خیابان گردی

نقشه مترو تهران؛ همه چیز درباره مترو تهران

فهرست مطالب

مترو تهران مجموعه‌ای از قطارهای شهری است که وظیفه جابه‌جایی مسافران درون شهری تهران را به مناطق مختلف داخل و حومه این شهر بر عهده دارد. این شبکه مسافربری به عنوان کم هزینه‌ترین و گسترده‌ترین شبکه قطار شهری کل منطقه خاورمیانه لقب گرفته است.

در حال حاضر، بخش عمده‌ای از مسیرهای مترو مورد بهره‌برداری قرار گرفته که با کمک آن‌ها مسافران در هفت خط اصلی جابه‌جا می‌شوند. خط 3 مترو تهران، طولانی‌ترین خط مترو در کل خاورمیانه است. کافی است داخل ایستگاه‌های مترو تهران قدم بگذارید تا از حجم رفت و آمد و ازدحام جمعیت شگفت زده شوید. من به شخصه به استفاده از مترو به شدت علاقه دارم. وقتی در سالن مترو تهران حرکت می‌کنم خودم را بخشی از یک جامعه پر تکاپو می‌بینم. با من همسفر شوید تا در کنار هم با حال‌و‌هوای این مکان بیش‌تر آشنا شویم.

نقشه خطوط مترو تهران

نقشه مترو تهران

اهداف اصلی احداث مترو

تهران عظیم‌ترین کلان شهر ایران و یکی از پر جمعیت‌ترین شهرهای دنیا است. رشد سریع جمعیت، کلان شهرهای جهان را همواره با معضلاتی نظیر ترافیک و نبود دسترسی کافی به خدمات حمل‌و‌نقل عمومی دست به گریبان کرده است. تهران هم از این قاعده مستثنا نیست.

مترو تهران

با توجه به آن چه گفته شد، طی چند دهه گذشته، ضرورت ایجاد زیرساخت‌های لازم برای برآوردن نیازهای رو به فزونی ساکنان این شهر احساس می‌شده است. پروژه احداث متروی تهران هم در همین جهت و برای کمک به حل مشکل ترافیک و آلودگی هوا و ارائه خدمات مناسب حمل‌و‌نقل شهری آغاز شد. من که از این بابت حوشحالم، چون به هیچ عنوان نمی‌توانم تصور کنم که اگر با شرایط امروز تهران خطوط مترو احداث نشده بودند، چه باید می‌کردیم؟!

فضای حاکم بر مترو تهران

با توجه به انبوه جمعیتی که روزانه با استفاده از مترو در طولانی‌ترین مسیرهای شهر تهران رفت‌و‌آمد می‌کنند، می‌توان فضای حاکم بر مترو تهران را تصور کرد. افراد شتابزده‌ای که به طور دائم از ایستگاهی به ایستگاه دیگر در حال تردد هستند و خیل عظیم دستفروشانی که انواع و اقسام کالاها را به شما معرفی می‌کنند؛ همگی از تکاپوی زندگی شهری امروزی و پیچیدگی‌های آن خبر می‌دهند.

در داخل سالن مترو چیزی وجود ندارد که اراده کنید و امکان دسترسی به آن را نداشته باشید. از انواع و اقسام خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها گرفته تا محصولات متنوعی که شاید در خیابان‌ها فرصت پیدا کردن آن‌ها را نداشته باشید. کافی است کمی وقت صرف کنید تا تمامی نیازهای خود را تأمین کرده و با دست پر به منزل بازگردید!

فضای حاکم بر مترو

آشنایی با خطوط در حال بهره برداری مترو

در حال حاضر، مترو تهران با استفاده از یک خط برون شهری و شش خط درون شهری وظیفه حمل و نقل مسافران این کلان شهر پرجمعیت را بر عهده دارد. خطوط در حال بهره‌برداری قطار شهری تهران عبارتند از:

خط یک

خط یک مترو تهران در گستره‌ای به طول 70 کیلومتر و با در نظر گرفتن 32 نقطه توقف از ایستگاه تجریش واقع در ابتدای خیابان شریعتی تا ایستگاه کهریزک واقع در ضلع جنوب شرقی بهشت زهرا در حال بهره‌برداری است.

خط 2

خط 2 مترو تهران با طول ۲۶ کیلومتر و با در نظر گرفتن ۲۲ نقطه توقف از ایستگاه فرهنگسرا واقع در خیابان جشنواره، جنب فرهنگسرای اشراق تا ایستگاه صادقیه واقع در ضلع جنوب غربی فلکه دوم صادقیه در حال بهره‌برداری است.

خط 3

خط 3 مترو تهران با طول 37 کیلومتر و با در نظر گرفتن ۲۴ نقطه توقف از ایستگاه قائم واقع در شهرک قائم در شمال شرقی تهران تا ایستگاه آزادگان واقع در برزگراه آیت الله سعیدی نرسیده به بزرگراه آزادگان در حال بهره‌برداری است.

خط 4

خط 4 مترو تهران با طول 22 کیلومتر و با در نظر گرفتن 22 نقطه توقف از ایستگاه شهید کلاهدوز واقع در انتهای خیابان پیروزی بزرگراه اسبدوانی تا ایستگاه ارم سبز واقع در بلوار فردوس انتهای خیابان شقایق جنوبی در حال بهره‌برداری است.

خط 5

خط 5 مترو تهران با طول 43 کیلومتر و با در نظر گرفتن 11 نقطه توقف از ایستگاه صادقیه واقع در ضلع جنوب غربی فلکه دوم صادقیه تا ایستگاه گلشهر واقع در منطقه گلشهر کرج در حال بهره‌برداری است.

خط 6

خط 6 مترو تهران با طول 9 کیلومتر و با در نظر گرفتن 3 نقطه توقف از دولت آباد تا میدان شهدا در حال بهره‌برداری است. بخش قابل توجهی از پروژه خط 6 همچنان در حال احداث است.

خط 7

خط 7 مترو تهران با طول 22 کیلومتر و با در نظر گرفتن 10 نقطه توقف از ایستگاه صنعت واقع در میدان صنعت شهرک قدس تا ایستگاه بسیج، واقع در تقاطع بزرگراه‌های شهید محلاتی و بسیج در حال بهره‌برداری است. بخش قابل توجهی از پروژه خط 7 همچنان در دست احداث است.

نقشه مترو

امکانات رفاهی مترو

ایستگاه‌های مترو تهران با در نظر گرفتن برخی امکانات، در تلاش هستند تا برای رفاه حال مسافران بین شهری به ارائه خدمات بپردازند. شماری از امکانات رفاهی مترو تهران عبارتند از:

 • آبخوری
 • سرویس بهداشتی
 • آسانسور
 • پله برقی
 • اتاق مادر و کودک
 • غذاخوری‌ها سرپایی
 • چایخانه‌های سرپایی
 • فروشگا‌های گوناگون
 • دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها
 • دستگاه‌های فروش خودکار
 • یک سالن ورزشی واقع در ایستگاه میدان امام حسین
 • پارکینگ‌های عمومی واقع در برخی ایستگاه‌ها از قبیل، گلشهر، محمد شهر، کرج، ایران خودرو و چیتگر

غذاخوری‌ها و چایخانه‌های سرپایی مترو تهران

از آن‌جا که اغلب مردم در محیط مترو شتاب‌زده هستند با تعداد قابل توجهی از غذاخوری‌ها و چایخانه‌های سرپایی مواجه می‌شوید که نوشیدنی و اغذیه آماده را در اختیار افراد قرار می‌دهند. اغلب غذاهای آماده داخل سالن‌ها و ایستگاه‌های مترو عبارتند از: انواع ساندویچ‌ها، سیب زمین سرخ کرده و ذرت مکزیکی.

با حضور در این محیط به سادگی افراد بی‌شماری را خواهید دید که با سرعت هر چه تمام‌تر نوشیدنی، چای و غذای خود را از این مراکز تهیه می‌کنند و با همان سرعت هم به راه خود ادامه می‌دهند. البته، من از جمله افرادی نیستم که شهامت خوردن این قبیل غذاهای آماده را در بیرون از منزل داشته باشم. ولی از قرار معلوم، متقاضیان آن‌ها بی‌شمار هستند!

غذاخوری‌ها و چایخانه‌های سرپایی مترو تهران

فروشگاه‌های گوناگون مترو تهران

ایستگاه‌ها و سالن‌های مختلف مترو تهران سرشار از انواع فروشگاه‌هایی است که کالاهای متنوعی را به علاقه‌مندان عرضه می‌کنند. کالاهایی از قبیل، پوشاک، زیورآلات، صنایع دستی، کتاب، کیک و شیرینی و بسیاری موارد دیگر از جمله اجناسی هستند که در این محیط به وفور یافت می‌شوند. اگر شما هم مثل من به خرید علاقه داشته باشید، ممکن نیست بتوانید در مقابل این همه تنوع مقاومت کنید.

اتاق کودک و مادر مترو تهران

با توجه به سیل عظیم جمعیتی که روزانه از طریق قطارهای شهری تهران جا به جا می‌شوند، بدیهی است که شمار قابل توجهی از آن‌ها را مادران و کودکان تشکیل می‌دهند. مدیریت مترو تهران با در نظر گرفتن فضاهای ویژه‌ای برای این طیف از مخاطبان خود تلاش می‌کند تا در حد امکان، شرایط مطلوب و مناسبی را برای کودکان و مادران فراهم کند.

اتاق کودک و مادر با در اختیار قرار دادن وسایل لازم برای شستشو و نظافت کودک، گرم کردن شیر و غذای کودک و همچنین با در نظر گرفتن مکان لازم برای خواب و استراحت کودکان محیطی دلپذیر و کاربردی را برای این گروه از مسافران خود فراهم کرده است. گاهی در مترو تهران مادران و کودکانی را می‌بینم که با حس‌و‌حال خوبی از این اتاق‌ها خارج می‌شوند.

ساخت این فضاها از سال 1387 در راستای اجرای مصوبه شهر دوستدار کودک در دستور کار شرکت بهره‌برداری مترو قرار گرفت. گفته می‌شود که ساخت تعدادی مهد کودک در ایستگاه‌های مترو هم از جمله مواردی است که این شرکت در حال حاضر به بررسی آن می‌پردازد.

ایستگاه‌هایی از قبیل، امام خمینی، تهرانپارس، تئاتر شهر، پایانه جنوب، صادقیه، عبدل آباد، بهارستان، تجریش و شهر آفتاب از جمله ایستگاه‌هایی هستند که به اتاق کودک و مادر مجهز شده‌اند.

مترو تهران

فرصت‌های تجاری موجود در مترو

مکان‌های تجاری تعبیه شده در ایستگاه‌های مترو تهران به گروه‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. این مکان‌ها به طور معمول از طریق انجام مزایده برای بهره‌برداری در اختیار علاقه‌مندان و واجدان شرایط قرار می‌گیرند. در این جا به برخی از فرصت‌های تجاری موجود در مترو تهران اشاره می‌کنیم:

 • غرفه‌های تجاری
 • کانترها یا فضاهای موقت پارتیشنی
 • فضاهای مخصوص استقرار خودپرداز بانک
 • پارکینگ‌های عمومی
 • فضاهای استقرار دستگاه‌های فروش خودکار کالاها

اغلب این امکانات در سالن‌های فروش بلیت و سالن‌های تقسیم ایستگاه‌ها واقع شده‌اند. زمان برگزاری مزایده و موقع مناسب برای ارسال اسناد مرتبط از طریق روزنامه‌های پر مخاطب و وب سایت شرکت بهره‌برداری مترو تهران اعلام می‌شود.

فرصت‌های تجاری موجود در مترو

ساعات کاری خطوط مترو تهران

خطوط مختلف مترو تهران به طور معمول کار خود را از ساعت 5:00 بامداد آغاز کرده و تا ساعت 22:30 دقیقه شب به فعالیت ادامه می‌دهند. در این میان، خط فرودگاه امام خمینی که انشعابی از خط یک مترو تهران به شمار می‌رود در فاصله زمانی ساعت 6:00 بامداد تا 20:10 به فعالیت مشغول است.

سخن آخر

در نهایت، با توجه به مشکلاتی از قبیل، حجم بالا و غیر قابل تحمل ترافیک و آلودگی روز افزون هوا به ویژه در کلان شهرها توصیه می‌شود که همه برای تردد از وسایل نقلیه عمومی و به ویژه از مترو استفاده کنند. بدیهی است که ترغیب افراد به انجام این کار، نیازمند ایجاد زیرساخت‌های لازم برای گسترش محدوده فعالیت حمل‌و‌نقل عمومی و فراهم آوردن امکانات رفاهی به مراتب بیش‌تری برای مسافران درون شهری است. امیدوارم با ارائه این مطلب، علاوه بر معرفی مترو تهران، توانسته باشم شما را هم متقاعد کنم تا بیش از پیش از این وسیله حمل‌و‌نقل عمومی استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن