طبیعت گردی

پارک آبشار تهران؛ منطقه‌ای سرسبز میان کوه‌های خشک غرب تهران

فهرست مطالب

اگر می‌خواهید در غرب پایتخت همراه با دوستان یا خانواده خود به تفرج و گردش بپردازید، به چند دلیل پارک آبشار تهران را به شما پیشنهاد می‌کنم: چشم‌انداز بسیار زیبا و جذاب این پارک به شهر تهران و دریاچه چیتگر، طراحی زیبای فضاهای داخلی پارک، انتخابی عالی برای یک کوهپیمایی سبک.

این پارک از دیدنی های تهران محسوب می‌شود در ارتفاعات شمال‌غربی و در غرب بوستان جنگلی لتمال‌کن در محدوده منطقه 22 شهرداری احداث شده است. ازجمله اهداف ساخت پارک آبشار تهران می‌توان به احیا و بازسازی محیط طبیعی کوهستان، افزایش سرانه فضای سبز، احیای گیاهان بومی، بازسازی آبریزگاه‌ها و برکه‌های طبیعی و آبراه‌ها اشاره کرد. با من در نابرو همراه شوید تا گشت‌وگذار در آن را برای شما توصیف کنم و در مورد آن بیشتر بدانید.

محوطه پارک آبشار

عملیات اجرایی ساخت پارک در خرداد ماه 1388 آغاز و در سال 1390 افتتاح شد. ۸۵ درصد از کل مساحت پارک آبشار تهران را فضای سبز و ۱۵ درصد آن‌ را برکه، آبراه و معابر تشکیل می‌دهند. پارک را در ارتفاع ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ متری کوهستان و در فضایی به مساحت 200 هکتار با الهام از باغ‌های سنتی ایرانی به‌صورت طبقه‌طبقه ساخته‌اند. هر طبقه آن فضای سبز، آلاچیق و برکه‌ای متفاوت از طبقه دیگر دارد و از عمده مصالح به‌کار رفته در آن می‌توان به سنگ و چوب اشاره کرد.

آبشار تهران

اگرچه مسئولان شهرداری بر این باور هستند که این پارک برای حضور گروه‌های کم‌توان مناسب‌ است؛ اما معابر آن برای معلولان حرکتی، سالمندان، ناتوانان جسمی و کودکان مناسب نیست. به‌ویژه کودکان کوچکی که ممکن است در بالا رفتن از پله‌های پارک دچار مشکل شوند. یک آبشار مصنوعی در بالاترین ارتفاع این مجموعه تفریحی قرار دارد که وجه تسمیه پارک به‌دلیل وجود آن است و آب آن از منابع جنگل‌های لتمال‌کن تامین می‌شود.

البته این نکته را هم درنظر داشته باشید که باتوجه به کمبود آب و خشکسالی، فقط در ساعات مشخصی آب از آبشار جاری می‌شود. در بعضی زمان‌ها برکه‌های پارک به‌ویژه برکه‌های پایینی، خالی از آب هستند. آب آبشار به برکه نسبتا بزرگی می‌ریزد که گل‌های نیلوفر آبی درون آن نمای چشم‌نوازی را ایجاد می‌کند. این برکه با درختچه‌های سرسبز احاطه شده است.

آبشار تهران

کوه‌پیمایی در پارک آبشار

اگر قصد دارید که در پارک یک کوه‌پیمایی سبک داشته باشید، پیاده‌راه‌های پارک که شیب ملایمی هم دارند، فضای مناسبی برای شما خواهد بود. کفش کتانی خود را بپوشید، بطری آب معدنی، کلاه آفتاب‌گیر و مقداری خشکبار یا بیسکوییت همراه‌تان بردارید. همچنین می‌توانید به محوطه پرچم بزرگ ایران بروید و از وسایل وزرش همگانی که در آنجا وجود دارد، برای ورزش استفاده کنید.

دو مسیر سنگفرش برای بالارفتن از کوه و رسیدن به برکه‌ها وجود دارد. مسیر سمت چپ راه سنگی و مسیر سمت راست آبشار، پلکانی و پیچ‌درپیچ است. برکه‌های آب از طریق جوی‌های کوچک و بزرگ به یکدیگر متصل هستند و به‌دلیل تفاوت ارتفاع، آبشارهایی در مسیر آب ایجاد کرده‌اند که ارتفاع بلندترین آن 10 متر است.

آبشار تهران

در بالاترین بخش پارک آبشار، آلاچیقی ساخته‌اند که آن را «برج تقسیم آب» می‌نامند. وسط این آلاچیق بزرگ چوبی، برکه‌ای وجود دارد. اطراف آن نیمکت‌هایی برای نشستن چیده‌اند که فضای دل‌انگیز، با چشم‌اندازی زیبا ایجاد می‌کند. از آن زاویه می‌توانید هشت برکه کوچک و بزرگ را ببینید که در ارتفاعات مختلف پارک ساخته شده‌اند و اطراف آن‌ها گیاهان مختلفی مانند نیلوفرهای آبی با گل‌های صورتی و سفید، نخل‌های مرداب، انواع کاکتوس و… روییده‌اند.

آبشار تهران

این پارک آلاچیق‌های بادوامی از جنس چوب روس دارد که سایبان‌های خوبی برای استراحت هستند، برج‌های سه قلو که روی دیواره‌های سنگی و در سمت راست آبشار قرار گرفته‌اند، نمونه آن است. این آلاچیق‌ها فضای مناسبی برای دورهمی‌های خانوادگی یا دوستانه محسوب می‌شوند. بالاتر از برج‌های سه قلو، «برج حلزونی» یا «برج کبوتر» قرار دارد که درواقع لانه پرنده‌ها است و می‌توانید از پله‌های سنگی پیچ‌درپیچ و حلزونی شکل آن بالا بروید. این برج در گذشته پر از کبوتر بود؛ اما امروزه خالی از سکنه است و پرنده‌ای در آن زندگی نمی‎‌کند.

آبشار تهران

در پارک آبشار تهران درختان و گیاهان مختلفی مانند درختان چنار، بیدمجنون، صنوبر، تبریزی، اقاقیا، سرو، گیلاس، آلبالو، گردو، توت و ازگیل کاشته شده‌ است و گونه‌های زینتی مانند نیلوفر آبی و انواع کاکتوس‌ها میان آن‌ها خودنمایی می‌کنند.

زمین بازی

اگر همراه با خانواده‌تان به پارک می‌روید، در بخش میانی پارک، زمین بازی مناسبی برای کودکان وجود دارد که می‌تواند ساعت‌ها آن‌ها را سرگرم کند. از پارکینگ شماره دو می‌توانید به زمین بازی پارک دسترسی آسانی داشته باشید.

آبشار تهران

شکم‌گردی

در آبشار تهران کافه، بوفه و رستوران‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای خوردن غذا به آنجا بروید. البته اگر صبح زود به پارک می‌روید، بهتر است آب و خوراکی‌ هم همراه داشته باشید؛ چون ساعت کار اغلب بوفه‌ها و کافه‌های پارک از ساعت 10 صبح است.

غروب‌ و شب‌ها در پارکینگ شماره سه پارک، می‌توانید در فضای باز و چشم‌انداز زیبای شهر تهران در شب، غذای خیابانی بخورید و از آن لذت ببرید.

آبشار تهران

عکاسی

چشم‌انداز زیبای این پارک به‌دلیل آن‌که در ارتفاعات شهر تهران واقع شده است، آن را به مکان بسیار مناسبی برای عکاسی تبدیل می‌کند. شما می‌توانید عکس‌های سلفی یا عکس‌های پانورامای بسیار جذابی ثبت کنید؛ به‌ویژه زمانی‌که هوای شهر تهران تمیز و وضوح عکس‌ شما بیشتر باشد. چشم‌انداز دریاچه چیتگر و دریاچه مجموعه ورزشی آزادی از آن ارتفاع بالا جلوه بی‌نظیری دارد.

آبشار تهران

مسیر دسترسی

این پارک انتهای بزرگراه همت غرب، بزرگراه شهید خرازی قرار گرفته و متاسفانه ایستگاه اتوبوس و مترو از آن بسیار دور است. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این پارک، ایستگاه چیتگر به‌حساب می‌آید که حدود 9 کیلومتر از پارک آبشار فاصله دارد.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که با استفاده از تاکسی‌های آنلاین یا خودروی شخصی به این پارک بروید. به‌سمت غرب بزرگراه همت برانید. وقتی وارد بزرگراه شهید خرازی شدید، در محدوده‌ای نزدیک به دریاچه شهدای خلیج فارس، به خروجی شهرک شهید باقری خواهید رسید. سپس از این خروجی تابلوهای پارک آبشار تهران را دنبال کنید.

آبشار تهران

آبشار تهران پارکینگ‌های متعددی دارد؛ بنابراین شما با مشکل جای پارک مواجه نخواهید شد و در پارکینگ شماره یک آن، پمپ‌بنزینی وجود دارد که درصورت نیاز می‌توانید از آن استفاده کنید. پارکینگ‌های شماره یک، دو و سه پارک رایگان است؛ اما برای ورود به پارکینگ شماره چهار و پنج باید مبلغی به‌عنوان ورودی بپردازید. درصورتی‌که می‌خواهید به رستوران‌های مجموعه پارک آبشار تهران بروید و پیاده‌روی کمی داشته باشید، از ورودی پارکینگ چهار و پنج استفاده کنید.

راستی پوشیدن کفش راحت برای پیاده‌روی را حتما درنظر بگیرید.

بهترین زمان گردش در پارک

بهترین زمان رفتن به این پارک، صبح‌های زود، عصرها و اواخر شب است که هوای دلچسبی دارد و نور مستقیم آفتاب شما را اذیت نمی‌کند. منظره شهر تهران در شب‌ها از فراز پارک آبشار دیدنی است؛ نور خانه‌ها، خیابان‌ها و دریاچه چیتگر شبیه جواهرات درخشانی هستند که چشمان هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

آبشار تهران

امکانات پارک

  • ۲۵۰۰۰ متر مسیر کوه‌پیمایی
  • ۲۰۰۰ متر مسیر دوچرخه‌سواری
  • پنج پارکینگ با گنجایش حدود ۲۰۰۰ ماشین
  • هشت برکه سنگی با مساحت ۷۵۰۰ مترمربع
  • ۳۳ آلاچیق
  • زمین بازی کودکان
  • مسیر کالسکه‌سواری
  • رستوران، کافه و بوفه
  • سالن آمفی‌تئاتر
  • سرویس‌بهداشتی ایرانی و فرنگی

اگر در پارک آبشار تهران طبیعت‌گردی کرده‌اید، نظراتتان را با نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن