ماجراجویی

پیست های دوچرخه سواری تهران؛ لذت رکاب‌زدن در بوستان‌های پایتخت

فهرست مطالب

در شهر تهران بوستان‌ها و پارک‌های زیادی وجود دارد که هر کدام با توجه به موقعیت و وسعت خود از امکانات و تاسیسات تفریحی، ورزشی، هنری، فرهنگی و …. برخوردار است. در این مقاله هدف ما معرفی ده پارک از مجموعه بوستان‌های شهر تهران است که برخوردار از پیست دوچرخه‌سواری مناسب و مطلوب است. از آن جایی که ورزش دوچرخه‌سواری یکی از ورزش‌های بسیار محبوب و مفرح در بین مردم و به خصوص کودکان و نوجوانان است، داشتن یک پیست مجهز و مناسب در بوستان‌های بزرگ یک ضرورت تلقی می‌شود. پیست های دوچرخه سواری تهران معرفی شده در این مقاله از مجهزترین پیست‌ها در پارک‌های شهر تهران است که همواره علاقمندان را روانه این بوستان‌ها جهت انجام این ورزش محبوب می‌کند.

1- پارک نهج البلاغه

پارک یا بوستان نهج‌البلاغه یکی از مکان‌های تفریحی و گرشگری شهر تهران است که در دره فرحزاد و ما بین بزرگراه‌های همت، نیایش و یادگار امام ساخته شده است و مساحتی بیش از 35 هکتار دارد که به یکی از بوستان‌های بزرگ شهر تهران تبدیل شده است. این بوستان حالت شیب دارد و میزان آن بین 10 تا 35 درجه است. محل این پارک در ابتدا مخروبه ای بیش نبود که در چهار فاز به مرحله بهره برداری رسیده است. که نخستین فاز آن در سال 1388 مورد بهره برداری قرار گرفت. حالت شیب دار و پلکانی این پارک به دلیل قرار گرفتن در مسیر رودخانه فرحزاد است.

در این مکان تفریحی اماکنی همانند، شهربازی، مسجد، آلاچیق، بوفه، رستوران، پارکینگ خودرو، زمین بازی و انواع وسایل ورزشی وجود دارد. یکی از جاذبه‌های این بوستان بزرگ را می‌توان از پیست دوچرخه‌سواری معروف آن یاد کرد که در پیستی به مساحت نه هزار متر مربع دارد و علاقمندان به این ورزش مفرح می‌توانند همه روزه با ورود به این پارک و کرایه کردن دوچرخه‌های موجود در آن از این ورزش و تفریح مهیج لذت برند. این پارک، در بزرگراه همت، کوچه میثاق واقع شده است و بهترین روش برای دسترسی به این پارک استفاده از خودرو شخصی و یا تاکسی است.

پیست های دوچرخه سواری تهران

2- باغ راه فدک

تجربه دلچسب و خاطره انگیز یک پارک و جنگل طبیعی را می‌توان در باغ راه فدک به دست آورد. پارکی که به مساحت 27 هکتار در منطقه دو شهرداری تهران و نزدیک میدان صنعت و خیابان ایران زمین ساخته شده و به بهره برداری رسیده است. یک فضای طبیعی منحصر به فرد با امکانات متنوع و عالی خاطره خوشایندی را از بازدید و قدم گذاشتن در این پارک سراسر زیبایی را در ذهن افراد تداعی می‌کند. امکانات و المان‌های متنوع و مفرحی در این پارک وجود دارد که از مزیای آن محسوب می‌شود.

اماکن و امکاناتی همچون وسایل ورزشی، زمین‌های فوتبال و والیبال، بدمینتون و … آلاچیق، صندلی و نیمکت‌های زیاد در جای جای پارک، آبنماهای خوش‌رنگ، آب‌خوری، بوفه و رستوران، مبلمان، پارکینگ اختصاصی و … را اشاره کرد که سبب جذب افراد برای بازدید از این پارک دوست‌داشتنی کرده است. گونه‌های گیاهی این مجموعه نیز متنوع بوده و از درختانی همچون نارون، چنار، سرو، کاج، توجا، تبریزی و … می‌توان نام برد که زیبایی و سرسبزی بی‌نظیری به این پارک بخشیده است. این مجموعه نیز پیست دوچرخه‌سواری دارد و دوستداران این ورزش می‌تواننند با دوچرخه خودشان در یکی از بهترین پیست های دوچرخه سواری تهران و یا از دوچرخه‌های موجود در پارک، با ارائه کارت شناسایی استفاده نمایند.

پیست های دوچرخه سواری تهران

3- پارک چیتگر

اگر بخواهید در محدوده غرب تهران به یک پارک جنگلی سری بزنید و از زیبایی‌ها و سرسبزی‌های درختان و گیاهان آن لذت ببرید و از هوای لطیف و تمیز آن استشمام کنید، می‌توانید به پارک جنگلی چیتگر قدم بگذارید. این پارک در منطقه 22 شهرداری تهران و در جنب شمالی آزاد راه تهران – کرج واقع شده است و دلیل معروف بودن آن این است که یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های جنگلی شهر تهران است و در نوع خود منحصربه‌فرد است. این پارک در سال 1342 ساخته شده است و پس از طی سالیان مختلف دچار تغییرات و ساخت‌وسازهای جدیدی شده است.

این پارک هم امکانات متنوعی از جمله پیست دوچرخه‌سواری جداگانه بانوان و آقایان، لوازم ورزشی که در جایجای پارک نصب شده است، چندین زمین بازی کودکان که در این پارک وجود دارد، آلاچیق، چندین بوفه و رستوران، پارکینگ خودروها، پیست اسکیت و … از جمله مزایا و امکانات رفاهی این مجموعه تفریحی است. البته اگر علاقمند به طبخ غذا در دل طبیعت را داشته باشید نیز می‌توانید وسایل و اقلام مورد نیاز را به همراه خود ببرید و با روشن کردن آتش در طبیعت غذایتان را طبخ کنید. در این پارک دریاچه مصنوعی بزرگی نیز ساخته شده است که آب آن از رودخانه کن تامین می‌شود و در بین افراد به دریاچه خلیج فارس معروف است.

پیست های دوچرخه سواری تهران

4- بوستان بهشت مادران

بوستان بهشت مادران نخستین و تنها پارکی است که جهت تامین نیازهای آموزشی، فرهنگی، هنری، ورزشی، تفریحی و … بانوان عزیز احداث شده است. از آن جایی که بانوان گرامی از دسترسی به یک پارک و مجموعه‌ای که مختص خودشان باشند محروم بودند، با تصویب شورای شهر در سال 1384 مبنی بر ساخت پارک مخصوص بانوان، عملیات اجرایی آن در سال 1387 به پایان رسید و از آن تاریخ به بهره‌برداری رسیده است.

این مجموعه از امکانات و تسهیلات متنوعی از جمله: خانه فرهنگ حورا شامل کلاس‌های قرآنی، صنایع دستی، موسیقی و انواع هنرهاست، سالن چندمنظوره ورزشی برای برگزاری انواع ورزش‌ها، خانه سلامت مادر، نمازخانه، زمین بازی کودکان، گل‌خانه، وسایل ورزشی کودکان و مادران، آب‌خوری، خانه اسباب بازی کودکان، کتاب‌خانه، آلاچیق، باربیکو، میز و صندلی شطرنج، تلویزیون شهری، ایستگاه روزنامه‌خوانی، بوفه و رستوران، رختکن و …. برخوردار است که فضای مستعدی جهت پر کردن اوقات فراغت و رفع نیازهای بانوان است که در آن بانوان بدون داشتن نگرانی و با امنیت روانی، فیزیکی و اجتماعی نسبتا مطلوبی به استفاده از امکانات بپردازند و بتوانند کیفیت زندگی خود را در ابعاد فردی و اجتماعی ارتقا دهند.

از امکانات مطلوب این مجموعه می‌توان به پیست دوچرخه‌سواری آن اشاره کرد که بانوان محترم می‌توانند با دوچرخه‌های شخصی و یا استفاده از دوچرخه‌های پارک به این ورزش پرطرفدار بپردازند. این پیست را یکی از بهترین پیست های دوچرخه سواری تهران می‌دانند. موقعیت این بوستان در بزرگراه همت، خیابان جلفا، خیابان کاویانی غربی واقع شده است.

پیست های دوچرخه سواری تهران

5- پارک سرخه حصار

یکی از تفرجگاه‌های دیدنی و طبیعی توام با درختان و گیاهان متنوع، پارک جنگلی سرخه حصار است که در شرق تهران و در محدوده منطقه 13 واقع شده است. این پارک جزو مناطق حفاظت‌شده است و تنها بخش شمال شرقی آن برای عموم قابل دسترسی است. این پارک جزو قدیمی‌ترین شکارگاه‌های حفاظت شده است که در دوران قاجاریه ساخته شده است و از آن زمان تاکنون به پارک تبدیل شده است. پس از انقلاب اسلامی اداره این پارک به سازمان حفاظت از محیط زیست واگذار شد. مساحت این پارک جنگلی بیش از 9 هزار هکتار است. خانواده‌های تهرانی بسیاری در ایام تعطیل و به خصوص آخر هفته‌ها برای گذران اوقات فراغت و استراحت  و نیز استفاده از امکانات تفریحی زیاد و تنفس هوای پاک روانه این پارک می‌شوند.

این منطقه آب و هوای نیمه‌خشک دارد و به دلیل مجاورت به بیابان‌های شرق و جنوب شرق تهران اختلاف دما در شبانه روز زیاد است. پیست دوچرخه‌سواری این مجموعه طبیعی یکی از امکانات معروف این پارک و از پیست های دوچرخه سواری تهران است که به دلیل بزرگ بودن و مساحت بسیار پارک، پیست مورد نظر نیز طول بسیاری دارد و دوچرخه سواران می‌توانند به راحتی و با فراغ بال به انجام این ورزش محبوب بپردازند. برای دسترسی به این پارک می‌توان از دو جاده خجیر و قصر فیروزه استفاده کرد.

پیست های دوچرخه سواری تهران

6- دریاچه چیتگر

یکی از جاذبه‌های تفریحی و توریستی پایتخت که افراد زیادی را هر روزه به خود جذب می‌کند، مجموعه دریاچه چیتگر است که محلی سرشار از هیجان و خاطرات به‌یادماندنی را با خود به همراه دارد. این دریاچه با مساحتی بالغ بر 250 هکتار است که از این میزان 130 هکتار دریاچه است و مابقی فضای پارک و تفرجگاه است که در منطقه 22 شهرداری تهران احداث شده است. دریاچه چیتگر به پاس دلاوری‌ها و رشادت‌های شهیدان خطه خلیج فارس به همین عنوان نام‌گذاری شده است.

آرامشی که در این دریاچه وجود دارد وصف ناپذیر و رویایی است؛ به گونه‌ای که پیاده‌روی روی سنگ‌فرش‌های کنار دریاچه و یا قایق‌سواری در آن، لذتی به آدمی می‌دهد که با چیز دیگری عوض‌شدنی نیست. از هیجانات این دریاچه می‌توان به راید اسکی، سرسره سقوط آزاد، پرش از ارتفاع و … اشاره کرد که هیجان زیادی را به افراد می‌دهد. پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری دو فعالیت ورزشی جالب توجه در این در این مجموعه است.

پیست های دوچرخه سواری تهران

7- پارک الهام

اگر می‌خواهید در فضای پارکی قدم بزنید و از نسیم روح‌بخشی که از آن سوی کوه‌های البرز می‌وزد استفاده کنید و شادابی و نشاط دوچندانی را احساس کنید پارک الهام را به شما پیشنهاد می‌کنیم. پارکی که از امکانات ورزشی و تفریحی قابل توجهی برخوردار است و افراد می‌توانند اوقات فراغت خود را به گونه مفیدی در این پارک سپری کنند. امکانات ورزشی هم چون پیست اسکی و دوچرخه‌سواری این امکان را به وجود آورده است که افراد بتوانند از این ورزش‌های مهیج و دوست داشتنی نهایت استفاده را داشته باشند.

پیست دوچرخه‌سواری چندین دستگاه دوچرخه دارد و از مجهزترین پیست های اسکی تهران است که دوستداران و علاقمندان می‌توانند با کرایه این دوچرخه‌ها از این ورزش نشاط‌برانگیز استفاده کنند. مسیر پیاده‌روی این پارک هم مطلوب و طولانی بوده و افراد می‌توانند با پیاده‌روی در این مسیر ضمن شادابی و نشاط، از فواید این ورزش بر سلامتی خود هم منتفع شوند. این پارک انتهای بلوار فردوس غربی واقع شده است.

پیست های دوچرخه سواری تهران

8- پارک رازی

یکی از بوستان‌های بزرگ شهر تهران، پارک رازی است که در سال 1376 با مساحت 25 هکتار در منطقه 11 احداث شده است. این بوستان برخوردار از امکانات بسیار مطلوب و متنوعی از جمله فرهنگ‌سرا، سینما، شهربازی، پیست دوچرخه‌سواری و اسکیت، زمین‌های ورزشی از جمله والیبال، بسکتبال، پینگ‌پنگ، هندبال، پیت‌بال، اسکواش و سایر ورزش‌ها و سالن‌های سرپوشیده است. از تفریحات جالب این پارک می‌توان به ماهیگیری  در دریاچه رازی اشاره کرد که علاقمندان به این تفریح می‌توانند با داشتن قلاب ماهیگیری از دریاچه رازی ماهی صید کنند.

از دیگر امکانات این مجموعه می‌توان به بازارچه صنایع دستی آن اشاره کرد که افراد علاقمند به این حوزه می‌توانند آثار دستی هنرمندان مختلف را از این مجموعه خریداری کنند و به علاوه می‌توانند زیر نظر هنرمندان مختلف به فراگیری هنرهای مختلف بپردازند. پیست دوچرخه‌سواری این مجموعه یکی از تفریحات مفرح و جالب توجه این پارک و از بهترین پیست های دوچرخه سواری تهران است که با داشتن پیست نسبتا طولانی و وجود دوچرخه‌های بسیار افراد علاقمند می‌توانند از این ورزش جذاب نهایت استفاده را ببرند. این پارک در انتهای خیابان قزوین نرسیده به میدان رازی قرار دارد.

پیست های دوچرخه سواری تهران

9- پارک جوانمردان

یکی از پارک‌های نسبتا بزرگ شهر تهران با مساحت حدود 150 هکتار، پارک جوانمردان است که در بخش شمال غربی شهر تهران ما بین بزرگراه شهید حکیم و شهید همت احداث شده است. نخستین فاز پارک جوانمردان در سال 1391 افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این بوستان با اهداف متعددی هم چون مقابله با آلودگی هوا، مدیریت و جلوگیری از ایجاد و تشدید سیلاب‌های فصلی، ساخت امکانات و فضاهای تفریحی و فراغتی برای کودکان و بزرگسالان، توسعه جاذبه‌های گردشگری پایتخت و معرفی مفاخر و جوانمردان ایرانی به عموم مردم اعم از گردشگران داخلی و خارجی بوده است. در این بوستان، تندیس و مجسمه فرهیختگان و جوانمردان بزرگ ایرانی در جای‌جای پارک قرار داده شده است و بازدیدکنندگان با مشاهده این تندیس ها با این افراد بیشتر آشنایی کسب می‌کنند.

از امکانات متنوع این پارک می‌توان به فضاها و اماکنی همچون باغ گیاه‌شناسی، باغ هنرمندان، اماکن ویژه و تفریحی هم چون خانه ورزش و سلامت، آبنمای جدید با فناوری جدید، فضاهای بازی کودکان، پیست اسکیت، زمین والیبال، پینگ پنگ، اسکیت، شهربازی، رستوران و بوفه، نمازخانه، سرویس بهداشتی و … اشاره کرد. پیست دوچرخه‌سواری این مجموعه یکی از امکانات تفریحی خاص این بوستان است که به دلیل وسعت زیاد این پارک، از طول نسبتا زیادی برخوردار است و کودکان و بزرگسالان می‌توانند با استفاده از دوچرخه‌های شخصی و یا کرایه دوچرخه‌های پارک از این ورزش مفرح در این بوستان سرسبز نهایت لذت را ببرند. این پارک در بزرگراه همت، بلوار دهکده المپیک، جنب خیابان طبیعت واقع شده است.

10- پارک ترافیک

یکی از اماکنی که در شهر تهران محل آموزش فرهنگ ترافیک و عبور و مرور است، پارک ترافیک است که در ضلع شمال غربی میدان پونک تهران ساخته شده است. این پارک وسعتی در حدود 3.5 هکتار دارد و شامل امکانات و تاسیساتی همچون ساختمان اداری و آموزشی، جایگاه سوخت، ایستگاه، آمفی تئاتر، معابر مختلف و … است که سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از محل بودجه خودش این پارک را جهت آموزش ترافیک به کودکان احداث کرده است.

این پارک نوعی تجسم واقعیت ترافیک است که در آن کودکان با مشاهده و در معرض قرار گرفتن یک تجربه رانندگی با قوانین عبور و مرور آشنایی پیدا می‌کنند. این پارک علاوه بر جنبه آموزشی بر جنبه سرگرمی و تفریح نیز تمرکز دارد و در آن انواع وسایل و امکانات بازی و سرگرمی وجود دارد. پیست دوچرخه‌سواری پارک ترافیک یک از منحصر‌به‌فردترین پیست های دوچرخه سواری تهران بوده که در آن کودکان با دوچرخه‌سواری در آن با علائم و قوانین رانندگی نیز آشنایی پیدا می‌کنند تا در بزرگسالی بتوانند در رانندگی و رعایت قوانین ترافیکی موفق‌تر عمل کنند.

پیست های دوچرخه سواری تهران

از نظر شما کدام یک از پیست های دوچرخه سواری تهران از استاندارد و کیفیت مطلوبی برخوردار است. در صورت داشتن تجربه و اطلاعات مناسب می‌توانید آن را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

‫6 نظرها

  1. من چند وقت پیش رفتم بوستان بهشت مادران واسه دوچرخه سواری و گفتن همون اوایل تاسیس پیست دوچرخشو جمع کردن چون استاندارد نبوده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن