خیابان گردی

بلوار طاق بستان کرمانشاه با زیبایی چهار فصل

فهرست مطالب

با وجود اینکه اغلب افراد کرمانشاه را با طاق بستان آن می‌شناسند، اما مکان‌ های دیدنی کرمانشاه کم نیستند. منظره‌ بی‌نظیر پارک‌های جنگلی، خیابان‌های طویل و بلوار‌های سرسبز کرمانشاه قادر به مجذوب کردن چشم‌ بسیاری از گردشگران این شهر هستند. پس از بازدید از اثر تاریخی طاق بستان، عکاسی با منظره‌‌ بلوار طاق بستان و قدم زدن در جاده تندرستی این بلوار حس زیبایی به شما القا می‌کند. شمال کرمانشاه با برخورداری از بهترین شرایط آب‌وهوایی شهر درتمام فصول سال، بستری مناسب برای دلپذیرترین پیاده‌روی و ورزش ایجاد کرده است. بلوار طاق بستان یکی از اصلی‌ترین و پررفت‌وآمدترین مسیرهای حمل‌ونقل کرمانشاه است که در هر ساعت از روز و فصل سال با منظره تماشایی خاص خود، مردم شهر وگردشگران را به قدم زدن در آن مشتاق می‌کند.

پیشینه بلوار طاق بستان

بلوار طاق بستان با طول 3600 متر طولانی‌ترین بلوار جنگلی ایران است. ساخت بلوار به‌عنوان جاده‌ای برای رسیدن به اثر باستانی طاق بستان و تفریح‌گاه‌های آن، ابتدا در سال 1330 اغاز شد. با این حال تا سال 1348 این مسیر یک جاده باریک بود که از میان زمین‌های کشاورزی روستاهای مرادحاصل و چقاکبود می‌گذشت و تا روستای طاق بستان ادامه می‌یافت.

زیبایی های چهار فصل

پس از چند سال ساخت چهره‌‌ کنونی آن به انجام رسید. نام این بلوار در ابتدا «بلوار طاق بستان» انتخاب شد که پس از جنگ تحمیلی ایران و عراق، نام بلوار به «بلوار شهید شیرودی» تغییر یافت. هرچند در میان مردم شهر، همچنان به نام قدیمی خود شناخته می‌شود.

طااق بستان که در زبان کوردی تاق وه سان (به معنی طاق و سنگ) گفته می‌شود، نام قدیمی اثر تاریخی کرمانشاه است که نام بلوار از آن نشات گرفته است.

طاق بستان کرمانشاه

طاق بستان، مجموعه‌ای از سنگ نگاره‌ها وسنگ نبشته‌های دوره ساسانی است که در قرن سوم میلادی ساخته شده و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد. چند صحنه تاریخی از جمله تاج‌گذاری خسروپرویز، اردشیر دوم، تاج شاهپور دوم و سوم و همچنین چند کتیبه به خط پهلوی در آن کنده‌کاری شده است. وجود کوه، چشمه، دریاچه‌ طاق بستان و فضای سبز جنگلی این مکان را به گردشگاهی روح‌بخش تبدیل کرده است.

بلوار طاق بستان

علاوه‌بر جذابیت تاریخی طاق‌ها مناطق جنگلی و رستوران‌هایی که در اطراف مسیر آب چشمه ساخته شده‌اند، باعث می‌شوند بسیاری ازگردشگران، تور یک روزه‌ای را برای گذران وقت در این مرکز تفریحی انتخاب کنند. رستوران‌های سنتی و مدرن این منطقه‌ ییلاقی و خوش آب‌وهوا، علاوه‌بر بهره‌مندی از منظره‌ بی‌نظیری که تخت‌های روی آب از محیط ساخته‌اند یا تخت‌هایی که منظره‌ خیره‌کننده‌‌ای از طاق‌ها دارند، بخاطر مزه‌ بی‌نظیر غذاها به ویژه دنده کباب شهرت فراوانی میان گردشگران ایرانی و خارجی دارد.

بلوار طاق بستان

شکارگاه خسروپرویز

این شکارگاه در فضایی مستطیل شکل است. متاسفانه زمان احداث بلوار طاق بستان، این دیواره در جهت شمال به جنوب قطع شده و باعث ایجاد دو مقطع شده است.

شکارگاه خسروپرویز (تپه مرادحاصل)، اثری باستانی است که تصور می‌شود شکارگاهی مربوط به دوران پادشاهی خسروپرویز و تنها شکارگاه باقی مانده از دوران ساسانیان باشد.

بلوار طاق بستان

بلوار طاق بستان در کجا قرار گرفته است؟

این بلوار درمسیر خود از میدان طاق بستان، میدان معلم (سه راه مسکن)، پل صیاد شیرازی، دوراهی اول و دوم کارمندان، دوراهی فرهنگیان، دوراهی چهل متری تعاون و پل ولایت (لب آب) نیز می‌گذرد. کمربندی شمال کرمانشاه (بلوار صیاد شیرازی) از طریق پل صیاد شیرازی به این بلوار متصل می‌شود.

بلوار طاق بستان فاصله کوتاهی با فرودگاه بین‌المللی کرمانشاه و پایانه مسافربری داشته و محور اصلی ارتباطی همدان-سنندج از روی این بلوار گذر می‌کند. بنابراین مسیریابی برای گردشگران مشکل نبوده و ارتباط بلوار طاق بستان با اکثر محورهای اصلی حمل‌ونقل، یافتن مراکز حمل‌ونقل میان شهری و فرودگاه بین‌المللی را برای گردشگران و مسافران آسان کرده است.

زیبایی های چهار فصل

فرودگاه بین‌المللی شهید اشرفی اصفهانی در ورودی شهر کرمانشاه و در مسیر جاده بیستون قرار دارد. بسیاری از گردشگران پس از طاق بستان، کرمانشاه را به کتیبه بیستون آن به خاطر می‌آورند. کتیبه بیستون که بزرگ‌ترین سنگ نبشه جهان و یادگاری ارزشمند از سخنان داریوش بزرگ است، در بلندای دست نیافتنی کوه بیستون قرار دارد.

پارک شرقی بلوار

قسمت شمالی بلوار طاق بستان، علاوه‌براینکه از یک سو به آثار تاریخی طاق بستان می‌رسد، از سوی دیگر به پارک جنگلی شرقی راه می‌یابد.

پارک شرقی که سمت شرقی آثار تاریخی و کوه طاق بستان قرار دارد، در گذشته باغ پسته بوده که اکنون تعداد کمی از آن به جا مانده است. علاوه‌بر درخت‌های انبوه این پارک جنگلی، دریاچه مصنوعی و جاده کوهستانی آن از زیبایی‌های پارک شرقی است. در صورت سفر به کرمانشاه، با توجه به اینکه در روزهای جمعه، بازار اسلامی فعالیتی ندارد، می‌توانید از خرید در بازار محلی‌ که روزهای جمعه در این پارک برپا می‌شود، لذت ببرید.

بلوار طاق بستان

هتل‌های حوالی بلوار

در دو سوی بلوار طاق بستان ساختمان‌های اداری، تجاری وخدماتی فراوانی قرار دارد. هتل‌های «جمشید» و «پارسیان: که از بزرگ‌ترین هتل‌های کرمانشاه هستند نیز در مسیر این بلوار قرار گرفته‌اند. هتل پنج ستاره‌ پارسیان با امکانات تفریحی و رفاهی بسیاری چون کافی‌شاپ، سونا بخار، خشک و جکوزی، سالن ماساژ، سالن بدنسازی بانوان و اقایان، سالن بیلیارد، خدمات ویژه معلولین و رستورانی با منظره‌ شهر و فاصله اندک آن با آثار تاریخی کرمانشاه می‌تواند از انتخاب‌های عالی گردشگران باشد.


برگ‌ریزان بلوار طاق بستان از دیدنی‌ترین چهره‌های بلوار است که بسیاری را تنها برای عکاسی به آنجا می‌کشاند. برگ‌ها تا زمانی که تمام درختان رخت از تن برکنند، در پیاده روهای بلوار باقی می‌ماند و منظره‌ خیره کننده‌ای را به وجود می‌آورد.

هتل چهار ستاره‌ جمشید نیز با اتاق‌های راحت، امکانات فضای سبز، آلاچیق، کافی‌شاپ، رستوران سنتی و… یکی دیگر از انتخاب‌های گردشگران به شمار می‌آید.

بلوار طاق بستان

سیتی سنتر کرمانشاه

سیتی سنتر کرمانشاه، ساختمانی 13 طبقه با نمایی شبیه آثار تاریخی طاق بستان، در جوار هتل پارسیان، تحت کاربری تجاری، اداری وتفریحی رفاهی طراحی شده است.

احداث 10 واحد فودکورت، رستوران و شهربازی در فضاهایی مسقف وغیر مسقف و تراس‌های بزرگ مشرف به بلوار زیبای طاق بستان ازجمله خصوصیات منحصربه‌فرد مجموعه در دست احداث سیتی سنتر کرمانشاه است.

فصل‌ها در بلوار طاق بستان

بلوار طاق بستان با درخت‌های بلند و زیبا در دوسوی خیابان و حوض‌هایی با فواره‌های مصنوعی، در هر فصل چهره‌ متفاوت و خیره کننده‌ای را به نمایش می‌گذارد. قدم زدن زیر باران در پیاده‌روهای بلوار در بهار با باران‌های گاه‌وبی‌گاه حس خاص و تکرار نشدنی‌ به هر فردی می‌بخشد.

بلوار طاق بستان

در فصل تابستان، آب‌وهوای بی‌نظیر شمال شهر و درختانی ک سایه و خنکی را به پیاده‌روهای این خیابان ارزانی کرده، امکان لذت بردن از منظره‌ روزانه‌ بلوار را فراهم کرده است. در شب‌های تابستانی بلوار خنکای هوا و بادهایی که از لابه‌لای درختان می‌گذرد، منظره‌ چراغانی بلوار را به بهترین مسیر برای قدم زدن‌های شبانه مبدل می‌کند.

برگ‌ریزان بلوار طاق بستان از دیدنی‌ترین چهره‌های بلوار است که بسیاری را تنها برای عکاسی به آنجا می‌کشاند. برگ‌ها تا زمانی که تمام درختان رخت از تن برکنند، در پیاده روهای بلوار باقی می‌ماند و منظره‌ خیره کننده‌ای را به وجود می‌آورد. قدم زدن میان صدای خش‌خش برگ‌ها و آواز کلاغ‌ها با سقفی از شاخه‌های انبوه و بی‌برگ، آدمی را به دنیای قصه‌ها و انیمه‌ها می‌کشاند. روزهای بارانی پاییز که رفت‌وآمد در پیاده‌روها کمتر می‌شود، قدم زدن در جاده تندرستی تجربه‌ای به دور از دغدغه‌های روزانه می‌سازد.

زیبایی های چهار فصل

از روزهای برفی بلوار طاق بستان که بخواهم بگویم، گفتنی‌ها کم و دیدنی‌ها بیشتر می‌شوند. زمین‌هایی که بهترین مکان برای برف بازی هستند، در دو سوی بلوار قرار گرفته‌اند و پیاده‌روها با صدای خرد شدن دانه‌های برف زیر پاها و نگهداشتن خاطره قدم‌ها در برف، پر می‌شوند. تن‌پوش سفید درخت‌های انبوه که آسمان بلوار را از دیده پنهان می‌کنند، می‌توانند بیشتر دیدنی باشند تا شنیدنی.

در آخر…

قدم زدن میان مردمان خونگرم کورد و دیدن روزمرگی‌هایشان شاید یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های این خیابان‌گردی باشد. زیباترین منظره‌ این خیابان ییلاقی، چهره‌های این قوم است که شهر را زنده نگه داشته‌اند.

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن