اند.

باغ سنگی سیرجان کرمان

روایت‌های متفاوت درباره خلق این باغ جادویی

درویش‌خان اسفندیارپور خالق این باغ بود. مردی ناشنوا و لال که خودش تک‌تک سنگ‌های متفاوت را در شکل و اندازه‌های مختلف پیدا می‌کند و به‌تنهایی یا به کمک فرزندان و اهالی روستا آن‌ها را با سیم به تنه درختان خشک‌شده متصل می‌کند.


بهترین فصل برای سفر به باغ سنگی و دیگر جاذبه‌های سیرجان ابتدای پاییز و انتهای زمستان تا پایان بهار است. ( اواسط اسفند تا اواخر خرداد) در این فصول هوا بسیار دل‌چسب و معتدل است و اگر خوش‌شانس باشید باران‌های خاص منطقه کویر را هم تجربه خواهید کرد.

از آنجا که این شخص کر و لال بود، برای اهالی و حتی فرزندانش حکایت ساخت این باغ عجیب به‌طور کامل مشخص نشده است. البته دو روایت که هردو برگرفته از فیلم‌های مستند پرویز کمیاوی به‌نام‌های «باغ سنگی» و «پیرمرد و باغ سنگی‌اش» است، نقل محافل مردم بومی منطقه شده است.

روایت اول؛ خلق باغ سنگی برای اعتراضی به اصلاحات ارضی

در این روایت گفته می‌شود که درویش‌خان اسفندیارپور که از زمین‌داران منطقه بوده‌، زمان اصلاحات ارضی در سال ۱۳۴۰ بسیاری از زمین‌هایش را از دست می‌دهد، بنابراین دست از باغ‌داری بر می‌دارد و غمگین و افسرده منتظر می‌شود تا باقی باغ‌هایش خشک شوند.

این مرد حالا به درختانش سنگ و وسایل آهنی آویزان می‌کند. سنگ‌هایی که مانند میوه‌های یک درخت برای او مهم هستند و از آن‌ها مراقبت می‌کند. باغی که چون از سنگ است، احتمالا همیشه برای او می‌ماند و کسی نمی‌تواند مالکیت او را سلب کند!

روایت دوم؛ شهاب‌سنگ درویش‌خان را از خواب بیدار می‌کند

در این روایت درویش‌خان روزی بعد از خشک‌شدن باغ‌هایش، خواب می‌بیند که سنگی مقدس از آسمان به زمین افتاده و چون بیدار می‌شود، به‌دنبال آن سنگ می‌رود. با زبان اشاره می‌گوید که خواب دیده است و گویی به او در خواب چیزی الهام شده است.

سنگ را پیدا می‌کند و چون جسمی مقدس به آن بوسه می‌زند. آن را می‌آورد و به درختی آویزان می‌کند و از آن به‌بعد یک‌به‌یک بر میوه‌های این باغ خشکیده‌اش سنگ اضافه می‌شود.

نکته‌ای که توجه به آن ساخت این اثر هنری اجتماعی را خاص‌تر می کند، این است که در نزدیکی این باغ سنگ‌های زیادی نبوده و درویش‌خان اغلب برای جمع‌آوری این سنگ‌ها تا کوه‌های گاهی چندین کیلومتر دورتر از محل زندگی‌اش به‌تنهایی سفر کرده است.

باغ سنگی سیرجان کرمان

درویش‌خان اسفندیارپور در سال ۱۳۸۶ از دنیا رفت و حکایت پر رمز و راز باغ سنگی را با خود دفن کرد. اما میراثی ارزشمند مانند موزه‌ای ساخته‌شده در طبیعت را به یادگار گذاشت.

راه دسترسی به باغ سنگی

شما می‌توانید با خودروی شخصی یا استفاده از تاکسی‌های برون شهری از مرکز شهر سیرجان یا میدان امام علی این شهر به‌سمت شهر بافت حرکت کنید. پس از طی حدود ۴۰ کیلومتر و عبور از بخش بلورد و روستای اسطور در سمت چپ جاده تابلویی نشان‌شده بر جاده فرعی را می‌بینید.

وارد جاده فرعی آسفالته شوید و حدود دو کیلومتر تا انتهای مسیر رانندگی کنید؛ در سمت راست باغ سنگی به‌وضوح قابل‌مشاهده است.

بهترین فصل برای سفر به باغ سنگی

بهترین فصل برای سفر به باغ سنگی و دیگر جاذبه‌های سیرجان ابتدای پاییز و انتهای زمستان تا پایان بهار است. ( اواسط اسفند تا اواخر خرداد) در این فصول هوا بسیار دل‌چسب و معتدل است و اگر خوش‌شانس باشید باران‌های خاص منطقه کویر را هم تجربه خواهید کرد.

اگر در فصل‌های دیگر قصد سفر به سیرجان و شهرهای حاشیه کویری دیگر را دارید، به یاد داشته باشید که هوا در شهر‌های حاشیه کویر در زمستان سرد و خشک و در تابستان گرم و خشک است و بنابراین با لباس و تجهیزات مناسب این فصول سفر کنید.

بازدید از باغ سنگی وقت زیادی از شما نمی‌گیرد و می‌توانید حدود یک تا یک ساعت‌ و‌ نیم از وقت سفر خود را صرف دیدن و لذت‌بردن از این جاذبه زیبا کنید.

باغ سنگی سیرجان کرمان

چه چیز همراه خود بیاوریم؟

مهم‌ترین وسیله دوربین عکاسی یا گوشی همراه مناسب عکس‌گرفتن است. قطعا دیدن باغی پر از تنه درختان خشک‌شده و سنگ‌های عجیب‌وغریب آویخته با سیم‌ها و تزیینات دیگر، چیزی نیست که تماشایش دوباره به این آسانی میسر شود؛ پلاتوی روباز هالیوود‌مانندی که عکاسی و گشت‌وگذار در میان درختانش لذتی دارد وصف‌نشدنی.

کجا اقامت کنیم؟

اگر بخواهید در شهر سیرجان اقامت کنید، امکان انتخاب هتل‌ها و مهمانسراهای متنوع شهر را دارید. اما اگر قصد دارید یک شب اقامت خاص در باغ سنگی داشته باشید، به‌تازگی یک اقامتگاه بوم‌گردی در جوار باغ سنگی افتتاح شده است.

می‌توانید با اقامت در این اقامتگاه حس‌وحال زندگی مردم بومی منطقه و درویش‌خان را تجربه کنید. در نهایت یادتان باشد می‌توانید از مردم روستاهای نزدیک منطقه محصولات و خوراکی‌های محلی چون کشک و دوغ بخرید و به طبیعت‌گردی خود حس‌و‌حال شکم‌گردی هم بدهید و لذت سفر خود را دوچندان کنید.

اگر دوست دارید با دیگر جاذبه‌های شهر سیرجان و استان کرمان آشنا شوید و نیز همراه سفرهای من باشید، مطالب من در نابرو را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن