فرهنگ و هنر

باغ موزه دفاع مقدس تهران؛ نماد پایدار مقاومت ایران

فهرست مطالب

همه ایرانیان روایت هرچند کوتاهی از هشت سال دفاع مقدس شنیده‌اند؛ اما هیچ کدام دیداری نزدیک با فضایی که حتی شبیه به آنجا باشد و بتواند آن لحظات را تداعی کند نداشتند. باغ موزه دفاع مقدس تهران یک موزه رویدادی است. این مجموعه کاملا هدفمند است و تنوع بسیار زیادی در سازه‌های آن وجود دارد. مطالعات اولیه پروژه این موزه در آذر‌ماه 1383 آغاز و طرح اولیه طی جلسات متعدد بررسی شده و سپس در فروردین 84 به تصویب رسیده است.

سپس طراحی موزه به مسابقه گذاشته شد. 250 نفر در این مسابقه شرکت کردند و 42 اثر به دبیرخانه تحویل داده شد. این موزه در شهریور ماه 1391 افتتاح شد. در اواخر سال 1395 بالاخره این مکان با تغییرات در ساختار و اهدافش به «موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» تغییر نام داد. با من در این مطلب از نابرو همراه شوید تا گشتی در این موزه و دیدنی تهران بزنیم.

محوطه باغ موزه دفاع مقدس تهران

باغ دره موزه سراسر پوشیده از گونه‌های مختلف گیاهی است. همه گونه گیاهی به کار رفته در طول مسیر یک ویژگی مشترک دارد و آن هم استفاده از گونه‌هایی است که عمر دائمی دارند و بسیاری از آن‌ها گیاهان دارویی هستند. همچنین یک دریاچه بسیار بزرگ با امکان نمایش فیلم روی آب احداث شده که از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این باغ است. در این دریاچه بیش از 100 فواره قرار دارد که شب هنگام آغاز به کار می‌کنند و به محض روشن شدن، تصاویری از رزمندگان را روی آب نشان می‌دهند.


همچنین حسینیه شهدا در این قسمت قرار دارد که یادآور عبادت و راز و نیازهای شبانه رزمندگان است. در آخر می‌توانید به سینمای 360 درجه بروید

موزه دفاع مقدس تهران با زیربنای 250 هزار متر مربع، یکی از بزرگ‌ترین باغ موزه‌های کشور است که از هشت تالار تشکیل شده و با استفاده از تکنولوژی سعی در انتقال مفاهیم تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس دارد. یکی از تالارها به اسم تالار پروانه که سمت راست در ورودی قرار دارد بسته است. از باقی تالارها به‌عنوان منازل هفت گانه یاد شده و سمت چپ در ورودی قرار دارند. در این گزارش به معرفی همه تالارها می‌پردازم.

باغ موزه دفاع مقدس تهران

تالار آستانه

تالار آستانه تالار اول به شمار می‌آید و به دلیل اینکه آستانه‌ای برای ورود به تالارهای هفت گانه است، به این اسم نام‌گذاری شده است. در این تالار فضای شروع مبارزات مردم ایران با رژیم پهلوی تا ورود امام خمینی به ایران به تصویر کشیده شده است.

تالار حیرت و واقعیت

دومین تالار باغ موزه دفاع مقدس تهران و نمادی از شوک مردم از جنگ تحمیلی است. در این تالار حتی شبیه‌سازی بمب باران نیز قرار دارد. درون اتاق فیلمی از زندگی عادی مردم در آن روزها را نشان می‌دهند؛ اما ناگهان همه چیز به هم می‌ریزد. همگام با انفجار درون فیلم، زیر پای شما هم لرزیده و خود را کاملا در همان موقعیت حس می‌کنید. همچنین ماکت خرمشهر بعد از جنگ نیز موجود است که به تلخی آن روزها شبیه سازی شده است. همچنین ماکت پالایشگاه آبادان با استفاده از قطعات به جامانده از دوران جنگ نیز در این تالار موجود است.

باغ موزه دفاع مقدس تهران

تالار دفاع

تالار سوم و نشان‌دهنده دفاع جانانه مردم بعد از جنگ تحمیلی است. سنگر سرد و گرمی که در این تالار وجود دارد حیرت انگیز است. این سنگر به منظور آشنایی بازدیدکنندگان با شرایط سخت آن روزهای رزمندگان ساخته شد. علت نام‌گذاری این سنگرها به علت هوای گرمسیر جنوب و هوای سردسیر غرب کشور است. به‌دلیل درک بهتر بازدیدکنندگان، هوای داخل سنگرها با وسایل سرمایشی و گرمایشی بازآفرینی شده است.

تالار آرامش

تالار چهارم باغ موزه دفاع مقدس تهران به این اسم نام‌گذاری شده و نشان دهنده آرامش درونی و تسلط مردم و رزمندگان با شرایط موجود است. تکنولوژی جذاب در این تالار، پخش زندگی شهید آوینی به صورت سه بعدی است.

باغ موزه دفاع مقدس تهران

تالار شهادت

تالار پنجم به موضوع شهادت می‌پردازد. بخش زیبا و حتی دردناک این تالار سه نمایشگر است که فیلمی از زندگی اسیران جنگی ایران در عراق را نشان می‌دهد. بعد از آن به دیواری بزرگ می‌رسید که پوشیده از پلاک کوچه‌ها است و با نام شهدای جنگ به تفکیک شهرها مزین شده است. همچنین در این تالار شبیه سازی حرم امام حسین و حضرت ابوالفضل نیز موجود است.

تالار پیروزی

این تالار به نمایش پیروزی‌های به دست آمده در دوران جنگ تحمیلی می‌پردازد. راهرویی که پر از روزنامه‌ها خصوصا در سقف است، نشان دهنده شادی مردم از پیروزی‌هاست .

باغ موزه دفاع مقدس تهران

تالار سرانجام

به نتیجه این هشت سال می‌پردازد. به محض ورود به این تالار 9 عدد آینه خواهید دید که بالکن منزل و تصویر صندلی خالی امام خمینی را نشان می‌دهد.

تالار پروانه‌ها

در حال حاضر تعطیل است اما طبق گفته مسئولان، نقش زنان و کودکان در جنگ را نشان می‌دهد.

یکی دیگر از ویژگی‌های این مجموعه سامان‌دهی ویژه برای گذر جانبازان و معلولان حرکتی در همه فضاهای روباز و بسته است. همچنین آمفی تئاترهای مختلفی با ظرفیت‌های گوناگون از جمله آمفی تئاتر خلیج فارس ، آمفی تئاتر هویزه ، آمفی تئاتر سوسنگرد وجود دارد.

سراسرنمای مقاومت

خاک برداری سراسرنمای دفاع مقدس اواخر دی ماه ۹۰ صورت گرفت و و این پروژه در نهایت پس از پنج سال در سوم خرداد سال 1395 در باغ موزه دفاع مقدس تهران افتتاح شد. سراسرنمای مقاومت (پانوراما) با مساحت 4500 متر زیربنا و با استفاده از ده‌ها دستگاه ویدیو پروژکتور که در بخش زیرین این سراسرنما قرار گرفته است، امکان پخش فیلم را به صورت 360 درجه دارد. هدف از ساخت، تجسم عینی نسل امروز از زمان جنگ و ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت است. در واقع سراسر نما، بخشی از موزه انقلاب اسلامی ودفاع مقدس است که به شکل ویژه به موضوع عملیات بیت‌المقدس می‌پردازد و نسل امروز را که با زمان جنگ فاصله زیادی دارند با عملیات‌های مختلف و نیز جان‌نثاری‌ها و از خود گذشتگی شهدا و جانبازان از طریق نمایش فیلم و عکس آشنا می‌کند.

ابتدای ورود دو مجسمه دیده می‌شود که یکی از آن‌ها مادری در حال اسپند دود کردن و دیگری یک رزمنده است. بعد از آن به یک دیوار برمی‌خورید که نام ده‌ها شهید روی آن نوشته شده است‌. سپس وارد محیط سراسرنما می‌شوید. اول از همه خیابان شقایق را می‌بینید که بازسازی شده است و در آن بازارچه خرمشهر، سینما حافظ، فلافلی و سمبوسه فروشی و … وجود دارد؛ اما به محض عبور از خیابان آرامشی که وجود داشت تمام شده و جنگ آغاز می‌شود.

باغ موزه دفاع مقدس تهران

سپس تانک‌ها را می‌بینید که به محض ورود صدایشان درمی‌آید و می‌تواند قلبتان را به لرزه دربیاورد. بعد از آن ماکت عملیات بیت المقدس دیده می‌شود که به صورت موشن گرافیک چند وجهی به نمایش درآمده است. در ادامه مسیر بازدید محیطی جذاب که شباهت به ایستگاه صلواتی را دارد ساخته شده است. بعد از آن به ماکت دیجیتالی سه وجهی می‌رسید. در این بخش سناریو عملیات پیروزمندانه بیت المقدس و حماسه فتح خرمشهر را به همراه رشادت رزمندگان می‌توان مشاهده کرد.

فضای بعدی موزه دفاع مقدس تهران فروشگاه محصولات فرهنگی است که به فروش کتاب، تابلو، پلاک و … مشغول هستند. دورتادور ساختمان کروی شکل می‌توان روی خاک شلمچه‌ای قدم زد که روی ‌آن شیشه قرار دارد و حس عجیبی را به بازدید کننده منتقل می‌کند‌. زیر شیشه علاوه‌بر خاک شلمچه برخی از لوازم زندگی ویران شده مردم خرمشهر، استحکامات و سنگرهای بعثی‌ها، تسلیحات بر جا مانده از آن‌ها و کلاه‌ها و پوتین‌های برخاک افتاده افسران موجود است.

در قسمت گالری به چندین نقاشی برمی‌خورید. کنار این نقاشی‌ها علاوه‌بر نام نویسنده، یک بیت شعر نوشته شده تا بازدیدکننده با اثر بهتر آشنا شود. همچنین حسینیه شهدا در این قسمت قرار دارد که یادآور عبادت و راز و نیازهای شبانه رزمندگان است. در آخر می‌توانید به سینمای 360 درجه بروید. ابتدا چندین نقاشی نمایش داده می‌شود و بعد از آن فیلمی به نمایش در می‌آید. همچنین در این مجموعه پل آزادی نیز قرار دارد. پلی که بعد از 34 روز مقاومت آخرین نقطه از شهر بود که به دست دشمن افتاد و نمادی از مقاومت مردم خرمشهر به حساب می آمد.

باغ موزه دفاع مقدس تهران

آدرس و راه‌های دسترسی موزه دفاع مقدس تهران

میدان ونک، بزرگراه شهید حقانی، انتهای خیابان سرو، روبروی پارک طالقانی

مترو: در ایستگاه شهید حقانی پیاده شده و با کمی پیاده‌روی به راحتی به موزه دفاع مقدس تهران برسید.

اتوبوس: می‌توانید از اتوبوس‌هایی که مقصد آخر آن‌ها پایانه شهید حقانی است استفاده کنید و فاصله 1.5 کیلومتری تا موزه را پیاده طی کنید.

هزینه بلیت: برای گردشگران ایرانی 12 هزار تومان، در تابستان شش هزار تومان و برای گردشگران خارجی 25 هزار تومان است.

ساعت بازدید: در همه روزهای هفته از ساعت 9 صبح تا 22 و در روزهای جمعه و تعطیلات رسمی از 11 صبح تا 22 می‌توان از موزه دفاع مقدس تهران بازدید کرد. ضمنا چون اکثر بازدیدها مختص به بازدیدهای گروهی مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها است، بعدازظهرها به این مجموعه بروید تا با فضای خلوت‌تری روبرو شوید. هزینه بازدید نیز 10 هزار تومن است.

جاذبه‌های اطراف

باغ کتاب، سراسرنمای مقاومت، زیپ لاین کماندو، پارک طالقانی، پارک آب و آتش و مسجد جامع خرمشهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن