تاریخ و تمدن

کشتی یونانی کیش؛ جاذبه گردشگری روبه افول!

فهرست مطالب

کشتی‌های زیادی روی موج‌های سهمگین دریاها در حرکت هستند. آن‌ها روی آبی بیکران دریاها و زیر نور زرد رنگ و پر تللو خورشید بی‌پروا از ساحلی به ساحل دیگر می‌روند. هریک از این کشتی‌ها در مسیر رسیدن به مقصد خود داستانی دارند. با من در نابرو همراه باشید تا داستان شنیدنی و جذاب کشتی یونانی را که در ساحل جزیره‌ کیش آرام گرفته مطالعه کنیم و سفری تاریخی داشته باشیم.

سرگذشت کشتی ‌یونانی جزیره کیش

ساحل شگفت‌انگیز جزیره‌ کیش حسی سرشار از آرامش به شما می‌بخشد. نسیم ساحلی و صدای امواج دریای جنوب به‌تنهایی می‌توانند شما را به این طبیعت زیبا جذب کنند. باوجوداین کشتی یونانی در سواحل جزیره کیش به جذابیت منطقه اضافه می‌کند. کشتی ‌یونانی از دیدنی های کیش، سال‌ها است که‌ به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری جزیره کیش شناخته می‌شود. این کشتی در خیابان غروب کیش، میدان غروب، پارک ساحلی غروب یا همان پارک ساحلی کشتی یونانی قرار دارد.

این کشتی چهارم مرداد سال 1345 شمسی نزدیک روستای باغو در جزیره کیش به‌گل نشست. هنگامی که به ساحل نزدیک شد، سواحل مرجانی این جزیره کشتی را متوقف کردند و پس از آن هرگز دیگر نتوانست ایران را ترک کند. اکنون کشتی به نمادی برای این جزیره تبدیل شده است؛ به‌گونه‌ای که دیدن تصویر آن، هر شخصی را یاد جزیره‌ کیش می‌اندازد.

کشتی یونان

شرکت ویلیام هامیلتون در سال 1322 شمسی، این کشتی را با وزن 7061 تن و طول 136 متر در بندر گلاسکو در اسکاتلند به دریا انداخت. کشتی هنگام بازگشت از ایران، در سفر دریایی خود به کشور یونان شرقی به‌گل نشست. یدک‌کش هلندی با نام اورینوکو برای بیرون کشیدن این کشتی هشتاد روز تلاش کرد که البته نتیجه‌ای نداشت. تلاش‌های بی‌ثمر زیادی برای بیرون آوردن آن انجام شد و درنهایت سرنشینان کشتی مجبور به ترک آن شدند. پرسنل کشتی بار آن را تخلیه کردند، زیرا عملیات بیرون کشیدن کشتی از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه نبود.

دلایل به‌گل‌نشستن کشتی

کشتی یونانی در زمان به‌گل نشستن در ساحل روستای باغو، ذخایر نفتی پرارزشی داشت؛ اما خدمه کشتی همه آن را از کشتی بیرون بردند. باتوجه به اینکه حفظ‌ کشتی هزینه‌های سرسام‌آوری در پی داشت، کشتی به‌همان‌صورت در آن منطقه رها شد. مردم بومی جزیره می‌گویند که خدمه کشتی پس از رفتن، آن را آتش زدند. این امر باتوجه به اینکه امروزه تنها بدنه فولادی کشتی باقی مانده است، احتمالا روایت درستی است. باوجود آنکه کشتی یونانی در سکوتی عمیق فرو رفته اما گذشته آن، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

کشتی یونان

 دلیل اصلی به‌گل نشستن این کشتی هنوز هم مشخص نیست؛ البته روایاتی برای توجیه حادثه بیان می‌شود. بعضی بر این باور هستند به‌علت مه‌آلود بودن هوا و نبودن فانوس دریایی در سواحل جزیره‌کیش، کشتی نتوانسته راه را پیدا کند و به‌گل نشسته است. بومیان جزیره علت به‌گل نشستن کشتی را هدایت آن به‌دست کاپیتان‌هایی مست می‌دانند که کشتی را از مسیر اصلی متوقف کردند. کشتی به‌جای توقف در یکی از بنادر نزدیک کیش به این محل آمده و در گل‌ولای نزدیک ساحل از حرکت ایستاده است. در این میان نمی‌توان از حق بیمه زیاد کشتی نزد شرکت لویدز انگلستان نیز گذشت.

این غول‌آهنی مخصوصا زمان غروب خورشید، تبدیل به جاذبه‌ای برای گردشگران و عکاسان شده است. عده‌ای نیز تلاش کردند تا درون آن رفته و اکوسیستم جدیدی که داخل آن به وجود آمده را کشف کنند. البته به‌دلیل اینکه آب‌های این نواحی به‌شدت شور هستند، فرسایش شدیدی در فلزات کشتی ایجاد شده و احتمال ریزش قسمت‌های مختلف آن وجود دارد. به‌همین دلیل ورود به داخل آن ممنوع اعلام شده است. از آن‌جا که اجزای این کشتی قابل جداسازی و فروش نبوده و خود آن را نیز نمی‌توانستند به‌هیچ‌شکلی حمل کنند، حضور کشتی بهانه‌ای شد تا یک پارک ساحلی به مساحت 60 هزارمتر مربع، نزدیکی آن احداث شود.

کشتی یونان

این پارک ساحلی با مجموعه امکانات متعدد خود تبدیل به گزینه‌ای مناسب برای گردشگری شده است. تفریحاتی مانند  شترسواری، آمفی‌تئاتر، کافه‌تریا، رستوران ایرانی و لبنانی، غرفه‌های فروش تنقلات، ایستگاه‌های کرایه اسکیت، دوچرخه و فروش محصولات ورزشی و آلاچیق‌های بسیار در اطراف آن ازجمله امکانات آن هستند.

خوشگذرانی کنار کشتی

کشتی یونانی شاید به‌ظاهر فقط یک لاشه به‌گل نشسته باشد؛ اما فرصت‌هایی برای خوشگذرانی در اختیارتان قرار می‌دهد.

تماشای غروب آفتاب

اگر کیش را برای سفر انتخاب کردید، حتما هنگام غروب آفتاب خود را به کشتی یونانی برسانید. منظره شگفت‌انگیز غروب همیشه در ذهن شما خواهد ماند. شما می‌توانید روی صندلی‌های اطراف کشتی یا کنار ساحل روی صخره‌ها و شن‌ها بنشینید و درخشش آخرین شعاع‌های نور خورشید را بر پهنه آسمان ببینید. به‌دلیل آهن موجود در بدنه کشتی، ماسه‌های اطراف آن نیز به رنگ قرمز در آمده‌اند و زیبایی غروب دل‌انگیز و قرمز رنگ خورشید را چندین برابر می‌کنند. مگر می‌شود در سواحل زیبای کیش به‌تماشای غروب طلایی خورشید از پس امواج نیلگون نشست و‌ عاشق این سرزمین آتشین نشد.

کشتی یونان

عکاسی از کشتی

کشتی ‌یونانی سوژه فوق‌العاده‌ای برای عکاسی محسوب می‌شود. اگر یک عکاس حرفه‌ای باشید یا فقط با گوشی موبایل خود عکاسی کنید، در هر صورت با کمی خلاقیت می‌توانید تصاویر خاصی را از کشتی ثبت کنید. کشتی یونانی سوژه‌ اصلی عکاسان است و دریا و غروب خورشید، عکس‌ها را بسیار زیباتر می‌کند. اگر علاقه‌مند به عکاسی غروب دریا هستید، این سوژه را از دست ندهید. زوایای مختلف را برای عکاسی از کشتی درنظر بگیرید تا بهترین اثر را ثبت کنید. ساعتی که نزدیکی کشتی ‌قرار دارد، سوژه‌ای جالب برای عکاسی و به‌شکل سُکان کشتی است. بیشتر افراد هنگام بازدید از کشتی ‌یونانی کنار این ساعت عکسی یادگاری از سفر کیش می‌گیرند. البته مجسمه‌ها و سازه‌های دیگری نیز در این محدوده وجود دارند که هریک به‌گونه‌ای می‌توانند جلوه خاصی به عکس‌های تان بدهند.

شترسواری و اسب‌سواری

همه جذابیت سفر به بازدید از کشتی‌ یونانی ختم نمی‌شود. در سفرتان به این جزیره رویایی شترسواری و اسب‌سواری را هم تجربه کنید. در ساحل خلیج‌فارس و نزدیک کشتی‌ یونانی، شتربانانی هستند که با دریافت هزینه کمی، امکان شترسواری را برایتان فراهم می‌کنند. در این میان اسب‌ها هم انتخاب خوبی برای یک سواری کوتاه و خاطره‌انگیز محسوب می‌شوند.

کشتی یونان

پارک ساحلی کشتی یونانی

باتوجه به اهمیت کشتی در حوزه گردشگری جزیره کیش، پارک ساحلی مجهزی کنار آن ساخته‌اند. این پارک در مساحتی بالغ‌بر 60 هزار متر مربع در حال ساخت است؛ البته از بخشی از آن بهره‌برداری کرده‌اند. محوطه‌سازی و احداث آمفی‌تئاتر روباز با مساحت 800 متر مربع از این قسمت‌ها هستند.

دوچرخه‌سواری یکی دیگر از تفریحات این ساحل است. می‌توانید در این پارک به‌سراغ غرفه‌های کرایه دوچرخه بروید و یک تجربه متفاوت را برای خود رقم بزنید. همچنین می‌توانید از پارکینگ این پارک نیز استفاده کنید و پس از پارک ماشین در آن، با خیال راحت به‌سوی کشتی‌ یونانی بروید. بوفه این پارک به شما امکان می‌دهد تا خوراکی‌ها و تنقلات موردنیازتان را بخرید.

بازدید از داخل کشتی ممکن است؟

بسیاری از بازدیدکنندگان دوست دارند غواصی در آب‌های خلیج ‌فارس به‌ویژه داخل کشتی یونانی را تجربه کنند. شاید شما هم به تصاویری از غواصی در حوالی کشتی‌ یونانی برخورد کرده باشید؛ اما براساس تحقیقات چنین برنامه‌ای توسط کلوپ‌های غواصی ارائه نمی‌شود. خطرات بسیاری زیر کشتی شما را تهدید می‌کنند. ممکن است بدنه فولادی این کشتی به‌علت زنگ‌زدگی، هر لحظه فرو بریزد. تصاویری که شما می‌بینید سال‌ها پیش توسط غواصان حرفه‌ای به‌ثبت رسیده‌اند. یعنی زمانی‌که که هنوز کشتی‌ یونانی در وضعیت خوبی بود.

گذر زمان کشتی ‌را فرسوده کرده به‌خصوص قسمت پایینی آن که همواره با امواج دریا و شوری آب برخورد داشته است. با همه این‌ها، این کشتی به‌گل نشسته، زیبایی خاصی به ساحل بخشیده و منظره حیرت‌انگیزی را به وجود می‌آورد.

کشتی یونان

کیش بدون کشتی یونانی

در سال‌های اخیر به‌علت انجام نشدن اقداماتی برای حفظ این جاذبه گردشگری، کشتی یونانی روبه نابودی است. برآوردهای انجام شده نشان از این دارد که هزینه‌های مرمت و بازسازی این جاذبه تاریخی آن‌چنان زیاد به‌نظر می‌رسد که نگهداری از آن از جنبه اقتصادی به‌صرفه نخواهد بود.

گردشگرانی که این کشتی را مهم‌ترین و جذاب‌ترین جاذبه کیش می‌نامند، باید هرچه سریع‌تر به این جزیره سفر کنند و عکس‌های یادگاری خود را با کشتی‌ کیش بگیرند. به‌احتمال قوی تا چند سال آینده این کشتی از بین خواهد رفت.

اما امیدوار هستیم تا رو‌ش‌هایی نوین یا سرمایه‌گذاری‌های خصوصی بتواند با برنامه‌ریزی صحیح به بازسازی جاذبه گردشگری جزیره کیش بپردازد.

اگر تجربه بازدید از کشتی یونانی را داشته‌اید، نظراتتان را با نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن