خیابان گردی

خیابان فلسطین تهران ؛ بورس پرده، عینک و لباس مجلسی

فهرست مطالب

خیابان فلسطین یکی از زیباترین خیابان‌های تهران به‌شمار می‌رود. خیابانی با جوی‌های بزرگ و درختان چناری درهم‌تنیده که بسیار مناسب برای پیاده‌روی است. در شمال این خیابان بورس مغازه‌های شیک پرده‌فروشی، در مرکز آن مغازه‌های زیبای عینک‌فروشی و در جنوب خیابان فلسطین بورس لباس‌های مجلسی را می‌توان مشاهده کرد. همچنین کافه‌های درجه ‌یکی نیز در سرتاسر آن و بین خانه‌های قدیمی و تودرتو به چشم می‌خورد. در این مطلب از مجله‌ی گردشگری نابرو با من همراه باشید تا با جاذبه های گردشگری تهران و این خیابان تماشایی از بخش خیابان‌گردی مجله بیشتر آشنا شویم.

خیابان فلسطین تهران

پیشینه‌ تاریخی خیابان فلسطین

زمان پهلوی اول، کاخ مرمر که هم‌اکنون نیز در جنوبی‌ترین قسمت این خیابان واقع شده، دفتر کار رضاشاه در آن زمان بود. بنابراین این خیابان بسیار حائز اهمیت و محل تردد دربار و افراد دولتی به‌شمار می‌رفت. از این‌رو این خیابان با نام خیابان کاخ، نامبرده می‌شد. تا پیش‌از انقلاب اسلامی سفارت اسرائیل در تهران، در این خیابان و کمی پایین‌تر از میدان کاخ قرار داشت.

پس‌از انقلاب نام این خیابان و میدانِ آن به خیابان فلسطین و میدان فلسطین تغییر یافت. همچنین بخش جنوبی خیابان و کاخ مرمر به نهاد ریاست‌جمهوری و محل تشکیل جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام و بیت‌رهبری تغییر یافت. سفارت اسرائیل نیز تعدیل و به‌جای آن سفارت فلسطین قرار گرفت.

خیابان فلسطین تهران

درباره‌ی خیابان فلسطین

خیابان فلسطین خیابانی شمالی‌جنوبی و یک‌طرفه است که اکنون در مرکز تهران واقع شده است. قسمت‌شمالی این خیابان در محدوده‌ ۶ و قسمت‌جنوبی آن در محدوده‌ی منطقه‌ ۱۱ شهرداری تهران قرار دارد. خیابان فلسطین از سمت‌شمال به تقاطع خیابان زرتشت‌غربی منتهی می‌شود که اگر در امتداد آن حرکت کنید، با خیابان جویبار به میدان‌فاطمی ختم خواهد شد.

در سمت‌جنوب نیز این خیابان به خیابان امام‌خمینی و دانشگاه افسری امام‌علی(ع) محدود می‌شود. اگر از سمت‌شمال به جنوب خیابان حرکت کنید، تقاطع‌های مهمی ازجمله بلوار کشاورز، خیابان طالقانی و میدان فلسطین، خیابان انقلاب، خیابان جمهوری و خیابان پاستور را مشاهده خواهید کرد.

خیابان فلسطین تهران

بورس پارچه و پرده‌های مجلسی خیابان فلسطین

ابتدای خیابان فلسطین و اطراف تقاطع زرتشت فروشگاه‌ها و پاساژ‌هایی برای خرید پارچه‌ها و لباس‌های مجلسی قرار دارند. در اکثر این فروشگاه‌ها اجناس به‌روز و گران‌قیمتی قرار دارد و به‌راحتی می‌توانید میان آن‌ها مدل دلخواهتان را انتخاب کنید. از تقاطع زرتشت در خیابان فلسطین که به سمت‌ جنوب حرکت می‌کنید فروشگاه‌های پارچه و پرده‌فروشی با دکورهای مدرن و چشم‌نواز را مشاهده می‌کنید. مکانی که به بورس پرده‌های زیبا و اشرافی تبدیل شده و پاتوق خانم‌های خوش‌سلیقه محسوب می‌شود.

جاذبه های خیابان فلسطین تهران

در این فروشگاه‌ها شیک‌ترین پرده‌های حال حاضر را تماشا خواهید کرد. پارچه‌هایی مرغوب و خارجی که مدل‌های آماده‌ی پرده‌ها را بر روی دکورهای پنجره‌ای نصب کرده‌اند. داخل اکثر فروشگاه‌ها خیاط‌ها و دوزنده‌هایی ماهر حضور دارند که به شما در انتخاب طرح مناسب کمک خواهند کرد. حتی اگر قصد خرید نداشته باشید، تا تقاطع بلوار کشاورز تماشای ویترین‌های مغازه‌ها و فروشگاه‌ها می‌تواند لذت‌بخش باشد.

بورس عینک‌فروشی

از تقاطع بلوار زیبای کشاورز که به سمت‌جنوب حرکت می‌کنید ازدحام درخت‌های قطور بیشتر می‌شود. از این پس فروشگاه‌های عینک‌فروشی بیشتر از هر چیز دیگری به چشم می‌خورند. در ادامه به میدان فلسطین که اواسط این خیابان واقع شده، می‌رسید. مسجد امام صادق(ع) با معماری منحصربه‌فرد و تماشایی خود در جنوب‌غربی این میدان قرار گرفته است.

دیدنی های خیابان فلسطین تهران

جنوب‌شرق این میدان نیز سینما فلسطین قرار دارد که سال‌ها پیش با نام گلدن‌سیتی شناخته می‌شد. از میدان فلسطین که فاصله می‌گیرید تراکم فروشگاه‌های عینک‌فروشی بیشتر می‌شود. فروشگاه‌های بسیار شیکی که مملو از برندهای معتبر جهانی هستند. انواع عینک‌ها و قاب‌های مختلف و متنوع ایرانی و خارجی که از پشت ویترین این فروشگاه‌ها چشمک‌پرانی می‌کنند.


با پشت‌سر گذاشتن تقاطع خیابان انقلاب مغازه‌های لباس‌فروشی و تولیدی‌های لباس آغاز می‌شود. تراکم این فروشگاه‌ها و تولیدی‌های آن‌ها که در طبقات فوقانی قرار دارند، یک مجموعه‌ی بزرگ را به وجود آورده است.

تراکم این مجموعه از فروشگاه‌ها تا تقاطع انقلاب ادامه دارد. همچنین در این بخش از خیابان فلسطین به‌دلیل قرار گرفتن دو دانشکده‌ دانشگاه آزاد اسلامی، کافه‌های دلنشین و شیکی قرار دارند. رفت‌وآمد دانشجویان، کافه‌های شلوغ و همچنین تراکم درختان درهم تنیده که مانند تونل سایه‌ی پهناوری در خیابان کشیده‌اند، بسیار مناسب برای قدم‌زدن است.

خیابان فلسطین تهران

بخش جنوبی خیابان فلسطین و بورس پوشاک

با پشت‌سر گذاشتن تقاطع خیابان انقلاب مغازه‌های لباس‌فروشی و تولیدی‌های لباس آغاز می‌شود. تراکم این فروشگاه‌ها و تولیدی‌های آن‌ها که در طبقات فوقانی قرار دارند، یک مجموعه‌ی بزرگ را به وجود آورده است. در این بخش لباس‌های مجلسی زنانه و عمده‌فروش‌ها بیشتر به چشم می‌خورند.

ترافیک در این بخش به‌دلیل جابه‌جایی پوشاک عمده با وسایل نقلیه‌ی باری، بیشتر است. همچنان تونلی از درختان چنار اجازه‌ی تابش خورشید را به درون خیابان نمی‌دهند. این تراکم فروشگاهی تا تقاطع جمهوری شدت دارد. پس‌از عبور از تقاطع جمهوری تعداد مغازه‌ها و تولیدی‌ها کاسته شده و پس‌از آن به‌دلایل امنیتی و بخش دولتی، تردد مختل می‌شود. خیابان فلسطین تنها خیابانی در تهران است که سه نوعِ مختلف از محصولات و تراکم فروشگاه‌ها را در کنارهم و در خود جای داده است. لازم به‌ذکر است که جای پارک در بخش جنوبی به‌سختی یافت می‌شود. این نکته در قسمت‌های شمالی‌تر مقداری بهتر است.

جاذبه های خیابان فلسطین تهران

دسترسی با وسایل نقلیه‌ عمومی

برای دسترسی به نقاط مختلف این خیابان می‌توانید توسط مترو در سه ایستگاه پیاده شوید. ایستگاه میدان جهاد در خط سه متروی تهران قرار دارد که در نزدیکی شمال این خیابان واقع شده است. در همین خط نیز ایستگاه میدان ولیعصر(عج) شما را به مرکز این خیابان هدایت می‌کند. همچنین توسط ایستگاه تئاترشهر در خط سه و چهار نیز می‌توانید با اندکی پیاده‌روی به قسمت‌جنوبی خیابان فلسطین دسترسی پیدا کنید.

در صورت استفاده از اتوبوس‌های بی‌آرتی می‌توانید با خط میدان‌راه‌آهن-میدان‌تجریش در ایستگاه‌های مختلف به این خیابان دسترسی پیدا کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از خط بی‌آر‌تی پایانه‌ی‌آزادی-سه‌راه‌تهرانپارس در ایستگاه تئاترشهر پیاده شوید. خطوط اتوبوسرانی متنوعی چون میدان‌جمهوری-کریمخان و… هم در این مسیر توقف دارند.

 

دسترسی به خیابان فلسطین با وسایل نقلیه‌ شخصی

به‌دلیل استقرار خیابان فلسطین در محدوده‌ طرح ترافیک، برای دسترسی به این خیابان باید پس‌از پایان ساعات طرح وارد این محدوده شوید. خیابان فلسطین خیابانی یک‌طرفه و شمال‌به‌جنوب است. بنابراین می‌توانید از بزرگراه مدرس به میدان هفت‌تیر رفته و وارد بلوار کریمخان شوید. انتهای بلوار میدان ولیعصر(عج) قرار دارد که با حرکت در همین امتداد و عبور از میدان به تقاطع فلسطین خواهید رسید. همچنین می‌توانید از خیابان آزادی و با عبوراز میدان انقلاب در همان امتداد به تقاطع این خیابان برسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن