ماجراجویی

باغ وحش ارم تهران؛ جاذبه‌ای آشنا و جذاب

فهرست مطالب

روزهای تعطیل آخر ‌هفته بهانه‌‌‌‌‌ خوبی برای گردش خانوادگی و دیدن جذابیت‌های تهران است. بیشتر آدم‌ها از دیدن زندگی موجودات زنده به‌خصوص حیوانات لذت می‌برند. این لذت برای کودکان وقتی با حیوانات بیشتری آشنا می‌شوند، ممکن است دوچندان باشد. حیواناتی که شاید آن‌ها را فقط در قاب تلویزیون و کتاب‌ها دیده‌اند. گوشه‌ اتوبان تهران-کرج، شهربازی‌ بزرگی جاخوش کرده و بیشتر مردم تهران برای یک بار هم که شده است، سری به آن زده‌اند: شهربازی ارم. باغ وحش ارم در این شهربازی قرار دارد و از جاهای دیدنی تهران است. اگر قصد عزیمت به آن را دارید، با من در نابرو همراه باشید تا بیشتر با آن آشنا شوید.

تاریخچه شهربازی و باغ وحش ارم

شهربازی و باغ وحش ارم در اواخر دوره پهلوی ساخته شد و به‌اسم سازنده‌ آن «علی‌رحیم خرم»، ابتدا به‌نام «خرم» مشهور بود؛ اما پس از انقلاب اسلامی به «ارم» تغییر نام داده‌اند. این باغ وحش در سال 1357 ساخته شده است و نه‌تنها قدیمی‌ترین بلکه بزرگ‌ترین باغ وحش ایران نیز قلمداد می‌شود. (دوست دارید درمورد باغ وحش مشهد نیز بخوانید؟!) از زمان احداث و تا دو دهه قبل،‌ این باغ وحش در خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت قرار داشت؛ ولی به‌دلیل مضربودن و آلودگی، باغ وحش را به خارج از تهران آن زمان منتقل کردند. در مکان قبلی باغ وحش، دو یادگاری به جا مانده است: دو شیر سنگی مقابل ورودی پیشین باغ وحش که به‌سمت پارک ملت غرش می‌کردند.

باغ وحش ارم

اولین باغ وحش ایران

اولین باغ وحش ایران در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار در بخشی از قصر دوشان تپه ساخته شد. او به‌شدت اصرار داشت این باغ وحش سبک‌وسیاق اروپایی داشته باشد. باغ وحش برای تفریح شاه در نظر گرفته شده بود و در آن تعدادی ببر مازندران نگهداری می‌شد. این حیوان امروزه منقرض شده‌ است. در آن زمان به‌جز زمانی که شاه به آنجا می‌رفت، بازدید برای عموم آزاد بود.


نکته‌ بسیار مهم هنگام بازدید از باغ وحش، توجه‌کردن به تابلوها است. تابلوی «از غذادادن به حیوانات خودداری کنید»، یکی از آن تابلوها است.

بخش‌های مختلف شهربازی و باغ وحش ارم

شهربازی ارم قسمت‌های مختلفی دارد: بخش‌های مربوط به کودکان و نوجوانان (شهربازی یک و دو)، بخشی که هیجان بیشتری در آن جریان دارد (شهربازی سه) و باغ وحش ارم به‌وسعت هفت هکتار.

از درگاه باغ وحش که وارد می‌شویم، به قفس پرندگان گوناگون برمی‌خوریم و بعد از آن تک‌تک حیوانات را می‌بینیم. اگر مشتاقید پرنده‌ها را ببینید، بهتر است صبح به این مکان سر بزنید تا از شنیدن صدای آن‌ها لذت ببرید. به‌جز صدای آن‌ها قطعا از دیدن این‌همه تنوع حیوانات، شگفت‌زده خواهید شد: فلامینگوها، طاووس، مرغابی، اردک و… . قفس‌ها کنار هم قرار دارند و بازدید از آن‌ها وقت شما را تلف نمی‌کند؛ زیرا از همان مسیر ورود می‌توانید خارج شوید. بیش از 110 گونه جانوری در این باغ وحش حضور دارند، از غرش شیر گرفته تا بازشدن پرهای یک طاووس. هنگام بازدید از باغ وحش ارم شاید این سوال برایتان پیش بیاید: چرا جای بعضی از حیوانات خالی است؟ مهم‌ترین دلیل برای نبودن برخی از حیوانات، شرایط خاص زیستگاهی و آب‌وهوای محل زندگی آن‌ها است. برای مثال زرافه یا پنگوئن نمی‌توانند در این شرایط زندگی کنند.

باغ وحش ارم

شیرها ممکن است با صدای نعره‌ توجهتان را به‌سمت قفس‌هایشان جلب کنند. نکته جالب درباره آن‌ها این است که هر هفته تعداد 12 الاغ برای خوراک شیرها و سایر گوشتخواران باغ وحش کشته می‌شوند. همچنین اکنون دو شیر ایرانی به نام‌های «ایلدا» و «هیرمان» (کامران) به‌تازگی به این باغ وحش اضافه شده‌اند. هدف از این انتقال بازگشت شیرهای ایرانی و جلوگیری از انقراض آن‌ها است.

از حیوانات جذاب باغ وحش ارم، رزوس، بابون و شامپانزه‌ها را می‌توان نام برد. البته همه آن‌ها را با نام شامپانزه یا میمون می‌شناسیم. آن‌ها پرانرژی و باهوش‌اند و به‌همین دلیل ارتباط بهتری با بازدیدکننده‌ها برقرار می‌کنند و حتی می‌توانند با انجام کارهای بامزه‌، شما را بخندانند. احتمالا آن‌ها شما را برای مدت‌زمان بیشتری کنار قفس خودشان نگه خواهند داشت. گوشه‌ای دیگر از پارک، محل نگهداری خزندگانی مانند مارهای گوناگون، تمساح، آفتاب‌پرست و دیگر گونه‌ها است که دیدن این قسمت نیز خالی از لطف نیست.

باغ وحش ارم

نکته‌ بسیار مهم هنگام بازدید از باغ وحش، توجه‌کردن به تابلوها است. تابلوی «از غذادادن به حیوانات خودداری کنید»، یکی از آن تابلوها است. حتی این پیام به‌طور مداوم، از بلندگوها نیز پخش می‌شود؛ اما چون ازنظر بازدیدکنندگان دیدن غذاخوردن حیوانات بسیار لذت‌بخش است، بسیاری از آن‌ها در مقابل پیامدهای خطرناک این کار چشم‌پوشانی می‌کنند. ممکن است با این حرکت به‌ظاهر خیرخواهانه، باعث مرگ این حیوانات دوست‌داشتنی بشویم. اگر در روزهای زوج از ساعت 9 صبح تا 13 ظهر به باغ وحش ارم بروید، می‌توانید شاهد غذاخوردن حیوانات نیز باشید.

باغ وحش ارم

زمان بازدید

نیمه اول سال از ساعت 9:30 صبح تا هفت شب.

پنجشنبه و جمعه ها از ساعت 10 صبح.

نیمه دوم سال از ساعت 9:30 صبح تا پنج بعدازظهر.

پنجشنبه و جمعه ها از ساعت 10 صبح.

زمان طلایی دیدار از باغ وحش ارم، صبح و عصر است؛ زیرا بیشتر حیوانات هنگام ظهر در حال استراحت‌اند.

باغ وحش ارم

هزینه ورود

هزینه ورود به این باغ وحش12000 تومان است. همچنین بلیت این مجموعه برای کودکان زیر پنج سال رایگان است.

راه‌های دسترسی‌ به باغ وحش ارم

الف) بهترین و سریع‌ترین راه، متروی ارم سبز است که با کمی پیاده‌‌روی می‌توان خود را به این پارک و باغ وحش رساند

ب) اتوبوس خط میدان آزادی-کرج

پ) وسیله نقلیه شخصی

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. باسلام وخسته نباشید
    ازتمام پرسنل باغ وحش تشکرمیکنم
    ازصدای غرش شیرهم لذت میبرم فکرکنم وقتی گرسنه است غرش میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن