خیابان گردی

پیاده راه تربیت تبریز؛ گذرگاه جاده ابریشم

فهرست مطالب

تبریز شهری است که در گذشته میان مسیر جاده ابریشم بوده و یکی از گذرگاه‌های اصلی جاده ابریشم برای عبور کاروانیان و بازرگانان به شمار می‌آمد. همه شهرهای بزرگ چند پیاده راه و بازار برای خرید و گشت‌وگذار دارند و این شهر تاریخی هم جزو آن‌ها به شمار می‌آید. تبریز دارای چند پیاده راه است که مهم‌ترین آن‌ها پیاده راه تربیت است. از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را در آنجا می‌توانید پیدا کنید. اگر قصد خرید نداشته باشید و به‌منظور گردش و دیدن تربیت به آنجا بروید، دست خالی بیرون نخواهید رفت.

پیاده راه تربیت تبریز

تربیت جایی است که با جنب‌وجوش مردم به‌معنای واقعی زندگی در آن جاری است. گذرگاه جاده ابریشم امروزه به پیاده راه تربیت معروف شده و به‌علت قرارگیری در میدان ساعت و مرکز شهر، یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری تبریز برای گردشگران، و همین‌طور بهترین مکان خرید مایحتاج برای اهالی تبریز است. با من همراه باشید تا امروز سری به این پیاده راه و خیابان قدیمی از دیدنی های تبریز بزنیم.

پیاده راه تربیت تبریز

تاریخچه پیاده راه و بازار تربیت

تربیت در گذشته مسیر اصلی جاده ابریشم از تبریز بود که در سال ۱۳۰۶ به‌عنوان بازار و خیابان تربیت ساخته شد و چند سال پیش با زیباسازی و سنگ‌فرش‌کردن آن تبدیل به پیاده راه و محل گذر عابران شد. طول این پیاده راه یک کیلومتر است که از دو قسمت تربیت بزرگ که بخش اصلی و سنگ‌فرش شده است و تربیت کوچک تشکیل شده، که حدودا بیشتر از پانصد متر آن مربوط به تربیت بزرگ است.

پیاده راه تربیت تبریز

چرا این پیاده راه را تربیت می‌نامند؟

محمدعلی تربیت نام یکی از روزنامه‌نگاران و روشن‌فکران و فعالان تبریز در انقلاب مشروطه است. تربیت در سال ۱۲۵۶ در محله نوبر در نزدیکی میدان ساعت به دنیا آمد. این روزنامه‌نگار، که موسس کتابخانه تربیت است، هجدهمین شهردار تبریز بود.

چون خیابان تربیت در زمان شهرداری ایشان ساخته شد به همین دلیل نام این پیاده راه از محمدعلی تربیت گرفته شد و از ابتدای ساخت به تربیت نام‌گذاری شد.

پیاده راه تربیت تبریز

محیط و فضای تربیت

تربیت خیابانی است تاریخی با قدمتی دیرینه ولی مدرن‌شده و امروزی، که البته هنوز مغازه‌داران و بازاریان قدیمی در آن مشغول هستند و مشاغل قدیمی هم در آن فعال است. تربیت با وجود مغازه‌ها و پاساژهای خرید و درخت‌کاری‌های زیبا و گل‌کاری، از ابتدا موردتوجه بوده و به‌عنوان اصلی‌ترین مقاصد خرید تبریز به‌شمار می‌آید.


تربیت در مرکز شهر و کمی پایین‌تر از میدان ساعت واقع شده است. برای رفتن به آنجا می‌توان از اتوبوس، مترو و تاکسی استفاده کرد. اگر با ماشین شخصی می‌خواهید به تربیت بروید، می‌توانید ماشین خود را در پارکینگ تربیت بگذارید.

همزمان با پیاده راه‌کردن تربیت، برای زیباسازی فضای آن، ایده‌های خلاقانه‌ای انجام دادند. ازجمله گذاشتن مجسمه‌های بزرگ با ساختاری حرفه‌ای و خلاق در گوشه‌وکنار پیاده راه که نشان‌دهنده مشاغل و کاسبان گذشته در این بازار است.

مجسمه‌هایی مثل مجسمه عکاس‌باشی، کفشدوز و ‌زن، قالی‌فروش، و…، که جالب توجه مردم و گردشگران است. و همچنین گذاشتن محافظ برای درختان برای آسیب‌نرسیدن به درختان کهن تربیت، نیمکت‌های سنگی برای استراحت، گل‌کاری باغچه‌ها و گذاشتن چراغ‌های تزیینی و روشنایی‌هایی که در شب زیبایی پیاده راه را دوچندان می‌کند.

پیاده راه تربیت تبریز

از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در تربیت!

در تربیت تقریبا هر آنچه را نیاز باشد می‌توان پیدا کرد. دورتادور این پیاده راه دارای مغازه‌های قدیم و جدید و پاساژهای تجاری قدیمی و جدید است که ازجمله آن‌ها می‌توان به بازار معروف شیخ صفی، شمس تبریزی، پاساژ آزادی، پردیس، و زمرد اشاره کرد.

همچنین از تربیت به بازارچه شیشه‌گرخانه و کره‌نی‌خانه هم راه دارد. این پیاده راه بورس کیف و کفش، لباس، مانتو، پارچه‌سرا، روسری‌سرا، بازار نقره، گل‌های زینتی، لوازم‌خانگی، لوازم خیاطی، لوازم آرایش، آجیل و خشکبار، بازار ادویه، رستوران‌های سنتی، کافه‌های کوچک و آب‌میوه‌سرا، لباس عروس و لوازم عقد و… است. در تربیت قیمت اجناس متفاوت است و از جنس‌های ارزان و گران تا برندهای ترک و ایرانی همه موجود است.

پیاده راه تربیت تبریز

خانه‌ها و محله‌های تاریخی تربیت

این پیاده راه دارای کوچه‌ها و محله‌های قدیمی تبریز است که خانه‌های تاریخی بسیاری را در خود جای داده‌اند. ازجمله این خانه‌ها می‌توان به خانه تاریخی حریری، خانه کلکته‌چی، خانه و موزه صدا و موسیقی، خانه صلح‌جو، حمام نوبر، مسجد قدیمی فاطمه‌الزهرا اشاره کرد.

پیاده راه تربیت تبریز

همین‌طور از تربیت به خیابان‌های هم‌جوار مثل خیابان امام خمینی و میدان ساعت، خیابان جمهوری، فردوسی و بازار بزرگ تبریز راه هست.

پیاده راه تربیت تبریز

آدرس پیاده راه تربیت

تربیت در مرکز شهر و کمی پایین‌تر از میدان ساعت واقع شده است. برای رفتن به آنجا می‌توان از اتوبوس، مترو و تاکسی استفاده کرد. اگر با ماشین شخصی می‌خواهید به تربیت بروید، می‌توانید ماشین خود را در پارکینگ تربیت بگذارید.

پیاده راه تربیت تبریز

حرف آخر

بازارهای قدیمی همیشه طرفداران خود را دارند. من دیدن اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین پیاده راه تربیت را به گردشگرانی که به تبریز سفر می‌کنند پیشنهاد می‌کنم. مطمینم از رفتن به آنجا و دیدن فضای شلوغ و پرهیاهوی آن و مردمی که با عجله و با دست پر از کنار شما رد می‌شوند یا به‌آرامی به گشت‌وگذار و خرید مشغول‌اند و مغازه‌ها و بازارهای آن پشیمان نخواهید شد و دست خالی از آنجا بیرون نخواهید رفت.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن