خیابان گردی

خیابان‌گردی در مهم‌ترین میدان های تهران

فهرست مطالب

تهران پایتخت ایران یکی از مهم‌ترین شهرهایی محسوب می‌شود که از معماری‌های ویژه‌ای در ساختمان هایش برخوردار است. اگر به خیابان‌گردی در تهران علاقه داشته باشید، حتما می‌دانید که یکی از زیباترین دیدنی‌های تهران میدان‌های آن هستند. در این مطلب با من در نابرو همراه شوید تا گشتی در میدان های تهران بزنیم.

1- میدان انقلاب

میدان انقلاب از پر ترددترین میدان های تهران به شمار می‌رود. اگر به دنبال کتاب‌های متنوع هستید، میدان انقلاب همان جایی است که به راحتی می‌توانید کتاب مورد نظر خود را پیدا کنید. در هنگام قدم زدن در این میدان شلوغ سینماهای زیادی به چشم می‌خورد که روزانه پذیرای افراد بسیاری است. سینما بهمن، مرکزی و پارس از از جمله سینماهای موجود هستند.

این میدان به یکی از دانشگاه‌های برتر ایران یعنی دانشگاه تهران نزدیک است؛ بنابراین روزانه تردد دانشجویان بسیاری در آن اتفاق می‌افتد. میدان انقلاب از یک طرح گنبدی شکل و شش ضلعی بهره برده است که به زیبایی تمام در مرکز شهر تهران قرار گرفته است.

میدان انقلاب

رستوران خوارزمی، یادگار و سفره خانه خورشید در بین بهترین رستوران‌های اطراف میدان انقلاب گرفته‌اند و با ساعتی وقت گذراندن در این مکان‌ها می‌توانید تجربه‌های جدید را رقم بزنید. میدان انقلاب در تقاطع خیابان‌های آزادی، کارگر و انقلاب قرار گرفته شده است.


نشان دادن مکان روی نقشه

2- میدان فردوسی

میدان فردوسی تهران با نام فردوسی طوسی، شاعر نامدار ایرانی قرین گشته است. اگر سری به این میدان زیبا بزنید عبور و مرور بسیار زیاد وسائل نقلیه و افراد را خواهید دید. در اطراف این میدان، ساختمان‌های مهم از جمله بانک‌ها، دادگستری، کمیته امداد، دانشکده‌های متعدد، وزارت آموزش و پرورش و …. قرار دارد.

در مرکز میدان مجسمه سفید رنگ فردوسی بر روی سنگی بزرگ نهاده شده است که رهگذران با دیدن این مجسمه نام این میدان را در ذهن خود تداعی می‌کنند. در این میدان انواع سبزه کاری‌ها و چمن‌کاری ها شده است که رهگذران می توانند برای رفع خستگی و لذت بردن از مشاهده این میدان زیبا و ساختمان های اطراف در کنار این سبزه‌ها بنشینند و تجدید قوایی کنند.

میدان های تهران

یکی از  ایستگاه‌های بی آر تی شرق به غرب تهران نیز در این میدان قرار دارد و مسافرینی که قصد عزیمت به نقاط مختلف در این مسیر را دارند به راحتی می توانند در ایستگاه مربوطه سوار اتوبوس های تندرو شوند.


نشان دادن مکان روی نقشه

3- میدان ولیعصر

میدان ولیعصر در بزرگترین خیابان خاورمیانه یعنی ولیعصر واقع شده است. میدانی با چشم‌اندازی مدرن که دورتادور آن را کافه‌ها، رستوران‌ها، مغازه‌های مختلف فرا گرفته است و پرسه زدن و بازدید از ویترین‌های رنگارنگ آن ها در دل هر رهگذری می‌رباید. شکل این میدان با احداث پروژه‌ای به کلی تفاوت پیدا کرده است و به شکل یک تقاطع برای عبور و مرور خودروها و نیز زیرگذری برای عابران پیاده تبدیل شده است.

میدان ولیعصر

اگر گذرتان به این میدان مدرن افتاد و قصد پر کردن اوقات فراغت خود را داشتید، سینماهای اطراف این میدان نیز گزینه مناسبی برای پر کردن اوقات فراغت و ایجاد خاطره‌های به‌یادماندنی هستند.


نشان دادن مکان روی نقشه

4- میدان دربند

اگر سری به محله دربند در شمال تهران زده باشید، حتما میدان دربند را دیده‌اید. میدانی که در وسط آن مجسمه کوهنورد ایرانی سبب خیره شدن نگاه‌ها به آن می‌شود. در مورد ساخت این مجسمه و دلایل آن شایعات و حرف‌های بسیاری در میان مردمان آن منطقه رواج دارد.

میدان دربند از جمله میادین خلوت تهران محسوب می‌شود که در کنار صخره‌های کوه‌های شمال تهران واقع شده است و آب و هوایی مطبوع و عاری از آلودگی دارد که رهگذران و بازدیدکنندگانی که از این میدان بازدید می‌کنند، بدون شک خاطره خوشی را از آن در ذهن خواهند داشت. اگر اهل شکم‌گردی باشید، می توانید از رستوران‌ها و ساندویچی‌های اطراف میدان استفاده کنید و از غذاهای خوش‌طعم آن‌ها لذت ببرید.

میدان های تهران

کنار مجسمه میدان دربند مجال مناسبی است تا عکس‌های یادگیری بگیرید. به گونه‌ای که افراد بسیاری که قدم در این میدان زیبا می‌گذارند محال است که عکس‌های یادگاری را به صورت انفرادی یا با دوستان و آشنایان خود نگیرند. این میدان در شمال تهران و خیابان دریند واقع شده است.


نشان دادن مکان روی نقشه

5- میدان حسن آباد

اگر در  بین میدان های تهران بخواهیم یک میدان با سابقه تاریخی نام ببریم، قطعا میدان حسن آباد نام آشنایی است. دورتادور این میدان چهار ساختمان و هشت گنبد ساخته شده است که شکل خاص و معماری منحصر به فردی را به آن داده است. ساختمان‌های این میدان یادآور معماری سنتی دوره قاجار هستند. جلوی این عمارت‌های تاریخی سنگفرش شده است که با قدم زدن در آن ها حس بسیار خاطره‌انگیزی به شما خواهد داد.

اگر شب هنگام در کنار این عمارت‌ها قدم بزنید از سکوت خاص این میدان و روشنایی که از درخشش چراغ‌ها ایجاد شده است به وجد خواهید آمد. تعدادی مغازه و فروشگاه کاموا و بافتنی، یراق‌آلات، قفل فروشی و … نیز در کنار این عمارت‌ها وجود دارد که رهگذران می‌توانند از آن ها بازدید کنند و در صورت نیاز از اقلام موجود خرید کنند.

حسن آباد

سر در باغ ملی نیز از جمله جاذبه‌های میدان حسن‌آباد است که یکی از نمادهای شهر تهران محسوب می‌شود که از دوران قاجار به یادگار مانده است.


نشان دادن مکان روی نقشه

6- میدان امام حسین

یکی دیگر از میدان های تهران ، میدان امام حسین است. این میدان از لحاظ وسعت و رفت آمد، بعد از میدان آزادی قرار دارد. این میدان صحنه اتفاقات و رخدادهای بسیاری در طول سالیان گذشته بوده است. با احداث زیرگذر عبور خودروها در سال 1391، عملا این میدان به محلی برای برگزاری سخنرانی‌ها، مراسمات دینی و مذهبی  و… تبدیل شد.

دور تا دور آن این میدان را انواع فروشگاه‌ها و مغازه‌ها از جمله لباس فروشی‌ها فرا گرفته است. کافی است در دور این میدان پرسه بزنید تا از دیدن انواع پوشاک و ویترین‌های زیبای آن‌ها لذت ببرید. محوطه سنگفرش میدان با تعبیه چندین صندلی مجال مناسبی برای قدم زدن و استراحت و گپ و گفت‌های دورهمی است. اجناس مغازه‌های اطراف میدان از قیمت نسبتا مناسبی برخوردار هستند.

میدان امام حسین

در برگزاری مراسم‌های مختلف که با سخنرانی شخصیت‌های مختلف همراه است سراسر این میدان از انبوده جمعیت مملو می‌شود و شکوه خاصی را به نمایش می‌گذارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

7- میدان هفت تیر

از مهم‌ترین میدان های تهران میدان هفت تیر است که در محدوده مرکز شهر واقع شده است. اگر قصد عزیمت به این میدان را دارید خط یک مترو تهران از این میدان عبور می‌کند و یک ایستگاه هم در این میدان مستقر است که به راحت می‌توانید به این میدان دسترسی پیدا کنید. در اطراف این میدان شرکت‌ها و موسسات خصوصی و دولتی متعددی قرار گرفته است.

یکی از اماکن مهم این میدان، مسجد الجواد است که در بخش شرقی میدان واقع شده است و همه روزه شاهد رفت و آمد افراد بسیاری جهت ادای نماز و عبادت هستیم. از دیگر اماکن مهم این میدان می توان به بیمارستان مادر اشاره کرد که در ضلع جنوب شرقی این میدان واقع شده است. این بیمارستان هم یکی از دلایلی است که سبب تردد افراد بسیار در این میدان جهت دسترسی به این مرکز بهداشتی و درمانی شده است.

میدان های تهران

پیش‌بینی می‌شود که در آینده با ساخت زیرگذر عملا به یک میدان زیرزمینی تبدیل شود و بخش فوقانی آن به محلی برای تردد رهگذران و عابران پیاده تغییر کاربری پیدا کند.


نشان دادن مکان روی نقشه

8- میدان هفت حوض

اگر بخواهیم یکی از میدان های تهران را مثال بزنیم که دورتادور آن را مغازه های مختلف فرا گرفته است، باید از میدان هفت حوض نام ببریم. محصولات متنوع از لباس و کیف و کفش گرفته تا لوازم خانه و منزل را می توانید در این فروشگاه‌ها و مغازه‌ها بیابید. برای دسترسی به این میدان می توان از خطوط بی آر تی و مترو استفاده کرد که به به راحتی این کار امکان‌پذیر است.

میدان هفت حوض همان گونه که از نام آن پیداست از حوض‌ها  و پارک‌های متعددی تشکیل شده است که به نوعی هم میدان و هم پارک شناخته می‌شود. در اوقات غروب همهمه و شلوغی بسیاری را مشاهده می‌کنیم که افراد بسیاری برای خرید اقلام مورد نیازشان به سمت مغازه‌های این میدان روانه می‌شوند. برای رفع خستگی و صحبت با همراهان می‌توان از آلاچیق‌ها، سکوهای سنگی و نیمکت‌های تعبیه شده در میدان استفاده کرد.

هفت حوض

اگر می‌خواهید که در این میدان اوقات فراغت متنوعی داشته باشید از وسایل ورزشی آن که در میدان نصب شده است نیز می‌توانید استفاده کنید و لحظات شاد و مفرحی را برای خود رقم بزنید. میدان هفت حوض در محله نارمک تهران واقع شده است که جزو مناطق هشت شهرداری تهران می‌باشد.


نشان دادن مکان روی نقشه

9- میدان آزادی

بی‌گمان نماد شهر تهران را باید در میدان آزادی مشاهده کرد. برج آزادی که در مرکز میدان واقع شده است نماد شهر تهران محسوب شده که با شکوه  و صلابتی که دارد یادآور خاطرات بسیاری از گذشته‌ها را تداعی می‌کند. بزرگترین میدان پایتخت که علاوه بر اتصال معابر و خیابان‌های مختلف، محلی برای تجمعات و راهپیمایی‌های مختلف در مراسمات ملی و مذهبی نیز محسوب می‌شود.

معماری خاص و مدرن برج آزادی چشمان هر رهگذری را به خود می‌رباید. این برج به سبک معماری دوران ایران باستان ساخته شده است که نشان‌دهنده یک بنای با شکوه با معماری کاملا ایرانی است. چمن کاری های اطراف برج آزادی که به اشکال هندسی زیبایی ایجاد شده است از موارد جالب توجه این میدان است که رهگذران برای استراحت می‌توانند بر روی این چمن‌ها چند دقیقه‌ای را بیاسایند.

میدان آزادی

این میدان به همراه برج آزادی یکی از جاذبه‌های گردشگری پایتخت محسوب می‌شود که همه روزه و به خصوص در ایام تعطیل پذیرای مسافران و گردشگران بسیاری است. شب هنگام چراغ های رنگین با نورهای رنگارنگی که به برج آزادی می دهند، زیبایی دوچندانی را ایجاد می‌کنند.


نشان دادن مکان روی نقشه

10- میدان راه آهن

یکی از میدان‌های نسبتا قدیمی تهران که در دوره اول پهلوی احداث شده است، میدان راه آهن است. سبک معماری ایران باستان را می‌توان در میدان راه آهن ملاحظه کرد که در عین سادگی‌اش، عظمت و شکوه خود را حفظ کرده است. این میدان در مجاورت ایستگاه راه آهن تهران قرار دارد و همه روزه پذیرای مسافرین بسیاری است که قصد استفاده از قطار برای مسافرت خود را دارند.

میدان ساده‌ای که ساختمان‌های طراف آن نیز سادگی خاصی را دارند. چمن‌کاری‌های مرکز میدان محل مناسبی برای افرادی است که در انتظار رسیدن ساعت حرکت قطار خود هستند. پس اگر شما ساعت حرکت قطارتان فرا نرسیده است می‌توانید بر روی چمن‌های مرکز میدان استراحت کرده تا از انتظار بسیار خسته و کلافه نشوید.

میدان های تهران

این میدان مبدا اتوبوس‌هایی است که در مسیر خیابان ولی عصر یعنی از میدان راه آهن به میدان تجریش در حرکت هستند. پس اگر از قطار پیاده شدید می‌توانید از این اتوبوس‌ها که در خیابان ولی عصر در تردد هستند استفاده کنید.


نشان دادن مکان روی نقشه

شما در کدام یک از میدان‌های معرفی شده شهر تهران به گشت و گذار و تفریح پرداخته‌اید؟ کدام یک را از نظر دسترسی و نیز نزدیکی به اماکن مهم بهتر از بقیه می‌دانید؟ لطفا نظرات خود را با وبسایت نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن