طبیعت گردی

زیباترین کویرهای ایران؛ سفری رویایی در زیباترین کویرها

فهرست مطالب

تماشای آسمان پرستاره‌، تجربه‌ سکوتی دلنشین و آرامش‌بخش و لذت بردن از حال و هوای طبیعت یکی از حسرت‌های امروزی مردم در شهرهای پر از دود، آلودگی و سر و صدا است. اگر به تماشای آسمان صاف و پرستاره، به دور از هیاهوی شهر علاقه‌مندید، کویرگردی و سفرهای کویری با جذابیت‌های فراوان و زیبایی‌های وصف ناشدنی‌اش، می‌تواند یکی از بهترین پیشنهادها برای شما باشد. در این مقاله با من در نابرو همراه باشید تا به بکرترین و زیباترین کویرهای ایران سفری کوتاه اما جذاب داشته باشیم.

1- کویر مصر

کویر مصر یکی از بهترین مقاصد کویرگردی و از زیباترین کویرهای ایران در نظر گردشگران است. این مکان زیبا در فاصله ۴۵ کیلومتری از شهرستان جندق و سی کیلومتری از شهرستان خور در استان اصفهان قرار دارد. نام مصر از روستایی به همین نام گرفته شده است. شما می‌توانید برای اقامت شبانه از آن‌جا بازدید کنید و یا با چادر زدن و کمپینگ، سفر مهیج‌تری را تجربه کنید.

تپه‌های ماسه‌ای کویر مصر بی‌نهایت زیبا و بکر هستند. وسعت آن‌ها به قدری است که تا دور دست‌ها رمل‌های شنی از دیدتان محو نخواهند شد و شما می‌توانید خیال‌انگیزترین مناظر کویری را با آسمان پرستاره‌ آن در سکوت ژرف و آرامش‌بخش کویر مصر تجربه کنید. از دیگر جاذبه‌های کویر مصر، روستای عروسان است که بهشت منجمان یا میعادگاه عاشقان ستاره شب لقب گرفته است، بازدید از این مکان تجربه‌ تکرار نشدنی برای شما خواهد بود.

در کویر مصر شما می‌توانید شترسواری کنید، با موتورهای چهارچرخ هیجان زده شوید و روی شن‌های گرم کویر پیاده‌روی کنید. همچنین می‌توانید از پدیده‌ای به نام چال سلکنون (به فرورفتگی‌های بسیار جالبی گفته می‌شود که اطرافشان با تپه‌های شنی پوشیده شده است) دیدن نمایید، از دنیای شگفت‌انگیز این کویر و چشم‌اندازهای بی‌انتها و زیبایش نهایت لذت را ببرید و خاطرات به یادماندنی در طول این سفر ثبت نمایید. از تهران تا روستای مصر ۷۰۰ کیلومتر راه است. در مسیرتان از سمنان، دامغان، معلمان، جندق خواهید گذشت. به جندق که رسیدید، از مسیر خاکی و با طی ۴۵ کیلومتر می‌توانید به مصر برسید.

کویر مصر

2- کویر مرنجاب

کویر مرنجاب از شناخته‌شده‌ترین و زیباترین کویرهای ایران است که در شهرستان آران و بیدگل از توابع کاشان در استان اصفهان قرار دارد. کویر مرنجاب به‌دلیل فاصله‌ کوتاه 301 کیلومتری با تهران، یکی از پرطرفدارترین مقاصد کویرگردی نزد پایتخت‌نشینان است.

کاروانسرای موجود در این کویر زیبا متعلق به دوره شاه عباس صفوی است و در گذشته نیز محل عبور و مرور کاروان‌های بسیاری بوده است. شما با قدم نهادن در این مکان‌ سحرآمیز و با بستن چشم‌هایتان می‌توانید روزها و شب‌های پرتب و تابی که زندگی در این کاروانسرا و در دل این کویر جادویی جریان داشته را تصور کنید و به خیال‌انگیزی سفر کویری خود لحظات نابی را اضافه کنید.

کویر مرانجاب علاوه‌بر آسمان پرستاره، رمل‌های بسیار مناسبی برای پیاده‌روی دارد و به همین دلیل یکی از زیباترین کویرهای ایران محسوب می‌شود. این محدوده با زمینی شنی و نرم تجربه دلپذیری از سفر به کویر را برای شما به وجود می‌آورد. در مسیر پیاده‌روی شما بر شن‌های گرم این کویر، درختچه‌های بیابانی گز و تاق و بوته‌های قیچ، جزیره سرگردان و چاه‌های دست‌کن، قلعه مرنجاب، دریاچه حوض سلطان و حوض مزه، آب انبار و دریاچه نمک را نیز مشاهده خواهید کرد. همه این جاذبه‌ها لذت یک سفر واقعی کویری را دوچندان می‌کنند. همچنین شما می‌توانید در مسیر حرکت خود از شهر زیر زمینی فوق‌العاده زیبای نوش آباد نیز دیدن کنید. مسیر اصلی مرنجاب از شهرستان آران و بیدگل در پنج کیلومتری شمال کاشان می‌گذرد.

کویر مرنجاب

3- کویر خور و بیابانک

خور به معنی خورشید است. در فرهنگ باستان ایران زمین به روز یازدهم از هر ماه شمسی، خور گفته می‌شد و نمادی از یک فرشته نگهبان نیز بود. کویر خور و بیابانک به‌عنوان یکی از زیباترین کویرهای ایران شناخته می‌شود. این کویر در فاصله‌ ۳۹۹ کیلومتری اصفهان و حوالی شهرستان خور وبیابانک قرار گرفته و باعث جذب هر کویرگردی می‌شود.

در کویر خور می‌توانید آرامشی بی‌انتها را با قدم زدن بر تپه‌های شنی زیبایی که انتهای آن‌ها دیده نمی‌شود و در اثر وزش باد به وجود آمده‌اند، تجربه کنید. همچنین می‌توانید به تماشای دریاچه نمک خور که بزرگ‌ترین دریاچه نمک فصلی جهان است، بنشینید. در بخش شرقی کویر خور اشکال لانه زنبوری وجود دارد. شما می‌توانید در این مکان عکس‌های به یادماندنی ثبت کنید و لحظات منحصربه‌فردی پر از زیبایی‌های بی پایان را در این کویر حس نمایید.

اگر برای اولین بار است که به سفر کویری می‌روید، کویر خور و بیابانک می‌تواند بهترین گزینه برای شما محسوب شود و همه تصورات شما را از یک سفر خاطره‌انگیز کویری به واقعیت تبدیل کند. فراموش نکنید که اختلاف دمای روز و شب در این منطقه بسیار زیاد است و باید حتما تجهیزات کافی و لباس گرم همراه داشته باشید تا در آرامش به سفر خود بپردازید. با رفتن به قم و پس از آن با عبور از کاشان، نائین و انارک به خور می‌رسید. همچنین می‌توانید سفر خود را تا اصفهان با قطار برنامه‌ریزی کنید و پس از آن با تورهای مختلف به این مکان محسور کننده برسید.

کویر خور و بیابانک

4- کویر حلوان طبس

کویر حلوان غرب استان خراسان جنوبی و نزدیک شهر طبس قرار دارد و جاده بسیار خوبی دارد. این جاده با مناظر زیبا و بی‌نظیر خود می‌تواند یکی از جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده‌ در سفر محسوب شود.

کویر حلوان با ریگ‌زارهای وسیع خود یکی از زیباترین کویرهای ایران محسوب می‌شود. در بخش‌های شرقی و شمالی آن نیز باتلاق‌هایی نمکی و رسی جالبی قرار گرفته است. همچنین در بخش‌های جنوب شرقی به ارتفاعات عاشقان پیوند می‌خورد. تلاقی کوه، ماسه و گذرگاه‌های زیبا، مناظر بسیار دیدنی و وصف ناشدنی را به وجود می‌آورد که تماشا و قدم زدن روی آن‌ها تبدیل به یک خاطره فراموش‌نشدنی برای شما خواهد شد.

تفریحات جذابی مانند کمپینگ زیر آسمان پرستاره، بازدید از نخلستان‌ها و بافت قدیمی و معماری منحصربه‌فرد کویری روستای حلوان، استخرهای طبیعی دره جن‌ها، دژ افسانه‌ای طبس، معبد میترا، شترسواری و گشت با موتور چهارچرخ برای همه گردشگران علاقه‌مند به کویر جالب توجه خواهد بود. در ضمن اگر چادرنشینی در دل طبیعت برای شما دشوار است، می‌توانید از خدمات و امکانات اقامتگاه‌هایی که اطراف کویر وجود دارد استفاده کنید. اگر از سه راهی جعفر آباد به سمت طبس بگذرید و از جاده‌هایی فرعی ابتدا به سمت روستای حلوان و سپس به سمت روستای خیرآباد عبور کنید، به این کویر خواهید رسید.

کویر حلوان یا طبس

5- کویر حاج علی‌قلی (کویر دامغان)

کویر حاج علی‌قلی در استان سمنان و جنوب شهر دامغان قرار دارد. در این کویر یک رودخانه فصلی نیز قرار گرفته که از بخش شمال شرقی کویر وارد آن می‌شود، وسعت دریاچه‌های نمک در دل این کویر زیبا بسیار زیاد است و شش ضلعی‌های جذابی سراسر سطح دریاچه نمک به چشم می‌خورند. این حجم‌ها با اینکه از نظم خاصی برخوردار نیستند، شما را به وجد می‌آورند و باعث می‌شوند که هرگز منظره تکراری نبینید.

کویر حاج علی قلی، ترکیب آب و خاک و نمک است که به آن زیبایی می‌بخشد. شن‌های این کویر آن‌قدر نرم و روان هستند که با قدم گذاشتن بر آن‌ها، احساس سبکی و پرواز به شما دست می‌دهد. شما می‌توانید در مسیر حیرت‌انگیز این کویر از شش ضلعی‌های نمکی و حوزه های باتلاقی بسیاری که منظره‌هایی زیبا را برای علاقمندان به کویر و طبیعت به وجود آورده‌اند، حسابی عکاسی کنید و از ترکیب آسمان و دریاچه نمک لذت ببرید.ذبرای دسترسی به این منطقه زیبا باید به شهر دامغان سفر کرد. این نمک زار در جنوب شرقی شهر دامغان در نزدیکی روستای خورزان واقع شده است.

کویر حاج علی قلی

6- کویر زردگاه

زردگاه با نخلستان‌های سر به فلک کشیده‌اش به‌عنوان سرسبز‌ترین کویر ایران شناخته می‌شود. این کویر در ۱۸۰ کیلومتری طبس قرار گرفته و یکی از زیباترین کویرهای ایران است. شما می‌توانید مناظر تکرار نشدنی و بی‌بدیلی را در این مکان مشاهده کنید.

روستای زردگاه روستایی پلکانی است و از جذابیت‌های آن می‌توان به چشمه آب گرم، استخر کوچکی برای آب‌تنی و وجود انواع درختان مثل درخت خرما، پرتقال، نارنج، نارنگی و لیمو اشاره کرد. شما می‌توانید علاوه‌بر تماشای زیبایی‌های بی حد و مرز این کویر سرسبز، از میوه‌های خوش طعم آن هم بسیار لذت ببرید. اگر به کمپینگ و چادر زدن علاقه‌مند نیستید، نزدیک این کویر اقامتگاه‌های بوم‌گردی فوق‌العاده زیبا و راحتی جهت خدمات‌رسانی به همه کویردوستان و گردشگران دایر شده است. برای رسیدن به کویر زردگاه، جاده اصلی کرمان به مشهد را طی کنید، پس از رسیدن به شهر دیهوک و با ادامه مسیر به کویر زردگاه می‌رسید.

کویر زردگاه

7- کویر ورزنه

کویر ورزنه در ۱۰۰ کیلومتری شرق اصفهان و ۱۵۰ کیلومتری غرب یزد قرار گرفته و در شمار زیباترین کویرهای ایران است. ریگ‌های کویر ورزنه به زیبایی هرچه تمام هم‌چون ذره‌های طلا چشم‌های شما را روشن می‌کنند و روحتان را با آرامشی عمیق پیوند می‌دهند. با بازدید از این کویر متفاوت منطقه‌ای وسیع و گسترده را می‌بینید که سراسر پوشیده از ماسه‌های روان و تپه‌های شنی است. چیزی که این کویر را از دیگر کویرهای ایران متمایز کرده، وزش بادهای متفاوت است. این بادها به تپه‌های ماسه‌ای، شکل‌های متفاوتی مثل تپه‌های ماسه‌ای طولی، هلالی و هرم‌های ماسه‌ای داده و چشم‌اندازهایی را به وجود آورده که نمونه‌هایش در کشور و یا حتی سراسر جهان بسیار کم است و پدیده‌ای نادر محسوب می‌شود.

این کویر به‌دلیل نزدیکی به تالاب زیبای گاوخونی و رطوبت این تالاب، پوشش گیاهی متنوعی دارد. از نظر پوشش جانوری هم باید گفت که در سال‌های گذشته، جانوران زیاد و متنوعی در این ناحیه پیدا می‌شد اما در سال‌های اخیر تعداد آن‌ها با توجه به شکار، خشک شدن گاوخونی و از بین رفتن این زیستگاه ارزشمند کم شده است.

در کویر ورزنه تفریحات هیجان انگیز متعددی همچون آفرود سواری، باگی سواری، شن سواری و زیپ لاین وجود دارد که اوقات خوشی را برای شما فراهم خواهند کرد. تپه‌های شنی کویر ورزنه با هر جای دیگر فرق دارد. در این منطقه خانه‌هایی محلی نیز برای اقامت وجود دارد که می‌توانید شب را آن‌جا به انتها برسانید. در ساعات شب می‌توانید از آسمان زیبای شب کویر لذت ببرید و جلوه‌های نابی از طبیعت بکر را به تماشا بنشینید. از تهران تا ورزنه حدود پنج ساعت و نیم فاصله است. پس از گذراندن قم، کاشان و نائین به به ورزنه اصفهان می‌رسید. از شهر ورزنه هم تا کویر ۱۰ کیلومتر به سمت جنوب رانندگی کنید.

کویر ورزنه

8- کویر متین آباد

کویر متین آباد با رمل‌های کویری زیبایش یکی از مشهورترین و مجهزترین کمپ‌های کویری ایران است. این منطقه نزدیک شهر بادرود استان اصفهان قرار دارد و یکی از گزینه‌های کویرگردی است. سفر به این کویر برای مسافران تهران به اصفهان که می‌خواهند هم راه سفرشان کوتاه باشد و هم شبی را در کویر بخوابند، کاملا مناسب است. در این کمپ نگران مکان اقامت و خواب خود نباشید؛ چون در این اکو کمپ کویری سه نوع امکانات اقامتی مجهز به تجهیزات سرمایشی و گرمایشی به شکل چادر، کومه کاهگلی و اتاق وجود دارد. شما در هر فصلی که هوس کویرگردی کردید، می‌توانید با خیالی آسوده به این مکان سفر کنید.

در کمپ کویری متین آباد تفریحات دلنشین و به‌یادماندنی مانند رصد ستارگان، دوچرخه‌سواری، گشت با موتور چهارچرخ، شترسواری و نیز بازدید از مزارع ارگانیک، جهت گذران اوقات شما به بهترین نحو ممکن تدارک دیده شده است تا سفر کاملی را در دل یکی از زیباترین کویرهای ایران تجربه نمایید. در آزادراه قم- کاشان- اصفهان، تقریبا 60 کیلومتر بعد از کاشان، خروجی ابیانه و «بادرود» را خواهید دید. از آزادراه خارج شوید و در همان ابتدا مسیر سمت راست را انتخاب کنید که شما را به بادرود می‌رساند. در بادرود با توجه به تابلوهای راهنمای کمپ متین آباد به این منطقه خواهید رسید.

کویر متین اباد

9- کویر ابوزید آباد

کویر ابوزید آباد شمال شرقی کاشان در استان اصفهان قرار گرفته و یکی از زیباترین کویرهای ایران است. شما می‌توانید ساعت‌ها روی شن‌های نرم این کویر راه بروید و دور از استرس و شلوغی شهر در سکوت کویر غرق شوید. شترسواری یکی از کارهایی‌ است که در این کویر انتظار شما را در رمل های شنی این کویر زیبا می‌کشد.

گردش در کویر ابوزیدآباد شامل بازدید از کاروانسرای تاریخی ابوزیدآباد متعلق به دوره‌ صفوی، قلعه کرشاهی، آب‌انبار صفوی، گشت زدن با موتور چهارچرخ، آفرود سواری و بازدید از شهر زیرزمینی اویی است. برخی اعتقاد دارند این شهر، قدیمی‌ترین شهر زیر زمینی دنیا است و با دالان‌های قدیمی برای عکاسی فوق‌العاده‌ است. اگر هم به تماشای شب کویر و ستارگان درخشان و پرنور آن علاقه دارید، علاوه‌بر چادر زدن در این محیط بکر، می‌توانید روی اقامت در کاروانسرای ابوزیدآباد نیز حساب کنید.

برای رسیدن به کویر ابوزیدآباد از جاده قم کاشان به سمت کاشان بروید. بعد از ورود به کاشان به سمت بلوار قطب راوندی و بعد بلوار ملاصدرا به حرکت خود ادامه دهید. در دوراهی مسیر سمت چپ را انتخاب کنید تا وارد جاده کویری ابوزیدآباد شوید.

کویر ابوزید اباد

10- کمپ کویری شهداد

کمپ کویری شهداد واقع در بیابان لوت، نزدیک شهر ماهان استان کرمان واقع شده است. این کویر یکی از زیباترین کویرهای ایران است که عجایب و سازه‌های خاص خودش را دارد. این بیابان پر از عارضه‌های طبیعی شگفت‌انگیز و عجیب و غربیی است که به دست باد ساخته شده‌اند. کلوت‌ها معروف‌ترین نماد کویر لوت هستند و به‌شکل ستون‌های عظیم طی سال‌های طولانی بر اثر فرسایش باد و باران از دل خاک کویر بیرون آمده‌اند و همگان را حیرت زده نموده‌اند.

چشم‌اندازهای وهم‌آلود کلوت‌های زیبا، شهداد را به یکی از عجیب‌ترین و خاص‌ترین کویرهای ایران تبدیل کرده است که سوژه‌ای بی‌نظیر برای عکاسی محسوب می‌شوند. کلوت‌ها پدیده‌ای منحصربه‌فرد و یکی از باشکوه‌ترین مناطق دیدنی و طبیعی جهان به شمار می‌روند. این کوه‌های استوانه‌ای شنی که توسط دستان طبیعت به فرم‌ها و شکل‌های متنوع و مسحورکننده‌ای در می‌آیند، هر بیننده‌ای را به خود خیره و مبهوت می‌کنند.

گشت و گذار در فضای این کویر زیبا و پیاده‌روی در آن تجربه‌ای متفاوت را برای شما رقم خواهد زد. تفریحات مهیج در فضای کویری شهداد شامل تفریحات هیجانی مانند سافاری و موتور چهارچرخ نیز می‌شود. علاوه‌بر این، کمپ اقامتی شهداد با آلاچیق‌های مدور و جالب خود تجربه شب به یادماندنی شما را زیر ستارگان تابان بزرگتربن دشت کویری ایران، جذاب‌تر و دلچسب‌تر می‌کند.

کمپ کویری شهداد

11- کویر ریگ زرین

به فاصله ۴۰ کیلومتر از شمال بافق در استان یزد، بیابان ریگ زرین با همه جذابیت‌های وصف ناشدنی و بی‌نظیرش، نظر هر مسافری را به خود جلب می‌کند. این کویر یکی از زیباترین کویرهای ایران است  که سبب شده به یکی از بهترین مقاصد کویرگردی ایران تبدیل شود. کویر ریگ زرین با ارتفاعاتی که از میانش می‌گذرند، به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده و شن‌زارهای ریز و روان آن بهترین تجربه ماندگار از قدم گذاشتن بر کویر برای همه علاقه‌مندان به سفر کویری به‌جا خواهند گذاشت. گاهی این ریگ‌زارها آن قدر مرتفع هستند، که بسیار باشکوه به نظر می‌رسند. در قسمت شمالی این کویر، ارتفاعات حاجی آباد زرین قرار گرفته که جهتی شمال شرقی – جنوب غربی دارند. قسمت جنوب غربی این کویر را گنبدهای نمکی پوشانده که زیباترین مناظر کویری را خلق می‌کنند.

امکانات زیادی در این کمپ وجود دارد که سفر شما را جذاب‌تر خواهد کرد. از این امکانات می‌توان به سالن سینما، رصد ستارگان و تماشای آسمان پرستاره کویر، سافاری، موتورسواری، شتر سواری، پرواز با پاراگلایدر و اجرای موسیقی زنده اشاره نمود. کیفیت این خدمات کنار زیبایی‌های بی نظیر این کویر سبب شده، که ریگ زرین به یکی از پر طرفدارترین کویرهای ایران تبدیل شود و اقامت در این مکان فوق العاده را هیجان انگیزتر کند.

کویر ریگ زرین

12- کویر ریگ جن

کویر ریگ جن جنوب غربی و غرب دشت کویر، جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار و شمال انارک قرار گرفته است. این کویر یکی از رازآلودترین، ناشناخته‌ترین و صعب‌العبورترین مکان‌های کویری بوده که در چند سال اخیر بسیار مورد توجه کویرگردان قرار گرفته است. شما برای سفر به این مکان بکر و منحصربه‌فرد حتما نیاز به یک راهنمای ماهر خواهید داشت؛ زیرا این کویر زیبا و دیدنی پر از تپه‌های شنی و باتلاق‌های نمکی است.

این کویر به‌دلیل اتفاق‌های عجیبی که در آن رخ می‌دهد، به مثلث برمودای ایران معروف است. محلی‌ها معتقدند این مکان نفرین شده است و به‌علت اینکه در گذشته هیچ کاروانی از این مسیر گذر نمی‌کرده و صداهای عجیب و غریبی از قسمت های مختلف آن شنیده می‌شد، به ریگ جن معروف شده است.

اگر به گردش در مکان‌های شگفت‌انگیز، اسرارآمیز و وهم‌آور علاقه‌مند هستید، این کویر مجموعه‌ای از کویرنوردی و کشف ناشناخته‌ها، شن سواری و پیاده‌روی روی رمل‌های طلایی، شب‌نشینی و تماشای آسمان شب کویر را در اختیارتان قرار می‌دهد و تجربه‌ای ناب را برایتان به وجود می‌آورد.

کویر ریگ جن

13- کویر کاراکال

کویر کاراکال نزدیک شهر بافق در استان یزد قرار گرفته است و از زیباترین کویرهای ایران محسوب می‌شود. کاراکال نام گربه وحشی است که در این کویر زندگی می‌کند و سبب شده نام این کویر از آن برگرفته شود.

از امکانات عالی که در این کویر خاص برای گردش و گشت و گذار مهیا شده می‌توان به سافاری، شتر سواری و گشت با موتور چهار چرخ اشاره نمود که تفریحاتی هیجان‌انگیز برای گذران اوقات فراغت شما در دل کویری زیبا به حساب آیند. همچنین اجرای موسیقی زنده کنار رصد ستارگان آسمان در شب‌های این کویر برای شما امکان تجربه‌ سفری رویایی را فراهم خواهند کرد. کنار همه این خدمات، شما می‌توانید جهت اقامت از چادرها و کومه‌‌های این کمپ استفاده کنید و زیبایی کویر را با آرامش خاطر هرچه بیشتر حس نمایید.

کویر کاراکال

14- کویر دروازه قرآن

کویر دروازه قرآن نزدیک یزد واقع شده و یکی از زیباترین کویرهای ایران است. این کویر با جاذبه‌های طبیعی همچون دریاچه‌ای میان شن‌ها و رمل‌ها روبرو می‌شوید. پیاده‌روی روی شن‌های کویر و تماشای مناظر زیبا، وقتی با تفریحات مهیج همراه می‌شوند شما را مجذوب خواهند کرد. کمپ سندباد و هفت سنگ در این کویر امکانات فوق‌العاده‌ای را جهت تفریح مسافران فراهم نموده‌اند. در کویر دروازه قرآن می‌توانید تفریحات مفرحی از قبیل موسیقی زنده، پرواز با کایت باگی، پرواز با پاراگلایدر، زیپ لاین رستوران شیشه‌ای، اسکی روی شن و شترسواری و موتورهای چرخ تجربه کنید.

کویر دروازه قرآن

شما تابحال مسافر کدام کویرها بوده‌اید؟ اگر تجربه بازدید از زیباترین کویرهای ایران را دارید، خاطرات خود را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن