طبیعت گردی

قله سیرون کاشان؛ تجربه صعودی دل‌چسب

فهرست مطالب

بدون شک کوهنوردی یکی از ورزش‌های لذت‌بخش و جذاب برای همه سنین محسوب می‌شود. اما درصورتی‌که تازه‌کار هستید، بهتر است کوهنوردی را با مسیر‌های کوتاه و آسان شروع کنید تا خطر صدمات جسمی را به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهید. با ما در این مطلب از نابرو همراه باشید تا با قله سیرون از جاهای دیدنی کاشان، یکی از کوه‌های مناسب برای افراد مبتدی و درعین‌حال مکانی برای تمرینات کوهنوردان حرفه‌ای آشنا شوید.

قله سیرون کجاست؟

در فاصله‌ 18 کیلومتری از کاشان در جاده راوند به‌سمت ورکان سمت چپ خود امامزاده‌ یونس (علیه السلام) را مشاهده خواهید ‌کرد. 200 متر جلوتر دوربرگردان را دور زده و خودرو خود را مقابل امامزاده پارک کنید. کنار ساختمان امامزاده یک استخر کوچک آب قرار‌دارد، آن را رد کرده تا به یک چشمه‌ آب برسید.

بهتر است از مردم محلی حاضر در امامزاده بخواهید تا راه چشمه را به شما نشان دهند. البته با خودروی خود نیز می‌توانید این چشمه را پیدا کنید. برای این کار حوالی دوربرگردان جاده‌ای خاکی قرار دارد که به چشمه می‌رسد. از این نقطه مسیر شیب‌دار به‌سمت قله به‌نام پاکوب آغاز می‌شود.

قله سیرون کاشان

ارتفاع و زمان تقریبی رسیدن به قله

قله سیرون با ارتفاع تقریبی 1780 متر جزو رشته‌کوه‌های زاگرس مرکزی است. زمان رسیدن به قله بستگی به سرعت خودتان دارد. اگر با سرعت معمولی مسیر را طی کنید و برنامه‌تان صرفا رسیدن به قله و صرف یک صبحانه سبک باشد، بین سه تا چهار ساعت زمان نیاز دارید.

گیاهان و حیوانات

اگرچه مسیر این کوه سرسبز به‌هیچ‌عنوان سرسبز نیست، بااین‌حال جاذبه‌های بی‌نظیری دارد که هر گردشگری را به‌خود جذب خواهد کرد. پرنده‌های خوش‌آوازی مانند بدبده، سبزه‌مره و گنجشک کوهی از طبیعت جانوری این منطقه هستند که آواز گوش‌نواز آن‌ها حین صرف صبحانه خاطره‌ وصف‌ناپذیری برایتان رقم خواهد زد.

همچنین احتمال دارد در شکاف صخره‌ها مارهایی را مشاهده کنید که البته کمی خطرناک خواهد بود. از گونه‌های گیاهی این قله می‌توان به درختان بونه اشاره کرد که خاصیت دارویی نیز دارد.

قله سیرون کاشان

مزیت نسبت به بقیه کوه‌های شهر کاشان

یکی از نکاتی که آن را از کوه‌های دیگر کاشان مانند خنبه‌دره، دومیر، بزریش و… متمایز می‌کند، خلوتی و دست‌نخورده بودن آن است. به‌جز کوهنوردان افراد زیادی از وجود قله سیرون باخبر نیستند. همچنین جاذبه‌هایی دارد که برای علاقه‌مندان به عکاسی بسیار مناسب است.

ازجمله این جاذبه‌ها می‌توان به صخره‌های حفره‌حفره در طول مسیر و منطقه‌ای به نام دندان اژدها اشاره کرد. اواخر مسیر به منطقه‌ای مسطح می‌رسید. اگر از سمت چپ مسیرتان را ادامه دهید به قله خواهید رسید ولی اگر از سمت راست بروید، دندان اژدها را پیدا خواهید کرد.

قله سیرون کاشان

دندان اژدها قطعه‌ای سنگی است که از کوه بیرون زده‌ و نمایی شبیه به سر اژدها دارد. در عکس‌ها این‌طور به‌نظر می‌رسد که دندان اژدها در آسمان معلق است. اگر از ارتفاع نمی‌ترسید، در راس این قطعه نشسته و از همراهانتان بخواهید تا از پایین از شما عکس بگیرند.

از مزیت دیگر این کوه مناسب بودن هم برای افراد مبتدی و هم برای افراد حرفه‌ای است. افراد حرفه‌ای می‌توانند در این مکان تمرینات پایه‌ای خود مثل تمرین دست به سنگ، صعود با سرطناب و قرقره را تمرین کنند.

بهترین زمان و ساعت سفر

زمان سفر بستگی به علاقه شما دارد. در زیر به جاذبه‌های هر فصل اشاره می‌کنیم.

بهار: بهترین زمان برای جمع‌آوری گیاهان دارویی و سبزی‌های کوهی بهار است.

تابستان: علاقه‌مندان به جانورشناسی در این فصل موفق به دیدن مارهای زیبا و البته ترسناک اطراف صخره‌های سوراخ‌دار و شکاف‌دار می‌شوند.

قله سیرون کاشان

پاییز: باتوجه به ارتفاع نه چندان زیاد این قله، در آب‌وهوای مه‌آلود، اواخر مسیر ابرهای متحرک نزدیک‌شده به زمین را زیر پای خود خواهید دید. این فصل بهترین زمان برای عکاسی به‌خصوص در منطقه دندان اژدها و خود دورنمای قله محسوب می‌شود. توجه کنید که احتمال گم ‌‌کردن مسیر در این فصل به‌علت محدودیت میدان دید بیشتر است.


از توقف در مکان‌هایی که سنگلاخ با سوراخ‌های متعدد در آن دیده می‌شود، جدا پرهیز کنید؛ چراکه احتمال حضور مار در آنجا وجود دارد. هرچند ارتفاع این کوه آنقدر زیاد نیست، اما بهتر است نفس‌های عمیق و آرام بکشید و از صحبت‌ بی‌مورد خودداری کنید.

زمستان: نوشیدن یک چای گرم کنار قله پوشیده از برف سیرون بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

برای رسیدن به این قله بهتر است حدود ساعت شش صبح از کاشان حرکت کنید. پیشنهاد می‌کنم صبحانه را در منطقه مسطحی که اواخر مسیر است، بخورید.

نکات احتیاطی

با وجود اینکه پاکوب‌هایی در مسیر صعود به قله سیرون وجود دارد، به‌علت عدم آشنایی مردم با این قله و خلوتی آن ممکن است در بعضی جاها خوب کوبیده نشده‌ و مشخص نباشد و راه را گم کنید. بنابراین برای بار اول حتما باید با یک راهنمای راه‌بلد به سفر بروید. این راهنما می‌تواند از اهالی روستاهای اطراف مثل روستای بارونق و خنچه باشد.

قله سیرون کاشان

گاهی بهتر است کوهنوردی از گروه‌های فعال کوهنوردی شهر کاشان مثل گروه یاران، دومیر و… شما را همراهی کند. اگر موفق به یافتن راهنما نشدید، حتما به پاکوب‌ها و نیز نشانه‌های مسیر توجه کنید. نشانه‌ها از قلوه‌سنگ‌هایی تشکیل شده ‌است که روی هم چیده ‌شده‌اند.

در طول مسیر آب کافی بنوشید تا دچار کمبود آب و عوارض آن مثل سردرد، تهوع و سرگیجه نشوید. همچنین حین پایین‌ آمدن از کوه موادی مثل کشک بخورید تا الکترولیت‌های ازدست‌رفته بدن در اثر تعرق را جبران کند. اگر احساس کردید ابرها خیلی به شما نزدیک هستند و احتمال صاعقه در آن‌ها بسیار است، موبایل خود را خاموش کرده یا در حالت پرواز بگذارید. چراکه صاعقه را به‌خود جذب خواهد کرد و این نکته مرگ‌آفرین است.

از آنجاکه هر مسیری زیاد پاکوبی شود دیگر گیاهی آنجا نمی‌روید، حتما در پاکوب‌های مشخص حرکت کنید. این‌گونه آسیب بیشتری به طبیعت وارد نمی‌شود و تخریب طبیعت محدود به همان پاکوب‌های تعیین‌شده خواهد بود.

قله سیرون کاشان

از توقف در مکان‌هایی که سنگلاخ با سوراخ‌های متعدد در آن دیده می‌شود، جدا پرهیز کنید؛ چراکه احتمال حضور مار در آنجا وجود دارد. هرچند ارتفاع این کوه آنقدر زیاد نیست، اما بهتر است نفس‌های عمیق و آرام بکشید و از صحبت‌ بی‌مورد خودداری کنید.

لطفا کیسه‌ای همراه خود داشته باشید تا زباله‌هایتان را در آن بریزید. البته باقی‌مانده نان و غذای خود را در گوشه‌ای بگذارید تا حیوانات از آن استفاده کنند. حوالی نقطه‌ شروع مسیر، سگ‌هایی حضور دارند که بهتر است آن‌ها را تحریک به حمله نکنید. در حالت عادی کاری با شما ندارند.

تجهیزات لازم برای صعود به قله کرکس

تجهیزات موردنیاز برای صعود به این قله شامل موارد زیر است:

کفش کوهنوردی یا درصورت نداشتن آن، کفشی که عاج‌دار باشد تا اصطکاک مناسب را ایجاد کند و لیز نخورید.

یک جفت باتوم (عصای کوهنوردی) تا حین پایین ‌آمدن از کوه به زانوهایتان فشار نیاید.

لباس گرم، آب و مواد مغذی

قله سیرون کاشان

امیدواریم رفته‌رفته با افزایش تجربه و اعتمادبه‌نفستان مسیرهای بیشتر و دشوارتری را انتخاب کنید و از کوهنوردی لذت بیشتری ببرید. اگر کوهنوردی در قله سیرون را تجربه کرده‌اید، نظراتتان را با ما در نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن