بازارگردی

معرفی بازارهای گل تهران؛ آشنایی با بهشت‌های سبز پایتخت

فهرست مطالب

همانطور که پاساژگردی برای علاقه‌مندان به مد و یا دکوراسیون جذاب است، بازار گل نیز برای علاقه‌مندان به گل و گیاه دیدنی است. اگر گل و گیاه داشته باشید، می‌دانید که از هر جایی نمی‌توان کود، خاک و یا بذر خرید. گلدان‌های زیبایی که از گل‌فروشی‌های داخل شهر، گلخانه‌ها یا کنار خیابان خریداری می‌شوند، معمولا خاک و کود مناسبی ندارند و آفت‌زده و بیمارند. بنابراین بهترین انتخاب برای خرید محصولات مربوط به گل و گیاه، بازارهای گل تهران است.

از آنجایی که بازارهای گل، ‌فروش زیادی دارند، محصولات آن‌ها تازه و سالم است. بنابراین شما می‌توانید گل، گلدان، خاک، کود و سایر محصولات مورد نیازتان را از یک بازار تهیه کنید. علت دیگری که بازار گل‌ پرطرفدار است، قیمت مناسب محصولات‌اش است. این بازارها محصولاتشان را به صورت تک و یا عمده می‌فروشند. تمام گل‌هایی که در گل‌فروشی‌های لوکس سطح شهر می‌بیینید از همین بازارهای گل بدون زرق و برق خریداری می‌شوند. به همین دلیل در این مطلب از نابرو، بهترین بازارهای گل تهران را معرفی می‌کنیم.

1- بازار گل محلاتی

بازار گل محلاتی یکی از بزرگ‌ترین بازارهای گل تهران است که در منطقه شرق قرار دارد. قدم زدن میان کوچه‌هایی که پر از عطر گل است، برای عاشقان گل و گیاه و حتی افراد معمولی لذت‌بخش و جذاب است. تنوع گل و گیاه آپارتمانی در این بازار آن‌قدر بالاست که هر سلیقه‌ای را مجاب به خرید گلدان یا دسته گل می‌کند. این بازار گل حدود 500 غرفه انواع گل و گیاه مخصوص باغچه و آپارتمان، گل‌های شاخه بریده، انواع کاکتوس، ابزارآلات، انواع گلدان‌های سرامیکی و پلاستیکی، لوازم مربوط به باغبانی و کشاورزی، لوازم گل‌آرایی و سفره عقد دارد.

در روزهای عادی بازار گل محلاتی از 04:30 صبح تا 11:30 صبح، در روزهای تعطیل تا ساعت 14:30 بعد از ظهر و در ایام عید تا ساعت 12 شب باز است. هرچند بیشتر مغازه‌های بازار گل محلاتی عمده‌فروشی دارند و نیاز مغازه‌های گل‌فروشی داخل شهر را تامین می‌کنند، اما تک‌فروشی هم دارند. بهترین زمان برای بازدید ار بازار گل محلاتی وسط هفته است؛ زیرا هم خلوت است و هم قیمت محصولات پایین‌تر است. شما می‌توانید هم با خودرو شخصی و هم با تاکسی و مترو به اینجا بیایید.  تاکسی و اتوبوس‌های باغ گل را می‌توانید ابتدای اتوبان محلاتی و ایستگاه نبرد (خط 4 مترو) پیدا کنید.

بازارهای گل تهران

آدرس: تهران، بزرگراه محلاتی، خیابان نبرد جنوبی، خیابان زمزم، پایینتر از دادگاه خانواده


نشان دادن مکان روی نقشه

2- بازار گل آبشناسان یا بازار گل غرب تهران

بازار گل آبشناسان در غرب تهران قرار دارد و از آنجایی که گل و گیاه غرفه‌هایش را از بازار گل محلاتی و خاوران تهیه می‌کند، شروع ساعت کاری دیرتری دارد و قیمت محصولاتش هم کمی بالاتر است. این بازار گل سه سالن مجزا و سرپوشیده دارد که هرکدام مربوط به محصولاتی خا‌ص‌اند. درواقع نکته مثبت بازار گل غرب تهران همین دسته‌بندی محصولات و داشتن فضای مجزا است. سالن اول مربوط به گلدان است. در این سالن می‌توانید انواع گلدان‌های سرامیکی و پلاستیکی را با انواع طرح‌ها، رنگ‌ها و سایز‌ها پیدا کنید.

سالن دوم بازار گل پر از گل‌های متنوع و رنگارنگ خانگی و گیاهان آپارتمانی است. علاوه‌بر این پر گلدان‌های کوچک و بزرگ و بونسای است. سالن سوم نیز پر از عطر گل‌های شاخه بریده‌ای است که داخل گلدان‌های پر آب منتظر دسته‌ شدن هستند. در این سالن خدماتی مانند تزیین دسته گل و سبد گل نیز انجام می‌شود. زیباترین و خوش‌عطرترین قسمت بازار گل غرب تهران همین سالن است.
البته این بازار گل قسمتی جداگانه مربوط به گیاهاین باغچه‌ای دارد.

این قسمت از بازار سرپوشیده نیست و با داشتن انواع گل‌های باغچه‌ای مثل رز و بنفشه، نهال مرکباتی مانند انگور و انواع خاک و کود، بهشت دوستداران باغبانی است. در قسمتی دیگر نیز غرفه‌هایی برای فروش انواع وسایل تزیینی، سفالی و چوبی، وسایل باغبانی برای آبیاری قطره‌ای، ابزارهای گل‌کاری، انواع کاکتوس و… در نظر گرفته شده است. ساعت کار بازار گل آبشناسان از ۹ صبح تا یک ظهر و از ساعت چهار بعدازظهر تا هشت شب است. بنابراین توجه داشته باشید تا بین ساعت‌های ناهار و استراحت یعنی یک تا سه بعد‌از‌ظهر به این مجموعه مراجعه نکنید.

بازارهای گل تهران

آدرس: تهران، انتهای اتوبان ستاری شمال، دومین خروجی دوربرگردان، جنب پمپ بنزین آبشناسان


نشان دادن مکان روی نقشه

3- بازار گل امام رضا (خاوران)

بازار گل امام رضا یا بازار گل خاوران، یکی از معروف‌ترین و بزرگ‌ترین بازارهای گل تهران است. هرچند این بازار گل زرق و برق زیادی ندارد اما بوی گلی که در فضای بازار پیچیده و خنده فروشندگان و کارکنان، روزی دلچسب را برایتان رقم می‌زند. بازار گل خاوران یکی از یکی از سه بازار گل بزرگ و معروف شهر تهران است. در این بازار علاوه بر انواع نهال و درختچه و گل و گیاه‌های آپارتمانی و مخصوص باغچه، می‌توانید انواع خاک، بذر، لوازم و ابزارآلات باغبانی، گل‌کاری و کشاورزی، انواع گلدان و لوازم و وسایل تزیینی برای گل‌آرایی را پیدا کنید. بیشتر محصولات بازار گل امام رضا به صورت عمده به فروش می‌رسند و نیاز گل‌فروشی‌های پایتخت را برطرف می‌کنند اما بعضی از مغازه‌ها تک‌فروشی هم دارند.

به جرات می‌توان گفت که محصولات بازار گل خاوران یکی از بهترین کیفیت و قیمت‌ها را در تهران دارد. ساعت کار این بازار در تمامی روزهای هفته از 4:30 تا 11 صبح است. بنابراین باید صبح زود و زمانی که ترافیک نیست از طریق اتوبان آزادگان خودتان را به اتوبان امام رضا و بازار گل خاوران برسانید.

بازارهای گل تهران

آدرس: تهران، اتوبان امام رضا(ع)، ضلع جنوب و غرب شهرک صنفی و صنعتی خاوران


نشان دادن مکان روی نقشه

4- بازار گل فکوری

یکی از بازارهای گل تهران است که متاسفانه حتی در بین اهالی غرب تهران نیز آن‌طور که باید شناخته نشده است. بازار گل فکوری پر از گل‌های شاخه‌ای مانند رز، داوودی، ژربرا، مریم و … است. علاوه‌بر گل‌های شاخه‌ای و تزیینی اما انواع درختچه و نهال، کاکتوس، گل‌های آپارتمانی و مخصوص باغچه، بذر گل و سبزیجات خوراکی، گیاهان زینتی، گلدان، لوازم گل‌آرایی، تجهیزات گل‌کاری و باغبانی و … نیز دارد.

قیمت محصولات این مجموعه معقول و مناسب است و کیفیت‌شان هم بالاست. به همین دلیل افرادی که یک‌بار از این بازار گل خرید می‌کنند، باز هم به اینجا می‌آیند. بازار گل فکوری بعد از میدان آزادی و ابتدای جاده مخصوص کرج قرار گرفته و دسترسی‌اش آسان است. درضمن پارکینگ اختصاصی هم دارد. ساعت کار بازار نیز از ساعت ۸:۳۰ صبح تا 8 شب است. بنابراین می‌توانید با خیال راحت از این بازار گل دیدن کنید.

بازارهای گل تهران

آدرس: تهران، ابتدای جاده مخصوص کرج بعد از میدان آزادی


نشان دادن مکان روی نقشه

5- بازار گل شهید لشکری

بازار گل شهید لشکری یکی دیگر از بازارهای گل تهران است که مساحتی 1800 مترمکعبی دارد. دسترسی به این بازار گل آسان و ساعت بازدید از آن نیز طولانی است. شما می‌توانید با گشت‌و‌گذار در غرفه‌های بازار گل لشکری، انواع گل‌های شاخه بریده مانند رز، داووی و … و یا گل‌های آپارتمانی و مخصوص باغچه را پیدا کنید. علاوه‌بر این غرفه‌هایی برای فروش ابزارآلات و لوازم گل‌کاری، باغداری و گل‌آرایی، انواع خاک و کود، گلدان و … وجود دارد. ساعت کار بازار گل شهید لشگری از 9 صبح تا 9 شب است. بنابراین می‌توانید بدون نگرانی از کمبود وقت، سر فرصت از تمام قسمت‌های بازار دیدن کنید.

بازارهای گل تهران

آدرس: تهران، جاده مخصوص کرج، جنب پارس خودرو کیلومتر هشت، گذر شهرک استقلال


نشان دادن مکان روی نقشه

6- بازار گل بهشت زهرا

بازار گل بهشت زهرا گل‌هایی با کیفیت و ارزان قیمت را برای مشتریان فراهم کرده تا بتوانند برای مراسم‌های ترحیم و یا بازدید از رفتگان خود تهیه کنند. این بازار گل به قیمت پایین محصولاتش معروف است. بازار گل بهشت زهرا یکی از فعال‌ترین بازارهای گل تهران است و ساعت کار آن هر روز از صبح تا ظهر است. با این حال در روزهای آخر هفته و ایام خاص تا عصر نیز فعال است. این بازار گل در اتوبان بهشت زهرا بعد از صالح آباد قرار گرفته است و قبل از رسیدن به آن افراد زیادی را می‌بیند که در بین خودروها و کنار جاده مشغول فروش گل هستند.

همان‌طور که مشخص است گل‌هایی مانند داوودی، مریم و گلایل که برای مراسم ختم و زیارت اهل قبور از آن ها استفاده می‌شود در این بازار بیشترند. البته گل‌های تزیینی دیگر، گل‌های مخصوص باغچه، درختچه و نهال نیز در این بازار فروخته می‌شوند.

بازارهای گل تهران

آدرس: تهران، ابتدای اتوبان بهشت زهرا، بعد از صالح آباد


نشان دادن مکان روی نقشه

7- بازار گل میدان ولیعصر

هرچند بازار گل میدان ولیعصر عطر سایر بازارهای گل تهران را ندارد، اما گل‌های مصنوعی دارد که در زیبایی از گل‌های طبیعی کم ندارند. پیدا کردن این بازار گل اصلا کار سختی نیست. کافیست تا نگاهی به دور میدان ولیعصر بیاندازید تا سرسبز‌ترین و زیباترین قسمت آن را که ابتدای خیابان کریمخان قرار دارد پیدا کنید. این بازار گل پر از گل‌های مصنوعی با طرح‌ها و رنگ‌ها‌ی متنوع است که تا آن‌ها را از نزدیک لمس و بو نکنید باورتان نمی‌شوند مصنوعی‌اند. از آنجایی که مغازه‌های این بازار گل از صبح تا شب باز هستند، می‌توانید سر فرصت از آن‌ها دیدن کنید.

بازارهای گل تهران

آدرس: تهران، میدان ولیعصر، ابتدای خیابان کریم خان


نشان دادن مکان روی نقشه

اگر از دوست‌داران گل و گیاه هستید حتما سری به بازارهای گل تهران بزنید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن