طبیعت گردی

باغ پرندگان تهران؛ سفر به دنیای ژوراسیک در پایتخت

فهرست مطالب

تهران کلان‌شهری دوست داشتنی است که جاذبه‌های ناب و دیدنی بسیاری دارد. نابرو در این مطلب به یکی از جاذبه‌های ژوراسیک و جنگلی پایتخت رفته، تا شما را با زیبایی‌های آن آشنا کند. فضایی سرسبز با طراحی بسیار زیبا که در نگاه اول، شما را به یاد تصاویری از باغ‌های ژاپن می‌اندازد. جایی که نوای خوش پرندگان به گوشتان می‌رسد و می‌توانید تنوع مطلوبی از این موجودات خوش‌رنگ‌ و لعاب را نظاره‌گر باشید. همسفر ما برای گشت‌وگذار در باغ پرندگان تهران که یکی از مکان های دیدنی تهران است، شوید و از همدستی هنر طراحی، طبیعت سبز و زیست پرندگان زیبا لذت ببرید.

شروع گشت‌وگذار در باغ پرندگان تهران

شما اکنون در یکی از نقاط بلند شمال شرق تهران، در قسمتی از بافت سبز جنگل لویزان هستید که تبدیل به سرزمین گونه‌های مختلف پرندگان شده است. باغ پرندگان تهران حدود 20 هکتار از مساحت80هکتاری جنگل لویزان را از بهار سال 1392 به خود اختصاص داد. در این منطقه نزدیک به 20هزار پرنده از250 گونه‌ مختلف، زیر نظر متخصصان دامپزشکی به زیست خود ادامه می‌دهند. برای تماشای گونه‌های رنگارنگ این موجودات راهی باغ پرندگان شوید و با خرید بلیت، سفر خود را آغاز کنید.

باغ پرندگان تهران

بعد از گذر از دروازه این باغ دوست داشتنی، هیجان و ماجراجویی آغاز می‌شود. اکنون به یکی از بزرگ‌ترین باغ‌های پرندگان خاورمیانه وارد شده‌‌اید که تنوع مطلوبی از پرندگان را در آن خواهید دید. ابتدای ورود علاوه بر سرسبزی باغ، مجسمه‌های پرندگان توجه شما را به خود جلب می‌کند و کم‌کم با قدم گذاشتن در مسیری که با تابلوهای راهنما مشخص شده، صدای پرندگان به گوشتان خواهد رسید.

از پله‌های سنگ‌فرش‌ شده با کمک تابلوهای راهنما پایین بروید تا با انواع پرندگان آشنا شوید. هر بخش از این باغ جذاب، به یک نوع از گونه‌های پرنده، همچون پرندگان گرمسیری، شکاری، شترمرغ‌ها، طاووس و… اختصاص داده شده است.

باغ پرندگان تهران

چوب در طراحی این باغ غوغا می‌کند

از ویژگی ظاهری باغ پرندگان تهران، می‌توان به طراحی خاص آن اشاره کرد. چوب در این باغ از مواد پرمصرف است و گوشه ‌وکنار باغ، آلاچیق، نیمکت، پل‌ها و نرده‌های چوبی بسیاری می‌بینیم. پل‌هایی که نمایی کارت‌پستالی به برکه‌ها و آبشارهای مصنوعی این باغ بخشیده‌اند. تماشای آبگیرهای باغ روی این پل‌های کوچک، بسیار لذت‌بخش است. در قسمتی از این باغ میان مسیری که باید طی کنید، درهای مشبک چوبی جذابی قرار دارد که با یک فشار کوچک باز می‌شوند و شما را به بخش بعدی از باغ پرندگان تهران هدایت می‌کنند.

در واقع می‌توان گفت که زیبایی مسیرهای منتهی به بخش‌های مختلف، خود یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های ماجراجویی در باغ پرندگان است. به‌طور مثال، دالان‌هایی با سقفی از جنس چوب و نی در این مسیرها وجود دارند که شما را به عکاسی در این دهلیز طبیعت، وسوسه می‌کند. ترکیب سبز درختان با قهوه‌ای فضاهای چوبی، نمایی مشابه باغ‌های دیدنی ژاپن به‌وجود آورده است.

باغ پرندگان تهران

پرندگان شکاری، ساکنان پرجذبه باغ

به قفس‌های بزرگ پرندگان شکاری که برسید، گونه‌هایی بزرگ‌جثه که ابهت خاصی دارند مقابل خود می‌بینید. این پرندگان بزرگ‌ترین قفس‌های مجموعه را در اختیار دارند و حتی از پشت این حصارهای فلزی هم جلال و شکوه خود را به نمایش می‌گذارند. سارگپه‌ها از قسمت‌های دیدنی باغ پرندگان هستند که در دسته‌ شاهین‌سانان قرار می‌گیرند. این پرندگان شکاری با قامتی در حدود 60 سانتی‌متر، بال‌هایی به‌رنگ قهوه‌ای تیره یا روشن دارند و بر بدن‌شان خال‌های سفید دیده می‌شود.


کافه‌هایی در این باغ وجود دارند که در حاشیه‌ برکه بنا شده‌اند و به همین دلیل فضایی دنج دارند. برای رفع خستگی می‌توانید در این کافه‌ها قهوه‌ای بنوشید و به تماشای پرندگان برکه بنشینید.

از دیگر پرندگان گونه شکاری در باغ پرندگان تهران، می‌توان به کرکس‌ها اشاره کرد. همان گونه‌ای که «سهراب» زیباییشان را با چشمانی دیگر جستجو کرده بود. این پرندگان شکاری نیز در قفس بزرگی قرار گرفته‌اند و از خانواده‌ عقاب‌ها محسوب می‌شوند. کمی آن‌طرف‌تر از قفس کرکس مصری، یک قفس استوانه‌ای بلند قامت با سقفی گنبدی را خواهید دید که داخل آن به زیبایی طراحی شده است. این قفس متعلق به جغد شاخدار است که نوعی دیگر از گونه‌ پرندگان شکاری محسوب می‌شود.

جغد شاخدار ظاهری زیبا و فریبنده دارد و معمولا گوشه‌ای از قفس با زیرکی پنهان می‌شود. حشرات، خرگوش، موش و…  غذای این پرنده هستند. ظاهر مرموز جغد با وجود آن شاخ‌ها یا گوش‌پرهای عجیب‌وغریبش، جالب‌تر می‌شود. همچنین تماشای این پرنده و پیدا کردنش در قفس که عادت دارد در نقاط مرتفع بنشیند، بسیار سرگرم‌کننده و جذاب خواهد بود.

باغ پرندگان تهران

تماشای انواع پرندگان گرمسیری

برای رفتن به این بخش باید وارد فضایی گلخانه‌ای شوید که با کمک دیواره‌های پلاستیکی، دمای آن نسبت به سایر مناطق باغ، در سطح بالاتری حفظ می‌شود و به محض ورود متوجه گرمای محیط خواهید شد. طراحی این قسمت نیز مثال زدنی است و سرسبزی درختان، گیاهان و طراوت رودخانه فضایی دوست داشتنی پدید آورده است‌. طوطی‌ها جذاب‌ترین موجودات این قسمت از باغ پرندگان تهران هستند که دنیایی از رنگ را به فضا بخشیده‌اند و توجه همگان را به خود جلب می‌کنند.

این پرندگان باهوش قادر به تکرار اصوات هستند و همین امر باعث شده که طوطی‌ها کنار زیبایی ظاهریشان (بال‌های خوش‌رنگ و منقار خمیده‌ خاصی که دارند)، از پرندگان محبوب بین انسان‌ها تلقی شوند که با سکوت میانه‌ای ندارند. در قسمتی از این محفظه‌ مخصوص پرندگان گرمسیری، می‌توانید عکاسی با طوطی‌ها را تجربه کنید. توکان که نوعی دارکوب محسوب می‌شود، قوی گردن سیاه و درنای تاجدار خاکستری از دیگر ساکنان بخش گرمسیری باغ هستند.

باغ پرندگان تهران

پرندگان برکه، موجودات دوست داشتنی باغ

باید گفت که جذاب‌ترین قسمت ماجراجویی در باغ پرندگان تهران، به لحظه‌ای تعلق دارد که به برکه‌ها و آبشارهای مصنوعی این فضای سرسبز می‌رسید. تجمع انواع پرندگان آبزی در برکه‌های باغ پرندگان تهران، روحتان را تازه می‌کند و می‌توانید دقایق طولانی به تماشای این موجودات بامزه و شیطنت آن‌ها در آب بنشینید.

طراحی تماشایی این قسمت با پل‌ها و حصارهای چوبی که روی برکه سوار شده‌اند، بسیار زیبا است. صف درختان خوش‌قد و قامت اطراف برکه غوغا می‌کند. حضور درختان کنار آبگیر، استفاده از پل‌های چوبی و وجود نیروی حیات‌بخش آب، قابی تماشایی را در این قسمت پدید آورده که بازدیدکنندگان را وسوسه می‌کند تا با دوربینشان این زیبایی را ثبت کنند. پلیکان‌ها با منقار انبری، موجودات بامزه‌ای هستند که از تماشای آن‌ها سیر نخواهید شد.

فلامینگوها با آن منقار خمیده، پاهای لاغر صورتی و پرهای سفید که سایه‌ای صورتی‌رنگ به آن جلوه داده است، عروس برکه محسوب می‌شوند و شما را محو زیبایی عجیب ‌و غریب خود می‌کنند. وقتی با آن گردن‌های کشیده و پاهای لاغر در برکه می‌خرامند یا سر و یکی از پاهای خود را در شکم جمع می‌کنند، نمایشی دیدنی پدید می‌آورند که نمی‌توان از تماشای آن دست کشید. این نوع پرندگان تمایل به زندگی اجتماعی دارند و در میان تجمعی از هم‌نوعان خود باید زندگی کنند. وقتی به قسمت قوها برسید، زیبایی افسانه‌ای این موجودات دوست داشتنی، جادویتان می‌کند.

باغ پرندگان تهران

قوها با جثه‌ای بزرگ و بال‌هایی به سفیدی برف در سطح آب برکه، آرام حرکت می‌کنند. این پرنده‌ها که از راسته‌ اردکیان محسوب می‌شوند، با گردنی که شبیه به علامت سوال می‌ماند و منقار نارنجی ‌رنگ، بسیار تماشایی هستند.

جالب است بدانید که نوعی دیگری از قوها هستند که بدنی سیاه‌پوش دارند. تماشای این تضاد سفید و سیاه در بین این موجودات، بسیار برایتان جالب توجه خواهد بود. اما مگر می‌شود برکه باشد و مرغابی‌های سفید و سیاه بامزه، زیبایی آن را کامل نکنند! این نوع از پرنده‌ها بیشتر از آن‌که زیبا باشند، بانمک و جذاب هستند و شیطنتشان در آب برای همه تماشایی است. به‌خصوص اردک‌های سرسبز که نمی‌شود به این راحتی چشم از آن‌ها برداشت.

باغ پرندگان تهران

کبوتران ساکن در باغ پرندگان تهران

بالاترین قسمت باغ پرندگان تهران که معمولا بازدیدکنندگان تماشای آن را فراموش می‌کنند، کبوترهای جذابی ساکن هستند که کم ‌و بیش با آن‌ها آشنا هستیم و در قسمت‌های دیگر شهر نیز آن‌ها را تماشا کرده‌ایم. اما دیدن تجمع این موجودات معصوم و دوست داشتنی، لطفی دیگر دارد که پیشنهاد می‌کنیم هرگز از قلم نیندازید.

همچنین این قسمت از باغ به‌دلیل ارتفاع قابل توجهی که دارد، دید خوبی از پایتخت را مقابل شما قرار می‌دهد و آرامشی دوست داشتنی به روحتان منتقل می‌کند.

باغ پرندگان تهران

طاووس‌ها، پرندگان هزار چشم

حالا وقتش رسیده که به سراغ طاووس‌های زیبای این باغ بروید و محو زیبایی افسانه‌ای آن‌ها بشوید. زیبایی حیرت‌انگیز گونه نر این پرنده، بسیار تماشایی است. این گونه از پرندگان به‌خاطر زیبایی جادویی پرهایشان، بسیار محبوب هستند. این پرندگان پوششی از رنگ‌های سبز، زرد و آبی دارند و اگر شانس این را داشته باشید که هنگام باز شدن پرها نظاره‌گرشان باشید، متوجه طرح چشم در این پرهای بلند و متعدد خواهید شد. به همین دلیل است که به طاووس، پرنده هزار چشم نیز می‌گویند. دیگر نکته‌ جذاب و چشمگیر طاووس‌ها، سر آن‌ها است که گویی با چند سنجاق سر زیبا، آراسته شده است.

باغ پرندگان تهران

شترمرغ‌ها و امو پسرعموی آن‌ها

حال نوبت بازدید از بزرگترین پرندگان دنیا رسیده است که در زمینی وسیع با حصارهای چوبی، گشت‌وگذار می‌کنند. دو نوع «شترمرغ‌های آفریقایی» و «امو» را می‌توانید در این باغ ببینید. «امو» از نظر ژنتیکی به‌عنوان پسرعموی شترمرغ شناخته می‌شود و همانند آن‌ها جثه‌ای بزرگ دارد و خوش‌قد و قامت است.

این پرندگان بزرگ‌جثه از میوه و سبزی تغذیه می‌کنند و زیستگاه طبیعی آن‌ها قاره استرالیا است. اموها با سرعت 50 کیلومتر بر ساعت می‌توانند حرکت کنند. شترمرغ‌های آفریقایی با قامتی که به دو و نیم متر می‌رسد، می‌توانند تا 70 کیلومتر بر ساعت حرکت کنند. این موجودات، گردن بلند و چشمان بامزه‌ای دارند و هنگام راه رفتن و دویدن بسیار جذاب و بانمک به‌نظر می‌رسند.

جالب است بدانید که شترمرغ آفریقایی در قسمت پا فقط دو انگشت دارد. رنگ این پرنده‌ها بین سیاه و خاکستری متغیر است.

باغ پرندگان تهران

چگونه به باغ پرندگان تهران برویم

برای رفتن به باغ پرندگان تهران، باید به‌سمت شمال شرق پایتخت حرکت کنید و وارد اتوبان شهید بابایی شرق شوید. بعد از خروجی هنگام، به سمت خیابان کوهستان بروید. از جهت دیگر نیز باید وارد اتوبان همت شوید و بعد از حرکت در اتوبان زین‌الدین، وارد بلوار استقلال و در آخر خیابان کوهستان شوید. می‌توانید ماشین خود را در پارکینگ مجموعه پارک کنید.

باتوجه به این‌که فاصله این پارکینگ تا در ورودی بسیار است، با وسایل نقلیه مخصوصی که برای حمل مسافرین باغ در نظر گرفته شده، خودتان را به محل فروش بلیت برسانید. استفاده از این وسایل نقلیه رایگان است و روی بلیت حساب می‌شود.

برای بازدید از باغ پرندگان تهران، باید بین ساعت‌های 9 تا 18 مراجعه کنید و حتما هنگام برگشت از باغ، باز هم توسط وسایل نقلیه‌ مخصوص مجموعه به سمت پارکینگ حرکت کنید و هرگز پیاده برنگردید، چون به دلیل بافت جنگلی منطقه و آشنا نبودن به مسیر، ممکن است که در فضای جنگل گم بشوید.

باغ پرندگان تهران

گشت‌وگذار در باغ پرندگان تهران

  • کافه‌هایی در این باغ وجود دارند که در حاشیه‌ برکه بنا شده‌اند و به همین دلیل فضایی دنج دارند. برای رفع خستگی می‌توانید در این کافه‌ها قهوه‌ای بنوشید و به تماشای پرندگان برکه بنشینید.
  • اگر هوس کردید که نمایی دور از باغ را نظاره‌گر باشید، به سمت آلاچیق‌ها و نیمکت‌های چوبی واقع شده در نقاط مرتفع باغ بروید و از تماشای قاب سبز روبرویتان لذت ببرید.
  • بزرگ‌ترین لذت باغ پرندگان تهران، ماجراجویی و پیاده‌روی در این جنگل ژوراسیک است. پس حتما کفش اسپرت و مناسب بپوشید تا از پیاده‌روی خسته نشوید.
  • با وجود لذتی که در غذا دادن به پرندگان وجود دارد، اما یادتان باشد که هرگز به آن‌ها غذا ندهید، زیرا تغذیه‌ این موجودات دوست داشتنی باید زیر نظر دامپزشکان مخصوص مجموعه صورت بگیرد.
  • متاسفانه با وجود هشدارهایی که در رابطه با رها نکردن زباله در طبیعت داده می‌شود، هنوز هم افرادی به تکرار این رفتار زشت عادت دارند. تماشای پلیکانی که بطری پلاستیکی آب معدنی را میان منقار بزرگ خود نگه داشته، نمادی ناراحت‌کننده از صدماتی است که انسان به زیست دیگر موجودات کره زمین وارد کرده است.

کلام آخر

اگر ساکن تهران هستید یا به این شهر سفر کرده‌اید، حتما در لیست جاهای دیدنی تهران، بازدید از باغ پرندگان را بگنجانید و خاطره‌ای خوش از این ماجراجویی مهیج برای خود بسازید. باغ پرندگان تهران مجموعه‌ای زیبا از هنر طراحی فضای سبز و زیست پرندگان دوست داشتنی است که به شما کنار تفریح، فرصت کسب اطلاعات درباره‌ گونه‌های مختلف پرندگان را می‌دهد.

پس این گشت تفریحی و علمی را هرگز از دست ندهید. کنار لذت از این بازدید پرماجرا، سعی کنید که سلامت ساکنان آن را به خطر نیندازید و آرامش آن‌ها را مختل نکنید. برای آشنایی با دیگر جاذبه‌های شهر تهران با نابرو همراه شوید تا با هم به گوشه‌های این کلان‌شهر سفر کنیم و در مورد هرکدام اطلاعاتی کسب کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن