فرهنگ و هنر

 مسجد جامع همدان؛ نمادی از زیبایی معماری ایرانی

فهرست مطالب

همدان یکی از اصیل‌ترین شهرهای ایران به شمار می‌رو‌د. در همدان جاذبه‌های گردشگری زیادی وجود دارد که مطابق با هر سلیقه‌ای است. با گشت‌وگذار در همدان می‌توانید آثار دوره‌‌های مختلف تاریخی را ببینید و غرق در زیبایی آن‌ها شوید. یکی از زیبا‌ترین جاهای دیدنی همدان مسجد جامع است. اگر دوست دارید با مسجد جامع همدان بیشتر آشنا شوید، این مطلب را در نابرو مطالعه کنید.

مسجد جامع همدان

مسجد جامع همدان یکی از زیباترین و کهن‌ترین مساجد همدان است. بنای فعلی مسجد جامع متعلق به سال ۱۲۵۳هجری قمری است. در زمان‌های گذشته به مسجد جامع، مسجد اعظم و مسجد عتیق نیز می‌گفتند.

مسجد جامع همدان

هنگام ورود به مسجد جامع، حوض آب زیبایی به چشم می‌خورد. در فصل‌های بهار و تابستان، گلدان‌های شمعدانی زیبایی کنار حوض می‌گذارند که خیلی دلبری می‌کنند.

در نوروز ماهی‌های قرمز بانمکی در حوض می‌اندازند که از غوغای جهان فارغ هستند. این‌ها، زیبایی محیط را دوچندان می‌کنند. می‌شود ساعت‌ها در کنار حوض نشست و در فکر فرو رفت و به آرامش ابدی رسید.


رسم‌بندی جلوی مسجد جامع بسیار جذاب است و از کاشی و آجر ساخته شده است و بر کاشی‌های فیروزه‌ای که همچون رنگ آسمان می‌درخشند، نام پنج تن و خداوند نوشته شده است.

معماری مسجد جامع

معماری ایرانی یکی از بی‌نظیر‌ترین معماری‌های دنیاست. در هر شهری، بنای مسجد جامع از زیبایی فوق‌العاده و معماری خاصی برخوردار است و با بقیه مساجد شهر تفاوت بسیاری دارد. هنگامی که وارد مسجد جامع همدان می‌شوید، معماری بی‌نظیر مسجد توجه شما را به خود جلب می‌کند. شما در این مسجد شاهد هنرهای بی‌نظیر معماری در قسمت کاشی‌کاری، ایوان‌ها، مناره‌ها، و فضای بیرونی‌ مسجد می‌شوید.

مسجد جامع همدان

بنای مسجد جامع متعلق به قرون اولیه ظهور اسلام است. مسجد جامع به سبک مساجد دوران فتحعلی شاه قاجار ساخته شده و به شکل مستطیل است و دارای چند مناره، شبستان، ایوان و گنبد است. در قسمت جنوبی مسجد، گنبد بزرگ و ایوان مرتفعی قرار دارد.

رسم‌بندی جلوی مسجد جامع بسیار جذاب است و از کاشی و آجر ساخته شده است و بر کاشی‌های فیروزه‌ای که همچون رنگ آسمان می‌درخشند، نام پنج تن و خداوند نوشته شده است.

مسجد جامع همدان

مسجد جامع همدان سه در ورودی دارد. ورودی نبستا جدید آن از سمت خیابان اکباتان است. ورودی قدیمی در قسمت شرقی قرار دارد که دالانی طاق‌دار دارد. ورودی دیگری که آن هم قدیمی است، در قسمت غربی قرار دارد و به شکل هشتی است. هرکدام از ورودی‌ها متفاوت هستند و زیبایی‌های خاص خود را دارند. آجرهای استفاده شده در مناره بسیار زیبا هستند و به صورت رج‌چینی به کار رفته است.

مسجد جامع همدان

تزیینات آجری قسمت میانی مناره، زیبایی و جذابیت آن را دوبرابر کرده است. شبستان اصلی مسجد جامع ۵۵ ردیف دارد. بازاریان در هنگام اذان، مغازه‌هایشان را تعطیل می‌کنند و برای نماز جماعت به مسجد جامع می‌آیند. در زمان قدیم در حیاط مسجد کانال‌های آبرسانی در عمق سه متری قرار داشته که مدتی قبل کشف شده است.

گشتی حوالی مسجد جامع

مسجد جامع در میان بازار قدیمی همدان قرار دارد. بعد از دیدن مسجد، می‌توانید به گشت‌وگذار بروید. اگر به خرید علاقه‌مند هستید، می‌توانید به بازار سنتی همدان بروید. مسجد جامع در میان بازار قدیمی همدان قرار دارد و دسترسی به بازار بسیار آسان است.

مسجد جامع همدان

بازار کفاشی‌ها که به آن کفش‌دوزخانه می‌گویند، بازار لوازم‌التحریر که به آن صحاف‌خانه می‌گویند و بازار لباس و پوشاک در نزدیکی مسجد جامع قرار داند. در بازار سنتی همدان می‌توانید از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را پیدا کنید. شما بعد از گشت‌وگذار در بازار برای صرف ناهار می‌توانید به خیابان اکباتان بروید.

. ویدئو از مه دیاه قادری

در خیابان اکباتان جیگرکی‌های زیادی وجود دارد. می‌توانید به آن‌جا بروید و جیگر و کباب‌های خوشمزه را نوش‌جان و گردشتان را لذت‌بخش‌تر کنید. برای اقامت می‌توانید به خیابان شهدا بروید. در آن‌جا تعدادی مسافرخانه وجود دارد.

مسجد جامع همدان

فضای داخلی مسجد

فضای داخلی مسجد بسیار دلنشین است. به ویژه در زمانی که مسجد خلوت است، زمان مناسبی برای راز و نیاز با پروردگار به حساب می‌آید. مراسم زیادی در مسجد جامع برگزار می‌شود. یکی از معروف‌ترین این مراسم، اعتکاف است که هرساله به صورت باشکوهی انجام می‌شود.

مسجد جامع همدان

نزدیک‌ترین جاذبه‌های گردشگری به مسجد جامع همدان عبارتند از

  • آرامگاه استر و مردخای
  • آرامگاه باباطاهر
  • آرامگاه بوعلی
  • بازار سنتی همدان
  • امامزاده عبدالله
  • امامزاده شاهزاده حسین
  • تپه هگمتانه

مسجد جامع همدان

آدرس مسجد جامع همدان

برای رفتن به مسجد جامع همدان به میدان امام بروید. بعد به خیابان اکباتان بروید. در اواسط خیابان اکباتان، در سمت چپ مسجد جامع قرار دارد.

بهترین زمان سفر

همدان شهری کوهستانی است. بهترین زمان برای سفر به همدان، فصول بهار و تابستان است.

نورپردازی زیبای گنبد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن