تاریخ و تمدن

تپه میل شهر ری؛ کهن‌ترین آتشکده ایران

گاهی گذران اوقات فراغت برای ساکنان شهر تهران کار دشواری می‌شود. چراکه باوجود تعدد در جاهای دیدنی تهران گاهی همه این‌ها می‌توانند تکراری شوند. شما پایتخت‌نشینان می‌توانید علاوه‌بر رستوران‌ گردی، کافه‌ گردی و پاساژگردی وقت آزادتان را به شیوه‌های دیگری هم سپری کنید. به‌عنوان مثال سرزدن به موزه‌ها و دیدن کاخ‌های باقی‌مانده از روزهای گذشته می‌تواند برای علاقمندان به تاریخ و تمدن جذاب باشد. یکی از جالب‌توجه‌ترین پیشنهادها در زمینه تاریخی یک مکان تاریخی و آتشکده باستانی به نام تپه میل در شهر ری است. اگر مکان‌های تاریخی را دوست دارید، مطالعه مطلب من در نابرو درباره این آتشکده برایتان خالی از لطف نخواهد بود.

شهر ری، سیزدهمین شهر دنیا

شهر ری که در داستان بوف کور صادق هدایت با خانه‌های توسری‌خورده توصیف شده، به نام‌های زیادی از جمله راگا معروف است. تاریخچه سکونت در این شهر باستانی به 8000 سال پیش از میلاد باز می‌گردد. در برخی از حکایات هم آمده که زرتشت در این شهر زاده شده است. به دلیل قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم، این شهر اهمیت بسیاری دارد. به‌طوری‌که در دوره‌هایی هم به‌عنوان پایتخت انتخاب شده است. شهر ری به دلیل قدمت زیاد، آثار تاریخی مختلفی هم دارد. یکی از معروف‌ترین جاذبه‌ها و دیدنی های شهر ری آتشکده تپه میل است.

تپه میل بر فراز شهر ری

تپه میل از آتشکده‌های معروف مربوط به دوران ساسانی (یعنی حدود 1800 سال پیش) است. این آتشکده را با نام‌های مختلفی از جمله آتشکده تپه ‌میل، آتشکده ری و آتشکده بهرام گور هم می‌خوانند.

درباره میل هم نکات جالب‌توجهی وجود دارد. میل‌ها در دوران پیش از اسلام برای راهنمایی مسافران ساخته می‌شدند. در واقع میل‌ها همان کارایی فانوس‌های دریایی را داشتند. با این تفاوت که در خشکی و کنار جاده‌ها ساخته می‌شدند و بر فراز آنها آتشی روشن می‌کردند که چراغ راه مسافران باشد.

از آنجا که شهر ری در دوران گذشته از شهرهای مهم و محل عبور مسافران بسیاری بود، این میل در بر فراز تپه‌ای پهناور میان مزارع جو بنا شده است. درحال‌حاضر آتشکده تپه میل خاموش است، اما هنوز هم از فاصله دور توجه افراد را به خود جلب می‌کند.

قدمت تپه میل

محوطه تپه میل 72 هکتار است. درباره قدمت تپه میل شهر ری در تاریخ طبری آمده که پیش از آن آتشکده‌ای در ایران نبوده است. پس آتشکده تپه میل را به تعبیری می‌توان باستانی‌ترین آتشکده ایران دانست. تپه میل در سال 1334 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

می‌گویند این آشتکده زیبا عبادتگاه مشهور بهرام گور بوده است. این پادشاه به برگزاری جشن‌ها و آئین‌های زرتشتی شهرت دارد.

بنای تپه میل

ساختمان اصلی تپه میل بنایی ستون‌دار است. این بنا دو ردیف ستون چهارگوش دارد که در هر ردیف سه ستون قرار گرفته است. بخش اصلی این آتشکده متأسفانه در زمان حمله اسکندر ویران شد. اما بنای باقی‌مانده از تپه میل اصلی نیز همچنان تماشایی و زیبا است.

در زیر آتشکده تونلی دیده می‌شود که برای حمل آتش از آن استفاده می‌شد. چراکه برطبق سنت‌های زرتشتی آتش مقدس نباید در برابر نور آفتاب قرار می‌گرفت. این تونل دو سمت تپه را به هم وصل می‌کند. در بخش دیگر تپه بناهایی وجود دارند که در آنها گچ‌بری‌های زیادی دیده می‌شود. نقش‌ونگارهای روی این بنا باعث جذابیت و زیبایی بیشتر آن شده است.

این آتشکده توسط باستان‌شناسان مرمت شده و در آن حفاری‌هایی هم صورت گرفته است. طی حفاری‌های این آتشکده آثار باستانی مختلفی در آن پیدا شد. یک موزه در این تپه وجود دارد که آثار جمع‌آوری شده در آن به نمایش گذاشته شده است. بنابراین درصورتی‌که به این تپه باستانی سر زدید، می‌توانید از موزه هم دیدن کنید.

دسترسی به تپه میل در شهر ری

شهر ری در جنوب شهر تهران قرار دارد. بهترین راه دسترسی به این شهر، ایستگاه مترو شهر ری است. از اتوبان‌های امام علی و آزادگان و بعضی از خیابان‌های تهران در سطح شهر می‌توانید خودتان را به این شهر برسانید. بی‌آرتی‌های اتوبان امام علی هم در انتهای مسیرشان به شهر ری ختم می‌شوند. البته مسیر آن‌ها کمی از مترو طولانی‌تر است. همچنین بد نیست بدانید بازدید از این جاذبه دیدنی رایگان است.

برای دیدار از تپه میل باید بدانید که این تپه حدود ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی شهر ری به سمت ورامین در بالای یک تپه پهناور واقع شده است. اگر به تاریخ و تمدن علاقه دارید، بازدید از تپه میل را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن